Elektronika.lt
 2024 m. gruodžio 23 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gruodžio 23 d. 11:31
Dirbtinio intelekto sprendimai kibernetiniam saugumui užtikrinti VU Kauno fakultete
Gruodžio 22 d. 11:24
Energetikos sektoriaus laukia pokyčiai – alternatyvų yra, bet ar užteko laiko pasiruošti?
Gruodžio 21 d. 11:33
Kokį elektronikos įrenginį dovanoti, kad jis vėliau neišaugintų elektros sąskaitos?
Gruodžio 20 d. 17:12
KTU mokslininkai sukūrė nanolazerį – sidabro nanokubus panaudojo šviesos generavimui
Gruodžio 20 d. 14:28
Lietuvių kalba ir technologijos: VU mokslininkų projektas LIEPA-3 atvers naujas galimybes
Gruodžio 20 d. 11:49
Stacionarūs kompiuteriai: koks jų vaidmuo nešiojamųjų kompiuterių eroje?
Gruodžio 20 d. 08:14
„DS Automobiles“ pristato naujausią savo elektrinį flagmaną – „DS N°8“ kupė
Gruodžio 19 d. 20:18
Naudingi patarimai, kurie padės maksimaliai padidinti jūsų elektrinio automobilio priemonės įveikiamą atstumą
Gruodžio 19 d. 17:27
Žaidybinimas: efektyvus švietimo įrankis ar bėgimas nuo tikrovės?
Gruodžio 19 d. 14:27
Orkaitės darbymetis prasideda: 5 paprasti patarimai, kurie kalėdinius kepinius leis paruošti elektrą naudojant taupiau
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Patarimai » Kitos protingos mintys Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Internetinėje erdvėje siautėja sukčiai: kaip nepasimauti ant jų kabliuko?

Publikuota: 2021-12-23 11:33
Tematika: Kitos protingos mintys
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Į skaitmenines apgavikų pinkles pasauliniu mastu papuola dešimtys tūkstančių žmonių. Kaip išvengti sukčių žabangų pataria tarptautinių ir tarpvaliutinių pinigų perlaidų bei mokėjimų bendrovės „Western Union Lietuva“ skaitmeninės rizikos valdymo komandos vadovė Vilija Kaušakytė, visus ragindama vadovautis trimis paprastomis taisyklėmis: jei nedalyvavai loterijoje, negali laimėti; jei neturi vaikų, jie negali pakliūti į avariją; jei kažkas skamba per gerai, kad būtų tiesa – tai greičiausiai yra melas.

Internetinėje erdvėje siautėja sukčiai: kaip nepasimauti ant jų kabliuko?
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Sukčiavimo problema tokia opi, kad šiandien, atsidarius bet kurios elektroninės bankininkystės puslapį, pasirodo įspėjimas: jokiu būdu nesidalinkite savo duomenimis su nepažįstamaisiais. Visi esame girdėję istorijų, kaip apgavikai vidury nakties skambina vyresnio amžiaus žmonėms ir praneša apie avarijose traumuotus anūkus, kuriems staigiai reikia pinigų. Tokių atvejų šiandien pasitaiko daug mažiau, tačiau sukčiai tobulėja ir nuolat atnaujina savo išpuolių techniką, lėšų jie prašo pervesti ne tik naudojantis bankų paslaugomis, bet ir atliekant pinigines perlaidas. Pastaruoju metu Lietuvoje sparčiai populiarėja apgavystės metodas, kai asmenys yra skatinami dalyvauti įvairiose loterijose naudojantis žymių žmonių ar nuomonės formuotojų profiliais. „Tai – paskutinė mūsų pastebėta tendencija Lietuvoje, bet pasauliniu mastu, įvairiais scenarijais, tai vyko visada“, – kalba V. Kaušakytė.

Sukčiai naudojasi žmonių emocijomis

Sukčiavimo schemos būna sėkmingos, kai apgavikams pavyksta pasinaudoti žmonių vienišumu, emocijomis ir pažeidžiamumu. Viena populiariausių technikų šioje schemoje – romantinė apgaulė. „Tokių atvejų yra buvę ir Lietuvoje: kai žmogus – moteris ar vyras – susipažįsta su asmeniu iš kitos šalies internete, palaipsniui gimsta jausmai, o tada asmuo ima prašyti pinigų lėktuvo bilietui, finansinės pagalbos, kad galėtų įsigyti telefoną, kompiuterį ar kitą techniką, kuri leistų dar artimiau ir dažniau bendrauti“, – į sukčių pinkles pakliuvusių žmonių istorijomis dalijasi V. Kaušakytė. Klientų rizikos ekspertė sako, kad ne visos pažintys internete yra apgavystė, tačiau ji pataria įtariau žiūrėti į bet kokius naujų pažįstamų prašymus atsiųsti pinigų. „Jeigu jūsų prašo pinigų lėktuvo bilietui, pasiūlykite tiesiog nupirkti bilietą, ir iš reakcijos pamatysite, ar jūsų pasiūlymas domina naująjį širdies draugą ar draugę“, – pataria specialistė.

Sukčiai puikiai pasinaudoja ir pandemijos keliamomis emocijomis – dabar prašo pinigų prisidengdami tuo, kad jiems reikia lėšų dėl COVID situacijos. Pasitaiko tokių scenarijų, kai žmones per socialinius tinklus, ypač „Facebook“ ir „Instagram“, pasiekia tokio pobūdžio žinutės: „Mano vardas – toks ir toks, gyvenu šalyje, kur itin bloga situacija, reikia deguonies ar kaukių. Ar galite paremti ir atsiųsti pinigų?“. Tokiu atveju tikrai sunku suprasti, ar pagalbos prašymas yra nuoširdus – galbūt tai sukčius, prisidengęs jautria situacija. Norintiems įsitikinti, kad prašantysis neturi piktų kėslų, „Western Union“ ekspertė pataria vietoj pinigų pasiūlyti atsiųsti pagalbos priemonių, pvz., kaukių.

„Sukčiui reikės pinigų, jo nedomina nei kaukės, nei lėktuvo bilietai ar kitas konkretus daiktas. Jo tikslas – gauti pinigų ir po kurio laiko dingti“, – vertina pašnekovė.

Dar vienas apgavystės metodas, populiarus šiandien – socialiniuose tinkluose pasirodantys skelbimai, kad yra atiduodami ar dovanojami gyvūnėliai. Pasaulyje yra daug gyvūnų mylėtojų, kurie susidomi tokiu pasiūlymu. „Sukčiai siūlo beveik nemokamai parskraidinti šuniuką, kačiuką ar kitą prieglobsčio laukiantį gyvūnėlį. Ir jei žmogus parodo susidomėjimą – įsibėgėja sukčiavimo schema. Apgavikai rašo, kad pinigų gyvūno skraidinimui reikia daugiau, negu iš pradžių manyta. Jeigu lėšos pervedamos, prireikia jų dar daugiau: specialiam narvui lėktuve, gyvūno maistui ir t. t. Sukčiai nevengia pasitelkti išmonės ir sugalvoja milijoną priežasčių ištraukti kuo daugiau pinigų“, – teigia V. Kaušakytė.

Atims paskutinius marškinius

Sąlyginai paprastas, bet labai efektyvus sukčiavimo būdas, vis labiau populiarėjantis pasaulyje, yra vadinamasis IT sukčiavimas (angl. IT scam). Pasak V. Kaušakytės, Lietuvoje su juo dar nėra taip dažnai susiduriama, bet galima tikėtis, kad šis būdas ir mus pasieks jau greitai. Šiuo atveju sukčiai skambina sakydami, jog dirba telekomunikacijų bendrovėje, ir prašo suteikti prieigą prie jūsų kompiuterio.

„Paprastai jie mėgina įtikinti, kad kompiuteryje yra pavojingas virusas ir būtina imtis skubių priemonių. Problemą esą išspręs, jei kuo skubiau suteiksite prieigą prie įrenginio“, – pasakoja pašnekovė. Jeigu žmogus įkliūva į tokias žabangas, jis suteikia priėjimą prie visų ten esančių duomenų: sukčiai gali naudotis visa asmenine informacija, įskaitant prieigą prie kortelių, banko sąskaitų, slaptažodžių. Taip sudaromos puikios sąlygos tapatybės vagystei. „O tuomet, pasinaudodami to žmogaus vardu, jie pradeda atsidarinėti naujas banko sąskaitas, išsiiminėti korteles ar net paskolas jūsų vardu – pavogę asmeninius duomenis, nusikaltėliai iš esmės gali daryti bet ką“, – įspėja V. Kaušakytė.

Sukčiai bando apgauti ir žmones, užsiimančius prekyba internete: jie susisiekia lyg ketindami kažką pirkti, kuria netikrus elektroninius laiškus iš atsiskaitymo platformos su žinutėmis, kad pinigai jau pervesti. Papuolę į šias pinkles, žmonės išsiunčia konkretų daiktą, kurį norėjo parduoti, ir niekada negauna pinigų.

Skubūs sprendimai – pagrindinis sukčių arkliukas

Pasak V. Kaušakytės, tokiose situacijose šaltas protas – pagrindinis pagalbininkas. Pirmiausia reikia nusiraminti ir patikrinti faktus: ar tikrai turite giminaitį, kuris, kaip teigia skambinantis nepažįstamasis, pateko į avariją? Ar tikrai pirkote loterijos bilietą, kuris, teigiama, buvo laimingas? Tik įsitikinę informacijos teisingumu imkitės veiksmų. „Jeigu sulaukėte prašymo – nesvarbu, dėl nelaimės ar dėl džiugaus laimėjimo – reikia elgtis apgalvotai. Prisiminkite, kad sukčiai visada žaidžia jūsų emocijomis ir stengiasi išpešti impulsyvų atsakymą“, – sako ekspertė. Ji pataria būti atsargiems internete, ypač socialinėse platformose: „Būkite sąmoningi ir pagalvokite, kuo dalinatės socialinėje erdvėje, kiek informacijos apie save atskleidžiate. Iš jos sukčiams labai lengva susidaryti įspūdį, koks žmogus esate, kas jums aktualu ir kaip lengviausia jus apgauti“.

Tuomet, kai el. paštu gaunate laišką, susijusį su bet kokiomis pinigų perlaidomis, mokėjimais, prašymais pakeisti sąskaitų duomenis ar kitas finansinėmis detalėmis, labai svarbu kuo atidžiau įvertinti net menkiausias detales: siuntėjo adresą, laiške esančių nuorodų patikimumą, įvardijamų bendrovių pavadinimus ar pavardes.

Paskutinis V. Kaušakytės patarimas nenustebins nei vieno – tai slaptažodžiai. Galbūt skamba banaliai, tačiau būtent silpni slaptažodžiai leidžia sukčiams lengvai pelnytis. „Turime tikrai per daug pavyzdžių, kai slaptažodis toks silpnas, kad jį „nulaužti“ gali netgi pradedantis sukčius. Žmonės vis dar naudoja savo vardą ar gimtadienį, nors seniai žinoma, kad taip daryti tikrai nereikėtų“, – pagalvoti, kaip saugote save ir savo duomenis, ragina pašnekovė.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Kalėdos – darbymetis sukčiams: kaip galime apsaugoti save?

Artėjančios žiemos šventės – darbymetis nusikaltėliams ir kibernetinėje, ir fizinėje erdvėje. Ekspertų teigimu, apimti kalėdinės karštligės, dažnai prarandame kritinį mąstymą, todėl neatpažįstame fiktyvių elektroninių parduotuvių, spaudžiame kenksmingas nuorodas ir taip patenkame į sukčių spąstus. Kad per šventes būtume kiek įmanoma saugesni, verta prisiminti kelis vertingus patarimus.

Nuotolinis darbas: ginčai, kurių galima išvengti laikantis taisyklių

Pastaraisiais metais darbo ginčų komisijos vis dažniau sprendžia ginčus, susijusius su nuotoliniu darbu. Nuotolinis darbas tampa įprasta praktika, tačiau dėl šios formos ypatumų kyla naujų teisinių iššūkių.

10 sukčiavimo būdų per šventes: kaip atpažinti apgaulę ir ką daryti įkliuvus

Pernai Lietuvoje paskutinįjį metų ketvirtį kibernetinių nusikaltimų aktyvumas buvo didžiausias, ši tendencija išlieka ir šiemet. Internetiniai nusikaltėliai rankoves atsiraitoja prieš žiemos šventes, tad ypač šiuo metu vertėtų būti dar budresniems. Kibernetinio saugumo ekspertas dalijasi patarimais, kaip nenukentėti ir ką daryti, jei visgi nepasisekė.

2024-12-11 20:14
Internetinius sukčius atpažinti vis sunkiau – pasidalijo patarimais, kaip kalėdiniu laikotarpiu apsipirkti be rizikos
2024-12-11 14:05
Tobulos šventės internete: kaip nepasiduoti spaudimui ir mėgautis savo Kalėdomis?
2024-12-03 11:25
Sukčiai šiemet imasi apsukresnių gudrybių – kaip nepasimauti?
2024-11-30 11:38
Trys patarimai, kaip per išpardavimus, didžiąsias šventes apsisaugoti nuo finansinių sukčių
2024-11-28 20:29
Finansiniai sukčiai metų pabaigoje itin aktyvūs: pateikė patarimus, kaip atpažinti apgaules ir neprarasti pinigų
2024-11-27 20:30
Didiesiems metų išpardavimams įpusėjus būkite budrūs: populiariausia sukčių schema – įvelti kurjerius ir siuntų tarnybas
2024-11-20 17:34
Sukčiai platina netikras nuorodas, prisidengdami Lietuvos prekių ženklais
2024-11-20 11:49
Sukčiai vis intensyviau taikosi į pirkėjus: kaip atpažinti netikras akcijas ir apsaugoti savo finansus?
2024-11-18 14:55
Ar jūsų CV išlaikys dirbtinio intelekto testą? Atsako, į ką atkreipti dėmesį ieškant darbo
2024-11-17 13:30
Juodasis penktadienis: kaip nesumokėti už „nuolaidas“ savo asmens duomenimis?
2024-11-10 11:27
Ekspertas pataria, kaip įgalinti produkto komandą: prireiks 4 dedamųjų
2024-11-05 08:22
Kaip su vaikais kalbėti apie saugumą virtualioje erdvėje?
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama