Vasario 8–13 dienomis Lietuvoje, kaip ir dar 150-yje pasaulio šalių, minima Saugesnio interneto savaitė. Šia iniciatyva siekiama visuomenę atkreipti dėmesį į skaitmeninius iššūkius ir saugumą virtualioje erdvėje, ypač vaikų ir jaunimo. Su jais susidoroti gali padėti ne tik tėvai, globėjai, bet ir mokytojai ar net vyresni draugai, ir visai nebūtina patiems būti interneto ekspertais.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
„Šiuolaikinis jaunimas vadinamas „skaitmenine karta“ (angl. digital natives) – jie nuo pat vaikystės auga apsupti technologijų, kurias dažnu atveju pažįsta ir įsisavina geriau nei tėvai ar mokytojai. Tačiau tai nereiškia, kad pagalbos jiems nereikia. Atvirkščiai: būtent vyresniesiems tenka pareiga pasirūpinti, kad vaikai virtualioje erdvėje jaustųsi ir elgtųsi atsakingai. Šiuos gebėjimus ugdyti kuo puikiausiai galima ir nebūnant technologijų guru, svarbiausia domėtis, kalbėtis ir pasitelkti sveiką protą“, – sako „Telia“ Tvarumo projektų vadovė Indrė Bimbirytė-Yun.
Ji išskiria svarbiausius akcentus, kuriuos būtina žinoti ir suprasti vaikus auginantiems, prižiūrintiems ir su jais dirbantiems žmonėms.
Suprasite, jei kalbėsitės
Suaugusieji, ypač vyresnio amžiaus, apie internetą, socialinius tinklus ir technologijas dažnai vengia kalbėti vien dėl to, kad patys jų neišmano. Visgi I. Bimbirytė-Yun teigia, kad tai visiškai nesvarbu: „Neturite būti šių sričių ekspertai, užtenka, kad su vaikais ir paaugliais kalbėtumėtės, rodytumėte dėmesį. Pradėti galite nuo paprasčiausių dalykų, pavyzdžiui, paprašykite, kad atžala supažindintų jus su socialiniais tinklais, žaidimais ir kita savo veikla internete, papasakotų, kaip tai veikia.“
Taip pat svarbu nepulti gilintis į problemas ir galimus pavojus – pirmiausia pasidomėkite, kuo technologijos yra naudingos, įdomios, svarbios, kaip jos praturtina vaiko gyvenimą. Jei kasdien kalbėsite apie šiuos dalykus, vaikas jausis saugiai, žinos, kad jums tai įdomu ir, nutikus incidentui, nebandys jo nuslėpti.
Vaikams daug reiškia ir jūsų parama. „Atminkite, kad technologijos, kaip ir bet kokia kita veikla, reikalauja pastangų ir įdirbio, todėl neužmirškite jų įvertinti bei pagirti už pasiekimus. Pavyzdžiui, jei jūsų vaikas turi „YouTube“ kanalą ir sukūrė įdomų filmuką, ar kompiuteriniame žaidime pasiekė naują lygį – pasveikinkite ir pasidžiaukite kartu“, – ragina I. Bimbirytė-Yun.
Įsitraukite į veiklą kartu
Su vaikais svarbu ne tik bendrauti, kalbėtis apie jų pomėgius, bet ir patiems įsitraukti į šią veiklą. Taip ne tik geriau suprasite, kaip visa tai veikia, bet ir galėsite įvertinti pavojus – jei jų apskritai yra.
Jei jūsų vaikas mėgsta kurti skaitmeninį turinį, gal galite tai daryti kartu? Gal jam patiktų su jumis sužaisti mėgstamą kompiuterinį žaidimą? O gal jis domisi programavimu ir galite kartu išklausyti pamoką?
Technologijas jau pažįstantiems ir jas naudojantiems tėvams reikėtų suprasti, kad vaikai iš jūsų ims pavyzdį. Sakykim, jei prie pietų stalo sėdėsite įsikniaubę į telefoną, bus sunku paaiškinti, kodėl taip pat negali elgtis jūsų vaikas.
„Pavyzdį turėtumėte rodyti ir socialiniuose tinkluose. Jei norite įkelti nuotrauką ar kitą su jūsų vaiku susijusią informaciją, atsiklauskite jo leidimo. Vaikas turi suprasti, kad socialiniai tinklai yra vieša erdvė ir joje reikia elgtis atsakingai: nebendrauti su nepažįstamais žmonėmis, saugoti savo ir draugų asmens duomenis, neskelbti tokių dalykų, kaip namų adresas ar telefono numeris“, – teigia „Telia“ ekspertė.
Jei baiminatės, kad vaikas internete gali rasti jo amžiui netinkamo turinio, jų naudojamuose įrenginiuose galite aktyvuoti atitinkamus filtrus. Tačiau tai nepanaikina būtinybės kalbėtis su vaiku apie interneto pavojus. Geriausias filtras yra vaiko smegenys – jei jis žinos, ką galima ir saugu daryti internete, jis bus saugus.
Vaikas pateko į bėdą: kaip elgtis?
Vaikai ne visada supranta interneto pavojus ir galimas savo veiksmų pasekmes. Taip pat jie gali bijoti pasipasakoti apie kilusias problemas, būgštaudami suaugusiųjų reakcijos. „Jei manote, kad vaikas elgiasi neteisingai ar jo veiksmai gali kelti pavojų, išlikite ramūs ir nepulkite piktintis ar jo kaltinti. Atsiminkite, kad vaikas turi teisę į asmeninę erdvę internete, o jei imsite į ją veržtis ar bandysite tai kontroliuoti, vaikas paprasčiausiai ims viską nuo jūsų slėpti“, – pastebi I. Bimbirytė-Yun.
Taigi jei jau vaikas atvirauja – kad ir kokia būtų situacija – palaikykite jį ir padėkokite už drąsą visa tai jums papasakoti.
Visi padarome klaidų, svarbiausia iš jų pasimokyti. Neskubėkite vaiko kaltinti ir bausti; atimdami telefoną ar neleisdami jam naudotis kompiuteriu problemos neišspręsite.
Jei vaikas susidūrė su patyčiomis, priekabiavimu, šantažu ir panašiais pavojais, pirmiausia išsaugokite visus to įrodymus: padarykite pokalbių ekrano nuotraukas, išsaugokite nuorodas, nuotraukas ir kitą informaciją, kuri gali būti naudinga teisėsaugai atliekant tyrimą. Tuomet išsiaiškinkite platformos ar programėlės funkcijas – kaip joje užblokuoti nepageidaujamus asmenis, pranešti apie netinkamą turinį ir kt.
Nusikaltimai internete yra tokie pat realūs, kaip ir tikrame pasaulyje, ir juos tiria ta pati teisėsauga. Jei manote, kad jūsų vaikas tapo nusikaltimo auka, susisiekite su pareigūnais.