Elektronika.lt
 2024 m. lapkričio 25 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Lapkričio 25 d. 08:34
Kaip ištrinti fono paveikslėlį „iPhone“
Lapkričio 24 d. 15:39
Interneto greitis: kaip suprasti, kokio iš tikrųjų reikia?
Lapkričio 24 d. 11:39
Lietuvos ekranų tendencijos
Lapkričio 23 d. 15:27
„Garmin“ pristato pirmąjį didelio formato nardymo kompiuterį „Descent X50i“
Lapkričio 23 d. 11:37
Išmani vaikystė: ekspertė apžvelgia, kokius įgūdžius ugdo programavimas, robotika ir dirbtinio intelekto naudojimas
Lapkričio 22 d. 17:37
Svečiai gali „pavaišinti“ virusais: kodėl namuose būtinas „Šlepečių Wi-Fi“?
Lapkričio 22 d. 14:36
Didelei daliai vyresnių žmonių skaitmeninės paslaugos – sunkiai prieinamos
Lapkričio 22 d. 11:21
Medžiodami nuolaidas išlikite budrūs: ekspertas pataria, kaip netapti sukčių auka perkant internetu
Lapkričio 22 d. 08:16
Failų bendrinimo technologijos: kaip jos prisitaiko prie augančių šiuolaikinio žmogaus poreikių?
Lapkričio 21 d. 20:39
Asfaltas klojamas, o ryšys stringa: kodėl infrastruktūros spragos stabdo skaitmeninę pažangą Lietuvoje?
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
Reklama
 Patarimai » Kitos protingos mintys Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

10 patarimų jaunimui, kaip būti saugesniems internete

Publikuota: 2018-01-10 17:20
Tematika: Kitos protingos mintys
Autorius: Tomas Petryla
Aut. teisės: ©Alfa.lt
Inf. šaltinis: Alfa.lt

Dažnas jaunuolis neįsivaizduoja nei vienos dienos be interneto. „Facebook“, „Instagram“, „Snapchat“ yra daugelio jų telefonuose ir dažniausiai per vieną dieną yra atidaromos ne vieną dešimtį kartų. Kuo daugiau praleidžiate laiko internete, tuo daugiau pavojų jums gali kilti.

Susitikimuose su moksleiviais sužinojau, kad didžioji dauguma savo socialiniuose tinkluose turi draugų, kurių realybėje nėra matę. Neteigiu, kad tokie virtualūs draugai yra savaime blogai, tačiau čia gali slypėti įvairiausių pavojų, kadangi šiais laikais apsimesti kažkuo kitu yra labai paprasta.

10 patarimų jaunimui, kaip būti saugesniems internete

Atlikau trumpą eksperimentą – per kelias minutes susikūriau netikrą „Facebook“ profilį ir į jį pakviečiau kelių skirtingų mokyklų, skirtingų klasių mokinių. Nors mokyklos skirtingos ir mokinių amžius skirtingas, tačiau rezultatai buvo panašūs – nemaža dalis mokinių priėmė mano kvietimą draugauti, nors to sukurto žmogaus nei pažįsta, nei yra su juo bendravę bent virtualiai. Turbūt nereikia pasakoti, kiek toks „draugas“ gali pridaryti žalos.

Žinoma, saugumas socialiniuose tinkluose neapsiriboja vien netikromis žmonių anketomis, čia labai svarbu pabrėžti ir savo duomenų saugumo, internetinių patyčių ir kitus klausimus. Tad dalijuosi keliais patarimais, kurie turėtų padėti, ir naudojimasis socialiniais tinklais teiktų daugiau džiaugsmo nei rūpesčių.

– Asmeninė informacija. Skelbk tik tiek savo asmeninės informacijos savo paskyrose, kiek tikrai reikia. Juk socialinio tinklo paskyroje turbūt nebūtina viešai nurodyti savo el. pašto, telefono numerio ar kitų asmeninių duomenų. reklama

– Privatumo nustatymai. Vienas svarbiausių dalykų – sureguliuoti privatumo nustatymus, kad žmonės, kurie nėra tavo draugų rate, nematytų tavo skelbiamos informacijos.

– Nedėk tokių nuotraukų, kurių negalėtum parodyti savo tėvams ar močiutei (na gerai, gerai, močiutei nebūtina, užtektų tėvams). Kiekvieną kartą prieš keldamas nuotrauką ar vaizdo įrašą, pagalvok, ar tavo tėvai neprieštarautų, pamatę tą medžiagą.

– Kritiškai vertink bendravimą virtualioje erdvėje su nepažįstamais asmenimis. Geriausia virtualioje erdvėje nebendrauti su nepažįstamaisiais, tačiau jeigu vis dėlto tuo užsiimi, visada gerai pagalvok, ar į visus to žmogaus prašymus reikia atsakyti. Niekada tokiam žmogui nesiųsk savo nuotraukų, vaizdo įrašų ar kokios kitos asmeninės informacijos, nesakyk, kur tu gyveni, mokaisi ar pan.

– Atsargiai siųskis įvairius failus. Internete gausu virusų, kurie gali patekti į tavo naudojamus prietaisus, pavogti asmeninės informacijos ar tiesiog sugadinti tuos prietaisus. Taip pat atsargiai atidarinėk draugų atsiųstas nuorodas, tai kartais taip pat būna virusų siuntinėjamos nuorodos. Jeigu gavai iš draugo kokią nors nuorodą, tai palauk, kol jis parašys, kas tai per nuoroda, kad įsitikintum, jog tai nėra virusas.

– Pasirink tinkamus slaptažodžius. Norint apsaugoti savo socialinių paskyrų privatumą, pirmiausia reikia sugalvoti gerus slaptažodžius, kad pašaliniai asmenys negalėtų lengvai jų atspėti ir prisijungti prie tavo profilių. Pasaulyje vieni populiariausių slaptažodžių vis dar yra 123456 arba password, kurie yra taip lengvai atspėjami. Geriausia, kad slaptažodyje nebūtų su jumis susijusios informacijos, kurią gali žinoti aplinkiniai, tai jūsų vardai, pavardės, augintinio vardas ar gimimo data. Geriausia, kad slaptažodyje būtų ne vien raidžių, bet ir skaičių.

Ypatingą dėmesį siūlyčiau atkreipti į savo el. pašto slaptažodį, nes prie daugumos socialinių tinklų jungiamasi būtent per el. paštą, o prie jo prisijungus, labai greitai galima prisijungti ir prie socialinių tinklų paskyrų. Norint prisijungti prie kitų tinklų, naudojamas mobilusis telefonas, tad jį taip pat reikėtų labai saugoti, nepalikinėti vietose, kur galėtų prieiti pašaliniai žmonės, naudoti papildomas apsaugos priemones (atrakinimo kodus), kad bet kas negalėtų prisijungti, net ir paėmęs telefoną.

– Nėra to blogo, kas nepatektų į internetą. Negalvok, kad jeigu įkėlei nuotrauką ar vaizdo įrašą į „Snapchat“ ar „Instagram stories“, visa tai po paros tiesiog išnyks. Taip, tos žinutės išnyks, tačiau bet kas, kas gali matyti tavo įrašus, gali padaryti tų įrašų ekrano kopijas (angl. print screen) ar kitaip išsisaugoti tą medžiagą. O išsaugotos kopijos gali plačiai pasklisti internete, ir tu jau nebeturėsi galimybės sukontroliuoti, kur ir kiek laiko tie įrašai bus matomi. Tad net ir keldamas informaciją, kuri turėtų pranykti, pagalvok, ar tai tokia informacija, kurią pamačius pašaliniams asmenims, tau nebūtų gėda.

– Patyčios internete. Tai opi problema, kartais galbūt tiesiog sunkiau atpažįstama, nes gali būti pakankamai skirtingų formų. Patyčios internete apima tokius veiksmus kaip vulgarių ar įžeidžiančių komentarų rašymas žmogaus socialinio tinklo paskyroje, netinkamų asmeninių žinučių (grasinimai, šantažavimas) siuntinėjimas, asmeninių ar kitokio pobūdžio vaizdo įrašų, nuotraukų, kurios gali įžeisti, kėlimas į žmogaus socialinių tinklų paskyras.

Ką reikėtų daryti? Pirmiausia – išsaugoti įrodymus, kurių gali prireikti ateityje. Geriausia padaryti tos įžeidžiančios informacijos ekrano kopijas, o nuotraukas, vaizdo įrašus galima ir išsisaugoti. Pagal įžeidžiančių žinučių turinį galite spręsti, ar verta kreiptis į teisėsaugos institucijas. Dėl to reikėtų pasitarti su suaugusiaisiais. Vienas paprasčiausių žingsnių – užblokuoti žmones, su kuriais nenorite bendrauti, taip nebesulauksite nepageidaujamų žinučių ar informacijos savo paskyroje iš to žmogaus. Svarbiausia – nesivelti su tokiais asmenimis į diskusijas, nes taip tik paskatinsite juos jus įžeidinėti.

– Pasitark. Jeigu jauti, kad kažkas negerai, visada geriau pasikalbėti su vyresniaisiais, tėvais, mokytojais.

– Pamokyk tėvus. Įprasta, kad tėvai ar mokytojai moko tave įvairių dalykų, nes turi daugiau patirties vienoje ar kitoje srityje. Tačiau šiuolaikinės technologijos yra ta sritis, apie kurią vaikai žino daugiau nei suaugusieji. Tad jei matai, kad tavo tėvai susikūrė paskyrą socialiniame tinkle ir norėdami paklausti ko nors asmeniškai, rašo tai ant tavo profilio sienos, nebijok su jais pasikalbėti ir paaiškink pagrindinius naudojimosi socialiniais tinklais principus.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Sukčiai platina netikras nuorodas, prisidengdami Lietuvos prekių ženklais

Apsipirkimų karštinė galvas susuka ne vienam. Mirgančios nuolaidos ir pasiūlymai skubina pirkti kuo daugiau ir nedelsiant. Tačiau jūsų atidumo stoka ir skubėjimu nekantrauja pasinaudoti sukčiai. Internete plinta kenkėjiškos nuorodos, kurios veda į kenkėjiškas žymiausių Lietuvos prekybos centrų internetines parduotuves.

Sukčiai vis intensyviau taikosi į pirkėjus: kaip atpažinti netikras akcijas ir apsaugoti savo finansus?

Artėjantis šventinis laikotarpis – Juodojo penktadienio išpardavimai, kalėdinė dovanų karštinė ir pošventinės akcijos – kasmet tampa tikru iššūkiu pirkėjams, nes jų dėmesį siekia patraukti ne tik tikri prekybininkai, bet ir internetiniai sukčiai.

Ar jūsų CV išlaikys dirbtinio intelekto testą? Atsako, į ką atkreipti dėmesį ieškant darbo

Yra tikimybė, kad jūsų CV pirmiausia peržiūrės dirbtinis intelektas (DI). Pavyzdžiui, „LinkedIn“ platformoje DI jau naudojamas kaip pirminis filtras, kuris padeda sujungti kandidatus su tinkamiausiomis darbo vietomis. DI galite pasitelkti ir patys, kad padidintumėte savo šansus būti pastebėtiems.

2024-11-17 13:30
Juodasis penktadienis: kaip nesumokėti už „nuolaidas“ savo asmens duomenimis?
2024-11-10 11:27
Ekspertas pataria, kaip įgalinti produkto komandą: prireiks 4 dedamųjų
2024-11-05 08:22
Kaip su vaikais kalbėti apie saugumą virtualioje erdvėje?
2024-10-31 08:25
Prekiaujate internete? Nepamirškite vartotojų teisių
2024-10-30 20:13
Kaip nelikti ir be pinigų, ir be nakvynės: 5 svarbūs žingsniai prieš naudojantis apgyvendinimo platformomis
2024-10-29 14:35
Dėmesio: kitapus ekrano – seksualinis smurtautojas
2024-10-25 14:46
Sukčiavimo atvejai įmonėse: kaip atpažinti netikrus dokumentus ir apsisaugoti nuo nuostolių
2024-10-03 20:25
Vien nuolaidų per „Juodąjį penktadienį“ nebeužtenka: el. prekybininkai vis dažniau atsigręžia į daugiakanalę rinkodarą
2024-09-27 17:38
Reikalavimai auga: finansų įmonėms teks užtikrinti skaitmeninį operacinį atsparumą
2024-09-26 14:11
Teisė atsijungti: Lietuvos darbuotojai turi šią galimybę
2024-09-06 09:22
Sukčių išradingumui nėra ribų: įspėja apie naują taktiką, apgaunančią net patyrusius socialinių tinklų naudotojus
2024-09-03 09:29
Sukčių pinklės el. parduotuvėse – kaip atpažinti piktavalių svetaines?
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama