Asociatyvi „Pixabay“ nuotr. |
---|
Žiemą, kai dienos trumpėja, vairuotojai vis dažniau susiduria su sudėtingomis vairavimo sąlygomis. Tamsūs ir slidūs keliai, sumažėjęs matomumas – visa tai gali kelti pavojų tiek vairuotojams, tiek kitiems eismo dalyviams.
Apšvietimas, ypač automobilių žibintai, tampa vienu svarbiausių veiksnių, užtikrinančių saugumą keliuose. „Inter Cars Lietuva“ produktų grupės vadovas Robert Prokopovič pabrėžia, kad apšvietimas yra viena pagrindinių transporto priemonės sudedamųjų dalių, turinčių tiesioginę įtaką vairuotojo ir kitų eismo dalyvių saugumui tamsiuoju paros metu.
„Šiuo metų laiku dažnai į darbus išvažiuojame tamsoje ir sugrįžtame namo taip pat tamsoje. Todėl itin svarbu užtikrinti, kad automobilio apšvietimas būtų tinkamas ir nekeltų papildomų pavojų keliuose“, – sako R. Prokopovič.
Naujos žibintų technologijos – nauji iššūkiai
Prieš dvidešimt ir daugiau metų automobiliai buvo aprūpinti stikliniais žibintų stiklais, kurių priežiūra nebuvo sudėtinga. Paprasčiausiai užtekdavo nuplauti purvą nuo jų išorės. Šiuolaikiniai automobiliai, vis dažniau gaminami su plastikiniais žibintų stiklais, kurie turi pranašumų, bet kartu ir kelia iššūkių.
„Plastikas, nors yra lengvas ir pigesnis, nėra toks atsparus kaip stiklas. Intensyviai naudojant automobilį, važinėjant prastesniais keliais, kuriuose gausu akmenukų ir dulkių, žibintų paviršius gali susibraižyti ir tapti matinis. Be to, gali atsirasti mikroįtrūkimų, dėl kurių žibintai pradeda rasoti. Dėl šių veiksnių apšvietimas prastėja, o kelio matomumas tampa sudėtingesnis“, – paaiškina R. Prokopovič.
Kaip išspręsti blogo apšvietimo problemas?
Daugelis vairuotojų, pastebėję prastą apšvietimą, paprastai pasikeičia perdegusias lemputes. Tačiau lemputės keitimas ne visada išsprendžia problemą.
„Lemputė yra tik šviesos šaltinis, tačiau apšvietimo kokybei įtakos turi ir kiti veiksniai. Pirmiausia, svarbu įsitikinti, kad žibinto stiklas yra skaidrus ir praleidžia šviesą. Antra, reikia patikrinti, ar reflektorius yra geros būklės ir ar tolygiai atspindi šviesą“, – pataria R. Prokopovič.
Kad tiksliai įvertintumėte žibintų būklę, pirmiausia reikėtų pasikonsultuoti su specialistais, kurie apžiūrėję žibintus pasakys, ar reikia juos poliruoti, keisti lemputes ar net remontuoti reflektorių.
Žibintų reguliavimas – pirmas žingsnis į saugumą
Pirmas žingsnis norint užtikrinti tinkamą žibintų funkcionalumą yra reguliavimas. „Rekomenduočiau apsilankyti servise, kur specialistai galės įvertinti žibintų skleidžiamą šviesą ir patarti, kokių veiksmų reikia imtis. Kartais užtenka tik nupoliruoti žibintų stiklą ir pakeisti lemputę, tačiau jei žibintai smarkiai pažeisti, gali prireikti ir reflektoriaus remonto ar net keisti pačius žibintus“, – teigia R. Prokopovič.
Žibintų reguliavimas ir priežiūra turi būti nuolatinė vairuotojo pareiga. Rekomenduojama reguliuoti žibintus bent kartą per metus arba po kiekvieno didesnio remonto, pavyzdžiui, pakeitus lemputes, žibintus ar padangas.
Poliravimas ir žibintų remontas
Laikui bėgant žibintų stiklai praranda skaidrumą, o jų paviršius tampa matinis, todėl šviesa prastai praleidžiama. Jeigu ant žibintų stiklo matomi įbrėžimai, apnašos ar pageltimas, tai ne tik kenkia estetinei automobilio išvaizdai, bet ir gerokai pablogina kelio matomumą.
„Žibintų poliravimas gali atkurti skaidrumą ir pagerinti apšvietimą, tačiau jeigu stiklas pažeistas labai smarkiai, reikės jį pakeisti. Kai kuriais atvejais būtina atlikti ir žibintų reflektoriaus remontą arba net pakeisti visą žibintą“, – tvirtina R. Prokopovič.
Lempučių pasirinkimas – kokybės garantas
Svarbus žingsnis norint užtikrinti gerą apšvietimą – tinkamas lempučių pasirinkimas. Rinkoje yra didelis pasirinkimas tiek halogeninių, tiek ksenoninių lempučių. R. Prokopovič pataria, kad svarbu atsižvelgti į gamintojo rekomendacijas ir pasirinkti tinkamas lemputes.
„Neretai vairuotojai padaro klaidą – į halogeninius ar xenon žibintus įmontuoja LED lemputes, kurios nėra pritaikytos tam tikram žibinto tipui. Tai gali ne tik lemti prastą apšvietimą, bet ir akinti kitus vairuotojus“, – perspėja jis.
Be to, svarbu žinoti, kad LED lemputės, kurios nėra sertifikuotos, taip pat negali būti naudojamos viešuosiuose keliuose.