Kalbos apie elgesio taisykles socialiniame tinklalapyje „Facebook“ tapo viena svarbiausių auklėjimo temų. Jūsų vaikai turi žinoti, kaip reikia elgtis socialiniuose tinkluose. Be to, jums ir patiems būtų gerai įsisavinti kelias taisykles apie tai, ką jums galima ir ko negalima daryti prieš 900 milijonų artimiausių jūsų vaikų draugų.
Šios taisyklės yra pakankamai įvairialypės, ir daug kas priklauso nuo jūsų vaiko amžiaus ir asmeninių sugebėjimų – būtent dėl to, tikėtina, jums pravers pasiruošimo vadovas. Tačiau yra penki dalykai, kurių jūs neturėtumėte daryti jokiais būdais. JAV leidinys „Mashable“ skelbia 5 auksines taisykles tėvams apie tai, ko negalima daryti „Facebook“ tinkle.
1. Negalima drausti vaikui užsiregistruoti socialiniame tinklalapyje „Facebook“
Tikėtina, kad registracija „Facebook“ gali pasirodyti jums ne itin gera idėja, arba galbūt jūsų vaikas pateko į tuos 0,3 proc., kurie daro taip, kaip jiems sako tėvai. Tačiau jei jūsų vaikai nori susikurti profilį „Facebook“, jie tai padarys – jei ne iš namų kompiuterio, tai iš telefono, draugų kompiuterio, mokyklos arba bibliotekos kompiuterio ir t. t. Ką nors uždrausti yra labai paprasta, tačiau stebėti, kaip vaikas laikosi jūsų draudimo yra praktiškai neįmanoma. Bus daug geriau, jei jūsų vaikas susikurs profilį „Facebooke“ namie ir jums matant.
2. Negalima versti vaikus nemaloniai jaustis
Gėdinti vaikus visiems matant – tai dar viena svarbių tėvų prerogatyvų. Neverto to daryti „Facebook“, jūsų vaikai ištrins jūs iš draugų sąrašo greičiau, nei jūs spėsite ištarti „Markas Zuckerbargas – kvailys“. „Kai mano duktė sukūrė „Facebook“ profilį (kaip ir daugelis kitų vaikų, ji padarė tai ankščiau nei leidžiamas minimalus amžius – 13 metų), ji nuolat atsiųsdavo pakvietimus prisijungti prie įvairių žaidimų. Dabar, kai ji jau tapo paauglė, elgiasi taip, tarsi aš išvis neegzistuočiau. Ir neduok Dieve, aš ką nors parašysiu jos profilyje arba pakomentuosiu kokią nors nuotrauką. Trumpai tariant, aš galiu stebėti, bet negaliu dalyvauti“, – pasakojo vienas iš susirūpinusių tėvų.
3. Nevalia priskirti vaikų draugus prie savo draugų
Tikėtina, kad jūs norėsite susidraugauti su savo vaikų draugais „Facebooke“, kad taip pat galėtumėte juos stebėti. Tačiau siųsti pakvietimus draugauti savo vaikų draugams – nepriklausomai nuo jūsų motyvų – tiesiog neatleistina. Jeigu jie patys jus suras ir pasiprašys į draugus, tuomet viskas gerai ir jūs galite atsakyti „Taip“. Tačiau jokiais būdais nieko nerašykite jų profiliuose (žr. 2 punktą).
4. Negalima kritikuoti savo vaikų
Duoti pastabas savo vaikams „Facebook“ – tai bloga idėja. „Aš padariau šią klaidą prieš keleriua metus, išbardamas savo sūnų, kad jis parašė savo „Facebook“ profilyje kažką nepadoraus. Apie tai aš buvau išgirdęs iš mūsų bendrų suaugusių pažįstamų. (Vėliau išaiškėjo, kad tai buvo citata iš vienos dainos). Praėjo keleri metai, kol mano sūnus vėl mane prijungė prie savo draugų. Dabar aš suprantu, kad tuomet man vertėjo su juo pakalbėti ir įtikinti ištrinti tuos žodžius, arba bent jau leisti suprasti kitiems, kad tai citata ir mano draugai galėtų paskambinti Jay-Z motinai ir ją dėl visko apkaltinti“, – dalijosi patirtimi kitas tėvas.
5. Negalima pamiršti, kad „Facebook“ – tai tik pradinis narkotikas
Stebėti savo vaiką „Facebooke“ pakankamai paprasta. Ten jis negalės dalintis nepadoriomis nuotraukomis ir galutinai pasileisti, likęs nepastebėtas. Tai pakankamai tinkama vieta tam, kad padėtumėte vaikui suprasti, kad socialiniuose tinkluose reikia elgtis padoriai. Kai tik jūsų vaikai persikels į Tumbl, kur nėra jokių turinio apribojimų ir kur jų profiliai bus matomi tik jų draugams, jūs jau nieko negalėsite padaryti. Todėl geriau stengtis „prisibelsti“ iki savo vaikų dabar, kol jie yra jauni ir paklusnūs.