Elektronika.lt
 2025 m. vasario 11 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Vasario 11 d. 20:06
Atsakė, ar prisiskambinsite 112 net ir be telefono kortelės
Vasario 11 d. 17:29
Pamirškite impulsyvius pirkinius: sutaupyti padės išmanusis telefonas
Vasario 11 d. 14:15
Dirbtinis intelektas inžinerijoje: palengvina darbą, ar kelia naujų iššūkių?
Vasario 11 d. 11:30
2025-ųjų darbo rinka: kas iš tikrųjų laikys vadeles? (1)
Vasario 11 d. 08:22
Mokymasis visą gyvenimą – pasirinkimas ar neišvengiama būtinybė? (1)
Vasario 10 d. 18:22
Elektromobilių įkrovimo inovacijos: ar požemiais įkrovimo sprendimai ir elektrifikuoti keliai – Lietuvos ateitis?
Vasario 10 d. 15:27
„Renault“ pristato tris universalumu pasižyminčius modelius – „Estafette“, „Goelette“ ir „Trafic“
Vasario 10 d. 12:48
Naujovės „Bolt“ programėlėje: pristatytos dvi papildomos saugumo funkcijos
Vasario 10 d. 09:32
Kaip nustatyti kada „iPhone“ automatiškai įsijungs „Low Power“ režimas
Vasario 9 d. 13:21
Ar įmanoma, kad Lietuvoje visiškai dingtų internetas?
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
KCD2 Mods
Installing KCD 2 Mods, KCD 2 Guides, KCD 2 Cheats
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Wiki
GTA 6 Map, GTA 6 Characters, GTA 6 News
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Patarimai » Kitos protingos mintys Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

7 patarimai tėvams, kad vaikas būtų saugesnis socialiniuose tinkluose

Publikuota: 2017-12-18 20:28
Tematika: Kitos protingos mintys
Autorius: Tomas Petryla
Aut. teisės: ©Alfa.lt
Inf. šaltinis: Alfa.lt

Atsimenu, vaikystėje mane mokė, kad nereikia kalbėti su nepažįstamaisiais. XXI amžiuje tai būtų galima pasakyti ir kalbant apie virtualius nepažįstamuosius. Virtualioje erdvėje nepažįstamieji labai lengvai gali apsimesti bet kuo. Asmeninio saugumo virtualioje erdvėje klausimas šiomis dienomis tampa labai svarbus. Didžioji dalis suaugusiųjų net neįsivaizduoja, ką šiuolaikinis jaunimas veikia internete.

Atlikau vieną eksperimentą. Per kelias minutes susikūriau neegzistuojančios merginos „Facebook“ paskyrą, įsikėliau internete rastą nuotrauką ir pakviečiau į draugus vienos Vilniaus mokyklos visus vienos 8 klasės mokinius. Iš 25 mokinių, per kelias dienas, 6 priėmė mano kvietimus draugauti. Beje, visi šie 6 buvo vaikinai, tad tikėtina, kad jei netikras profilis būtų buvęs sukurtas vaikino vardu, tai analogiškos reakcijos būtų buvę galima tikėtis iš tos klasės merginų. Taip pat sulaukiau 3 kvietimų draugauti iš nepažįstamų žmonių. Susikurti netikrą profilį trūko tik kelias minutes, o užmegzti kontaktą nesudėtinga. Toliau šio eksperimento neplėtojau, tačiau net baisu pagalvoti, kiek piktavaliai gali pasiekti su tokiomis netikromis paskyromis.

7 patarimai tėvams, kad vaikas būtų saugesnis socialiniuose tinkluose

Neseniai Anglijoje nuskambėjo istorija, kuomet pedofilai, apsimetė futbolo agentais ir per jaunimo tarpe populiarią bendravimo programėlę „Snapchat“ bandė užmegzti ryšius su Anglijos „Premier“ lygoje žaidžiančios Liverpulio „Everton“ jaunaisiais futbolininkais. Jaunieji žaidėjai gaudavo žinutes, kad agentai stebi jų pasirodymus ir jie norėtų juos atstovauti ateityje, bet dabar negali nieko apie tai sakyti savo tėvams ar klubui.

Šie faktai išaiškėjo „Everton“ klubui dalyvaujant projekte, kurio tikslas kovoti su vaikų seksualiniu išnaudojimu. Tai tik keletas pavyzdžių, parodančių, kad saugaus elgesio internete problema egzistuoja, tiek Lietuvoje, tiek ir visame pasaulyje ir svarbu šviesti tėvus, vaikus ir visą visuomenę, kad būtų galima užkirsti kelią piktadariams. Štai keletas patarimų tėvams, kuriais reiktų pasinaudoti, siekiant, kad jūsų vaikai būtų saugesni virtualioje erdvėje. Kiekvieni tėvai patys turi nuspręsti, kiek kalbėti su vaiku vienu ar kitu klausimu, tačiau svarbiausia nedaryti klaidos ir būti įsitikinusiam, kad mano vaikas tai jau tikrai taip neatsargiai nesielgia.

1. Privatumo nustatymai. Vienas pirmųjų dalykų, kurį Jūsų vaikas turėti padaryti, tai nusistatyti savo privatumo nustatymus. Juk tikrai nereikia, kad skelbiamą informaciją matytų žmonės, kurie nėra draugai. Deja, bet šiuo metu daugumos jaunimo profiliuose skelbiama informacija yra prieinama bet kam.

2. Asmeninė informacija. Paaiškinkite vaikams, kad jie savo soc. tinkluose skelbtų tik tiek asmeninės informacijos, kiek tai yra tikrai reikalinga. Juk turbūt savo soc. tinklo paskyroje nebūtina skelbti savo el. pašto, namų adreso. Taip pat labai svarbu, kad vaiko skelbiamuose įrašuose (tekstuose, nuotraukose, vaizdo įrašuose) nebūtų per daug asmeninės informacijos, kuria piktavaliai galėtų pasinaudoti negeriems tikslams. Juk gal geriau neskelbti tokio įrašo, kad su visa šeima išvykstate atostogauti ir namai lieka tušti?

3. Slaptažodžiai. Atrodo elementarus dalykas, tačiau dauguma žmonių neskiria pakankamai dėmesio galvodami savo prisijungimų slaptažodžius. Pasaulyje vieni populiariausių slaptažodžių vis dar yra 123456 arba password, o juk kiek daug žalos gali pridaryti kitas žmogus, prisijungęs prie Jūsų profilių. Geriausia, kad slaptažodyje nebūtų su jumis susijusių dalykų, kuriuos gali žinoti aplinkiniai, jūsų vardai, pavardės, augintinio vardas ar Jūsų gimimo data nėra tinkamiausi slaptažodžio pasirinkimo variantai.

Geriausia, kad slaptažodyje būtų ne vien raidės, bet ir skaičiai. Ypatingą dėmesį siūlyčiau atkreipti į el. pašto slaptažodį, nes į daugumą soc. tinklų jungiamasi būtent el. pašto pagalba, tad prisijungus prie el. pašto, labai greitai galima prisijungti ir prie soc. tinklų paskyrų. Kiti soc. tinklai prisijungimams naudoja mobilųjį telefoną, tad jį taip pat reikėtų labai saugoti, nepalikinėti vietose, kur galėtų prieiti pašaliniai žmonės, naudoti papildomas apsaugos priemones (atrakinimo kodus), kad bet kas negalėtų prisijungti, net ir paėmęs Jūsų telefoną.

4. Virtualūs draugai vs. realūs draugai. Virtualioje erdvėje bet kas gali apsimesti bet kuo, tad su nepažįstamais asmenimis reiktų bendrauti labai atsargiai arba išvis nebendrauti. Mano atliktas eksperimentas tai puikiai parodo. Tad labai svarbu skirti, kas yra tikri draugai, o kas virtualūs. Geriausia, tarp savo virtualių draugų turėti tik realius draugus, ar bent jau galvoti, kokią informaciją suteiki savo virtualiems draugams.

5. Sekstingas. Tai gan populiarus būdas, kai žmonės tarpusavyje susirašinėja intymiomis žinutėmis, siunčia apsinuoginusių nuotraukas ar vaizdo įrašus. Tai ypač populiaru tarp paauglių. Šią temą su vaiku galima aptarti platesniame kontekste, kalbant apie tai, kad nereiktų siuntinėti žinučių ar nuotraukų, kurias pamačius tėvams, jam pasidarytų gėda. T. y., kad prieš kažką siunčiant pagalvotų, ar tai atrodytų tinkama tėvams.

6. Patyčios. Patyčios internete irgi yra opi problema, kartais galbūt tiesiog sunkiau atpažįstama, nes gali turėti pakankamai skirtingas formas. Patyčios internete apima tokius veiksmus, kaip vulgarių ar įžeidžiančių komentarų rašymas žmogaus soc. tinklo paskyroje, netinkamų (šantažavimas, grasinimai) asmeninių žinučių siuntinėjimas, asmeninių ar kitokio pobūdžio vaizdo įrašų, nuotraukų, kurios gali įžeisti, kėlimas į žmogaus soc. tinklų paskyras. Ką reiktų daryti? Pirmiausiai tai reiktų išsaugoti įrodymus, kurių gali prireikti ateityje.

Geriausia padaryti tos įžeidžiančios informacijos ekrano kopijas (print screen), o nuotraukų, video failus galima ir išsisaugoti. Pagal įžeidžiančių žinučių turinį galite spręsti, ar verta kreiptis į teisėsaugos institucijos. Vienas paprasčiausių žingsnių – užblokuoti žmones, su kuriais nenorite bendrauti, taip nebesulauksite nepageidaujamų žinučių ar informacijos ant profilio sienos iš to žmogaus. Svarbiausia nesivelti su tais žmonėmis į diskusijas, taip tik dar labiau skatinant tuos žmones Jus įžeidinėti.

7. Būkit draugais. Kai kurie tėvai susikuria profilius soc. tinkluose tam, kad galėtų stebėti savo vaikų elgesį. Tačiau taip galima pamatyti tik mažą dalį savo vaikų elgesio, juk jūs nematote, kokias asmenines žinutes Jūsų vaikas siuntinėja, kokiuose kituose soc. tinkluose bendrauja su kitais žmonėmis, tad visko susekti neįmanoma. Svarbiausia kalbėti su vaikais šia tema, kad jie žinotų, jog nežinant, kaip vienoje ar kitoje situacijoje elgtis, visada gali pasitarti su Jumis.

Šiame naujųjų technologijų amžiuje patys nesukontroliuosite viso savo vaikų elgesio internete, todėl labai svarbu, kad vaikas į Jus žiūrėtų, kaip pagalbininką, žmogų su kuriuo gali pasitarti iškilus neaiškiems klausimams.


Alfa.lt

Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Internete perkame daugiau: kaip neužkibti ant sukčių kabliuko?

Eurostato duomenimis, 2024 m. 72 proc. 16–75 m. Europos Sąjungos gyventojų apsipirko internetu. Lietuvoje e. komercija pernai naudojosi 51 proc. gyventojų. Augant pirkimo internetu apimtims, didėja rizika užkibti ant sukčių kabliuko.

Didžioji dalis Lietuvos gyventojų susiduria su sukčiais: kaip bandoma apgauti?

2024-aisiais dauguma gyventojų visose trijose Baltijos šalyse bent kelis kartus susidūrė su bandymais apgauti – apgaulingais skambučiais, elektroniniais laiškais, žinutėmis. Sukčiai savo įrankių arsenalą nuolat pildo, todėl būtina išlikti budriems ir, jei reikia, imtis aktyvių prevencijos priemonių.

Tyrimas atskleidžia: pernai iš el. prekybos Lietuvos prekių ženklai uždirbo 110 mln. eurų

2024-ieji metai buvo sėkmingi Lietuvos verslams: iš prekybos elektroninėje erdvėje jie uždirbo 110 mln. eurų pajamų. 2025-iesiems jau įsibėgėjus, el. prekybininkams patariama, į ką atsižvelgti planuojant rinkodaros veiksmus.

2025-01-29 20:24
Ar tikrai mokame dirbti nuotoliu? Patarimai, kurie padės tausoti sveikatą ir neperdegti
2025-01-29 08:14
Skaitmeninis perdegimas: 80 proc. dirbančiųjų visame pasaulyje rizikuoja pervargti
2025-01-19 17:46
Tai ką, pavargote nuo darbo nuotoliu?
2025-01-15 08:26
Socialiniuose tinkluose plinta suklastotos bankų reklamos: patikėję gali skaudžiai nudegti
2025-01-14 17:36
Iš gerų – į geriausius: atskleidė, ko reikia norint tapti geriausiu programuotoju
2025-01-10 17:25
Abiturientų dilema: kaip išsirinkti tinkamą karjeros kelią?
2025-01-03 17:25
Darbo santykiai keičiasi: nuotolinio darbo organizavimo gairės pagal LAT praktiką
2024-12-26 11:22
Prenumeratoms – vidutiniškai 700 eurų per metus: kaip jas pagaliau atšaukti?
2024-12-18 14:39
Kalėdos – darbymetis sukčiams: kaip galime apsaugoti save?
2024-12-15 17:30
Nuotolinis darbas: ginčai, kurių galima išvengti laikantis taisyklių
2024-12-12 11:41
10 sukčiavimo būdų per šventes: kaip atpažinti apgaulę ir ką daryti įkliuvus
2024-12-11 20:14
Internetinius sukčius atpažinti vis sunkiau – pasidalijo patarimais, kaip kalėdiniu laikotarpiu apsipirkti be rizikos
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama