Elektronika.lt
 2024 m. gegužės 20 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gegužės 19 d. 16:11
„Philips Evnia 49M2C8900L“ – aukščiausios klasės žaidimų patirtis
Gegužės 19 d. 10:20
Grėsmė verslams: darbuotojai net to nežinodami nutekina jautrią informaciją
Gegužės 18 d. 16:45
„Volvo“ plečia biodyzelinu varomų sunkvežimių gamą
Gegužės 18 d. 10:25
„CanSat“ konkurso finale geriausią palydovą sukonstravo KTU inžinerijos licėjaus komanda „SpaceDroneSat“
Gegužės 17 d. 20:23
Išmaniosios technologijos – probleminio interneto naudojimo iššūkiams spręsti
Gegužės 17 d. 17:39
„Apple“ pagaliau atnaujino primirštą produktų liniją: kuo nustebino naujieji „iPad“ ir kas nuliūdino gerbėjus?
Gegužės 17 d. 14:13
Išmontuota 40 proc. Ignalinos AE įrangos
Gegužės 17 d. 11:09
Neseniai kalbėjote su rusakalbiais „Google“ atstovais? Pasitikrinkite, ar neatidavėte savo duomenų sukčiams
Gegužės 17 d. 08:41
Populiarėjantis naujas socialinis tinklas sukėlė klausimų: imituoja jūsų draugus, renkami netikri „like“
Gegužės 16 d. 20:32
„Porsche“ kūrėjai plečia „Porsche Cayenne“ šeimą su galingiausiais jos modeliais
FS 22 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 22 Maps, FS22 Mods
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS22 Trucks
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS22 Mods
FS22 Harvesters, FS22 Tractors Mods, FS22 Maps Mods
FS22 Mods
FS22 Maps,
FS22 Harvesters,
FS22 Tractors
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
Sims 4 Mods
Sims 4 CC Clothes,
Sims 4 Hair CC,
Sims 4 Skill Cheat
Reklama
 Patarimai » Kitos protingos mintys Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Sukčiai įvaldė dirbtinį intelektą: saugumo specialistas vasarą ragina neprarasti budrumo

Publikuota: 2023-07-07 18:20
Tematika: Kitos protingos mintys
Inf. šaltinis: Pranešimas spaudai

Vieniems vasara – poilsio metas, o kiti, pasitelkdami naujausias technologijas ar net dirbtinį intelektą, intensyviai dirba, kad sukurtų schemas, padedančias lengvu būdu iš žmonių išvilioti pinigus ar įvykdyti kibernetines duomenų nutekinimo atakas prieš įmones, rašoma „Shift4“ pranešime žiniasklaidai.

Sukčiai įvaldė dirbtinį intelektą: saugumo specialistas vasarą ragina neprarasti budrumo
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Jau daugelio nebestebina elektroniniu paštu gaunamos žinutės apie neva paveldėtą turtą iš užsienyje gyvenančių giminaičių, kurių mes niekada nesame net matę. Tokie laiškai – jau praeitis, o dabartiniai sukčiai tobulėja kartu su šiuolaikinėmis technologijomis, sukurdami naujas, vis labiau eilinius žmones įtikinančias apgavysčių schemas. 

Žmogiška klaida kainuoja brangiausiai

Už duomenų saugumą „Shift4 Payments Lithuania” įmonėje atsakingas Robert Žibert įspėja, kad verslas dažniausiai nukenčia dėl kreditinių kortelių duomenų vagysčių, o, tuo tarpu, fiziniai asmenys tampa taip vadinamų phishing atakų aukomis, kai apgaulės būdu siekiama išvilioti konfidencialius duomenis, gauti prisijungimus prie internetinės bankininkystės ar kreditinių kortelių duomenis. Kibernetinės saugos specialistas įspėja, kad vasarą šios atakos ypač suintensyvėja ir ragina aklai nepasitikėti net ir iš savo vadovo gautu pranešimu ar žinute. 

„Savo įmonėje galite turėti įsidiegę naujausias ir brangiausias šiuolaikines saugumo technologijas, tačiau jos neapsaugos jūsų ir jūsų verslo, jei nevykdysite elementarios saugumo komunikacijos savo darbuotojams. Nepamirškite, kad žmogiškosios klaidos kainuoja brangiausiai, todėl labai svarbu, kad savo personalą šviestumėte, mokytumėte ir komunikuotumėte apie galimas sukčių atakas, kurios ypač suaktyvėja vasarą. Net jei iš savo atostogaujančio vadovo gavote žinutę su raginimu apmokėti sąskaitą, nepabijokite pasitikslinti dėl jos tikrumo su pačiu vadovu“, – pataria Robert Žibert. 

