Smegenų šturmas (angl. brainstorming) plačiai naudojamas metodas naujoms idėjoms generuoti. Tačiau kaip padaryti, kad jis būtų efektyvus?
Įsivaizduokite – Jūsų vadovas sukviečia susirinkimą. Visi susirenka į konferencijų salę ir prasideda smegenų šturmas. Rezultatas: keli asmenys „monopolizuoja“ visą susirinkimą, nes dauguma žmonių tiesiog tyli ir nesugalvoja, ką pasakyti. Arba tiesiog laukia, kad greičiau baigtųsi susirinkimas ir visi galėtų ramiai grįžti prie darbų. Jeigu susirinkime dalyvauja 20 žmonių, 3 iš jų kalba garsiai, o 17 – tyli.
„Kartais kyla įdomių idėjų, o kartais – juokingų ir net absurdiškų. Galiausiai, žmonės po smegenų šturmo sesijos išeina nepatenkinti ir susirinkimas tampa beprasmiu“, – pasakoja Shawnas Coyne, vienas iš knygos „Brainsteering: A better approach to breathrough ideas“ autorių.
Kaip smegenų šturmą padaryti produktyviu? Patarimai, padėsiantys tiek darbuotojams, tiek vadovams.
Nemąstykite kitaip
Jeigu dirbate kompanijoje, kuri turi gana limituotus resursus dideliems pokyčiams, mąstyti kitaip (angl. Think outside the box) yra sudėtinga. O gimusios idėjos gali būti tiesiog neįmanomos įgyvendinti.
Todėl būtina žinoti kompanijos kriterijus ir limitus. Prisiminkite, kad visuomet lengviau sugalvoti įdomią idėją, negu nuobodesnę, bet lengviau pritaikomą praktiškai.
Klauskite
Tam, kad idėja būtų tinkama, svarbiausia užduoti tinkamus klausimus. Jeigu Nobelio premijos laureto pasiteirausite, kaip jam padarė tokį stulbinantį išradimą, jis atsakys, kad viskas nebuvo taip sunku po to, kai uždavė tikslų klausimą. Reikiamo klausimo iškėlimas – sunkiausias ir svarbiausias darbas.
Pasiskirstykite grupėmis
Kai jau sužinojote kompanijos limitus ir sau uždavėte tinkamus klausimus, neskubėkite reikštis pirmasis. Geriausia – susiskirstyti grupėmis po 3 ar 5 žmones. Tyrimai rodo, kad būtent tokio kiekio grupės yra produktyviausios.
Darykite atranką
Kai skirstysite žmones į grupes, labai svarbu tai daryti išmoningai. Pavyzdžiui, niekada grupėje nepalikite žmonių, kurie niekada nekalba ir dėl jų nedrįsta kalbėti kiti. Arba priešingai – vien tuos, kurie daug kalba.
Be to, susirinkime dalyvaujantys žmonės turi būti kuo įvairesni, pasistenkite sukviesti kuo daugiau darbuotojų iš visų įmonės padalinių.
Išlikite susitelkę
Kita problema, trukdanti smegenų šturmą padaryti produktyviu – chaosas. Grupėse gali gimti daug gerų idėjų, bet jeigu diskusija nebus koncentruota, visos idėjos bus netrukus pamirštos.
Prisiminkite, kad pirmąsias 5 diskusijos minutes idėjos yra tik užuominos į tikrąsias. Jeigu susirinkimas trunka 2 valandas, pirmąsias 5 minutes keliama pagrindinė idėja, vėliau – analizuojamas klausimas privalo keistis kas 30 minučių.
Tesėkite pažadus
Nesvarbu, kad organizuoja grupes – vadovas ar paskirtas darbuotojas, būtina visiems paminėti, kad bent vieną iškeltą idėją būtina įgyvendinti. Tuomet visi dalyviai žinos, kad reikia priimti realų sprendimą.