Sukčių taikiniu tapę gyventojai gali prarasti visus savo pinigus, sukauptus banko sąskaitoje. Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) specialistai įspėja nepakliūti į apgavikų rankas, mat dabar kai kurie atsiųsti laiškai gali atrodyti labai informatyvūs. Pavyzdžiui, laiške, kurį gavote, galite net išvysti savo tikrąjį asmens kodą, tačiau tai nebūtinai reikš, kad jį atsiuntė VMI specialistai.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Socialiniame tinkle „Facebook“ vienas iš internautų įspėjo gyventojus neapsigauti, mat sukčiai ir vėl prisidengia VMI vardu ir taip bando išvilioti jūsų sukauptus pinigus.
Tiesa, internautas pastebi, kad naujas sukčiavimo būdas yra išskirtinis – sukčių atsiųstoje laiško antraštėje yra nurodomas tikras asmens kodas, be to, nėra jokių atskirų nuorodų, kurias įprastai sukčiai reikalauja paspausti.
Vietoje to, yra pateikiamas atskiras QR kodas, kurį prašoma nuskenuoti telefonu. Pasak internauto, būtent tada gyventojų telefonų ekranuose išnyra neaiškus adresas.
Sukčiai naudoja galimai nutekintus duomenimis
VMI Vidaus saugumo skyriaus vedėja Inesa Gineitienė naujienų portalui tv3.lt teigė, kad, net ir pasibaigus pajamų deklravimo laikotarpiui, kurio metu sukčių atakos prisdengiant VMI vardu buvo itin dažnos, šiuo metu fiksuojama atvejų, kai iš gyventojų vis dar bandoma išvilioti pinigus.
„Atsiųsti el. laiškai ir SMS žinutės imituoja VMI pranešimus. Gyventojams siunčiami melagingi pranešimai apie mokesčių permokas, skolas, ROIK kodą ir pan, taip siekiat išvilioti elektroninės bankininkystės duomenis.
Pranešimuose esančios kenksmingos nuorodos neretai gali nuvesti į VMI sistemas ar bankų prisijungimo langus imituojančius puslapius, iš kurių kviečiama prisijungti pateikiant savo el. bankininkystės duomenis“, – kalbėjo VMI atstovė.
Pasak I. Gineitienės, užfiksuota ir tokių atvejų,kai pranešimuose dėl tikroviškumo nurodyti ir iš galimai nelegalių duomenų bazių gauti gyventojų asmeniniai duomenys, pavyzdžiui, vardas, pavardė, asmens kodas arba jo fragmentas.
Perspėja gyventojus
Pašnekovė I. Ginaitienė dar kartą įspėja visus gyventojus, kad VMI nesiunčia gyventojams pranešimų el. paštu ar SMS žinute su jų asmenine informacija, asmens kodu, mokėtinomis sumomis, raginimu susigrąžinti permoką.
Be to, VMI siunčiamose SMS žinutėse nebūna nuorodų, o gautus pranešimus galima pasitikrinti per prisijungus prie EDS ir Mano VMI.
Todėl gyventojai yra kviečiami išlikti budriais ir, gavus pranešimą, visą mokesčių informaciją pasitikrinti tik savarankiškai – prisijungus prie Mano VMI per oficialią VMI svetainę, o ne spaudžiant pranešime pateikiamas nuorodas ar QR kodus.
„Dėkojame gyventojams, atsiunčiantiems naujų sukčiavimo formų pavyzdžius – turimais kanalais jais pasidalijame ir viešai.
Be to, VMI internetiniame puslapyje nuolat atnaujiname informaciją, kaip atskirti sukčių žinutes „Gavau įtartiną pranešimą iš VMI“ bei rekomenduojame sekti naujienas VMI „Facebook“ paskyroje“, – kalbėjo I. Ginaitienė.
Specialistė taip pat primena, kad yra itin svarbu kritiškai vertinti gautą informaciją.
„Jei gaunate informaciją, kuri yra visiškai netikėta, kilus abejonėms nespausti ant gautų nuorodų, dokumentų, mygtukų, neskenuoti kodų, o kreiptis tiesiogiai į oficialią organizaciją, jungtis savarankiškai per oficialius puslapius“, – pastebėjo ji.
Ką daryti gavus įtartiną pranešimą?
VMI pateikia svarbiausius dalykus, į ką turi atkreipti dėmesį gyventojas, gavęs įtartiną pranešimą iš VMI:
1. VMI oficiali svetainė, iš kurios galima tiesiogiai prisijungti prie VMI informacinių sistemų, yra www.vmi.lt. Jei nuoroda baigiasi .net, .com, .info, .org, .biz .eu – tai sukčiai. Taip pat jeigu po panašios į VMI nuorodos yra brukšnys „-“ (pvz.: vmi.lt-koks_nors_tekstas) – tai irgi sukčiai.
2. Oficialūs VMI el. pašto adresai baigiasi galūne @vmi.lt. Jei gaunate laišką, kuris baigiasi ilgesne galūne ar labai panašia (@vni.org. arba manovmi@vmi.meil-snder.lt) – tai sukčiai.
3. VMI nesiunčia pranešimuose asmeninės informacijos apie gyventojus – permokų sumų, asmens kodų ar jų fragmentų.
4. VMI nesiunčia SMS su papildomomis nuorodomis bei iš kitų šalių numerių. Sukčių atsiųstoje SMS žinutėje siuntėjo pavadinimas, kurį savo telefone mato SMS žinutės gavėjas, gali būti nurodytas VMI, tačiau tai dar nereiškia, jog žinutę atsiuntė VMI.
5. Sukčiai yra sukūrę interneto svetainių, vizualiai panašių į VMI ir kitų institucijų, bankų interneto svetaines. Visais atvejais jungtis prie savitarnos sistemų reikėtų savarankiškai ne per gautas nuorodas, o per oficialius interneto puslapius.
Jei turite abejonių dėl gauto pranešimo, kuriame prisistatoma VMI, gyventojai gali pateikti paklausimą per „Mano VMI“ (skiltyje Paslaugos > Paklausimai) ar el. paštu duomenu_sauga@vmi.lt (kartu pridedant gauto pranešimo vaizdą).