Anot kibernetinės saugos specialisto, ne veltui vasarą sukčiai bando apgauti atostogaujančius žmones. „Paprastai per atostogas atsipalaiduojame ir prarandame budrumą, o tokia mūsų būsena labai palanki sukčiams – jiems tampa paprasčiau mus įtikinti apie neva gautos siuntos muito mokesčius ar patikėti gauta žinute su raginimu apmokėti sąskaitą tam tikrai įmonei ar asmeniui. Be to, sukčiai jau pasitelkia ir dirbtinį intelektą, kuris padeda jiems suformuluoti įtikinamą, profesionaliai ir be klaidų sudėliotą žinutę“, – poilsiaujančius perspėja specialistas. 

Ir nekaltas pokalbis gali skausmingai atsiliepti

Finansiniai nusikaltėliai savo apgavysčių schemose dažnai pasitelkia Lietuvoje žinomų įmonių pavadinimus, bankus, draudimo bendroves, valstybines institucijas ar siuntų pristatymo įmones. 

Gavus trumpąją žinutę telefone ar elektroninį laišką su tam tikra aktyvia nuoroda, saugumo ekspertas pataria jokiu būdu nespausti žinutėje ar laiške esančios nuorodos, ypač paslėptos nuorodos, ir susisiekti su įmone ar asmeniu bei įsitikinti siųstos žinutės tikrumu. Visada verta įsidėmėti, kad joks bankas ar valstybinė institucija nesiunčia nuorodų informacijos patvirtinimui, paprastai tai daroma per internetinę bankininkystę ar prisijungus prie oficialios įmonės svetainės. 

„Šiuo metu ypač populiarėjantys dirbtinio intelekto įrankiai tampa itin palankia „darbo priemone“ ir nusikaltėliams. Kaip žinia, jo pagalba jau galima atkurti tam tikro žmogaus balsą, veido bruožus. Todėl, mano patarimas būtų visuomet pasitikslinti gautą informaciją su jos siuntėju“, – pataria R. Žibert.

Reikėtų būti budriems ir gavus skambutį iš neva apklausą atliekančių įmonių ar tam tikrus produktus siūlančių pardavėjų. Kartais, atrodytų, visai nekalto pokalbio metu sukčiams atskleidžiama vertinga informacija apie buvimo vietą, atostogų, komandiruočių planus ar dar blogiau pasakomas gyvenamosios vietos adresas, elektroninis paštas. 

„Tokie „nekalti“ skambučiai paprastai yra bandymas apie žmogų sužinoti kuo daugiau informacijos. Vėliau ši informacija pasitelkiama žymiai didesnėms phishing atakoms ar dar blogiau fiziškai įvykdomoms vagystėms iš namų“, – perspėja „Shift4 Payments Lithuania” už kibernetinę saugą atsakingas specialistas Robert Žibert.

Saugumo atmintinė atostogaujantiems užsienyje

Atostogaudami užsienyje viešbučiuose, kavinėse ar restoranuose dažnai jungiamės prie wi-fi interneto tinklo. Saugumo analitikas perspėja, kad yra sukurta daugybė neapsaugotų, netikrų, taip vadinamų spoofing wi-fi prieigų, prie kurių prisijungus, internetiniai sukčiai gali iš jūsų įrenginio pasisavinti duomenis, pavogti konfidencialią informaciją ar pavyzdžiui perrašyti sąskaitas, pakeisti juose gavėją ir pan. 

Nereikėtų pamiršti ir kreditinių kortelių apsaugos. Populiarėjant bekontakčiams atsiskaitymams, atsiranda pinigų vagysčių iš kortelių rizika. Kreditines korteles patariama nešiotis specialiuose dėkluose, kurie blokuoja radijo dažnio bangas ir taip apsaugo nuo pinigų vagystės. Taip pat atminkite, kad vykdami į kelionę, savo interneto banke galite sumažinti bekontakčių mokėjimų limitą. 

Patartina užsienyje saugoti ir savo asmens dokumentus, nepalikinėti jų kaip užstato sporto įrangos nuomos punktuose, viešbučiuose. „Atminkite, kad turint jūsų asmens dokumentą galima vykdyti žymiai didesnį spektrą atakų – gauti prieigą prie bankinių sistemų, užsiregistruoti tam tikrose platformose, parduoti duomenis darknet‘e ar net pagaminti jūsų paso kopiją“, – perspėja saugumo ekspertas R. Žibert. 

Apsistoję viešbutyje, dažnai gauname kambario kortelę, kurią, pasak R. Žibert, yra pakankamai lengva nukopijuoti ir, užėjus į kambarį, pavogti daiktus. „Ne veltui aukštesnės klasės viešbučių kambariuose yra įrengti seifai, kuriuose galima saugoti vertingesnius daiktus, pinigus, dokumentus. Patarčiau jais pasinaudoti, nesibaiminant užmiršti kodo. Ir tik jokiu būdu nenaudokite paprastos skaičių sekos ar nulių. Įveskite kodą, kuris būtų žinomas ir lengvai įsimenamas tik jums“, – pataria Robert Žibert.

Pasitaiko internetinių sukčiavimo atvejų ir užsakinėjant skrydžius, viešbučius, apartamentus. Paprastai tokie sukčiai „gaudo“ poilsiautojus su neįprastai mažomis skrydžių bilietų kainomis, gražiomis sumontuotomis apartamentų, viešbučių nuotraukomis. Apgyvendinimo kainos taip pat būna žymiai mažesnės. Ekspertas pataria netaupyti savo saugumui ir keliones planuoti naudojantis oficialiomis skrydžių bendrovių ar skrydžio bilietų pardavimo bendrovių svetainėmis, taip pat apgyvendinimą rinktis per oficialius viešbučių ar apgyvendinimo platformų puslapius. 


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Kaip technologijų sektorius keičia darbo rinką Lietuvoje

Pastaruoju metu Lietuvos darbo rinka išgyvena didžiulius pokyčius, kurie tiesiogiai susiję su sparčiai augančiu technologijų sektoriaus vystymusi. Šis straipsnis skirtas išnagrinėti, kokios karjeros galimybės šiuo metu dominuoja technologijų srityje ir kaip šios tendencijos veikia bendrą darbo rinkos landšaftą Lietuvoje.

Internetiniai sukčiai aktyviausi tada, kai esame labiausiai pažeidžiami: ekspertas pataria, kaip nepasimesti

Bene efektyviausias internetinių sukčių ginklas – netikėtumas. Dažniausiai sukčių siųstos žinutės ragina nedelsiant imtis veiksmų dėl užblokuotos banko sąskaitos, neteisingai nurodyto siuntos gavėjo adreso ar gautos baudos. Vis dėlto, tam tikru laiku šios taktikos galime būti pažeidžiami labiau.

Kaip išvengti didžiausių stojančiųjų klaidų

Pasirinkimas, kur ir ką studijuoti – svarbus sprendimas, tačiau ne mažiau atsakomybės reikalauja ir pats stojimo procesas. Kartais stojantieji padaro tokių klaidų, dėl kurių tenka net atsisveikinti su išsvajotomis studijomis.

2024-04-17 20:25
Mokėjimo kortelių duomenis internete gali pavogti: paaiškino, kaip neapsigauti ir neprarasti pinigų
2024-04-16 17:24
Prieš rinkimus gali padaugėti suklastoto turinio: 5 patarimai, kaip nelikti apgautiems
2024-04-12 08:17
Praradote kriptoturtą? Ne viskas prarasta: yra priemonių, galinčių padėti jį sugrąžinti
2024-03-25 20:12
Dovanos vyrams: nuo elektronikos prekių iki smagių pramogų
2024-03-20 20:25
Kibernetinio saugumo ekspertas pateikė 9 sukčių sistemas: įsidėmėkite, jei nenorite būti apgauti
2024-03-16 13:34
Kaip organizacijoms pasiruošti planiniam Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos patikrinimui?
2024-03-15 17:53
Ekspertai pataria kaip sėkmingai persikvalifikuoti į IT sritį
2024-03-06 14:34
Kaip vaiko atvaizdu viešojoje erdvėje dalintis saugiai?
2024-03-03 15:26
Socialinių medijų žala mūsų psichinei sveikatai ir psichologo patarimai, kaip ją sušvelninti
2024-02-27 10:12
Netikrus profilius dirbtinis intelektas „kepa“ milijardais: 5 žingsniai, kaip juos atpažinti socialiniuose tinkluose
2024-02-27 08:11
Nieko nepirko, bet 42 eurus nuskaičiavo nuo kortelės: ką daryti, jei taip nutiks ir jums
2024-02-14 14:03
Plinta naujas sukčiavimo būdas: paštomate sumokėję kortele prarasite pinigus
Daugiau...Paieška archyve




Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
Farming Simulator 2019 Mods, FS22 Mods, FS22 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama