Elektronika.lt
 2025 m. balandžio 20 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Balandžio 20 d. 16:22
Birštonas pristato mobiliąją programėlę gyventojams: dešimtys nuolaidų ir kurorto informacija telefone
Balandžio 20 d. 10:12
KTU aviacijos inžinerijos ekspertai: kokios yra tikrosios lėktuvų katastrofų priežastys?
Balandžio 19 d. 16:13
Ką daryti, kad telefonas nesijungtų prie kitos šalies tinklo
Balandžio 19 d. 10:50
Paaiškino, kokių pokyčių elektros kainoms gyventojams atneša didėjanti gamyba iš atsinaujinančių energijos išteklių
Balandžio 18 d. 20:20
Kompiuteriniai žaidimai jau tapo kasdienybės dalimi: ar tai naujos kartos pramoga, o gal blogis?
Balandžio 18 d. 17:27
KTU ekspertai: domenų varduose – švepluojama, lietuviška programinė įranga – nepageidaujama
Balandžio 18 d. 14:32
„Yukon Group“ žengia į gamtos stebėjimo rinką
Balandžio 18 d. 11:27
Saulės elektrinių galia dažnai viršija namų ūkių poreikius
Balandžio 18 d. 08:32
Verslo klasė elegancijos viršūnėje: Naujasis „A6 Sedan“
Balandžio 17 d. 20:32
Ruošiatės pietauti prie savo darbinio kompiuterio? Štai priežastys, kodėl to geriau nedaryti
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Patarimai » Kitos protingos mintys Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Draugystės socialiniuose tinkluose: prieš pasirenkant draugus verta trumpam tapti sekliu

Publikuota: 2021-02-14 15:04
Tematika: Kitos protingos mintys
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Taisyklė nekalbėti su nepažįstamais, kurią nuo mažų dienų vaikams diegia tėvai, turėtų galioti ir realiame, ir skaitmeniniame pasaulyje. Vis dėlto dažnai jauni žmonės lengva ranka į virtualius draugus priima visai nepažįstamus žmones – Didžiojoje Britanijoje atlikta apklausa parodė, kad 9 iš 10 „Facebook“ vartotojų yra gavę kvietimą draugauti iš nežinomo asmens, o kas antras jį priėmė, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Draugystės socialiniuose tinkluose: prieš pasirenkant draugus verta trumpam tapti sekliu
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Toks žingsnis gali atrodyti nekenksmingas, tačiau dažnai už tokių „draugų“ slepiasi kibernetiniai sukčiai. Vienas iš didžiausių socialinių tinklų iššūkių yra tai, kad juose bet kas gali sukurti netikro žmogaus paskyrą, o šio reiškinio mastai yra milžiniški – „Facebook“ paskelbė per 2019 m. pašalinęs 5,4 mlrd. netikrų paskyrų. Todėl gavus kvietimą draugauti iš pirmą kartą matomo asmens, verta prisiminti patarimą „nekalbėk su nepažįstamais“, kuris padeda saugiau jaustis tiek gatvėje, tiek virtualioje erdvėje.

Dėmesys gali būti pavojingas

Dažniau nei suaugę, internetinėmis draugystėmis su nepažįstamais susigundo vaikai ir paaugliai – jie atmeta atsargumo patarimus neįžvelgdami grėsmių arba sakydami, kad į internetą einama ne slėptis, o pasirodyti. Taip pat nors internetas mažai kuo skiriasi nuo realaus gyvenimo, jame atsiranda jaunus žmones užburianti anonimiškumo iliuzija, palengvinanti ir supaprastinanti susipažinimą, dažnai užmirštant, kad žmogiškų santykių problemos bei grėsmės čia išlieka tos pačios.

Svarbus ir dėmesio klausimas. Realiame gyvenime kartais sunku gauti tiek dėmesio ir bendravimo, kiek norėtųsi. Internete iš esmės gali jo gauti, kiek reikia, todėl kartais šis dėmesio poreikis ir kompensuojamas paviršutinišku bendravimu su nepažįstamaisiais. Vis dėlto derėtų nepamiršti, kad nepažįstami asmenys, internete rodantys jums dėmesį, gali turėti ir blogų užmačių.

Pasak Lietuvoje ne vienerius metus Saugesnio interneto savaitę organizuojančios asociacijos „Langas į ateitį“ veiklų vadovės J. Vasilavičiūtės-Garunkštienės, didžiausias pavojus slypi tame, kad netikri draugai gali mėginti išvilioti asmeninius ir finansinius duomenis, suklastoti tapatybę, šantažuoti, surengti patyčias. Kita grupė asmenų tokiu būdu platina internetines nuorodas, nuvedančias į kenkėjiškas svetaines – pamatę tokio „draugo“ pasidalintą neva įdomią nuorodą ir ją paspaudę žmonės gali užkrėsti savo įrenginį įvairiais kenksmingais šnipinėjančiais virusais. Yra ir tokių, kurie, turėdami blogų ketinimų ir apsimetę patraukliu priešingos lyties asmeniu, siekia nepilnametį išvilioti į gyvą susitikimą.

Kaip atpažinti „nedraugą“?

Pirmas ir svarbiausias patarimas, yra priimti kvietimus draugauti tik iš tų žmonių, kuriuos bent kažkiek pažįstate ar žinote. Jei neprisimenate, kur žmogų galėjote sutikti realiame gyvenime, verta peržiūrėti jo socialinio tinklo draugų sąrašą. Radus ten pažįstamų, galima jų paklausti apie šį asmenį.

„Gavę tokią užklausą jaunuoliai gali trumpam tapti sekliais – panagrinėti asmens paskyrą, paguglinti jo vardą, paklausinėti apie jį kitų bendrų pažįstamų. Jei socialinio tinklo paskyra labai neinformatyvi, profilio nuotraukoje puikuojasi ne žmogaus veidas, o gėlė ar katinas, žmogus neturi ar nerodo kitų savo draugų, tai gali būti ženklas, kad po šiuo vardu slepiasi viešintis nenorintis asmuo“, – atkreipia dėmesį asociacijos „Langas į ateitį“ atstovė.

Įtarimų turėtų sukelti ir neįprastai trumpa ar neišsami asmens veiklos socialiniame tinkle istorija. Paprastai tikri žmonės bent retkarčiais pasidalina įrašais, pakeičia savo statusą, profilio ir viršelio nuotraukas, todėl jų paskyros yra gyvos, atspindinčios savo savininkus.

Netikros paskyros negali tuo pasigirti, čia paprastai nebūna jokių asmeninių įrašų, nebent dalinimasis įvairiomis nuorodomis, kurios gali būti ir kenkėjiškos. Netikrų paskyrų savininkų draugų sąrašas taip pat būna įtartinas: draugų gali būti itin mažai arba ypatingai daug, dauguma jų taip pat dangstosi po nieko nesakančiomis profilio nuotraukomis ir išgalvotais vardais.

Praeitis gali pasivyti

Paprastai saugaus interneto ekspertai pataria visus draugus socialiniuose tinkluose suskirstyti į grupes. Tą leidžia socialinių tinklų privatumo nustatymai. Tuomet skirtingoms draugų grupėms bus galima pateikti skirtingą informaciją, nerizikuojant, kad ji paklius į piktavalių rankas.

Pasak J. Vasilavičiūtės-Garunkštienės, draugų filtravimas virtualioje erdvėje yra tik vienas iš saugaus elgesio internete aspektų, apie kurį turėtų žinoti vaikai ir paaugliai. Kitas ne mažiau svarbus dalykas yra tai, ką pats žmogus savanoriškai skelbia socialiniame tinkle.

„Prieš skelbiant informaciją internete, reikia niekada nepamiršti, kad bet kokia informacija, patekusi į internetą, ten išlieka visą laiką, nes gali būti kopijuojama ir platinama nekontroliuojamai. Net ir pašalinus tokį įrašą proceso sustabdyti gali būti neįmanoma – jis anksčiau gali būti daugelio žmonių išsisaugotas padarant ekrano kopiją. Todėl labai svarbu neskelbti to, dėl ko vėliau gali tekti gailėtis“, – pataria ji.

Susidūrę su draugais apsimetusiais internetiniais nusikaltėliais nepilnamečiai neturėtų tylėti ir laukti, kol situacija išsispręs savaime. Būtinai reikėtų pasikalbėti apie tai su suaugusiuoju, kuriuo pasitikima – tėvais, mokytojais, giminaičiais. Pajutę bet kokią grėsmę internete jauni žmonės gali pasitarti ir paskambinę į Vaikų liniją telefonu 116111 arba Jaunimo liniją telefonu 8 800 28888.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Ruošiatės pietauti prie savo darbinio kompiuterio? Štai priežastys, kodėl to geriau nedaryti

Technologijos tapo neatsiejama mūsų kasdienybės dalimi, o daugelis žmonių jau įprato valgyti tiesiog dirbdami prie kompiuterio. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad tai puikus būdas sutaupyti laiko, tačiau ilgainiui toks įprotis gali turėti neigiamų pasekmių tiek sveikatai, tiek darbo kokybei.

Daugelio jūsų klaviatūros – tikra mikrobų prieglauda, pateikiami tinkamos priežiūros patarimai

Šiandien daugelis neįsivaizduoja darbo ar laisvalaikio be kompiuterio, išmaniojo telefono ar planšetės. Tačiau retai susimąstome, kiek bakterijų ir nešvarumų kaupiasi ant šių įrenginių. Klaviatūra, pelė ir kiti darbo įrankiai yra nuolat liečiami rankomis, tačiau valomi gerokai rečiau nei turėtų būti.

Įspėja norinčius apsipirkti „Facebook“ platformoje: apgavystėms pasitelkiamos net kurjerių tarnybos

Per pastaruosius metus smarkiai išaugus sukčiavimo atvejų skaičiui socialinėse platformose, finansų ekspertai įspėja vartotojus būti itin atsargius. Net 62 proc. „Facebook“ naudotojų kas savaitę susiduria su sukčiais – tai didžiausias rodiklis tarp visų socialinių tinklų.

2025-04-11 17:49
Socialiniuose tinkluose viešinamas gyvenimo detales stebi ir sukčiai: kaip neatskleisti per daug?
2025-04-01 14:27
Bankas įspėja: niekam neatiduokite savo mokėjimo kortelės ar grynųjų pinigų
2025-03-31 20:38
Kada bankas gali jums paskambinti ar paprašyti jūsų duomenų?
2025-03-29 13:33
Sukčių aukomis tampa ne tik patiklūs senjorai – ekspertai įvardijo, į kokius įmonių darbuotojus nukreipti taikikliai
2025-03-20 17:30
Eksperto patarimai: atsakė, kada elektros vartotojams verta rinktis dviejų laiko zonų tarifą
2025-03-06 14:42
Internetinės prenumeratos „suvalgo“ vis daugiau gyventojų pinigų: ką daryti, norint atrasti papildomų lėšų
2025-02-23 13:12
Su sukčiais pernai susidūrė pusė Lietuvos įmonių: kam kyla didžiausia rizika?
2025-02-15 13:40
Kai kuriuos siunčiamus daiktus šaltis gali sugadinti negrįžtamai
2025-02-14 08:31
Sukčiavimo prevencijos ekspertas: telefoninių skambučių apgaulės vis dar populiarios
2025-02-06 15:35
Internete perkame daugiau: kaip neužkibti ant sukčių kabliuko?
2025-02-06 12:27
Didžioji dalis Lietuvos gyventojų susiduria su sukčiais: kaip bandoma apgauti?
2025-01-30 14:33
Tyrimas atskleidžia: pernai iš el. prekybos Lietuvos prekių ženklai uždirbo 110 mln. eurų
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
„MokslasPlius“ – mokslui skirtų svetainių portalas
www.mokslasplius.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama