Šv. Kalėdos ir Naujieji metai – stebuklingas ir pasakiškas metų laikas. Kibernetiniai nusikaltėliai irgi nekantraudami jų laukia, kad išnaudotų bet kurią galimybę pavogti konfidencialius realiuoju laiku apsiperkančių vartotojų duomenis. Įsigyti dovanas internetinėse parduotuvėse labai patogu, tačiau reikia turėti omenyje, kad Jūs lengvai galite tapti apgavikų auka, netgi nesilankydami įtartinuose tinklalapiuose. Tačiau yra būdų apsaugoti asmeninę informaciją.
1. Visada tikrinkite, ką ir iš ko perkate
Internetinės parduotuvės tinklalapis gali būti apgavystė – jį sukūrę nusikaltėliai tikisi išvilioti informaciją apie jūsų banko korteles. Pirkdami prekes bet kuriame tinklalapyje tikrinkite kontaktinę informaciją ir fizinius bendrovių tiekėjų adresus, jei iškiltų problemų dėl pinigų pervedimo arba jūsų sąskaitos. Verta ignoruoti pranešimus atsiveriančiuose languose, ypač jei juose klausiama jūsų banko kortelės duomenų. Tik apgavikų tinklalapiuose klausiama tokios informacijos forumuose ar elektroniniu paštu.
2. Naudokitės patikimais slaptažodžiais
Paprastas slaptažodis – lengvas grobis įsilaužėliams. Nesuteikite kenkėjams progos gauti prieigą prie jūsų sąskaitų internete, tegu įpročiu tampa naudotis skirtingais slaptažodžiais kiekvienam resursui. Reikalui esant, užsirašykite savo slaptažodžius ir saugokite juos saugioje vietoje. Štai keli patarimai, į kuriuos verta atsižvelgti renkantis slaptažodį:
- Kaip slaptažodžio nenaudokite savo gimimo datos, naminio gyvūno vardo ir pan. – šią informaciją lengva išsiaiškinti arba atspėti.
- Nenaudokite žodžių, kuriuos galima rasti bet kurios kalbos žodyne – tokius slaptažodžius lengva nulaužti taikant programinius būdus.
Sugalvokite mnemoninį žodį arba išsireiškimą, kad įsimintumėte sudėtingus slaptažodžius. Išsireiškimas – tai žodžių, vartojamų vietoj slaptažodžio, seka. Ją lengviau įsiminti nei slaptažodį, taigi jos nereikės užsirašyti. Galima pritaikyti žinomą posakį ir naudoti pirmąją kiekvieno jos žodžio raidę. Pavyzdžiui, iš sakinio „Mano batai buvo du“ gausime slaptažodį „mnbd“.
- Naudokite viršutinio ir apatinio registrų raides.
- Naudokite raidžių, skaičių ir specialiųjų ženklų derinį.
3. Įsitikinkite, kad jūsų transakcija užšifruota, ir jūsų asmeniniai duomenys apsaugoti
Dauguma tinklalapių taiko kriptografinį „SSL“ (Secure Sockets Layer – apsaugotų tinklo jungties dažnių protokolas) protokolą informacijai šifruoti. Patikrinkite adreso eilutę, ar ji prasideda „https://“ ir ar yra užrakintos spynos ženklas adreso eilutėje (dešinėje arba kairėje) arba apatinėje paieškos sistemos lango dalyje. Prieš įvesdami asmeninę ar finansinę informaciją internetinės parduotuvės tinklalapyje patikrinkite tinklalapio konfidencialumo politiką, kad suprastumėte, kaip bus saugoma ir naudojama jūsų informacija.
4. Apsipirkdami internete naudokitės specialia banko kortele
Prasminga apsipirkti internete naudojantis specialia banko kortele, kurioje yra nedidelis kredito limitas. Tai apsaugos jus nuo apgavikų ir padės apsaugoti pinigus.
5. Reguliariai atnaujinkite programinę kompiuterio įrangą
Būtinai reikia įdiegti antivirusinę programinę įrangą su atnaujinama signatūrine baze. Tai padės apsaugoti jūsų kompiuterį nuo virusų ir „Trojos“ virusų programų, vagiančių svarbią finansinę informaciją. Reikia laiku įdiegti visų paieškos sistemų ir dažnai naudojamų kitų tiekėjų priedų – nuo „Adobe Flash Player“ ir „PDF Reader“ iki „Java“ ir „iTunes“ – atnaujinimus. Daugelis operacinių sistemų ir priedų siūlo automatinį atnaujinimą. Jei ši opcija įmanoma, rekomenduojama ją aktyvinti.
6. Sekite banko sąskaitos balansą, kad laiku pastebėti nesutapimus
Veskite savo pirkinių apskaitą, saugokite užsakymo patvirtinimo kopijas, sulyginkite jas su jūsų banko sąskaitos išrašais. Jei pastebėjote nesutapimų, kruopščiai patikrinkite viską dar kartą ir nedelsdami praneškite bankui.