Elektronika.lt
 2025 m. sausio 5 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Sausio 5 d. 11:46
LINPRA: priešingai europinėms tendencijoms, Lietuvos inžinerijos ir technologijų pramonei 2024-ieji buvo geri metai
Sausio 4 d. 17:28
Milijardui vartotojų teks atsisakyti slaptažodžių: kaip 2025 m. pradėti su saugesniais prisijungimais?
Sausio 4 d. 11:40
KTU mokslininkas: kaip išmanieji laikrodžiai gali užkirsti kelią rimtoms sveikatos problemoms?
Sausio 3 d. 17:25
Darbo santykiai keičiasi: nuotolinio darbo organizavimo gairės pagal LAT praktiką
Sausio 3 d. 14:29
„Vilnius Tech“ įkurtas Skaitmeninės gynybos kompetencijų centras: netradicinis požiūris skatins ilgalaikį atsparumą
Sausio 3 d. 11:26
Šilumos siurbliai senos statybos name: ar verta investuoti?
Sausio 3 d. 08:38
Pasirūpinkite, jog jūsų telefonas ar kompiuteris būtų įkrautas: ką reikėtų žinoti prieš perkant išorinę bateriją
Sausio 2 d. 17:25
Kibernetinio saugumo ekspertas atskleidė, kaip pats apsaugo savo telefoną
Sausio 2 d. 14:27
Elektromobilių baterijos: pigesnės, efektyvesnės ir tvaresnės technologijos keičia rinką
Sausio 2 d. 11:30
Kaip seną išmanųjį iš stalčiaus prikelti naujam gyvenimui?
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Patarimai » Elektronika, technika   | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Šilumos siurbliai senos statybos name: ar verta investuoti?

Publikuota: 2025-01-03 11:26
Tematika: Elektronika, technika
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Šilumos siurbliai – viena iš pažangiausių ir efektyviausių šiuolaikinių šildymo technologijų, kurią dažniausiai renkasi naujos statybos namus įsirenginėjantys naujakuriai. Tačiau juos kaip ekologiškesnę ir patogesnę alternatyvą vis dažniau renkasi ir senos statybos pastatų savininkai.

Šilumos siurbliai senos statybos name: ar verta investuoti?
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Vis dėlto, šilumos siurblių įvairovė gausi, kad renkantis geriausią sprendimą – lengva pasimesti. „Vilnius Tech“ mokslininkas ir inovacijų kūrėjas docentas dr. Juozas Bielskus paaiškina, kuo vienas siurblys pranašesnis už kitą, ir kurį iš jų geriau pritaikyti tiek naujos, tiek senos statybos name.

Puiki, bet iššūkių kelianti alternatyva?

Pagrindiniai šilumos siurblių tipai yra oras-vanduo, oras-oras ir gruntas-vanduo. Visi jie skiriasi savo veikimo principu bei instaliavimo reikalavimais, bet kiekvienas jų turi savo privalumų ir trūkumų.

„Pavyzdžiui, gruntas-vanduo šilumos siurbliai reikalauja didelių investicijų į gręžinius ar horizontalius grunto kolektorius, tačiau pasižymi stabilumu ir mažesniais temperatūros svyravimais. Oras-vanduo šilumos siurbliai, priešingai, Lietuvoje yra populiariausi dėl mažesnių investicijų į įrengimą, tačiau jų efektyvumas priklauso nuo lauko temperatūros“, – pasakoja doc. dr. J. Bielskus.

Kalbant apie šilumos siurblių pritaikymą pastatų šildymui, vėsinimui ir karšto vandens ruošimui, šie įrenginiai tinka tiek naujiems, tiek senesniems pastatams. Svarbiausias veiksnys, lemiantis šilumos siurblio efektyvumą, yra ruošiamo šilumnešio temperatūra, o tai atspindi pastato šildymo sistemos tipas.

Naujuose pastatuose dažniausiai įrengtos žematemperatūrinės sistemos (pvz. grindinės, sieninės, lubinės, arba ventiliatoriniai konvektoriai), kurios idealiai tinka Lietuvoje populiariausiems oras-vanduo šilumos siurbliams. Senesniuose pastatuose su aukštatemperatūrinėmis radiatorinėmis sistemomis, prieš įrengiant oras-vanduo šilumos siurblį, būtina įvertinti radiatorių dydį ir galbūt juos pakeisti didesniais, kad šiluma būtų efektyviai perduodama esant žemesnei temperatūrai, pataria mokslininkas.

Kiti privalumai ir trūkumai

Vienas didžiausių šilumos siurblių privalumų – mažesnė tarša ir procesų metu mažiau į aplinką patenkančio anglies dvideginio (CO2). Be to, tai skatina atsinaujinančių energijos šaltinių naudojimą, todėl yra ekologiškesnis sprendimas nei dujų ar kieto kuro katilas.

Kitas itin vartotojams svarbus privalumas – tai, kad šilumos siurbliams nereikia nuolatinės priežiūros, kaip, pavyzdžiui, su kieto kuro katilais. Be to, šilumos siurbliams nereikia kaminų ar vietos kuro laikymui, todėl sumažina užimtą patalpų plotą ir suteikia daugiau patogumo. Jie taip pat pagerina pastato energinę klasę, padėdami pasiekti A++ klasę, ir taip sumažindami šildymo išlaidas bei padidindami pastato vertę.

Tačiau šilumos siurbliai turi ir trūkumų. Vienas pagrindinių iššūkių yra jų efektyvumo sumažėjimas esant žemoms lauko temperatūroms. Krintant temperatūrai, priklausomai nuo modelio, šilumos siurblio efektyvumas gali sumažėti ir dėl to išaugti elektros energijos vartojimas bei šildymo kaštai. Šis trūkumas ypač dažnas senuose pastatuose, kurių šildymo sistemos nėra pritaikytos žematemperatūriniams šildymo šaltiniams. Šiuo atveju, sienų apšiltinimas galėtų padėti išplėsti šilumos siurblio pastate galimybes ir sumažinti jam reikalingą galią bei šildymo išlaidas.

„Vartotojai dažnai skundžiasi, kad šilumos siurblys nepajėgia palaikyti reikiamos šildymo sistemos temperatūros ar ruošti karšto vandens, esant labai žemai lauko temperatūrai. Dažniausiai tai lemia netinkamas įrenginio parinkimas, neatsižvelgiant į pastato šildymo sistemą ar karšto vandens poreikį.

Karšto vandens ruošimas yra iššūkis šilumos siurbliams, nes tam reikalinga aukštesnė temperatūra nei šiuolaikinių šildymo sistemų. Esant žemai lauko oro temperatūrai (žemiau minus 8°C, priklausomai nuo modelio), šilumos siurblys gali neveikti, o šildant vandenį ir automatiškai aktyvuoti pagalbinius šaltinius, pavyzdžiui, elektrinį kaitinimo elementą arba kitą šildymo įrenginį“, – pasakoja „Vilnius Tech“ mokslininkas.

Be to, kai kuriuose modeliuose gali atsirasti išorinio bloko skleidžiamas triukšmas ir taip trukdyti tiek gyventojams, tiek kaimynams, o šaltuoju metų laiku šalia jo gali susidaryti ledas ir kelti pavojų paslysti. Dėl šių priežasčių labai svarbu tinkamai pasirinkti šilumos siurblį pagal pastato šildymo sistemą ir užtikrinti teisingą įrengimo vietą.

Technologijos nuolat tobulinamos

Nors šiuolaikiniai šilumos siurbliai yra patvarūs ir efektyvūs, tačiau naujos technologijos ir inovacijos tobulinamos kasdien. Docentas dr. Juozas Bielskus su kolegomis „Vilnius Tech“ universitete ieško būdų, kaip pagerinti šilumos siurblių veikimą esant įvairioms eksploatacinėms sąlygoms, padidinti efektyvumą ir pritaikymą skirtingose situacijose.

Tyrimų rezultatai – daug žadantys. Šiuo metu doktorantas Anton Frik jau yra sukūręs šilumos siurblį, kuris integruojamas į vėdinimo sistemą. Jo atlikti eksperimentai parodė, kad, keičiant sistemos tūrį, galima praplėsti siurblio veikimo diapazoną. Be to, šie tyrimai atskleidė, jog tokie siurbliai yra lengviau pritaikomi įvairiose klimato zonose.

„Siekiame ne tik gerinti esamas technologijas, bet ir kurti inovacijas, kurios spręstų šilumos tiekimo efektyvumo ir aplinkosaugos problemas. Esame atlikę tyrimus, susijusius su šilumos siurblių taikymu senuose daugiabučiuose pastatuose, kurių šilumos šaltinis yra centralizuoti šilumos tiekimo tinklai. Tokiais atvejais siurbliai padeda padidinti šilumnešio temperatūrą, tiekiamą į pastatą, ir prisideda prie šilumos tiekimo dekarbonizacijos.

Mūsų tyrimų metu vystomi nauji sprendimai, galintys pagerinti šilumos siurblių integraciją į pastatų inžinerines sistemas bei centralizuotus šilumos tiekimo tinklus“, – apibendrina „Vilnius Tech“ mokslininkas, doc. dr. J. Bielskus.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Šilumos siurbliai senos statybos name: ar verta investuoti?

Šilumos siurbliai – viena iš pažangiausių ir efektyviausių šiuolaikinių šildymo technologijų, kurią dažniausiai renkasi naujos statybos namus įsirenginėjantys naujakuriai. Tačiau juos kaip ekologiškesnę ir patogesnę alternatyvą vis dažniau renkasi ir senos statybos pastatų savininkai. Vis dėlto, šilumos siurblių įvairovė gausi, kad renkantis geriausią sprendimą – lengva pasimesti

Pasirūpinkite, jog jūsų telefonas ar kompiuteris būtų įkrautas: ką reikėtų žinoti prieš perkant išorinę bateriją

Šiuolaikiniame pasaulyje, kai telefonai, planšetės ir kiti išmanieji prietaisai yra neatsiejama mūsų kasdienybės dalis, išorinės baterijos tapo būtinu aksesuaru. Šis mažas, tačiau itin praktiškas įrenginys padeda užtikrinti, kad mūsų įrenginiai visada būtų įkrauti ir veiktų tuomet, kai to labiausiai reikia.

Kaip atnaujinti „HomePod“

Jei neseniai įsigijote „Apple HomePod“ garso kolonėlę ir nežinote kaip atnaujinti jos programinę įrangą – skaitykite kaip tai padaryti.

2024-12-31 11:22
Apšvietimas – svarbiausias saugumo elementas tamsiuoju metų laiku
2024-12-28 11:14
Kodėl nereikėtų palikti telefono įkrauto elektros lizde (3)
2024-12-21 11:33
Kokį elektronikos įrenginį dovanoti, kad jis vėliau neišaugintų elektros sąskaitos?
2024-12-19 20:18
Naudingi patarimai, kurie padės maksimaliai padidinti jūsų elektrinio automobilio priemonės įveikiamą atstumą
2024-12-19 14:27
Orkaitės darbymetis prasideda: 5 paprasti patarimai, kurie kalėdinius kepinius leis paruošti elektrą naudojant taupiau
2024-12-19 08:14
Gaisrą sukelti gali ir kalėdiniai papuošimai: ekspertai pataria, kaip to išvengti
2024-12-10 08:24
Kaip džiaugtis Kalėdomis neišauginant elektros sąskaitos?
2024-12-09 20:25
Valome orkaitę: ką daryti ir ko vengti, kad galėtumėte džiaugtis nepriekaištinga švara?
2024-12-09 17:42
Kaip teisingai interpretuoti prietaisų skydelio siunčiamus signalus: galima važiuoti ar geriau sustoti?
2024-12-04 17:46
Šildymo sezono įkarštyje nepamirškite saugumo
2024-12-02 17:26
Specialistai pataria ką daryti, kad dujų įrenginiai namuose veiktų efektyviau ir taupiau
2024-11-28 14:39
Nuo triukšmo gelbėjatės ausinukais? Vaistininkė – apie tinkamą jų naudojimą
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama