Elektronika.lt
 2025 m. balandžio 15 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Balandžio 15 d. 08:25
KTU docentas apie gilųjį mokymąsi: tai veikia panašiai kaip žmogaus smegenys
Balandžio 14 d. 20:38
Kodėl išmanieji telefonai vos po keleto metų tampa beveik nenaudojamais?
Balandžio 14 d. 17:28
Tik slaptažodžio nepakanka: apsaugos priemonė, apie kurią dažnas pamiršta
Balandžio 14 d. 14:40
Kaip užtikrinti žmogaus teisę į privatumą sparčiai vystantis dronų technologijoms?
Balandžio 14 d. 11:21
Magnetinės apšvietimo sistemos namams: nori visi, bet įperka ne kiekvienas
Balandžio 14 d. 08:16
Kaip „iOS 18“, „iPadOS 18“ ir „macOS Sequoia“ nurodyti pasirinktus „iCloud“ failus saugoti įrenginyje
Balandžio 13 d. 16:34
Išleistas „One UI 7“ atnaujinimas: kokių naujovių sulauks telefonų naudotojai?
Balandžio 13 d. 10:19
Gaisrininkai įspėja: elektriniai paspirtukai užsidega vis dažniau, gali supleškinti ir kaimynų namus – kaip apsisaugoti?
Balandžio 12 d. 16:27
Dirbtinis intelektas – jau ir skalbyklėse: ką tai suteikia vartotojams?
Balandžio 12 d. 10:26
Daugėjant duomenų saugumo pažeidimų, pristatė naują įrankį apsisaugoti
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Patarimai » Elektronika, technika Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Ličio jonų baterijos, paspirtukai ir šaltis: ar mažesnė talpa – vienintelė rizika?

Publikuota: 2025-02-17 20:27
Tematika: Elektronika, technika
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Šiemet žiemiškiems orams įsivyravus tik vasarį, šaltuoju sezonu gatvėse buvo galima matyti žmonių, keliaujančių elektrinėmis priemonėmis – paspirtukais ar dviračiais, kuriuos jie retkarčiais renkasi ir dabar. Ekspertai teigia – ne tik itin didelis šaltis, bet ir ilgas buvimas žemesnėje temperatūroje neigiamai veikia ličio jonų baterijas ir didina trumpųjų jungimų bei savaiminio užsiliepsnojimo riziką. Jie apžvelgia, kaip skirtingos temperatūros veikia prietaisus su ličio jonų baterijomis ir ką daryti, kad išvengtume nemalonių pasekmių, rašoma „Compensa Vienna Insurance Group“ pranešime žiniasklaidai.

Ličio jonų baterijos, paspirtukai ir šaltis: ar mažesnė talpa – vienintelė rizika?
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Kalbant bendrai apie ličio jonų baterijas, optimaliausiai jos veikia esant 0–45 °C temperatūrai, teigia „Vilnius Tech“ Elektros inžinerijos katedros vedėja prof. dr. Sonata Tolvaišienė. Kai temperatūra nukrenta žemiau nulio, baterijos neišvengiamai patiria neigiamą poveikį.

„Minusinėje temperatūroje lėtėja elektrolito jonų laidumas, todėl mažėja ličio jonų baterijos įtampos lygis, didėja vidinė varža. Kartu sumažėja elektrodų cheminės reakcijos greitis, kas lemia mažesnę baterijos talpą ir efektyvumą. Žemesnėje nei 0 °C temperatūroje, baterijos talpa gali sumažėti iki 30–50 proc., žemiau -20 °C, baterija gali tapti praktiškai neveiksni dėl per didelės varžos“, – aiškina ekspertė.

Visgi neigiamą poveikį ličio jonų baterijoms daro ne tik didelis šaltis, bet ir ilgas buvimas žemesnėje temperatūroje, o būtent elektriniai paspirtukai, dviračiai ar kitos transporto priemonės su ličio jonų baterijomis neišvengiamai šaltyje būna gana ilgai.

Ekspertė atkreipia dėmesį, kad žiemą el. dvirates transporto priemones papildomai veikia itin nepalankios sąlygos: šaltis, drėgmė, temperatūrų šuoliai ir mechaniniai pažeidimai slydimo, kritimo atveju. Žemoje temperatūroje plastikiniai ir metaliniai baterijų korpusai tampa trapesni, todėl smūgiai ar spaudimas gali sukelti fizinius korpuso pažeidimus, o šis atitinkamai – cheminio elektrolito nutekėjimą, kuris gali būti toksiškas ir degus.

„Net kai atrodo, kad orai geresni, žiemą patarčiau vengti naudoti el. dvirates transporto priemones tiek dėl trumpėjančio priemonių ilgaamžiškumo, tiek dėl didesnės tikimybės paslysti ir susižaloti“, – sako ji.

Pavojus ir prietaisui, ir sveikatai

Aukštą susižalojimų riziką patvirtina ir draudimo statistika. Draudimo duomenimis, žiemą taip pat aktyviai fiksuojami atvejai, kuomet tenka išmokėti žalas susižalojusiems kelyje su elektriniais paspirtukais, dviračiais ar panašiomis priemonėmis.

„Reikia nepamiršti, kad žiemos keičiasi – šaltukai būna laikini, o šiltesnių dienų turime daugiau, tačiau orai jomis yra labai apgaulingi. Temperatūrai nuolat svyruojant aplink nulį, keliai dažnai būna šlapi, slidūs, su nematomu ledu, ypač rytais. Nelaimei įvykti daug nereikia, ypatingai jei transporto priemonės padangos nėra naujos ar yra nudilusios. Tokiais atvejais rizikuojama net tik savo paties, bet ir kitų eismo dalyvių saugumu“, – sako ne gyvybės draudimo bendrovės „Compensa Vienna Insurance Group“ Produktų ir rizikos vertinimo departamento vadovė Julija Judickienė.

Draudimo ekspertė pataria žiemą ličio jonų baterijomis varomas transporto priemones atidėti iki pavasario, kai orai bus stabilesni ir kels mažiau pavojaus tiek jose esančioms ličio jonų baterijoms, tiek žmogaus ar turto saugumui. Jei vis dėlto transporto priemonės ar kita ličio jonų baterijas turinti elektronika naudojama šaltyje, svarbu peržiūrėti turto ir civilinės atsakomybės draudimo sąlygas.

Poveikis išmaniesiems įrenginiams

S. Tolvaišienė pastebi, kad ilgas buvimas žemoje temperatūroje neigiamai veikia ne tik minėtas transporto priemones, bet ir kasdien naudojamus išmaniuosius įrenginius, kurie taip pat turi ličio jonų baterijas – mobiliuosius telefonus, planšetes, kompiuterius, laikrodžius, fotoaparatus ir pan.

„Kadangi šie įrenginiai visada šalia, net nesusimąstome, kad žiemą su jais reikėtų elgtis kaip nors kitaip. Ypatingai dažnai mėgstame automobiliuose palikti kompiuterius, planšetes, kol, pavyzdžiui, po darbų užsukame į sporto klubus. Į ilgus žiemos žygius taip pat keliaujame su telefonais, fotoaparatais ir aktyviai jais naudojamės. Jei įrenginys šaltyje (-10 °C–0 °C) praleidžia kelias valandas, ilgalaikės žalos nebus, tačiau galimai pastebėsite sumažėjusią baterijos talpą, LCD ekranų vangumą, o didesniame šalyje ir pikselių „užšalimą“ ar laikinus spalvų iškraipymus“, – sako ji.

Vis dėlto, jei įrenginys žemesnėje temperatūroje arba šaltyje, siekiančiame net -20 °C, laikomas ilgai, o vėliau staiga perkeliamas į šiltą aplinką, jo viduje gali susidaryti drėgmės kondensatas. Ekspertė teigia, kad tai gali lemti koroziją ir elektronikos gedimus.

Palikus išjungtą įrenginį šaltyje, poveikis bus mažesnis nei aktyviai jį naudojant. Tačiau net ir be to, norint, kad įrenginys ilgiau tarnautų, svarbu laikytis saugaus jo laikymo, naudojimo ir įkrovimo rekomendacijų.

Ilgaamžiškumą lemianti priežiūra

S. Tolvaišienė teigia, kad patarimai, kaip prižiūrėti ličio jonų baterijas turinčius prietaisus žiemos metu, gana universalūs.

„Svarbu neleisti staigiai įrenginiui sušilti. Jei įrenginys buvo šaltyje, geriau jam leisti palaipsniui sušilti prie vidutinės ar kambario temperatūros. Jau vien staigus pernešimas iš šalčio į šiltą patalpą gali sukelti kondensaciją, kuri pavojinga elektronikai. Tad, įnešus įrenginius į vidų, jokiu būdu nereikėtų jų šildyti ant radiatorių ar kitų šildytuvų“, – sako ji.

Lygiai taip pat svarbu po buvimo šaltyje iškart prietaisų nekrauti. Prieš prijungiant prie įkroviklio, reikia leisti įrenginiui atšilti bent iki +10 °C temperatūros.

„Jei įrenginys buvo išjungtas ar išsikrovė šaltyje, iškart jo nejunkite. Rekomenduojama palaukti bent 30–60 minučių, kol įrenginys pasieks kambario temperatūrą. Jei susidarė kondensatas, galima įrenginį padėti sausoje aplinkoje arba naudoti silikagelio pakelius drėgmės sugėrimui“, – pataria ekspertė.

Po buvimo šaltyje, atšilimo ir krovimo, būtina stebėti baterijos elgseną, priduria ji. Jei pastebimas nenormalus perkaitimas, išsipūtimas ar sumažėjusi talpa, bateriją reikėtų keisti ar utilizuoti pagal gamintojo nurodymus.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Gaisrininkai įspėja: elektriniai paspirtukai užsidega vis dažniau, gali supleškinti ir kaimynų namus – kaip apsisaugoti?

Elektrinius paspirtukus ar dviračius šiandien turi kone kiekviena šeima. Tačiau kartu su jų populiarumu auga ir pavojai – vien per 2024 metus Lietuvoje fiksuota daugiau nei 20 gaisrų, kilusių dėl užsidegusių kraunamų baterijų. Ekspertai įspėja, jog senstant el. paspirtukuose naudojamoms ličio jonų baterijoms, didėja jų nestabilumas, o kartu ir rizika užsidegti įkrovimo metu.

Pavasario vadovas elektromobilių savininkams: svarbiausi patikrinimai ir rekomendacijos

Atėjus pavasariui, laikas paruošti savo elektromobilį šiltajam sezonui. Žiemos mėnesiais akumuliatoriaus efektyvumas gali sumažėti, padangų slėgis keičiasi. Kad užtikrintumėte optimalią eksploataciją ir prailgintumėte automobilio tarnavimo laiką – patarimai, kaip vairuotojai turėtų tinkamai paruoštų savo elektromobilį.

Modernūs apšvietimo sprendimai namuose: apšvietimo specialistas atskleidžia, kokiam apšvietimui lietuviai negaili pinigų

Apšvietimas namuose – ne tik praktiškas elementas, bet ir svarbi interjero detalė, kurianti atmosferą, daranti įtaką emocijoms bei gyvenimo kokybei. Šiuolaikinės technologijos leidžia sujungti funkcionalumą, estetiką ir energijos taupymą, o modernūs sprendimai suteikia galimybę kiekvienam pritaikyti apšvietimą pagal savo poreikius.

2025-03-21 14:23
Svarbiausi patarimai, kaip taupyti elektrą, tausojant energijos resursus ir aplinką
2025-03-06 20:24
Kompiuterinė automobilių diagnostika gali apsaugoti nuo didelių nemalonumų
2025-03-04 20:20
Kaip atsisakyti „Apple TV+“ prenumeratos
2025-03-04 08:24
5 dažniausios klaidos, kurios gali sugadinti jūsų dulkių siurblį
2025-02-26 13:22
Dažniausiai vagiamos automobilių dalys: kaip nuo to apsisaugoti?
2025-02-17 20:27
 Ličio jonų baterijos, paspirtukai ir šaltis: ar mažesnė talpa – vienintelė rizika?
2025-01-31 18:22
Kaip paprastai sugrąžinti automobilio žibintų skaidrumą?
2025-01-29 14:21
Populiarusis LED juostų apšvietimas namuose: kaip efektyviai sukurti stilingą ir praktišką interjerą
2025-01-28 14:01
Automobilio akumuliatoriaus priežiūra – nuo paprastų patarimų iki naujovių rinkoje
2025-01-28 10:14
Geoterminio šildymo sistemų priežiūra: kiek tai sudėtinga?
2025-01-26 11:18
Patarė, kaip išsirinkti saulės elektrinę savo namams: įvertinkite poreikius ir atlikite namų darbus
2025-01-15 14:45
Kaip tinkamai suplanuoti namų apšvietimą? Ekspertas pataria, į ką atkreipti dėmesį
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama