Elektronika.lt
 2024 m. gruodžio 22 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gruodžio 22 d. 11:24
Energetikos sektoriaus laukia pokyčiai – alternatyvų yra, bet ar užteko laiko pasiruošti?
Gruodžio 21 d. 11:33
Kokį elektronikos įrenginį dovanoti, kad jis vėliau neišaugintų elektros sąskaitos?
Gruodžio 20 d. 17:12
KTU mokslininkai sukūrė nanolazerį – sidabro nanokubus panaudojo šviesos generavimui
Gruodžio 20 d. 14:28
Lietuvių kalba ir technologijos: VU mokslininkų projektas LIEPA-3 atvers naujas galimybes
Gruodžio 20 d. 11:49
Stacionarūs kompiuteriai: koks jų vaidmuo nešiojamųjų kompiuterių eroje?
Gruodžio 20 d. 08:14
„DS Automobiles“ pristato naujausią savo elektrinį flagmaną – „DS N°8“ kupė
Gruodžio 19 d. 20:18
Naudingi patarimai, kurie padės maksimaliai padidinti jūsų elektrinio automobilio priemonės įveikiamą atstumą
Gruodžio 19 d. 17:27
Žaidybinimas: efektyvus švietimo įrankis ar bėgimas nuo tikrovės?
Gruodžio 19 d. 14:27
Orkaitės darbymetis prasideda: 5 paprasti patarimai, kurie kalėdinius kepinius leis paruošti elektrą naudojant taupiau
Gruodžio 19 d. 11:15
Proveržis magnetų tyrimuose: ištisas savaites tarnaujanti telefono baterija ir 1000 kartų didesnė jo sparta
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Patarimai » Kitos protingos mintys Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Saugus apsipirkimas internete: kaip atpažinti, ar svetainė nėra tik sukčių apgaulė?

Publikuota: 2022-02-17 20:23
Tematika: Kitos protingos mintys
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Lietuvos bankų asociacijos (LBA) duomenimis, 2021 m. net šešis kartus išaugo „fišingo“ incidentų skaičius – pernai užfiksuota 914 tokių atvejų, kurie vartotojams kainavo apie 0,8 mln. eurų. Didėjantis internetinių apgavysčių skaičius kelia grėsmę ne tik vartotojų piniginėms, bet ir asmeniniams duomenims, tad svarbu žinoti esmines taisykles, kurios padės atpažinti netikrą svetainę.

Asociatyvi nuotrauka „Unsplash“.
Asociatyvi nuotrauka „Unsplash“.

Mantas Užupis, „Tele2“ IT saugumo ekspertas aiškina, kad sukčiai internete apgaules vykdo įvairiausiais būdais, vienas populiariausių – „fišingas“, kai bandoma išvilioti vartotojų duomenis naudojant internetinius adresus, panašius į realiai egzistuojančių institucijų domenus. Specialistas ragina atkreipti dėmesį į kelis patikimos svetainės kriterijus, kurie leis vartotojams lengviau pasirūpinti saugumu virtualioje erdvėje.

Domeno vardas ir amžius

Kai kurios fiktyvios svetainės apgaudinėja vartotojus prisidengdamos žinomu ir patikimu prekių ženklo vardu. Pirmiausia, reikėtų įsitikinti, ar domeno vardas (svetainės adresas) neatrodo įtartinai, ypač jeigu spaudžiate nuorodą, o ne ieškote adreso paieškos sistemoje – skirtis gali vos viena raidė ar skaičius. Svarbu atkreipti dėmesį ir į domeno pabaigą, nes tikrasis gali būti parduotuvė.com, o suklastotoje svetainėje naudojami tokie variantai, kaip parduotuvė.net, parduotuvė.xyz ar parduotuvė.biz. Apie svetainės patikimumą praneša ir https:// prasidedantis adresas bei šalia domeno esanti spynos ikona, kuri reiškia, kad informacija puslapyje yra šifruojama duomenų kodavimo sistemos sertifikatu – SSL (angl. Secure Sockets Layer). Vartotojams verta patikrinti ir domeno amžių – įtarimų gali kelti trumpam laikui registruoti domenai, nes sukčiai į juos daug neinvestuoja. „Scamadviser“ ir kitose tam skirtose svetainėse patalpinus puslapio nuorodą galima pamatyti, kada jis buvo sukurtas ir kuriam laikui yra registruotas.

Mokėjimo būdai

Verta atkreipti dėmesį į svetainės siūlomus mokėjimo būdus – elektroninėse parduotuvėse turėtų būti naudojamos saugumo sistemos, žymimos „MasterCard SecureCode“ ar „Verified by VISA“ ženklais. Kalbant apie tarptautinius atsiskaitymo būdus, vienas saugiausių – „PayPal“, užtikrinantis vartotojų apsaugą ir suteikiantis galimybę susigrąžinti pinigus, jeigu prekė nepristatoma. Sukčiai mėgsta tokius mokėjimo būdus, kaip „Western Union“, „Moneygram“, „Skrill“ ir „Bitcoin“, kadangi jie dažnai negali būti atsekami ir šiais būdais pravestų pinigų susigrąžinti beveik neįmanoma. Dažnai apsipirkinėjant interneto parduotuvėse rekomenduojama turėti tam atskirą kortelę ir į ją pervesti tik apmokėjimui reikiamą pinigų sumą. Jeigu abejojate dėl svetainės ar mokėjimo būdo saugumo, neatlikite pinigų pervedimų ir neatskleiskite savo asmeninių duomenų.

Svetainės vaizdas

Fiktyviose interneto parduotuvėse dažnai naudojami žymių prekių ženklų pavadinimai („Adidas“, „Apple“ ar „Chanel“), kartu su žodžiais „nuolaida“, „išpardavimas“ ar net „nemokamai“, kad per paieškos sistemas pritrauktų kuo daugiau lankytojų. Radus tokius užrašus prie prekių, reikėtų atidžiau peržiūrėti svetainės išvaizdą – legaliose svetainėse yra aukštos kokybės nuotraukos ir prekių ženklų logotipai. Internetiniai sukčiai neretai vagia turinį iš įvairių šaltinių, todėl svetainė gali atrodyti neprofesionaliai, su gramatinėmis klaidomis, keistai atrodančiu formatavimu ar mažos raiškos nuotraukomis.

Kontaktai

Internetiniai pardavėjai turi užtikrinti vartotojams galimybę susisiekti – elektroninėje parduotuvėje turėtų būti telefono numeris, el. paštas ar socialinių tinklų nuorodos. Jei suabejojote internetinės parduotuvės saugumu, paskambinkite įmonei arba išsiųskite prašymą suteikti daugiau informacijos el. paštu ar socialiniame tinkle. Profesionali internetinė parduotuvė paprastai atsako per kelias valandas arba ne ilgiau kaip per dvi darbo dienas.

Kainų palyginimas

Sukčių sukurtose svetainėse vartotojus vilioja išskirtinės nuolaidos, siūlančios įsigyti garsių prekių ženklų produktų už neįtikėtinai mažą kainą. Kartais prie prekių aprašymo akcentuojama, kad tai vienetiniai, riboto kiekio produktai, o jiems taikomos 70-80 proc. nuolaidos galioja tik ribotą laiką. Paprasčiausias būdas, kuris padės apsipirkti saugiau – patikrinti tą patį produktą konkuruojančiose svetainėse. Jeigu kainų skirtumas didžiulis, galbūt verta detaliau pasižvalgyti, ar svetainėje nėra kitų apgavystę signalizuojančių ženklų.

Socialinių tinklų nuorodos

Vis dažniau vartotojai apsiperka ne tik elektroninėse svetainėse, bet ir socialiniuose tinkluose. Ten galima rasti detalesnės informacijos ir vartotojų atsiliepimų, kurie didina pasitikėjimą pardavėju. Sukčiai tai žino ir į savo svetaines įterpia žymių socialinių tinklų logotipus, tačiau dažnai paaiškėja, kad ši funkcija net neveikia – šie mygtukai gali vesti į pradinį svetainės puslapį, tuščią profilį arba visai niekur. Svetainėje radus socialinių tinklų nuorodas, reikėtų jas patikrinti, galbūt ten yra klientų įvertinimų ar nusiskundimų, kurie praneš apie galimus pavojus.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Kalėdos – darbymetis sukčiams: kaip galime apsaugoti save?

Artėjančios žiemos šventės – darbymetis nusikaltėliams ir kibernetinėje, ir fizinėje erdvėje. Ekspertų teigimu, apimti kalėdinės karštligės, dažnai prarandame kritinį mąstymą, todėl neatpažįstame fiktyvių elektroninių parduotuvių, spaudžiame kenksmingas nuorodas ir taip patenkame į sukčių spąstus. Kad per šventes būtume kiek įmanoma saugesni, verta prisiminti kelis vertingus patarimus.

Nuotolinis darbas: ginčai, kurių galima išvengti laikantis taisyklių

Pastaraisiais metais darbo ginčų komisijos vis dažniau sprendžia ginčus, susijusius su nuotoliniu darbu. Nuotolinis darbas tampa įprasta praktika, tačiau dėl šios formos ypatumų kyla naujų teisinių iššūkių.

10 sukčiavimo būdų per šventes: kaip atpažinti apgaulę ir ką daryti įkliuvus

Pernai Lietuvoje paskutinįjį metų ketvirtį kibernetinių nusikaltimų aktyvumas buvo didžiausias, ši tendencija išlieka ir šiemet. Internetiniai nusikaltėliai rankoves atsiraitoja prieš žiemos šventes, tad ypač šiuo metu vertėtų būti dar budresniems. Kibernetinio saugumo ekspertas dalijasi patarimais, kaip nenukentėti ir ką daryti, jei visgi nepasisekė.

2024-12-11 20:14
Internetinius sukčius atpažinti vis sunkiau – pasidalijo patarimais, kaip kalėdiniu laikotarpiu apsipirkti be rizikos
2024-12-11 14:05
Tobulos šventės internete: kaip nepasiduoti spaudimui ir mėgautis savo Kalėdomis?
2024-12-03 11:25
Sukčiai šiemet imasi apsukresnių gudrybių – kaip nepasimauti?
2024-11-30 11:38
Trys patarimai, kaip per išpardavimus, didžiąsias šventes apsisaugoti nuo finansinių sukčių
2024-11-28 20:29
Finansiniai sukčiai metų pabaigoje itin aktyvūs: pateikė patarimus, kaip atpažinti apgaules ir neprarasti pinigų
2024-11-27 20:30
Didiesiems metų išpardavimams įpusėjus būkite budrūs: populiariausia sukčių schema – įvelti kurjerius ir siuntų tarnybas
2024-11-20 17:34
Sukčiai platina netikras nuorodas, prisidengdami Lietuvos prekių ženklais
2024-11-20 11:49
Sukčiai vis intensyviau taikosi į pirkėjus: kaip atpažinti netikras akcijas ir apsaugoti savo finansus?
2024-11-18 14:55
Ar jūsų CV išlaikys dirbtinio intelekto testą? Atsako, į ką atkreipti dėmesį ieškant darbo
2024-11-17 13:30
Juodasis penktadienis: kaip nesumokėti už „nuolaidas“ savo asmens duomenimis?
2024-11-10 11:27
Ekspertas pataria, kaip įgalinti produkto komandą: prireiks 4 dedamųjų
2024-11-05 08:22
Kaip su vaikais kalbėti apie saugumą virtualioje erdvėje?
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama