Namų apšvietimas – viena svarbiausių interjero detalių, kuri tiesiogiai veikia ne tik erdvės estetiką, bet ir mūsų savijautą bei kasdienį gyvenimą. Tinkamai suplanuotas apšvietimas gali pakeisti erdvės pojūtį, sukurti jaukią atmosferą ar net pagerinti darbo efektyvumą. Apšvietimo projektuotojas Julius Blavaščiūnas dalijasi pagrindiniais patarimais, kaip teisingai suplanuoti apšvietimą ir kokius šviestuvus rinktis.
Asmeninio archyvo nuotr.
Apšvietimo planavimas prasideda nuo funkcijos
„Pirmasis žingsnis, planuojant apšvietimą, yra tiksliai įvertinti kiekvienos erdvės paskirtį ir poreikius“, – teigia Julius Blavaščiūnas. Pavyzdžiui, virtuvėje svarbu pasirūpinti ryškia šviesa virš darbinių paviršių, o svetainėje ar miegamajame – jaukesniu, švelnesniu apšvietimu, kuris leistų atsipalaiduoti. Pavyzdžiui, darbo kambaryje tinkamiausia būtų šviesa, artima natūraliai dienos šviesai, nes ji mažina akių nuovargį. Kuo tikslingiau kiekvienoje erdvėje numatysite apšvietimą, tuo komfortiškiau ir patogiau bus gyventi.
Planuojant apšvietimą, svarbu įvertinti ir patalpų pokytį, specialistas atkreipia dėmesį į vaiko kambario apšvietimo planavimą: „Vaikų kambariai namuose yra dažniausiai kintantys, ypač, jei žmonės namus įsirenginėja, kai vaikų dar net neplanuoja. Vaiko kambario interjeras, kai jis mažas ir vyresnis, skiriasi, kadangi ilgainiui atsiranda rašomasis stalas, kinta lovos dydis ir pan., o vaikai neretai mėgsta baldus ir perstumdyti, todėl tokiose erdvėse rekomenduotinas bendras apšvietimas, stipriai neprisirišant prie baldų. Plafoniniai arba įleidžiami šviestuvai vaikų kambariuose populiariausi.“
Šviestuvų tipų ir jų funkcijų svarba
Namų apšvietimą sudaro trys pagrindiniai elementai: bendrasis apšvietimas, akcentinis apšvietimas ir funkcinis apšvietimas. „Visi šie elementai turi būti subalansuoti tarpusavyje. Bendrasis apšvietimas užtikrina pagrindinį šviesos šaltinį, o akcentinis – pabrėžia interjero detales“, – pabrėžia Julius. Jo teigimu, moderniuose interjeruose populiarios LED juostos, kurios įmontuojamos į aliuminio profilius ir suteikia minimalistinį, tačiau itin estetišką efektą.
„Turbūt nebėra namų, kuriuose nebūtų LED juostų. Tai vienas populiariausių klientų pasirinkimų, kuris naudojamas įvairiai – tiek bendram, tiek paslėptam apšvietimui, nes tai atrodo išskirtiniai ir moderniai, o namuose sukuria jaukią, estetišką aplinką. Be to, šiandien yra didelis įvairių LED juostų pasirinkimas, tad jos gali būti ir spalvotos, reaguoti į muziką ir kt. scenarijus, kas paverčia namus ir kiek išmanesnius“, – dalinasi apšvietimo specialistas.
Šviesos temperatūra ir spalvų pasirinkimas
Pasak eksperto, šviesos spalvos temperatūra yra viena svarbiausių savybių, kurią būtina atsižvelgti. „Šiltos spalvos šviesa, apie 2700–3000 K, puikiai tinka svetainėms ar miegamiesiems, o šaltos, nuo 4000 K, labiau tinka darbo erdvėms, kur reikalingas susikaupimas“, – aiškina Julius.
Specialistas pasidalina ir sprendimu tiems, kurie abejoja dėl šviesos spalvos pasirinkimo: „Kuomet klientai nežino, kokia šviesos spalva patiks, rekomenduoju įsigyti šviestuvus, kurių šviesos spalvą galima keisti. Kartais būna situacijų, kada nesinori nei gelsvos, nei baltos šviesos, todėl tokiais atvejais pasirinkus šviestuvus su keitimo opcija, bus galimybė šviesos spalvą bet kada pakeisti ir koreguoti ją pagal savo poreikį.“
Kaip teigia „Apšvietimo projektavimas“ įmonės vadovas Julius, apšvietimo planavimas – vienas svarbiausių etapų, planuojant namus, kuriam vertėtų skirti pakankamai dėmesio: „Žmonės dažnai dėmesį sutelkia į interjerą, spalvų derinimą ir panašius dalykus, tačiau visa tai be kokybiško ir tinkamo apšvietimo bus neišpildyta, kadangi šviesa namuose – ne tik būtinybė, bet ir viena pagrindinių interjero detalių.“