Lietuvoje saulės elektrinių skaičius auga rekordiškai – 2023 metais jų skaičius išaugo dvigubai, o elektrinės pagamino 5 procentus visos suvartotos elektros. Nepaisant to, specialistai teigia, kad dar neišnaudojame viso šios energijos potencialo – Lietuvoje yra daugiau nei 300 tūkst. tinkamų stogų, kur galėtų atsirasti naujos saulės elektrinės, pasakojama „Celsis“ pranešime žiniasklaidai.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Kaip išsirinkti tinkamą elektrinę namams, kokių klaidų vengti ir kaip užtikrinti efektyvų jos veikimą, pataria darnios energijos specialistas ir „Celsis“ vadybininkas Tadas Liepinis.
Elektrinės galia ir elektros poreikiai
Pirmasis žingsnis renkantis saulės elektrinę – įvertinti savo elektros energijos poreikius. Svarbu žinoti, kiek energijos suvartojate per metus. Atsižvelgdami į tai, galite pasirinkti elektrinę, kurios galia atitiks jūsų poreikius.
„Be abejo, apsvarstykite, ar per artimiausius metus jūsų elektros poreikis nedidės – ar neplanuojate šeimos pagausėjimo, galbūt galvojate įsigyti elektromobilį ar planuojate keisti šildymo šaltinį ir naudojamą kuro rūšį, dėl ko galėtų didėti energijos poreikis. Pavyzdžiui, jei jūsų namų ūkis per mėnesį suvartoja 700 kWh, tai per metus sunaudosite 8400 kWh elektros energijos. Tokiu atveju rekomenduoju rinktis ne mažesnę nei 10 kW galios saulės elektrinę", – teigė T. Liepinis.
Per mažos galios sistema nesuteiks viso reikalingo elektros kiekio, todėl teks pirkti energiją iš tinklo. Per didelės galios sistema bus finansiškai neefektyvi, nes perteklinė energija ne visada pelningai grąžinama į tinklą, o gaunama grąža už perteklinę energiją gali būti nepakankama.
„Rekomenduoju rinktis elektrinę, kurios galia yra šiek tiek didesnė už jūsų vidutines sąnaudas. Taip išvengsite situacijų, kai didėjant elektros suvartojimui jūsų elektrinė nepagamins pakankamai energijos", – kalbėjo vadybininkas.
Apskaičiuota, kad Lietuvoje yra vidutiniškai 1100 – 1200 saulėtų valandų per metus. Didžiausia elektros gamyba pasiekiama birželio–rugpjūčio mėnesiais, mažiausia – laikotarpiu nuo lapkričio iki sausio.
Saulės modulių kokybė ir efektyvumas
Renkantis saulės elektrinę, būtina atkreipti dėmesį į modulių kokybę. Modulių efektyvumas nurodo, kaip naudingai saulės šviesa paverčiama elektros energija.
„Aukštos kokybės moduliai užtikrina didesnę elektros gamybą ir ilgesnį eksploatavimo laikotarpį. Modulių gamintojai paprastai suteikia 25 – 30 metų garantiją ir užtikrina stabilų elektros gamybos našumą per minėtą laikotarpį. Rinkdamiesi modulius, atkreipkite dėmesį į jų technines charakteristikas, tokias kaip galios išeiga bei efektyvumo koeficientas. Taip pat atkreipkite dėmesį į moduliams pagaminti reikalingų celių gamybos technologiją. Rinkoje vis dar yra ir senojo tipo celių, kurių efektyvumas ir senėjimas yra žymiai greitesnis nei naujosios N tipo celių technologijos", – kalbėjo specialistas.
Anot jo, šiuo metu rinkoje populiariausi yra monokristaliniai N tipo moduliai.
„Monokristaliniai moduliai išgauna didesnį efektyvumą iš to paties ploto. Rinkoje populiarūs PERC tipo ir N tipo moduliai, taip pat siūlomi moduliai su pusiau pilnomis ir pusiau pjautomis celėmis. Ši technologija dėl didesnio efektyvumo yra šiek tiek brangesnė. Monokristaliniai moduliai skirstomi į dvi grupes: stiklas–stiklas ir stiklas–plastikas“, – pridūrė T. Liepinis.
Montavimo vieta ir elektrinės kryptis
Saulės elektrinės našumas labai priklauso nuo jos montavimo vietos ir krypties. Optimaliausia elektrinę montuoti ant pietų pusėje esančio stogo.
„Prieš planuojant saulės elektrinę, būtina įvertinti, ar jūsų stogas turi pakankamai vietos saulės elektrinei. Paprastai 1 kW reikia apie 4–5 m² stogo ploto ant šlaitinio stogo ir apie 10 m² ant plokščio stogo. Svarbu, kad stogas būtų orientuotas į pietus ar pietryčius, taip maksimaliai panaudosite saulės energiją. Idealus stogo nuolydis turėtų būti apie 25–35 laipsnių“, – aiškino atstovas.
Renkantis elektrinės vietą, specialistas siūlo atkreipti dėmesį į šešėlius, kurie žiemą, dėl žemiau kylančios saulės, gali uždengti modulius.
„Būtinai įvertinkite, ar medžių bei kitų pastatų šešėliai nekrenta ant stogo vietos, kur numatoma elektrinė. Apgenėkite šalia augančius medžius ar pašalinkite kitas kliūtis. Rinkdamiesi vietą elektrinei, būtinai numatykite šešėlius ne tik vasaros metu, bet ir keičiantis metų laikams“, – patarė T. Liepinis.
Jei stogo plotas ar konstrukcija nėra tinkami elektrinei, galima apsvarstyti antžeminę saulės jėgainę kaip alternatyvą. Pasak specialisto, tai suteikia daugiau lankstumo pasirenkant vietą ir modulio išdėstymo kampus, tačiau reikalauja daugiau vietos ir papildomų investicijų tvirtinimo sistemoms.
Galios keitiklio pasirinkimas
Galios keitiklis, arba populiariai vadinamas inverteriu, yra saulės elektrinės „smegenys“, kurios keičia saulės energijos sugeneruotą nuolatinę įtampą į kintamą, įprastai naudojamą tinkluose.
Specialistas pabrėžia, kad renkantis galios keitiklį saulės elektrinei svarbu įvertinti tris pagrindinius aspektus:
„Pirma – keitiklio galingumas turi atitikti ar būti net šiek tiek didesnis nei elektrinės galia. Taip užtikrinsite efektyvų sistemos veikimą. Jei perspektyvoje kiltų didesnis energijos poreikis, nereikėtų jo keisti galingesniu. Taip pat vertinkite galios keitiklio efektyvumą – kuo jis aukštesnis, tuo daugiau sugeneruotos energijos bus paverčiama elektra. Galiausiai, labai svarbu – garantija. Kokybiški galios keitikliai įprastai turi 5–10 metų garantinį laikotarpį“, – sakė „Celsis“ atstovas.
Be to, galima rinktis tarp centralizuoto srovės keitiklio ir mikroinverterių sistemos. Pastaroji yra efektyvesnė, jei yra šešėliavimo rizika.
Elektrinės garantija
Saulės elektrinė – tai ilgalaikė investicija, todėl būtina atkreipti dėmesį į suteikiamas garantijas ir aptarnavimo sąlygas. T. Liepinis pataria, renkantis elektrinę, atkreipti dėmesį į modulių bei inverterio garantinį laikotarpį.
„Modulių gamintojai įprastai suteikia 25–30 metų efektyvumo ir 15–25 metų gaminio garantiją. Galios keitiklio garantija dažniausiai būna trumpesnė – iki 10 metų. Renkantis saulės elektrinę, svarbiausia įvertinti ne tik pradinę kainą, bet ir ilgalaikę naudą. Skaičiuojama, kad viena 5 kW galios saulės elektrinė CO2 emisijas sumažina apie 3–4 tonas per metus“, – aiškino specialistas.
Pasak specialisto, auganti saulės elektrinių galia didina gyventojų atsparumą elektros kainų pokyčiams, bendrąją nacionalinę gamybą ir mažina importo poreikį.