Elektronika.lt
 2024 m. lapkričio 20 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Lapkričio 20 d. 14:31
Odos vėžio nustatymas naminiams gyvūnams – KTU doktorantė siekia sukurti diagnostinę metodiką pasitelkiant DI
Lapkričio 20 d. 11:49
Sukčiai vis intensyviau taikosi į pirkėjus: kaip atpažinti netikras akcijas ir apsaugoti savo finansus?
Lapkričio 20 d. 08:24
Užnuodytas dirbtinis intelektas: ar nusikaltėliai algoritmų neatgręš prieš mus?
Lapkričio 19 d. 20:29
Pristatytas „Huawei Watch Ultimate“: išskirtinės funkcijos žaidžiantiems golfą bei mėgstantiems keliauti
Lapkričio 19 d. 17:22
Mokslininkai atrado, kad lazerio šviesa gali mesti šešėlį
Lapkričio 19 d. 14:39
Kaip sukurti vizualiai patrauklią „Instagram“ verslo paskyrą?
Lapkričio 19 d. 11:29
KTU profesorius: ar e. sportas gali tapti tradicinio sporto alternatyva?
Lapkričio 19 d. 08:23
Telefoniniai sukčiai nestabdo: vien pirmąją lapkričio savaitę išviliota beveik 100 tūkst. eurų
Lapkričio 18 d. 20:24
Elektromobilis šaltuoju metų laiku: kaip prailginti nuvažiuojamą atstumą atvėsus orams?
Lapkričio 18 d. 17:35
Dirbtinis intelektas keičia energetikos ateitį: galimybės, iššūkiai ir etiniai aspektai
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
Reklama
 Patarimai » Kitos protingos mintys Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Kaip įveikti tyliąją „zoom‘o nuovargio“ epidemiją

Publikuota: 2021-05-24 14:26
Tematika: Kitos protingos mintys
Aut. teisės: ©15min, UAB
Inf. šaltinis: 15min.lt / Pranešimas žiniasklaidai

Jeigu po dienos nuotolinio darbo jaučiatės pavargę, gali būti, kad susiduriate su dar viena epidemija, vadinama „zoom‘o nuovargiu“. Pasauliui masiškai perėjus prie vaizdo skambučių, buvo pastebėta, kad vis daugiau žmonių po jų jaučiasi išsekę, skundžiasi dažnesniais galvos skausmais, irzlumu, nuovargiu. Ši būsena kenkia darbuotojų emocinei sveikatai ir produktyvumui, todėl svarbu ją laiku identifikuoti ir spręsti.

Kaip įveikti tyliąją „zoom‘o nuovargio“ epidemiją
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

„Vaizdo skambučiai įvairiose platformose pačioje pandemijos pradžioje atrodė kaip išsigelbėjimas – mes galėjome dirbti ir bendrauti išlaikydami saugų atstumą. Tačiau labai greitai buvo pastebėtas šalutinis efektas, kurį patiria vis daugiau žmonių, todėl šiandien mokslininkai sutaria, kad „zoom nuovargis“ yra reali būsena, kurios ignoruoti negalima“, – pranešime spaudai sako Darius Dužinskas, įmonės „Baltic Amadeus“ Personalo vadovas, pabrėždamas, kad „zoom“ čia naudojamas kaip bendrinis žodis, tinkamas nusakyti visų vaizdo pokalbių programėlių sukeliamą efektą.

Stanfordo universitete (JAV) sukurta „Zoom‘o išsekimo ir nuovargio skalė“, kuri padeda matuoti, kaip smarkiai ši būsena yra pasireiškusi individualiems asmenims. Indikatoriai, į kuriuos kreipiama dėmesį, yra kaip dažnai respondentams pasireiškia didesnis nei įprasta nuovargis dienos pabaigoje, nuovargio priepuoliai tarp skambučių, irzlumas, ir po to ateinančios mintys, kad iš viso nenoriu su niekuo bendrauti – nei internetu, nei gyvai. Kuriant šią skalę, mokslininkai taip pat išskyrė keturias pagrindines priežastis, kodėl vaizdo skambučiai taip vargina žmones ir pateikė pasiūlymus, kaip taikant paprastus sprendimus sumažinti neigiamą efektą.

Vaizdo pokalbiai per visą ekraną – gąsdina ir vargina

Pasak mokslininkų, viena iš „zoom‘o nuovargio“ priežasčių yra tai, kad per ekraną matome veidus labai arti, arčiau, nei natūraliai mums tai yra įprasta. „Paprastai taip arti mes matome tik labai artimų žmonių veidus. Vaizdo pokalbių programėlių langeliuose esančių daug akių taip pat kelia stresą – net jei to nejaučiame ir diskomfortą. Juk net ir nekalbėdami esame stebimi – o viešo kalbėjimo baimė yra viena dažniausiai pasitaikančių“, – sako D. Dužinskas. Pasak jo, sumažinti šį efektą galima tiesiog sumažinus pačios vaizdo programėlės langą – tai netrukdys susitikimo girdėti, tačiau ir neatrodys, kad tiesiai prieš mus, arčiau, nei mums patogu, yra visas žmogaus veidas ir daug mus stebinčių akių.

Žmonės pavargsta nuolatos žiūrėti į save

Kitas nuovargio šaltinis – nuolatinis savęs stebėjimas. Pasak D. Dužinsko, žmonėms nėra normalu nuolatos save matyti veidrodyje, o vaizdo konferencijose būtent ir sukuriamas veidrodžio efektas: „Net ir nenorėdami to, mes stebime, kaip atrodome, kaip kalbame, ką darome gerai, o ką – nelabai. O juk daug dalykų apie save pakeisti negalime ir to nereikia. Toks savęs matymas vargina, nes esame nuolatos įsitempę, nuolatinėje parengtyje“. Sprendimas – paprastas. Galima pakeisti nustatymus, kad nematytumėte savęs ekrano kampe, tačiau kiti pokalbio dalyviai Jus ir toliau matys, jei tik kamera nebus užjungta.

Sėdėjimas prieš kamerą nėra natūralus

Per tikrus susitikimus žmonės juda gerokai daugiau nei dalyvaudami virtualiame pasitarime. Net ir prie susitikimo stalo yra galimybė keisti pozas, nueiti pasipildyti kavos, išeiti atsiliepti į telefoną skambutį. „Virtualiuose vaizdo pokalbiuose dažniausiai sėdime tiesiai, suradę tinkamiausia kameros kampą, susitvarkę foną, apšvietimą. Erdvės judėti tada yra nedaug“, – sako D. Dužinskas. Mokslininkų patarimas yra prisiminti, kad mes mąstome geriau, kai judame, ir leisti sau bent dalyje susitikimų dalyvauti vaikštant – net jei vaikštoma ir tame pačiame kambaryje. „Sustingusi, vaizdo pokalbio lange įrėminta pašnekovo galva yra varginanti pozicija, todėl, esant galimybei, sutarkite, kad pokalbyje dalyvausite būdami toliau nuo kameros, arba pasakykite, kad susitikimo metu vaikščiosite – tai pasakius iš anksto visi supras, jei ir pavėluosite kelias akimirkas atsakyti į klausimą. Svarbu, kad nuotoliniai susitikimai netaptų kalėjimu. Priešingai – pasinaudokite jų teikiama galimybe pajudėti“, – pataria D. Dužinskas.

Tinkamai komunikuoti per vaizdo skambučius yra sunkiau

Pasak D. Dužinsko, svarbu įsiklausyti į mokslininkų įžvalgas, kad norėdami perteikti savo mintis, emocijas, pritarimą arba perskaityti tai pašnekove turime įdėti daugiau pastangų: „Bendraudami gyvai turime tikrai platų priemonių diapazoną: gestus, balsą, mimiką. Tai dingsta arba tampa sunkiau pastebima bendraujant per atstumą. Tą patį gestą galima nuskaityti klaidingai, nes juk už kadro pašnekovo namuose gali vykti dalykai, kurių mes nematome, bet jie veiks pašnekovo gestus. Ar čia man linksėjai? Ar sutikai su teiginiu? O gal kaip tik kraipei galvą? Visą tai stebint mūsų smegenys kaista“. Spendimas – matant, kad vaizdo per daug ir jis klaidina, bent kelioms minutėms išsijungti kamerą ir dalyvauti tik klausantis. „Įmonė turi labai aiškiai iškomunikuoti, kad susitikimuose galima dalyvauti ir su išjungta kamera, skatinti ieškoti galimybių judėti. Kartais darbuotojai nežino, kad tokios galimybės yra, todėl personalo komandai čia svarbu parodyti iniciatyvą ir paaiškinti“, – primena D. Dužinskas.

Moterys „zoom nuovargį“ patiria dažniau

Stanforto atlikto tyrimo duomenys rodo, kad moterys „zoom’o nuovargį“ patiria dažniau nei vyrai – apklausus daugiau nei 10 000 respondentų paaiškėjo, kad moterys 14 proc. dažniau jaučiasi pavargusios po vaizdo skambučių. „Tai ypač įdomi statistika, kurios iki galo paaiškinti negalime. Žinome, kad statistiškai moterys per dieną turi daugiau vaizdo skambučių ir tarp jų suplanuoja mažesnius tarpus, kas prisideda prie didesnio nuovargio dienos pabaigoje. Kitas svarbus veiksnys – moterys teigė, kad jas ypač vargina savo atvaizdo stebėjimas“, – sako D. Dužinskas.

Svarbiausia – laiku atpažinti

Personalo ekspertas išskiria bruožus, padedančius atpažinti „zoom‘o nuovargį“: „Jeigu jautiesi pavargęs, arba dar pačioje savaitės pradžioje jau esi toks, arba dienai perėjus į antrą pusę justi nuovargis ar apatija – geriausia būtų savęs paklausti, ar tą dieną bendravai bent su kažkuo gyvai? Ar visi pokalbiai buvo tik virtualūs? Atsakymai į tai padės suprasti, ar tavo nuovargio būsena galėtų būti siejama su „zoom‘o nuovargiu“ – labai svarbu stebėti save. O kiti šią būseną gali atpažinti matant pervargimo, perdegimo, abejingumo simptomus kituose žmonėse ar bendradarbiuose.“

Personalo specialistų darbas tampa dar svarbesnis – jie gali tapti tais žmonėmis, kurie pastebi emocines problemas ir pasiūlo sprendimus. „Mes galim tik tikėtis, kad darbuotojai bus atviri, sąžiningi, nebijos priimti savo emocijų, tuo dalinsis, o svarbiausia – ieškos sprendimų ir išeities. Kad taip įvyktų, įmonėje turi būti labai stipri pasitikėjimo dvasia, todėl tikrai verta kurti tokią organizaciją, kuri būtų draugiška ir atvira kiekvienam savo žmogui.“

Dėmesys emocinei sveikatai

Personalo ekspertas pabrėžia, kad turėdamos informaciją apie „zoom‘o nuovargį“, įmonės gali skirti papildomą dėmesį šiai problemai ir šviesti darbuotojus, pristatant jiems visą informaciją ir galimybes. „Visų pirma, nuolatinis „zoom‘o nuovargis“ mums trukdo tiesiog normaliai gyventi, derinti gyvenimą ir darbą, mėgti kiekvieną dieną, džiaugtis pavasariu ar sakuromis. Mes jaučiamės apatiški, abejingi, nebenorime jokio kontakto, o bet koks vaizdo pokalbis asocijuojasi su nerimu, nerimastingumu, nenoru. Tokioje būsenoje, vargu, ar įmanoma tikėtis bent kažkokio produktyvumo, todėl įmonės, pastebėjusios kritusį darbuotojų produktyvumą, gali jiems padėti spręsdamos būtent „zoom‘o nuovargio“ problemą. Juk iš tiesų taip sprendžiamos emocinės problemos, su kuriomis susiduria darbuotojai“, – sako personalo vadovas.

Kuriant darbuotojui palankią emocinę įmonės kultūrą ypač svarbi yra vadovų lyderystė. Pasak D. Dužinsko, būtent vadovai savo elgesiu ir pavyzdžiu gali užtikrinti saugią aplinką atviram pokalbiui, grįžtamajam ryšiui, pozityviai kritikai, betarpiškumui tarp vadovo ir darbuotojo, pasitikėjimą, skaidrią komunikaciją: „Tai labai svarbu, nes jeigu to nebus – tai bus ženklas bet kuriam darbuotojui, kad būti atviram net nereikia, o toks atvirumas ne tik nepadės bet ir gali baigtis blogai, tarkime, nebyliu pasmerkimu, patyčiomis ar panašiais dalykais“.


15min.lt

Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Sukčiai vis intensyviau taikosi į pirkėjus: kaip atpažinti netikras akcijas ir apsaugoti savo finansus?

Artėjantis šventinis laikotarpis – Juodojo penktadienio išpardavimai, kalėdinė dovanų karštinė ir pošventinės akcijos – kasmet tampa tikru iššūkiu pirkėjams, nes jų dėmesį siekia patraukti ne tik tikri prekybininkai, bet ir internetiniai sukčiai.

Ar jūsų CV išlaikys dirbtinio intelekto testą? Atsako, į ką atkreipti dėmesį ieškant darbo

Yra tikimybė, kad jūsų CV pirmiausia peržiūrės dirbtinis intelektas (DI). Pavyzdžiui, „LinkedIn“ platformoje DI jau naudojamas kaip pirminis filtras, kuris padeda sujungti kandidatus su tinkamiausiomis darbo vietomis. DI galite pasitelkti ir patys, kad padidintumėte savo šansus būti pastebėtiems.

Juodasis penktadienis: kaip nesumokėti už „nuolaidas“ savo asmens duomenimis?

Šiais metais daliai pirkėjų „juodžiausia“ artėjančio Juodojo penktadienio „akcija“ gali būti išmanųjį užvaldęs virusas ir keliais nuliais sumažėjusi santaupų eilutė. Prisidengdami žinomais vardais, per didžiausius metų išpardavimus sukčiai siunčia apgaulingas SMS žinutes ir el. laiškus, o jų netikros elektroninės prekyvietės prie starto linijos laukia galimybės mus palikti tiek be pinigų, tiek be žadėtos prekės.

2024-11-10 11:27
Ekspertas pataria, kaip įgalinti produkto komandą: prireiks 4 dedamųjų
2024-11-05 08:22
Kaip su vaikais kalbėti apie saugumą virtualioje erdvėje?
2024-10-31 08:25
Prekiaujate internete? Nepamirškite vartotojų teisių
2024-10-30 20:13
Kaip nelikti ir be pinigų, ir be nakvynės: 5 svarbūs žingsniai prieš naudojantis apgyvendinimo platformomis
2024-10-29 14:35
Dėmesio: kitapus ekrano – seksualinis smurtautojas
2024-10-25 14:46
Sukčiavimo atvejai įmonėse: kaip atpažinti netikrus dokumentus ir apsisaugoti nuo nuostolių
2024-10-03 20:25
Vien nuolaidų per „Juodąjį penktadienį“ nebeužtenka: el. prekybininkai vis dažniau atsigręžia į daugiakanalę rinkodarą
2024-09-27 17:38
Reikalavimai auga: finansų įmonėms teks užtikrinti skaitmeninį operacinį atsparumą
2024-09-26 14:11
Teisė atsijungti: Lietuvos darbuotojai turi šią galimybę
2024-09-06 09:22
Sukčių išradingumui nėra ribų: įspėja apie naują taktiką, apgaunančią net patyrusius socialinių tinklų naudotojus
2024-09-03 09:29
Sukčių pinklės el. parduotuvėse – kaip atpažinti piktavalių svetaines?
2024-08-29 19:14
26 proc. internetu perkančių lietuvių yra gavę apgadintą siuntą: kas padeda sumažinti riziką?
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama