Elektronika.lt
 2024 m. lapkričio 24 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Lapkričio 24 d. 15:39
Interneto greitis: Kaip suprasti, kokio iš tikrųjų reikia?
Lapkričio 24 d. 11:39
Lietuvos ekranų tendencijos
Lapkričio 23 d. 15:27
„Garmin“ pristato pirmąjį didelio formato nardymo kompiuterį „Descent X50i“
Lapkričio 23 d. 11:37
Išmani vaikystė: ekspertė apžvelgia, kokius įgūdžius ugdo programavimas, robotika ir dirbtinio intelekto naudojimas
Lapkričio 22 d. 17:37
Svečiai gali „pavaišinti“ virusais: kodėl namuose būtinas „Šlepečių Wi-Fi“?
Lapkričio 22 d. 14:36
Didelei daliai vyresnių žmonių skaitmeninės paslaugos – sunkiai prieinamos
Lapkričio 22 d. 11:21
Medžiodami nuolaidas išlikite budrūs: ekspertas pataria, kaip netapti sukčių auka perkant internetu
Lapkričio 22 d. 08:16
Failų bendrinimo technologijos: kaip jos prisitaiko prie augančių šiuolaikinio žmogaus poreikių?
Lapkričio 21 d. 20:39
Asfaltas klojamas, o ryšys stringa: kodėl infrastruktūros spragos stabdo skaitmeninę pažangą Lietuvoje?
Lapkričio 21 d. 18:37
Norite kalbėti vokiškai, itališkai ar kiniškai? „Microsoft Teams“ atnaujinimas pavers jus poliglotu
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
Reklama
 Patarimai » Kitos protingos mintys Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Įspėja keliaujančius: užsienyje mokėdami eurais, o ne vietine valiuta, išleisite daugiau

Publikuota: 2023-07-04 10:34
Tematika: Kitos protingos mintys
Autorius: Deimantė Buslevičiūtė
Aut. teisės: ©tv3.lt
Inf. šaltinis: tv3.lt

Nesunku atspėti, kad sumokėti už maistą, prekes ar paslaugas keliaujant patogiau savo valiuta – eurais, nes būna aišku, kiek pinigų išleidžiame. Vis tik reikėtų neapsigauti – vietose, kuriose siūloma galimybė mokėti savo arba vietine valiuta, reikėtų rinktis vietinę. Mat už konvertavimą į eurus sumokėsite ženkliai daugiau, patys to nežinodami.

Įspėja keliaujančius: užsienyje mokėdami eurais, o ne vietine valiuta, išleisite daugiau
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Pavyzdžiui, kai restorane gaunama sąskaita, užsienio klientams kortelių skaitytuve gali būti pasiūlyta pasirinkti mokėti savo šalies, o ne vietine valiuta.

Vienas tyrimas parodė, kad vidutinis tokio konvertavimo mokestis yra 7,6 proc., kuris yra daugiau nei dvigubai didesnis nei mokant vietine valiuta (paprastai nuo 1,5 iki 3 proc.).

Lietuvos specialistai neslėpė, kad kiekviena įstaiga, kuri siūlo šią konvertavimo paslaugą, gali taikyti skirtingo dydžio mokesčius. Tad apie juos iš anksto niekas nežino, o pačios įstaigos neinformuoja, nes tai joms didina pelną. Tad kaip neapsigauti ir nepermokėti, lankantis ne euro zonos šalyse?

Atsiskaitymo būdai užsienyje

Lietuvos banko (LB) Rinkos infrastruktūros politikos skyriaus vyriausiosios ekonomistės Jūratės Butkutės aiškinimu, su situacija, kai pirkėjas gali pasirinkti mokėti savo ar kitos šalies valiuta, susiduriama valstybėse, kuriose įvesta kita valiuta nei pirkėjo sąskaitos valiuta. Pavyzdžiui, Lenkijoje, Jungtinėje Karalystėje, Turkijoje, Švedijoje ar JAV.

Pasak jos, lietuviai su minėta situacija susiduria ne euro zonos šalyse, kai atsiskaito kortele prekybos vietose arba pasiimama grynųjų pinigų bankomatuose.

Jei prekybininkas ne euro zonos šalyje suteikia tokį pasirinkimą ir pirkėjas nusprendžia atsiskaityti tos šalies valiuta, sumą eurais perskaičiuoja pirkėjo mokėjimo paslaugų teikėjas. Jei pirkėjas ne euro zonos šalyje pasirenka atsiskaityti eurais, valiuta pakeičiama pardavimo vietoje.

Lietuvos bankų asociacijos (LBA) aiškinimu, atsiskaitantiems ne eurais, o, pavyzdžiui, zlotais, liromis, svarais ar kt., atsiskaitymo operacijos valiuta yra automatiškai keičiama į kortelės sąskaitos valiutą pagal kortelę išdavusio banko ar kredito unijos nustatytą tvarką.

LBA nurodė, kad mokant vietine valiuta (ne eurais) yra taikomas valiutos keitimo mokestis: „Praktika rodo, kad kortele atsiskaitant užsienio šalyje, kurios valiuta nėra eurai, atsiskaitymas vietine valiuta dažniausiai būna pigesnis nei mokėjimas eurais.“

Sumoka 5,6 euro daugiau

CNN pateikia pavyzdį, kai prancūzas keliautojas eina vakarieniauti į Jungtinės Karalystės (JK) miestą, o galutinė sąskaita siekia 88,43 svarų sterlingų, t. y. 100 eurų.

Mokant JK valiuta, kurią prancūzo bankas konvertuotų į eurus, mokėjimas sudarytų apie 102 eurus. Tačiau, norint restorano sąskaitą apmokėti tiesiogiai eurais, tai kainuotų 107,60 euro. Tad turistas sumokėtų 5,6 euro daugiau.

Naujienų portalo šaltinių teigimu, įmonės, teikiančios dinamines valiutos keitimo galimybes, gauna dideles pajamas iš valiutos konvertavimo, kurių dalį dažnai dalijasi su įmone, kurioje atliekamas sandoris.

Anot jų, papildomos pajamos mažmenininkams sudaro apie 1 proc. sandorio vertės. Dėl to žinomi prekybos tinklai esą moko darbuotojus aktyviai skatinti užsienio klientus atsiskaityti už pirkinius savo šalies valiuta.

Mokesčio iš anksto žinoti negalite

LBA aiškinimu, pasirinkus atsiskaitymą eurais, valiutų konvertavimą atlieka prekybininką aptarnaujantis užsienio šalies bankas. Tokiu atveju valiutos konvertavimo mokestį nustato prekybininkas kartu su jį aptarnaujančiu banku.

„Šio mokesčio iš anksto negalite žinoti. Tas pats galioja ir užsienyje išsigryninant pinigus bankomate“, – atkreipė dėmesį asociacija.

Paprastai tariant, pasirinkus atsiskaitymą vietine valiuta, valiutos konvertavimo mokestį taiko klientui paslaugas teikiantis (t. y. kortelę išleidęs) lietuviškas bankas ar kredito unija.

O pasirinkus atsiskaitymus eurais, tokį mokestį pritaiko užsienio šalies prekybininkas kartu su vietine finansų įstaiga, kuris dažniausiai taiko didesnius valiutos konvertavimo mokesčius negu finansų įstaigos, esančios Lietuvoje.

Vis tik duomenų, kokio dydžio antkainiai taikomi prekybos vietose ir bankomatuose ne euro zonos šalyse, LB neturi.

Tačiau, anot jo atstovės, įvairi pirkėjų patirtis rodo, kad įprastai ne euro zonos šalyse palankiau atsiskaityti vietine valiuta, pavyzdžiui, zlotais Lenkijoje: „Kitaip sakant, geriau, kad valiutos keitimą atliktų kortelės turėtojo mokėjimo paslaugų teikėjas.

Vis dėlto būtina pabrėžti, kad tikslus atsakymas, atsiskaityti vietine ar pirkėjo sąskaitos valiuta, įmanomas tik palyginus abiejų teikėjų – pardavėjo ir pirkėjo mokėjimo paslaugų teikėjo – siūlomus antkainius.“

Valiutos keitimo antkainį žinosite tik ES šalyse

Lietuvos banko atstovė paminėjo, kad šalyse, kurios nepriklauso euro zonai, bet yra ES narės (Bulgarija, Čekija, Vengrija, Lenkija, Rumunija, Švedija ir Danija), lengviau pasirinkti, kuria valiuta atsiskaityti.

Taip yra todėl, kad yra nustatyti tarptautinių ES mokėjimų reikalavimai. Pagal juos, kortelių leidėjai turi viešai skelbti apie taikomą valiutos keitimo antkainį, kuris lyginamas su Europos Centrinio Banko skelbiamu valiutos keitimo kursu.

O kortelės turėtojui, kai jis atsiskaito kita nei jo sąskaitos valiuta, išsiunčiama el. žinutė.

J. Butkutės teigimu, prekybos vietoje atsiskaityti tiek vietine, tiek pirkėjo sąskaitos valiuta siūlantis paslaugų teikėjas turi parodyti jo taikomą valiutos keitimo antkainį, sumą vietine valiuta ir pirkėjo sąskaitos valiuta. Pirkėjas, palyginęs dviejų teikėjų taikomą antkainį, gali pasirinkti sau palankesnį variantą.

Vis tik pašnekovė pažymi, kad minėti informavimo reikalavimai galioja tik paslaugų teikėjams ES, tad už ES ribų esančiose prekybos vietose ar bankomatuose nebus pateikti valiutos keitimo antkainiai.

Todėl įsivertinti, mokėti vietine ar savo sąskaitos valiuta, reikėtų pagal kitą informaciją, pavyzdžiui, pateikiamą valiutos keitimo kursą.

Ką dar verta žinoti?

LBA aiškinimu, atsiskaitant parduotuvėje ar internetu, imant grynųjų pinigų iš bankomato bet kuria „Visa“ ar „MasterCard“ mokėjimo kortele, atsiskaitymo suma yra keičiama į eurus pagal „Visa Europe“ ar „MasterCard International“ svetainėse nurodytą valiutos keitimo kursą.

Asociacija pridūrė, kad prie šio valiutos keitimo kurso yra pridedamas finansų įstaigos nustatytas valiutos keitimo mokestis. Šis mokestis priklauso nuo jūsų banko ar kredito unijos ir jį galima pasitikslinti finansų įstaigos interneto svetainėje.

„Keliaujant užsienyje taip pat patariama grynuosius pinigus imti tik iš žinomų bankų bankomatų, gerai apšviestose vietose. Svarbu, kad atsiskaitymai kortele vyktų jūsų akivaizdoje.

Jei aptarnaujantis personalas nori jūsų kortelę išsinešti į kitą patalpą arba perbraukti per įrenginį, kurio nematote, toks elgesys turėtų sukelti įtarimų. Jei susidūrėte su tokia situacija, nepasimeskite – pasakykite, kad norite matyti, kaip vyksta atsiskaitymo operacija“, – rekomendavo asociacija.


tv3.lt

Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Uždaryti komentarus
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama