Elektronika.lt
 2024 m. gruodžio 23 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gruodžio 22 d. 11:24
Energetikos sektoriaus laukia pokyčiai – alternatyvų yra, bet ar užteko laiko pasiruošti?
Gruodžio 21 d. 11:33
Kokį elektronikos įrenginį dovanoti, kad jis vėliau neišaugintų elektros sąskaitos?
Gruodžio 20 d. 17:12
KTU mokslininkai sukūrė nanolazerį – sidabro nanokubus panaudojo šviesos generavimui
Gruodžio 20 d. 14:28
Lietuvių kalba ir technologijos: VU mokslininkų projektas LIEPA-3 atvers naujas galimybes
Gruodžio 20 d. 11:49
Stacionarūs kompiuteriai: koks jų vaidmuo nešiojamųjų kompiuterių eroje?
Gruodžio 20 d. 08:14
„DS Automobiles“ pristato naujausią savo elektrinį flagmaną – „DS N°8“ kupė
Gruodžio 19 d. 20:18
Naudingi patarimai, kurie padės maksimaliai padidinti jūsų elektrinio automobilio priemonės įveikiamą atstumą
Gruodžio 19 d. 17:27
Žaidybinimas: efektyvus švietimo įrankis ar bėgimas nuo tikrovės?
Gruodžio 19 d. 14:27
Orkaitės darbymetis prasideda: 5 paprasti patarimai, kurie kalėdinius kepinius leis paruošti elektrą naudojant taupiau
Gruodžio 19 d. 11:15
Proveržis magnetų tyrimuose: ištisas savaites tarnaujanti telefono baterija ir 1000 kartų didesnė jo sparta
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Patarimai » Kitos protingos mintys Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Sukčiai romantikai, partneriai, investuotojai, altruistai, saugumo ekspertai: kaip atpažinti ir ko imtis

Publikuota: 2021-08-05 08:42
Tematika: Kitos protingos mintys
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai
Sukčiai romantikai, partneriai, investuotojai, altruistai, saugumo ekspertai: kaip atpažinti ir ko imtis
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Sukčiai pirmąjį šių metų pusmetį dirbo be atostogų – „Luminor“ banko duomenimis, per šį laikotarpį pagrindiniai sukčiavimo tipai išliko tie patys, tačiau klientų nuostoliai dėl jų veiklos padidėjo beveik 200 proc., palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu. Didžiausią „sėkmingų“ sukčiavimo atvejų dalį sudarė susirašinėjimo elektroniniu paštu perėmimas (37 proc.), investicinis sukčiavimas (23 proc.), sukčiavimai parduodant neegzistuojančias prekes (28 proc.). Santykinai didelę dalį užėmė sėkmingos romantinio sukčiavimo istorijos – bemaž 10 procentų.

„Susiduriantiems su sukčiais žmonėms atrodo, kad jiems rašo ar skambina puikiai pasirengę profesionalai, kurie apie savo aukas žino viską. Ir taip, ir ne. Tiesa, kad sukčiai daug treniruojasi ir tobulina savo schemas, tačiau pagrindinis jų pranašumas yra ne kažkokios specifinės žinios, bet netikėtumas ir sutrikdymas. Pavojus, kad sutriksite ir paklusite sukčiams išliks visuomet, tačiau turėtumėte žinoti, kad sukčiai paprastai pasakoja tas pačias istorijas ir jei jas atpažinsite, sukčiai praras bet kokį pranašumą“, – sako banko sukčiavimo prevencijos ekspertas Linas Sadeckas.

L. Sadeckas išgrynino keletą tipiškų sukčiavimo schemų, kurios gali skirtis detalėmis, tačiau jų principai išlieka nepakitę ir atpažįstami.

Sukčiai-romantikai

Pavojingi emocingiems, į nuotykius linkusiems žmonėms, mėgstantiems James‘o Bondo filmus. Šioje schemoje svarbiausia – gera istorija.

Paprastai yra susipažįstama internetinių pažinčių svetainėse ar gerai žinomose socialinių platformose su užsienyje „dirbančiais“ asmenimis. Pavyzdžiui, sukčiai prisistato neva esantys ypatingos svarbos Jungtinių Tautų gydytojai, dirbantys Sirijoje, mechanikai, dirbantys naftos platformose ypatingose misijose Šiaurės jūroje. Vienu ar kitu atveju istorija plėtojama tol, kol paprašoma apmokėti „sužadėtinio“ atvykimo į Lietuvą išlaidas ar apmokėti išlaidas už incidentus, įvykusius slaptose misijose (pavyzdžiui, sprogsta naftos platforma). Nors visuomet prisistatoma milijonieriais, motyvuojama tuo, jog kol asmuo yra slaptoje misijoje, jis negali pasiekti savo turtų, kuriais nedelsiant bus pasidalinta atvykus į Lietuvą.

Sukčiai-partneriai

Pavojingi verslininkams, mėgstantiems ilgalaikes partnerystes ir pro pirštus žiūrintiems į formalumus.

Ilgalaikis dviejų partnerių bendradarbiavimas paprastai plėtojamas pasitikėjimo pagrindu, netikrinant ir nepasitikrinant, net jei kažkas netikėtai pasikeičia. Ganėtinai sofistikuota schema, tačiau ji labai pavojinga, nes viskas vyksta pamažu – sukčiai pirmiausia suranda „miegančius” partnerius ir paslapčia įsitraukia į jų susirašinėjimą. Kai ateina laikas apmokėti už prekes, paslaugas, sukčiai pakeičia sąskaitoje-faktūroje esantį sąskaitos numerį, pranešdami, kad pasikeitė pagrindinis bankas. Pasitikėjimas toks stiprus, jog verslininkai kitais kanalais informacijos paprastai netikrina. Po kelių savaičių paslaugų teikėjas, negavęs pinigų, kreipiasi į partnerį, o pastarasis kreipiasi į banką, manydamas, jog problema slypi kitur. Dažniausiai pinigai jau būna pervesti į sukčių bendrininkams priklausančią sąskaitą, iš kurios jie žaibiškai pervedami į svetimose jurisdikcijose esančias mokėjimų platformas.

Sukčiai-investuotojai

Pavojingi mėgstantiems riziką ir manantiems, kad investavimas yra kaip loterija – niekada nežinai, kur slypi tavo sėkmė, todėl ji gali slypėti bet kur.

Jeigu prie jūsų gatvėje prieitų žmogus, prisistatantis investicijų brokeriu ir paprašytų duoti 500 eurų grynaisiais, kuriuos jis netrukus padvigubins ir grąžins jums? Greičiausiai neduotumėte. Situacija keičiasi, jei panaši schema naudojama virtualioje erdvėje, kurioje apstu visiškai legaliai veikiančių investavimo platformų.

Investiciniai sukčiai dažnu atveju įtikina klientus įdiegti papildomas programas į jų kompiuterius, tose programose esą galima stebėti savo investicijas ir džiaugtis augimo grafiku (paprastai taip ir būna, tačiau tai tėra gražus vaizdas ekrane). Tų programų tikslas – kitas. Jomis perimamas kompiuterio valdymas, konfidencialūs kliento duomenys, prisijungimai bei kita jautri informacija. Neretai klientai praneša bankui apie tai, jog pokalbio metu su investiciniu sukčiumi įdiegė programą ir vėliau pastebėjo, jog sąskaitoje nebeliko lėšų.

Sukčiai-altruistai

Pavojingi mėgstantiems akcijas prekybos centruose ir manantiems, kad jie tai jau tikrai žino, kiek iš tiesų turėtų kainuoti prekės.

L. Sadeckas sako, kad tai šiuo metu dažniausiai naudojama schema. Įprasta situacija, kuomet klientai susigundo internete parduodamais gerokai pigesniais nei rinkos kaina daiktais. Pavyzdžiui, automobilis parduodamas 20 procentų žemesne kaina nei rinkoje įprasta. Klientai susivilioję pasiūlymu bei sukčių įtikinti, perveda avansą ar visą sumą, siekdami rezervuoti automobilį, tačiau tokių asmenų, kurie avansą pervedė už tą pačią prekę jau yra 5 ar 10, o nuotraukos yra tiesiog pavogtos iš internetinių užsienio portalų. Nereikia nė sakyti, kad nė vienas klientas prekės negauna.

Įdomu, kad karantino metu, kai sporto klubai buvo uždaryti, o žmonės ieškojo būdų sportuoti namie, smarkiai padaugėjo sukčių skelbimų, kuriuose buvo siūloma labai pigiai įsigyti elipsinių treniruoklių, bėgimo takelių ir kitokios brangios įrangos.

Sukčiai-saugumo ekspertai

Pavojingi visiems, kurie pamiršta, kad joks Lietuvoje veikiantis bankas telefonu neprašo ir neprašys atskleisti jūsų asmeninės informacijos. Jūsų bankas taip pat neprisistatys tiesiog „Larisa“ ir nekalbės su jumis rusiškai.

Itin suaktyvėjusi antroje šių metų pusėje ir šiuo metu sparčiausiai auganti sukčiavimo banga yra telefoniniai sukčiai, pastaruoju metu skambinantys naudojant Lietuvai būdingas numerių kombinacijas. Tokių atvejų augimas siekia šimtus procentų.

Sukčius paprastai prisistato banko saugumo ekspertu, dažniausiai kalba rusiškai. Praneša apie sustabdytą įtartiną pavedimą iš vieno ar kito banko. Neretai skambučio sulaukęs žmogus sutrinka ir pateikia sukčiams savo duomenis, net jei „pavedimas“ vykdomas iš to banko, kuriame sąskaitos asmuo neturi. Paprastai kalbama apie palyginti nedideles sumas, todėl sukčiai pataiko į daugumos bankų klientų galimybių ribas.

Ką daryti?

„Nepaisant to, nuo kurios sukčiavimo schemos klientai nukentėjo bei kokio dydžio nuostolius patyrė, visuomet prevenciškai raginame imtis veiksmų. Šiuo atveju laikas yra labai svarbus, todėl papildomas net 5 minučių delsimas gali kainuoti ilgą teisinį procesą, kurio sėkmė nėra šimtaprocentinė. Jei visgi nutiko taip, jog praradote lėšų dėl galimo sukčiavimo, rekomenduojame nedelsiant kreiptis į teisėsaugos institucijas bei informuoti banką, kuris imsis atitinkamų veiksmų, siekdamas sugrąžinti prarastas lėšas ar užkirsti kelią, jog atskleisti kliento duomenys būtų pakeisti naujais“, - pažymėjo L. Sadeckas.

Pasak jo, šiandien aktualiausia – kaip reaguoti, jei skambina tariamas saugumo ekspertas. Ekspertai pataria nepasimesti ir užduoti kontrolinius klausimus apie save, nes banko darbuotojas turi juos žinoti. Negalėdamas į juos atsakyti, sukčius bandys išsisukinėti, motyvuodamas tuo, jog neseniai dirba ir neturi visos informacijos, arba staiga užbaigs pokalbį. Bet kokiu atveju netikėkite viskuo, ką jums sako nepažįstamas asmuo telefonu, nepriklausomai nuo to, kuo jis prisistatytų.

Ir nieku gyvu negalima atskleisti asmeninės informacijos apie prisijungimus prie internetinės bankininkystės, mokėjimo kortelės ar „Smart-ID“ paskyros. Bankas tokios informacijos niekuomet neprašo.

Jeigu kilo įtarimas, kad jūsų internetinės bankininkystės prisijungimai ar kita jautri, su banko sąskaita susijusi informacija, galėjo būti pavogti, būtina nedelsiant informuoti banką skambinant banko klientų aptarnavimo numeriu.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Kalėdos – darbymetis sukčiams: kaip galime apsaugoti save?

Artėjančios žiemos šventės – darbymetis nusikaltėliams ir kibernetinėje, ir fizinėje erdvėje. Ekspertų teigimu, apimti kalėdinės karštligės, dažnai prarandame kritinį mąstymą, todėl neatpažįstame fiktyvių elektroninių parduotuvių, spaudžiame kenksmingas nuorodas ir taip patenkame į sukčių spąstus. Kad per šventes būtume kiek įmanoma saugesni, verta prisiminti kelis vertingus patarimus.

Nuotolinis darbas: ginčai, kurių galima išvengti laikantis taisyklių

Pastaraisiais metais darbo ginčų komisijos vis dažniau sprendžia ginčus, susijusius su nuotoliniu darbu. Nuotolinis darbas tampa įprasta praktika, tačiau dėl šios formos ypatumų kyla naujų teisinių iššūkių.

10 sukčiavimo būdų per šventes: kaip atpažinti apgaulę ir ką daryti įkliuvus

Pernai Lietuvoje paskutinįjį metų ketvirtį kibernetinių nusikaltimų aktyvumas buvo didžiausias, ši tendencija išlieka ir šiemet. Internetiniai nusikaltėliai rankoves atsiraitoja prieš žiemos šventes, tad ypač šiuo metu vertėtų būti dar budresniems. Kibernetinio saugumo ekspertas dalijasi patarimais, kaip nenukentėti ir ką daryti, jei visgi nepasisekė.

2024-12-11 20:14
Internetinius sukčius atpažinti vis sunkiau – pasidalijo patarimais, kaip kalėdiniu laikotarpiu apsipirkti be rizikos
2024-12-11 14:05
Tobulos šventės internete: kaip nepasiduoti spaudimui ir mėgautis savo Kalėdomis?
2024-12-03 11:25
Sukčiai šiemet imasi apsukresnių gudrybių – kaip nepasimauti?
2024-11-30 11:38
Trys patarimai, kaip per išpardavimus, didžiąsias šventes apsisaugoti nuo finansinių sukčių
2024-11-28 20:29
Finansiniai sukčiai metų pabaigoje itin aktyvūs: pateikė patarimus, kaip atpažinti apgaules ir neprarasti pinigų
2024-11-27 20:30
Didiesiems metų išpardavimams įpusėjus būkite budrūs: populiariausia sukčių schema – įvelti kurjerius ir siuntų tarnybas
2024-11-20 17:34
Sukčiai platina netikras nuorodas, prisidengdami Lietuvos prekių ženklais
2024-11-20 11:49
Sukčiai vis intensyviau taikosi į pirkėjus: kaip atpažinti netikras akcijas ir apsaugoti savo finansus?
2024-11-18 14:55
Ar jūsų CV išlaikys dirbtinio intelekto testą? Atsako, į ką atkreipti dėmesį ieškant darbo
2024-11-17 13:30
Juodasis penktadienis: kaip nesumokėti už „nuolaidas“ savo asmens duomenimis?
2024-11-10 11:27
Ekspertas pataria, kaip įgalinti produkto komandą: prireiks 4 dedamųjų
2024-11-05 08:22
Kaip su vaikais kalbėti apie saugumą virtualioje erdvėje?
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama