Vis daugiau jaunimo, baigę mokyklas, renkasi studijas užsienyje. Pastaruoju metu itin populiari šalis šiuo atžvilgiu tapo Danija. Kadangi nuėjau visą kelią nuo idėjos ten studijuoti iki pasveikinimo laiško įstojus, galiu pasidalinti savo patirtimi. O kelias buvo tikrai įdomus, duobėtas ir kupinas staigmenų bei lėkimo paskutinę minutę.
1 žingsnis: specialybė ir šalis
Pirmiausia reikia labai gerai apgalvoti, ką nori studijuoti. Nors gali pateikti kelis pasiūlymus, tačiau Danijos universitetai bei kolegijos labai mėgsta motyvuotus žmones, tad jei pretenduosi, pavyzdžiui, į informacines technologijas ir interjero dizainą (t. y. į dvi visiškai tarpusavyje nesusijusias specialybes) tikrai neatrodysi rimtai nusiteikęs. Kalbant apie kolegijas, nederėtų jų nuvertinti, nes Danijoje tikrai ne ta pati situacija kaip Lietuvoje. Kolegijos ten yra vertinamos ir pabaigus jas, bet kuris universitetas suteiks Tau galimybę tęsti studijas universitete. Kalbant apie esminį skirtumą tarp kolegijų ir universitetų, tai yra skirtingas IELTS testo įvertinimas. Stojant į universitetą jo reikia truputį aukštesnio. Bet apie tai truputį vėliau. Renkantis specialybę, labai padėjo puslapis studyindenmark.dk. Čia gali rasti visus universitetus ir kolegijas.
2 žingsnis: motyvacinis laiškas ir rekomendacijos
Tvirtai apsisprendus dėl norimos studijuoti specialybės, reikia parašyti stiprų motyvacinį laišką. Patarčiau paminėti, kodėl renkiesi būtent šią šalį, kuo Tave sudomino Danija, taip pat paminėti kuriose srityse esi stipriausias arba ką mokeisi kolegijoje ar universitete (jei stoji jau pabaigęs kokias nors studijas). Taip pat motyvacinis laiškas turėtų atskleisti Tavo asmenybę, tačiau neišsipasak per daug ir svarbiausia koncentruokis į studijų kryptį. Niekam juk neįdomu, kad turi puikius teatrinius sugebėjimus, o ketini studijuoti informatiką. Pateikiu motyvacinio laiško pavyzdį.
Taip pat prie šio žingsnio priskirsiu ir rekomendacinį laišką. Žinau, skamba baisiai ir iš karto galvoje pradėsi dėlioti mintis, kas galėtų Tave puikiai rekomenduoti. Neišsigąsk. Išsirink mėgstamą mokytoją arba dėstytoją, jei jau dirbi, rekomenduoti gali ir darbdavys (draugas ar mama šiuo atveju tikrai netiks). Dažniausiai būna taip, kad rekomendacinį laišką parašo pats būsimasis studentas, o žmogus, kuris rekomenduoja, tiesiog prideda savo vardą pavardę ir parašą, jei tai darbdavys ar dėstytojas – labai gražu, jei uždeda dar ir įstaigos antspaudą.
Ką turi apimti rekomendacinis laiškas? Tik esminę informaciją: kaip tas rekomenduojantis asmuo pažįsta būsimą studentą, kiek laiko, kaip jį apibūdintų kaip asmenybę, pabrėždamas stipriąsias puses. Beje, rekomendacinis laiškas turi būti trumpesnis nei motyvacinis. Neišsiplėsk per daug ir rašyk oficialiu stiliumi.
3 žingsnis: kalbos gebėjimų testai
Na štai, priėjome prie anglų kalbos patikrinimo testų. Tikriausiai nereikia nė sakyti, kad Danijoje studijuosi anglų kalba ir neužteks vien tik šios kalbos pagrindų. Beje, rinkdamasis studijas atkreipk dėmesį, ar dalykai bus dėstomi anglų kalba. Kalbant apie anglų kalbos lygio nustatymo testus, tikrai reikės arba IELTS arba TOEFL.
Mariaus Dijoko nuotrauka
Tiesa, sakoma, kad TOEFL tinkamas labiau Amerikai, o IELTS – Europai. Tad papasakosiu apie IELTS.
IELTS testas susideda iš 4 dalių: kalbėjimo, rašymo, klausymo ir skaitymo. Šios dalys dalinamos į dvi dienas, t. y. viena diena skiriama kalbėjimui, kita diena likusioms dalims.
Kalbėjimo testui skiriamos bendrinės temos, tokios kaip: mokslai, mada, draugai, šeima, šventės. Tokios temos leidžia gana laisvai kalbėti, tačiau nereikia labai išsiplėsti ir pamiršti rišlumą sudarant sakinius. Kalbėtis gali tekti arba su lietuviu vertintoju, arba netgi su kitos šalies atstovu. Man asmeniškai teko kalbėtis su brite. Taip pat viskas, ką kalbi yra įrašoma į diktofoną, tam atvejui, jei teiktum apeliaciją, kad būtų galima išklausyti dar kartą.
Kalbant apie kitas dalis, testas vyksta 2,5 val. uždaroje patalpoje, į kurią Tau neleidžiama įsinešti nieko, išskyrus tušinuką bei asmens tapatybės kortelę, kuri nuolat turi būti greta, tam atvejui, jei prižiūrintis asmuo suabejotų, ar tikrai Tu pats laikai testą. Pirmiausia būna klausimas, kuris, turiu pasakyti, gana painus, nes turi išgirsti ir padaryti išvadas, ką įrašyti į tuščius langelius, nes tekstas nėra diktuojamas iš Tavo lapo. Taip pat pakankamai sunku, nes kalbėtojas kalba natūraliu tonu ir dažnai fone girdimi pašaliniai garsai: gatvės, žmonių šurmulio ir t. t. Viskas yra pakartojama du kartus. Rašymas ir skaitymas – kiek lengvesnės dalys, nes gali ramiai susikaupti, tačiau reikia neužmiršti, kad laikas ribotas ir reikia tikrai sparčiai dirbti, kad viską suspėtum, labai ilgai tikrai nepagalvosi. Rašymas atskleidžia Tavo žodyno gausumą, o skaitymas – loginį mąstymą ir domėjimąsi naujienomis – dažnai temos būna truputį mokslinės, pavyzdžiui, apie saulės energijos panaudojimą arba gamtos taršą.
Visos dalys vertinamos atskirai ir galiausiai išvedamas bendras pažymys. Maksimalus įvertinimas – 9 balai. Kaip ir minėjau, universitetų ir kolegijų reikalavimai truputį skiriasi. Universitetai reikalauja, kad IELTS bendras pažymys būtų ne mažesnis nei 7, tuo tarpu kai kurios kolegijos priimtų netgi su 5,5.
IELTS testo laikymui gali registruotis vienintelėje vietoje Lietuvoje – Britų taryboje. Testo kaina – 580 Lt. Tiesa, prieš laikant patį testą įvairios institucijos siūlo būtent specialiai IELTS paruošiamuosius kursus. Mano patarimas būtų toks: jeigu tikrai jautiesi turintis netvirtas anglų kalbos žinias, tada verta investuoti į kursus. Tačiau patariu apsvarstyti šį pasirinkimą – galbūt pats gali namie viską išmokti, tam reikia tik reikia užsispyrimo. Beje, testo rezultatas galioja tik 2 metus. Visa informacija apie IELTS testą.
4 žingsnis: dokumentai
Šis žingsnis gali būti pavadintas dokumentų tvirtinimu. Visų dokumentų kopijos (brandos atestatas arba mokyklos/kolegijos/universiteto baigimo diplomai bei priedėliai) turi būti išversti į anglų kalbą bei patvirtinti notaro. Tai jums lengvai suorganizuos bet kuris vertimų biuras. Taip pat išverstus dokumentus turi patvirtinti užsienio reikalų ministerija, t.y. uždėti apostiles ant kiekvieno dokumento kopijos. Kalbant apie paraiškų teikimo terminus, jas išsiųsti reikia iki kovo 1 d. Nesibaimink, jei dar neturi mokyklos, universiteto ar kolegijos baigimo diplomo. Jį atsiųsti galima ir vėliau.
Paraiškos formas rasi organizacijų interneto svetainėse.
Ar esi priimtas į universitetą arba kolegiją paaiškėja tada, kai užsienio universitetas gaunas visus dokumentus, t. y. paraišką būtina užpildyti iki kovo 1 d., bet jeigu nusiųsi diplomą tik vasaros pradžioje (nes paprastai mokykloje juos išduoda liepą), tada vasaros gale tikėkis atsakymo. Jei paraišką ir visus dokumentus priduodi iki kovo 1 d., tada gali tikėtis atsakymo jau balandžio pabaigoje ar gegužės pradžioje.
5 žingsnis: tarpininkai
Galutinai susitvarkius dokumentus, juos reikia siųsti į pasirinktus universitetus arba kolegijas. Tačiau yra paprastesnis būdas, bijant, kad nenukeliaus laiku, ar pasimes pašte. Yra organizacijos, tokios kaip „Kastu International“ ir „Hakes International“, kurios nuolat palaiko ryšį su aukštosiomis mokyklomis Danijoje ir už tam tikrą mokestį (dažniausiai iki 100 Lt) Tavo dokumentus pateikia pasirinktoms institucijoms. Susisiekus su tokia institucija, Tau tereiks nusiųsti nuskenuotus dokumentus. Pliusas tas, kad visi originalai liks Tau.
Tokie 5 žingsniai Tavęs laukia, jei nusprendei rinktis studijas Danijoje. Visus juos įveikus, net neabejoju, kad gausi laišką iš vieno iš pasirinktų universitetų/kolegijų, kuriame švies žodis: CONGRATULATIONS! Beje, kalbant apie apgyvendinimą, Danijos universitetai ir kolegijos tikrai užtikrina bendrabučius. Kita vertus, gali nuomotis būstą savarankiškai.
Jei turėtum klausimų – visuomet galiu padėti ir pakonsultuoti. Rašyk man el. paštu: sandra.dijokaite@gmail.com. Taip pat gali kreiptis į Eurodesk Lietuva atstovus el. paštu eurodesk@eurodesk.lt