Elektronika.lt
 2024 m. gegužės 20 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gegužės 19 d. 16:11
„Philips Evnia 49M2C8900L“ – aukščiausios klasės žaidimų patirtis
Gegužės 19 d. 10:20
Grėsmė verslams: darbuotojai net to nežinodami nutekina jautrią informaciją
Gegužės 18 d. 16:45
„Volvo“ plečia biodyzelinu varomų sunkvežimių gamą
Gegužės 18 d. 10:25
„CanSat“ konkurso finale geriausią palydovą sukonstravo KTU inžinerijos licėjaus komanda „SpaceDroneSat“
Gegužės 17 d. 20:23
Išmaniosios technologijos – probleminio interneto naudojimo iššūkiams spręsti
Gegužės 17 d. 17:39
„Apple“ pagaliau atnaujino primirštą produktų liniją: kuo nustebino naujieji „iPad“ ir kas nuliūdino gerbėjus?
Gegužės 17 d. 14:13
Išmontuota 40 proc. Ignalinos AE įrangos
Gegužės 17 d. 11:09
Neseniai kalbėjote su rusakalbiais „Google“ atstovais? Pasitikrinkite, ar neatidavėte savo duomenų sukčiams
Gegužės 17 d. 08:41
Populiarėjantis naujas socialinis tinklas sukėlė klausimų: imituoja jūsų draugus, renkami netikri „like“
Gegužės 16 d. 20:32
„Porsche“ kūrėjai plečia „Porsche Cayenne“ šeimą su galingiausiais jos modeliais
FS 22 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 22 Maps, FS22 Mods
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS22 Trucks
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS22 Mods
FS22 Harvesters, FS22 Tractors Mods, FS22 Maps Mods
FS22 Mods
FS22 Maps,
FS22 Harvesters,
FS22 Tractors
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
Sims 4 Mods
Sims 4 CC Clothes,
Sims 4 Hair CC,
Sims 4 Skill Cheat
Reklama
 Patarimai » Kitos protingos mintys Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Psichologai ragina nesileisti į konfliktus su agresyviais komentatoriais: įsijunkite „dzinbudizmą“ ir „nemaitinkite trolio“

Publikuota: 2023-08-22 20:37
Tematika: Kitos protingos mintys
Autorius: Richardas Jonaitis
Inf. šaltinis: LRT radijo laida „Paraštės“, LRT.lt

Socialiniuose tinkluose kone kasdien galime surasti įrašų ar komentarų, kuriuose pravardžiuojami ar necenzūriniais žodžiais išvadinami kiti žmonės. Pasak LRT radijo kalbintų psichologų, tokiu savo elgesiu internautai tik siekia išprovokuoti kitų vartotojų emocijas – kokią nors realią problemą išspręsti jiems nėra svarbu. Dėl to, pabrėžia ekspertai, leistis į šnekas su tokiais žmonėmis neverta – geriausia juos iš karto blokuoti.

Psichologai ragina nesileisti į konfliktus su agresyviais komentatoriais: įsijunkite „dzinbudizmą“ ir „nemaitinkite trolio“
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Pasitenkinimą suteikia bet kokia kito žmogaus reakcija

Kaip aiškina Vilniaus universiteto (VU) docentas, psichologas dr. Antanas Kairys, nestabdyti savęs ir iškoneveikti kitą socialiniuose tinkluose žmones skatina keletas veiksnių. Vienas pagrindinių – galimybė nuslėpti savo tapatybę ir šlykščius žodžius rašyti po slapyvardžiu. Eksperto teigimu, tai suteikia jausmą, kad „tu gali sau leisti daugiau“.

Be to, priduria pašnekovas, esminį vaidmenį šioje vietoje atlieka ir vadinamasis „emotional hit and run“ fenomenas, kuomet su kitu vartotoju bendraujant netiesiogiai, žmogaus jo paties pasisakymų padariniai taip ir nepaliečia.

„(Socialiniuose tinkluose – LRT.lt) mes turime vadinamąjį asinchroninį bendravimą – (...) bendravimas ten nėra gyvas. Tai reiškia, kad mes ne tuo pat metu sakome dalykus, ir tai leidžia žmogui palaikyti emocinį atstumą.

Tu parašai bjaurų komentarą ir gali atsijungti, palikti jį gyventi savo gyvenimą, po 15 minučių grįžti pasižiūrėti, kokią tu ten peklą užkūrei, ir pakikenti. Tuo tarpu realiame gyvenime tau pasekmės ateina iškart“, – teigia dr. A. Kairys.

Pasak psichologo dr. Tomo Lagūnavičiaus, socialiniuose tinkluose agresyvią kalbą vartojančius asmenis galima skirstyti į keturis tipus. Pirmieji, vadinamieji teisuoliai, yra įsitikinę, kad tik jų pasaulio suvokimas yra teisingas, ir siekia savo nuomonę primesti kitiems.

Antroji grupė, tęsia ekspertas, apima žmones, kurie yra tiesiog kupini neapykantos ir pavydo, pavyzdžiui, labiau pasiturintiems, gražesniems už juos.

Tretieji, taip vadinami nuobodžiautojai, paprasčiausiai neturi, ką veikti, ir ieško, kur emociškai išsikrauti, todėl ir rašo žinutes, kurios sukelia stiprias aplinkinių reakcijas.

Tuo tarpu paskutinė grupė sudaryta iš žmonių, kuriems patinka turėti grįžtamąjį ryšį, nesvarbu, kokį.

Pagrindinis visus šiuos žmones vienijantis dalykas, anot LRT radijo pašnekovo, yra tai, jog jie „maitinasi mūsų emocijomis“.

„Bet kokia reakcija, nesvarbu, teisinimasis, naujų faktų pateikimas ar dar kažkas, duoda jiems tą tokį pasitenkinimo jausmą, kad „aš padariau įtaką“, – teigia dr. T. Lagūnavičius.

Šiai minčiai antrina ir VU docentas dr. A. Kairys.

„Jeigu mes kalbame apie interneto trolius, pats jų apibrėžimas yra iš idėjos, kad jis turėtų išprovokuoti kažkokią reakciją. Dažniausiai tie komentarai yra skirti ne kažkokiam dalykui spręsti, ne išsiaiškinti tiesą, ne iš tikrųjų paklausti kito žmogaus, bet išprovokuoti jo reakciją ir tada toliau vystyti tą konfliktą“, – sako jis.

Psichologo nuomone, geriausia į tokio agresyviai nusiteikusio žmogaus įrašus ar komentarus socialiniuose tinkluose nereaguoti ir „trolio nemaitinti“. Su tuo sutinka ir dr. T. Lagūnavičius, skatinantis su „heiteriais“ problemų nesiaiškinti ir laikytis „dzinbudizmo“ principo – tiesiog juos blokuoti ir judėti į priekį.

Už pasisakymus socialiniuose tinkluose gali grėsti ir baudžiamoji atsakomybė

Nors socialiniuose tinkluose vartotojai neretai jaučiasi nesustabdomi ir niekieno nevaržomi, visgi, kaip pažymi advokatų kontoros „TGS BALTIC“ teisininkas Mindaugas Beniušis, iš tiesų taip nėra.

„Svarbu pabrėžti, kad nėra taip, kad mes galime rašyti bet ką socialiniuose tinkluose ir toliau gyventi laisvai be jokių apribojimų. Teoriškai vis tiek yra galimybė gauti tam tikrą teisinę atsakomybę už savo komentarus, pasakymus, net jeigu mes visi turime konstitucinę saviraiškos laisvę“, – LRT radijui sako M. Beniušis.

Anot teisininko, kiekvienas asmuo turi teisę į privatumą, garbę ir orumą, ir jeigu kitas žmogus ją pažeidžia, galima teismo tvarka reikalauti atlyginti turtinę ir neturtinę žalą, taip pat prašyti tam tikrus duomenis pašalinti.

„Kai apie žmogų yra paskleidžiama žeminanti ir tikrovės neatitinkanti informacija, galima kreiptis į pačią socialinę platformą, sakant, kad šitas komentaras pažeidžia socialinės platformos taisykles, pavyzdžiui, skatina neapykantą, žemina, diskriminuoja ir panašiai.

Kitas būdas yra kreiptis į teismą, prašyti paneigti informaciją, ją pašalinti, taip pat pripažinti, kad tam tikra informacija yra neteisinga“, – tvirtina advokatų kontoros „TGS BALTIC“ atstovas.

Pasak jo, kaip viešojoje erdvėje už keiksmažodžių vartojimą, daužymąsi ir rėkavimą galime gauti baudą, lygiai taip pat mums gali nutikti ir socialiniuose tinkluose, mat jie laikomi viešosios erdvės tęsiniu.

„Pakankamai kraštutiniais atvejais gali kilti ir baudžiamosios atsakomybės rizika, kai, pavyzdžiui, turime šmeižtą arba turime grasinimų susidoroti ir tie grasinimai yra pakankamai pagrįsti ir realūs“, – priduria M. Beniušis.

Viso pokalbio klausykitės LRT radijo laidos „Paraštės“ įraše.
Parengė Aistė Turčinavičiūtė.


LRT

Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Kaip technologijų sektorius keičia darbo rinką Lietuvoje

Pastaruoju metu Lietuvos darbo rinka išgyvena didžiulius pokyčius, kurie tiesiogiai susiję su sparčiai augančiu technologijų sektoriaus vystymusi. Šis straipsnis skirtas išnagrinėti, kokios karjeros galimybės šiuo metu dominuoja technologijų srityje ir kaip šios tendencijos veikia bendrą darbo rinkos landšaftą Lietuvoje.

Internetiniai sukčiai aktyviausi tada, kai esame labiausiai pažeidžiami: ekspertas pataria, kaip nepasimesti

Bene efektyviausias internetinių sukčių ginklas – netikėtumas. Dažniausiai sukčių siųstos žinutės ragina nedelsiant imtis veiksmų dėl užblokuotos banko sąskaitos, neteisingai nurodyto siuntos gavėjo adreso ar gautos baudos. Vis dėlto, tam tikru laiku šios taktikos galime būti pažeidžiami labiau.

Kaip išvengti didžiausių stojančiųjų klaidų

Pasirinkimas, kur ir ką studijuoti – svarbus sprendimas, tačiau ne mažiau atsakomybės reikalauja ir pats stojimo procesas. Kartais stojantieji padaro tokių klaidų, dėl kurių tenka net atsisveikinti su išsvajotomis studijomis.

2024-04-17 20:25
Mokėjimo kortelių duomenis internete gali pavogti: paaiškino, kaip neapsigauti ir neprarasti pinigų
2024-04-16 17:24
Prieš rinkimus gali padaugėti suklastoto turinio: 5 patarimai, kaip nelikti apgautiems
2024-04-12 08:17
Praradote kriptoturtą? Ne viskas prarasta: yra priemonių, galinčių padėti jį sugrąžinti
2024-03-25 20:12
Dovanos vyrams: nuo elektronikos prekių iki smagių pramogų
2024-03-20 20:25
Kibernetinio saugumo ekspertas pateikė 9 sukčių sistemas: įsidėmėkite, jei nenorite būti apgauti
2024-03-16 13:34
Kaip organizacijoms pasiruošti planiniam Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos patikrinimui?
2024-03-15 17:53
Ekspertai pataria kaip sėkmingai persikvalifikuoti į IT sritį
2024-03-06 14:34
Kaip vaiko atvaizdu viešojoje erdvėje dalintis saugiai?
2024-03-03 15:26
Socialinių medijų žala mūsų psichinei sveikatai ir psichologo patarimai, kaip ją sušvelninti
2024-02-27 10:12
Netikrus profilius dirbtinis intelektas „kepa“ milijardais: 5 žingsniai, kaip juos atpažinti socialiniuose tinkluose
2024-02-27 08:11
Nieko nepirko, bet 42 eurus nuskaičiavo nuo kortelės: ką daryti, jei taip nutiks ir jums
2024-02-14 14:03
Plinta naujas sukčiavimo būdas: paštomate sumokėję kortele prarasite pinigus
Daugiau...Paieška archyve




Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
Farming Simulator 2019 Mods, FS22 Mods, FS22 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama