Elektronika.lt
 2024 m. gruodžio 23 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gruodžio 23 d. 11:31
Dirbtinio intelekto sprendimai kibernetiniam saugumui užtikrinti VU Kauno fakultete
Gruodžio 22 d. 11:24
Energetikos sektoriaus laukia pokyčiai – alternatyvų yra, bet ar užteko laiko pasiruošti?
Gruodžio 21 d. 11:33
Kokį elektronikos įrenginį dovanoti, kad jis vėliau neišaugintų elektros sąskaitos?
Gruodžio 20 d. 17:12
KTU mokslininkai sukūrė nanolazerį – sidabro nanokubus panaudojo šviesos generavimui
Gruodžio 20 d. 14:28
Lietuvių kalba ir technologijos: VU mokslininkų projektas LIEPA-3 atvers naujas galimybes
Gruodžio 20 d. 11:49
Stacionarūs kompiuteriai: koks jų vaidmuo nešiojamųjų kompiuterių eroje?
Gruodžio 20 d. 08:14
„DS Automobiles“ pristato naujausią savo elektrinį flagmaną – „DS N°8“ kupė
Gruodžio 19 d. 20:18
Naudingi patarimai, kurie padės maksimaliai padidinti jūsų elektrinio automobilio priemonės įveikiamą atstumą
Gruodžio 19 d. 17:27
Žaidybinimas: efektyvus švietimo įrankis ar bėgimas nuo tikrovės?
Gruodžio 19 d. 14:27
Orkaitės darbymetis prasideda: 5 paprasti patarimai, kurie kalėdinius kepinius leis paruošti elektrą naudojant taupiau
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Patarimai » Kitos protingos mintys Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Dėl romantinių apgavysčių žmonės per metus prarado 600 mln. JAV dolerių: kaip apsisaugoti?

Publikuota: 2022-02-08 08:52
Tematika: Kitos protingos mintys
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Savaitgalį vaizdo įrašų platformoje „Netflix“ Lietuvoje į žiūrimiausiųjų viršūnę pateko dokumentinis filmas „The Tinder Swindler“. Filmas pasakoja apie pažinčių programėlėje „Tinder“ veikusį nusikaltėlį, kuris apgaulės būdu iš patiklių moterų visame pasaulyje išviliojo apie 10 milijonų JAV dolerių. Kibernetinio saugumo kompanijos „Surfshark“ duomenimis, toks scenarijus realybėje nutinka gerokai dažniau nei atrodo iš pirmo žvilgsnio – vien per 2020 m. iš žmonių tokiu būdu pagrobta apie 600 mln. JAV dolerių, rašoma pranešime žiniasklaidai. Kaip apsisaugoti artėjant Valentino dienai?

Dėl romantinių apgavysčių žmonės per metus prarado 600 mln. JAV dolerių: kaip apsisaugoti?
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Romantinės apgavystės – finansiškai žalingiausios

„Surfshark“ duomenimis, romantinės ir pasitikėjimo apgavystės (angl. confidence and romantic frauds) interneto vartotojams pastaraisiais metais padarė daugiausiai finansinės žalos. Vien 2020-aisis jos kainavo 600 mln. JAV dolerių, o nuo 2015 m. žmonėms atnešė virš 2 mlrd. JAV dolerių nuostolių.

„Romantinės apgavystės ir yra viena iš „phishingo“ atmainų, dažnai vadinama „Medaus spąstais“ (angl. Honey Trap). Nors dažnai ši apgavystė siejama su spec. tarnybų veikla, kai romantinio ar seksualinio susidomėjimo imitacija naudojama svarbios informacijos išviliojimui iš aukos, ši taktika labai dažnai pasitelkiama ir pinigų išviliojimui. Dažniausiai tokios atakos nutaikytos į psichologiškai silpnesnius ar emociškai sudėtingesnį gyvenimo laikotarpį išgyvenančius žmones, todėl vienu metu gali būti pasisavinamos ypač didelės sumos“, – pasakoja Aleksandras Valentij, „Surfshark“ informacinio saugumo vadovas.

Romantinių apgavysčių mastas dar labiau išaugo pasaulį užklupus pandemijai, kai visas bendravimas persikėlė į nuotolinę erdvę. Skaičiuojama, kad dėl to romantinių apgavysčių skaičius išaugo beveik ketvirtadaliu, o kasdien nuo jų visame pasaulyje vidutiniškai nukenčia maždaug 65 žmonės.

„Internetiniai nusikaltimai įgauna vis didesnį pagreitį – šiandien kiekvieną valandą dėl jų žmonės praranda beveik pusę milijono JAV dolerių. Interneto vartotojai turėtų būti ypač budrūs, kad netaptų sukčių aukomis, ypač artėjant Valentino dienai, kuomet romantinių apgavysčių kiekis ženkliai išauga. Žmonėms derėtų ne tik atidžiai įvertinti naujas pažintis, bet ir rūpintis savo skaitmeniniu saugumu perkant Valentino dienai skirtas dovanas ar registruojantis pažinčių portaluose ar programėlėse“, – sako A. Valentij.

Dėmesį atkreipė ir „Netflix“

Prieš pat meilės dieną į internete tykančius romantinius pavojus dėmesį atkreipė ir vaizdo įrašų platforma „Netflix“. Čia pasirodė dokumentika „The Tinder Swindler“, pasakojanti apie nusikaltėlį Simon Leviev (tikrasis vardas – Shimon Hayut), iš moterų visame pasaulyje išviliojusį apie 10 milijonų JAV dolerių.

Dokumentika visame pasaulyje sulaukė susidomėjimo, o Lietuvoje visą savaitgalį buvo žiūrimiausias platformos „Netflix“ vaizdo įrašas.

„Turinio giganto dėmesys kibernetinio saugumo temai – labai sveikintinas. Turime su internete tykančiomis grėsmėmis plačiai supažindinti žmones, mat tokios apgavystės vyksta kasdien. Skaičiuojama, kad kiekvieną dieną dėl jų prarandama apie 1,6 mln. JAV dolerių. Pastebėkite, kad net ir dokumentikoje veiksmas vyksta ne kur nors toli už Atlanto, bet sukasi apie mums puikiai pažįstamas Europos šalis – Norvegiją, Švediją, Nyderlandus ar Čekiją“, – įspėja A. Valentij.

Kaip apsisaugoti?

Ekspertas pirmiausia pataria imtis „sveiko proto“ priemonių, padedančių į sudėtingas situacijas bendraujant internete net neįsivelti.

„Pirmiausia, būkite ypač atidūs, jei ką tik susipažinus su žmogumi, šis labai greitai pradeda kalbėti apie ypač ryškius jausmus – begalinę meilę, amžiną gyvenimą ar šeimos kūrimą. Tai viena pagrindinių apgavikų taktikų, įprastai veikianti labai gerai, nes nutaikoma į romantinių jausmų ištroškusius žmones“, – pataria A. Valentij.

Bandydami sukurti ryšį ar įtikinti sava istorija, nusikaltėliai dažnai bando apsimesti kuo nors, kuo iš tiesų nėra. Įtardami, kad tokia taktika naudojama ir prieš jus, pabandykite paklausti specifinių klausimų, į kuriuos atsakymus žinoti gali tik ne apsimetėliai.

„Jei kažkas bando apsimesti jus puikiai pažįstantis, suveiks asmeniniai klausimai – jūsų artimųjų ar neva bendrų draugų vardai, jų veiklos ar pomėgiai. Jei bandoma apsimesti sėkmingu verslininku, taip pat naudinga paklausti įmonės pavadinimo, ką toje srityje žmogus pažįsta ir kitaip išsiaiškinti tikslias detales, kurias vėliau dar papildomai galima patikrinti internete ir gauti daugiau informacijos“, – pataria ekspertas.

Anot A. Valentij, absoliučia „raudona linija“ rekomenduojama laikyti pinigų perlaidas. Jokiais būdais nepažįstamiems žmonėms nederėtų pervesti pinigų. Jei taip nutiko ir pinigų neatgavote per sutartą laikotarpį, būtina nedelsiant kreiptis į policiją.

„Vienas klasikinių socialinės inžinerijos pavyzdžių yra neturtingų šalių gyventojų finansinės pagalbos prašymas, siekiant gauti vizą ar lėktuvo bilietus tam, kad šie neva atvyktų aplankyti savo naujos mylimosios ar mylimojo. Žinoma, tokiais atvejais pinigai pasisavinami, panaudojami kitur, o apgavikai dingsta be žinios. Todėl į bet kokius prašymus pervesti pinigus reaguokite ypač atidžiai“, – teigia A. Valentij.

Sukūrė kibernetinių nusikaltimų enciklopediją

Siekdama žmones plačiau supažindinti su internete tykančiomis grėsmėmis, Lietuvoje veikianti pasaulinė kibernetinio saugumo kompanija „Surfshark“ sukūrė nemokamą internetinių nusikaltimų enciklopediją.

„Joje žmonės gali susipažinti su apgaulės internete būdais ir plačiau paskaityti apie jų mastą bei prevencijos būdus. Čia pateikėme daug informacijos apie dabartinę kibernetinio saugumo būklę pasaulyje ir dažniausias atakų rūšis“, – pasakoja A. Valentij.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Kalėdos – darbymetis sukčiams: kaip galime apsaugoti save?

Artėjančios žiemos šventės – darbymetis nusikaltėliams ir kibernetinėje, ir fizinėje erdvėje. Ekspertų teigimu, apimti kalėdinės karštligės, dažnai prarandame kritinį mąstymą, todėl neatpažįstame fiktyvių elektroninių parduotuvių, spaudžiame kenksmingas nuorodas ir taip patenkame į sukčių spąstus. Kad per šventes būtume kiek įmanoma saugesni, verta prisiminti kelis vertingus patarimus.

Nuotolinis darbas: ginčai, kurių galima išvengti laikantis taisyklių

Pastaraisiais metais darbo ginčų komisijos vis dažniau sprendžia ginčus, susijusius su nuotoliniu darbu. Nuotolinis darbas tampa įprasta praktika, tačiau dėl šios formos ypatumų kyla naujų teisinių iššūkių.

10 sukčiavimo būdų per šventes: kaip atpažinti apgaulę ir ką daryti įkliuvus

Pernai Lietuvoje paskutinįjį metų ketvirtį kibernetinių nusikaltimų aktyvumas buvo didžiausias, ši tendencija išlieka ir šiemet. Internetiniai nusikaltėliai rankoves atsiraitoja prieš žiemos šventes, tad ypač šiuo metu vertėtų būti dar budresniems. Kibernetinio saugumo ekspertas dalijasi patarimais, kaip nenukentėti ir ką daryti, jei visgi nepasisekė.

2024-12-11 20:14
Internetinius sukčius atpažinti vis sunkiau – pasidalijo patarimais, kaip kalėdiniu laikotarpiu apsipirkti be rizikos
2024-12-11 14:05
Tobulos šventės internete: kaip nepasiduoti spaudimui ir mėgautis savo Kalėdomis?
2024-12-03 11:25
Sukčiai šiemet imasi apsukresnių gudrybių – kaip nepasimauti?
2024-11-30 11:38
Trys patarimai, kaip per išpardavimus, didžiąsias šventes apsisaugoti nuo finansinių sukčių
2024-11-28 20:29
Finansiniai sukčiai metų pabaigoje itin aktyvūs: pateikė patarimus, kaip atpažinti apgaules ir neprarasti pinigų
2024-11-27 20:30
Didiesiems metų išpardavimams įpusėjus būkite budrūs: populiariausia sukčių schema – įvelti kurjerius ir siuntų tarnybas
2024-11-20 17:34
Sukčiai platina netikras nuorodas, prisidengdami Lietuvos prekių ženklais
2024-11-20 11:49
Sukčiai vis intensyviau taikosi į pirkėjus: kaip atpažinti netikras akcijas ir apsaugoti savo finansus?
2024-11-18 14:55
Ar jūsų CV išlaikys dirbtinio intelekto testą? Atsako, į ką atkreipti dėmesį ieškant darbo
2024-11-17 13:30
Juodasis penktadienis: kaip nesumokėti už „nuolaidas“ savo asmens duomenimis?
2024-11-10 11:27
Ekspertas pataria, kaip įgalinti produkto komandą: prireiks 4 dedamųjų
2024-11-05 08:22
Kaip su vaikais kalbėti apie saugumą virtualioje erdvėje?
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama