Elektronika.lt
 2025 m. sausio 27 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Sausio 26 d. 17:40
Kartu su VDU studentais studijas pradės ir 200 moksleivių iš visos Lietuvos
Sausio 26 d. 11:18
Patarė, kaip išsirinkti saulės elektrinę savo namams: įvertinkite poreikius ir atlikite namų darbus
Sausio 25 d. 17:23
Ryškiausi technologijų lyderiai įvertinti prestižiniais „Vilnius TechFusion Awards 2024“ apdovanojimais
Sausio 25 d. 11:48
Verslininkas Laurynas Boguševičius: „Tu nežinai, kad tau to reikia, kol pats nepabandai“
Sausio 24 d. 20:23
Mokslininkas: „DI nereikia priešintis, jį reikia išnaudoti“
Sausio 24 d. 17:27
„Airvolve“ pradėjo išskirtinio orlaivio patentavimo procesą
Sausio 24 d. 14:33
Jūros dugnu keliaujantis internetas: ar Lietuva vieną dieną gali likti be ryšio?
Sausio 24 d. 11:21
„Kauno energija“ – pirmoji šilumos tiekėja įdiegusi ORC turbiną: elektrą gamina iš šilumos
Sausio 24 d. 08:41
Suomijos mokslininkas: „Atradę, kaip žmonėms ir robotams saugiai dirbti kartu, sukelsime naują pramonės revoliuciją“
Sausio 23 d. 20:20
„Samsung“ pristatė „Galaxy S25“ flagmanų seriją: suasmenintą ir kaip niekad intuityvų DI pagalbininką
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Patarimai » Elektronika, technika   | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Patarė, kaip išsirinkti saulės elektrinę savo namams: įvertinkite poreikius ir atlikite namų darbus

Publikuota: 2025-01-26 11:18
Tematika: Elektronika, technika
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Lietuvoje saulės elektrinių skaičius auga rekordiškai – 2023 metais jų skaičius išaugo dvigubai, o elektrinės pagamino 5 procentus visos suvartotos elektros. Nepaisant to, specialistai teigia, kad dar neišnaudojame viso šios energijos potencialo – Lietuvoje yra daugiau nei 300 tūkst. tinkamų stogų, kur galėtų atsirasti naujos saulės elektrinės, pasakojama „Celsis“ pranešime žiniasklaidai.

Patarė, kaip išsirinkti saulės elektrinę savo namams: įvertinkite poreikius ir atlikite namų darbus
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Kaip išsirinkti tinkamą elektrinę namams, kokių klaidų vengti ir kaip užtikrinti efektyvų jos veikimą, pataria darnios energijos specialistas ir „Celsis“ vadybininkas Tadas Liepinis.

Elektrinės galia ir elektros poreikiai

Pirmasis žingsnis renkantis saulės elektrinę – įvertinti savo elektros energijos poreikius. Svarbu žinoti, kiek energijos suvartojate per metus. Atsižvelgdami į tai, galite pasirinkti elektrinę, kurios galia atitiks jūsų poreikius.

„Be abejo, apsvarstykite, ar per artimiausius metus jūsų elektros poreikis nedidės – ar neplanuojate šeimos pagausėjimo, galbūt galvojate įsigyti elektromobilį ar planuojate keisti šildymo šaltinį ir naudojamą kuro rūšį, dėl ko galėtų didėti energijos poreikis. Pavyzdžiui, jei jūsų namų ūkis per mėnesį suvartoja 700 kWh, tai per metus sunaudosite 8400 kWh elektros energijos. Tokiu atveju rekomenduoju rinktis ne mažesnę nei 10 kW galios saulės elektrinę", – teigė T. Liepinis.

Per mažos galios sistema nesuteiks viso reikalingo elektros kiekio, todėl teks pirkti energiją iš tinklo. Per didelės galios sistema bus finansiškai neefektyvi, nes perteklinė energija ne visada pelningai grąžinama į tinklą, o gaunama grąža už perteklinę energiją gali būti nepakankama.

„Rekomenduoju rinktis elektrinę, kurios galia yra šiek tiek didesnė už jūsų vidutines sąnaudas. Taip išvengsite situacijų, kai didėjant elektros suvartojimui jūsų elektrinė nepagamins pakankamai energijos", – kalbėjo vadybininkas.

Apskaičiuota, kad Lietuvoje yra vidutiniškai 1100 – 1200 saulėtų valandų per metus. Didžiausia elektros gamyba pasiekiama birželio–rugpjūčio mėnesiais, mažiausia – laikotarpiu nuo lapkričio iki sausio.

Saulės modulių kokybė ir efektyvumas

Renkantis saulės elektrinę, būtina atkreipti dėmesį į modulių kokybę. Modulių efektyvumas nurodo, kaip naudingai saulės šviesa paverčiama elektros energija.

„Aukštos kokybės moduliai užtikrina didesnę elektros gamybą ir ilgesnį eksploatavimo laikotarpį. Modulių gamintojai paprastai suteikia 25 – 30 metų garantiją ir užtikrina stabilų elektros gamybos našumą per minėtą laikotarpį. Rinkdamiesi modulius, atkreipkite dėmesį į jų technines charakteristikas, tokias kaip galios išeiga bei efektyvumo koeficientas. Taip pat atkreipkite dėmesį į moduliams pagaminti reikalingų celių gamybos technologiją. Rinkoje vis dar yra ir senojo tipo celių, kurių efektyvumas ir senėjimas yra žymiai greitesnis nei naujosios N tipo celių technologijos", – kalbėjo specialistas.

Anot jo, šiuo metu rinkoje populiariausi yra monokristaliniai N tipo moduliai.

„Monokristaliniai moduliai išgauna didesnį efektyvumą iš to paties ploto. Rinkoje populiarūs PERC tipo ir N tipo moduliai, taip pat siūlomi moduliai su pusiau pilnomis ir pusiau pjautomis celėmis. Ši technologija dėl didesnio efektyvumo yra šiek tiek brangesnė. Monokristaliniai moduliai skirstomi į dvi grupes: stiklas–stiklas ir stiklas–plastikas“, – pridūrė T. Liepinis.

Montavimo vieta ir elektrinės kryptis

Saulės elektrinės našumas labai priklauso nuo jos montavimo vietos ir krypties. Optimaliausia elektrinę montuoti ant pietų pusėje esančio stogo.

„Prieš planuojant saulės elektrinę, būtina įvertinti, ar jūsų stogas turi pakankamai vietos saulės elektrinei. Paprastai 1 kW reikia apie 4–5 m² stogo ploto ant šlaitinio stogo ir apie 10 m² ant plokščio stogo. Svarbu, kad stogas būtų orientuotas į pietus ar pietryčius, taip maksimaliai panaudosite saulės energiją. Idealus stogo nuolydis turėtų būti apie 25–35 laipsnių“, – aiškino atstovas.

Renkantis elektrinės vietą, specialistas siūlo atkreipti dėmesį į šešėlius, kurie žiemą, dėl žemiau kylančios saulės, gali uždengti modulius.

„Būtinai įvertinkite, ar medžių bei kitų pastatų šešėliai nekrenta ant stogo vietos, kur numatoma elektrinė. Apgenėkite šalia augančius medžius ar pašalinkite kitas kliūtis. Rinkdamiesi vietą elektrinei, būtinai numatykite šešėlius ne tik vasaros metu, bet ir keičiantis metų laikams“, – patarė T. Liepinis.

Jei stogo plotas ar konstrukcija nėra tinkami elektrinei, galima apsvarstyti antžeminę saulės jėgainę kaip alternatyvą. Pasak specialisto, tai suteikia daugiau lankstumo pasirenkant vietą ir modulio išdėstymo kampus, tačiau reikalauja daugiau vietos ir papildomų investicijų tvirtinimo sistemoms.

Galios keitiklio pasirinkimas

Galios keitiklis, arba populiariai vadinamas inverteriu, yra saulės elektrinės „smegenys“, kurios keičia saulės energijos sugeneruotą nuolatinę įtampą į kintamą, įprastai naudojamą tinkluose.

Specialistas pabrėžia, kad renkantis galios keitiklį saulės elektrinei svarbu įvertinti tris pagrindinius aspektus:

„Pirma – keitiklio galingumas turi atitikti ar būti net šiek tiek didesnis nei elektrinės galia. Taip užtikrinsite efektyvų sistemos veikimą. Jei perspektyvoje kiltų didesnis energijos poreikis, nereikėtų jo keisti galingesniu. Taip pat vertinkite galios keitiklio efektyvumą – kuo jis aukštesnis, tuo daugiau sugeneruotos energijos bus paverčiama elektra. Galiausiai, labai svarbu – garantija. Kokybiški galios keitikliai įprastai turi 5–10 metų garantinį laikotarpį“, – sakė „Celsis“ atstovas.

Be to, galima rinktis tarp centralizuoto srovės keitiklio ir mikroinverterių sistemos. Pastaroji yra efektyvesnė, jei yra šešėliavimo rizika.

Elektrinės garantija

Saulės elektrinė – tai ilgalaikė investicija, todėl būtina atkreipti dėmesį į suteikiamas garantijas ir aptarnavimo sąlygas. T. Liepinis pataria, renkantis elektrinę, atkreipti dėmesį į modulių bei inverterio garantinį laikotarpį.

„Modulių gamintojai įprastai suteikia 25–30 metų efektyvumo ir 15–25 metų gaminio garantiją. Galios keitiklio garantija dažniausiai būna trumpesnė – iki 10 metų. Renkantis saulės elektrinę, svarbiausia įvertinti ne tik pradinę kainą, bet ir ilgalaikę naudą. Skaičiuojama, kad viena 5 kW galios saulės elektrinė CO2 emisijas sumažina apie 3–4 tonas per metus“, – aiškino specialistas.

Pasak specialisto, auganti saulės elektrinių galia didina gyventojų atsparumą elektros kainų pokyčiams, bendrąją nacionalinę gamybą ir mažina importo poreikį.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Patarė, kaip išsirinkti saulės elektrinę savo namams: įvertinkite poreikius ir atlikite namų darbus

Lietuvoje saulės elektrinių skaičius auga rekordiškai – 2023 metais jų skaičius išaugo dvigubai, o elektrinės pagamino 5 procentus visos suvartotos elektros. Kaip išsirinkti tinkamą elektrinę namams, kokių klaidų vengti ir kaip užtikrinti efektyvų jos veikimą, pataria darnios energijos specialistas.

Kaip tinkamai suplanuoti namų apšvietimą? Ekspertas pataria, į ką atkreipti dėmesį

Namų apšvietimas – viena svarbiausių interjero detalių, kuri tiesiogiai veikia ne tik erdvės estetiką, bet ir mūsų savijautą bei kasdienį gyvenimą. Tinkamai suplanuotas apšvietimas gali pakeisti erdvės pojūtį, sukurti jaukią atmosferą ar net pagerinti darbo efektyvumą. Kaip teisingai suplanuoti apšvietimą ir kokius šviestuvus rinktis?

Šilumos siurbliai senos statybos name: ar verta investuoti?

Šilumos siurbliai – viena iš pažangiausių ir efektyviausių šiuolaikinių šildymo technologijų, kurią dažniausiai renkasi naujos statybos namus įsirenginėjantys naujakuriai. Tačiau juos kaip ekologiškesnę ir patogesnę alternatyvą vis dažniau renkasi ir senos statybos pastatų savininkai. Vis dėlto, šilumos siurblių įvairovė gausi, kad renkantis geriausią sprendimą – lengva pasimesti

2025-01-03 08:38
Pasirūpinkite, jog jūsų telefonas ar kompiuteris būtų įkrautas: ką reikėtų žinoti prieš perkant išorinę bateriją
2025-01-02 08:23
Kaip atnaujinti „HomePod“
2024-12-31 11:22
Apšvietimas – svarbiausias saugumo elementas tamsiuoju metų laiku
2024-12-28 11:14
Kodėl nereikėtų palikti telefono įkrauto elektros lizde (3)
2024-12-21 11:33
Kokį elektronikos įrenginį dovanoti, kad jis vėliau neišaugintų elektros sąskaitos?
2024-12-19 20:18
Naudingi patarimai, kurie padės maksimaliai padidinti jūsų elektrinio automobilio priemonės įveikiamą atstumą
2024-12-19 14:27
Orkaitės darbymetis prasideda: 5 paprasti patarimai, kurie kalėdinius kepinius leis paruošti elektrą naudojant taupiau
2024-12-19 08:14
Gaisrą sukelti gali ir kalėdiniai papuošimai: ekspertai pataria, kaip to išvengti
2024-12-10 08:24
Kaip džiaugtis Kalėdomis neišauginant elektros sąskaitos?
2024-12-09 20:25
Valome orkaitę: ką daryti ir ko vengti, kad galėtumėte džiaugtis nepriekaištinga švara?
2024-12-09 17:42
Kaip teisingai interpretuoti prietaisų skydelio siunčiamus signalus: galima važiuoti ar geriau sustoti?
2024-12-04 17:46
Šildymo sezono įkarštyje nepamirškite saugumo
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama