Per pastaruosius metus laikas, kurį praleidžiame prie ekranų ir monitorių, stipriai išaugo. Karantino sąlygomis priversti gyventi žmonės ne tik daug dirbo iš namų, bet ir pramogavo žiūrėdami filmus, žaisdami kompiuterinius žaidimus, naršydami internete. Apklausos rodo, kad akių nuovargiu ir sausėjimu skundžiasi net 56 proc. žmonių. Štai keli patarimai, kaip neatsidurti tarp tų, kuriems po pandemijos reikės akinių, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Asociatyvi nuotr.
Akių mankšta
Dirbdami prie monitorių laikykitės kelių taisyklių. Viena jų vadinasi „20x20x6“: maždaug kas 20 minučių atitraukite akis nuo monitoriaus ir mažiausiai 20 sekundžių pažiūrėkite į objektus esančius už 6 metrų ar toliau. Žiūrėjimas į tolį atpalaiduoja įsitempusį akies raumenį. Kas valandą darykite dešimties minučių pertrauką – pasivaikščiokite po patalpą, pamankštinkite kaklą, pečių liniją. Nauda bus dviguba: akys pailsės, o kūnas – prasimankštins. Taip pat patartina dažniau mirksėti, nes tai drėkina akis ir jos lėčiau pavargsta.
Patalpos apšvietimas
Kai žiūrite į ekraną, jūsų akims kenkia tiek per prastas, tiek per ryškus patalpos apšvietimas. „Geriausia, kad aplinkos apšvietimas ir monitoriaus ryškumas būtų panašaus lygio. Šią problemą sprendžia inovacijos. Pavyzdžiui, monitoriuje įdiegta „Adaptive Screen“ technologija automatiškai pritaiko ekrano ryškumą pagal aplinkos sąlygas. Ši funkcija padeda vartotojams, nes rankiniu būdu sureguliuoti monitorių pagal aplinkos apšvietimą yra beveik neįgyvendinama užduotis“, – sako „Samsung“ produktų žinovas Lietuvoje Vytautas Jurgaitis.
Aplinkos šviesa, ypač natūrali, dažnai kinta, todėl žmonės net nepastebi, kad ilgą laiką praleidus prie ekrano sutemo, o monitoriaus šviesa liko ryški. Nuolat rankiniu būdu reguliuoti ryškumą sudėtinga, todėl žmonės valandų valandas praleidžia įtempę akis, kurios po ilgos darbo dienos išsausėja ir būna pavargusios.
Profilaktinis tikrinimas
Statistiškai, vos kas dešimtas lietuvis regėjimą tikrinasi profilaktiškai ir pas gydytoją apsilanko bent kartą per metus. Dauguma pas šį specialistą susiruošia tik tuomet, kai jau pastebi, kad pradėjo ženkliai prasčiau matyti. Gydytojai sako, kad tai labai prastas įprotis, nes regėjimo prastėjimą, kaip ir visas kitas ligas, geriausia aptikti ir veiksmų imtis kuo ankstesnėje stadijoje. Geriausia tuomet, kai dar nepastebite, kad kažkas ne taip.
Laikas be ekrano
Net jei esate prisiekęs kompiuterinių žaidimų gerbėjas ir turite naujausią išmanųjį monitorių, akims vis tiek būtina pailsėti. Jei kasdien po valandą skirsite pasivaikščiojimui atvirame ore, akys atsipalaiduos nuo įtampos. Nebūtina vaikščioti po parkus ar miškus. Miesto panorama taip pat yra puikus poilsis jūsų akims. Svarbu, kad žvilgsnis klaidžiotų laisvai: bandykite įžiūrėti taip toli, kaip tik įstengiate ir priešingai: pasilenkite prie gėlės, kad pamatytumėte smulkiausias jos detales. Toks pratimas yra būtinas siekiant išjudinti sustingusius akių raumenis.