Iki Kalėdų likus visai nedaug laiko skubama pirkti dovanas artimiesiems. Kartais šalia kalėdinės eglutės atsiduria ir buitį gerinantys elektroniniai įrenginiai. Specialistas akcentuoja, kad renkant elektrą naudojančią dovaną, svarbu atsižvelgti ne tik į pomėgius ar dovanos būtinybę, bet ir tai, kiek elektros energijos ji naudoja. Jei neatliekami tokie namų darbai, dovana vėliau gali tapti gerokai didesnių sąskaitų už elektros energiją priežastimi.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Skirtumai sąskaitoje – akivaizdūs
Kaip pataria nepriklausomo elektros energijos tiekėjo „Elektrum Lietuva“ produktų vystymo vadovas, Mantas Kavaliauskas, prieš perkant didesnes elektros energiją naudojančias dovanas, reikėtų atsižvelgti į energetinį efektyvumą. Apie jį ant kone visų elektronikos įrenginių, pavyzdžiui, šaldytuvų, indaplovių, skalbimo mašinų, televizorių, elektros lempučių, šviestuvų ir panašiai, informuoja energijos efektyvumo arba energijos sąnaudų skalė. Pagal elektros energijos suvartojimą efektyviausi įrenginiai žymimi A raide ir žalia spalva, mažiausiai efektyvūs – G raide ir raudona spalva. Kuo ilgesnį laiką ir dažniau prietaisas naudojamas, tuo ši skalė yra svarbesnė.
„Pasirinkus energetiškai efektyvesnius įrenginius, sutaupymai greitai gali atsispindėti sąskaitoje už elektros energiją. Pavyzdžiui, A energetinės klasės šaldytuvas per metus suvartoja 108 kWh, o C klasės šaldytuvas – 174 kWh elektros energijos per metus. Mokant už 1 kWh elektros energijos 22 centus, kasmet vien dėl šaldytuvo pasirinkimo galima sutaupyti daugiau nei 14 eurų. Jei nuolat dovanojami ar įsigyjami energetiškai efektyvesni įrenginiai, bendri sutaupymai gali būti išties nemaži, vien per metus gali pasiekti ir šimtą eurų. Nereikia pamiršti ir to, kad dar daugiau sutaupyti jau dabar galima pasirinkus ir pigesnį elektros energijos tiekėją“, – skaičiuoja M. Kavaliauskas.
Kitas sutaupymų pavyzdys – skalbimo mašinos. 5 kg skalbimo talpos ir F energijos sąnaudų klasės įrenginys per 100 skalbimų „Eco 40–60“ programos metu sunaudos 71 kWh elektros energijos. Tuo metu A energijos sąnaudų klasės skalbimo mašina – vos 39,1 kWh. Skirtumas akivaizdus – 31,9 kWh arba daugiau nei 7 eurai, kai už 1 kWh mokama po 22 centus. Negana to, nemažai sutaupoma ir vandens – šiuo atveju energetiškai efektyvesnė skalbimo mašina vieno ciklo metu sunaudoja 11 litrų mažiau. Aukštesnį energijos sąnaudų skalės įvertinimą turintys įrenginiai kartais turi ir papildomus skalbimo ciklo trukmę mažinančius ar efektyviai skalbti drabužius net žemoje temperatūroje leidžiančius technologinius sprendimus.
Dėmesys – ir smulkiems įrenginiams bei tiekėjui
Nereikia pamiršti, kad nemažai elektros energijos gali reikalauti net ganėtinai smulkūs namų apyvokos daiktai. Vienas didžiausių energijos naudotojų – elektrinis virdulys. Renkant jį kaip dovaną svarbu atsižvelgti į įrenginio galią ir talpą: galbūt pakanka vandenį per kiek ilgesnį laiko tarpą užvirinančio mažesnės galios ir keliems puodeliams vandens skirto mažesnio virdulio.
Norint kaip dovaną įpakuoti plaukų džiovintuvą, taip pat nereikėtų iškart griebti paties galingiausio. Trumpiems ar ploniems plaukams patariama rinktis mažiau galingą įrenginį, o galingesnio prireiks storiems, ilgesniems ar garbanotiems plaukams. Kaip pastebi M. Kavaliauskas, pastaraisiais metais po kalėdine eglute vis dažniau atsiranda ir karšto oro gruzdintuvės. Renkant šiuos elektrinius virtuvės prietaisus taip pat reikėtų atsižvelgti į jų galią ir talpą.
„Pasirinkus ne 1,8 kW, o 1,5 kW galios karšto oro gruzdintuvę ir ją naudojant bent pusvalandį per dieną, kai už 1 kWh elektros energijos mokama po 22 centus, per metus galima sutaupyti apie 12 eurų. Jei už elektros energiją mokama daugiau, skirtumai gali būti dar didesni. Norint, kad dovanojami elektriniai įrenginiai netaptų našta, puikia kalėdine dovana tėvams ar seneliams galėtų būti ir elektros tiekimo plano ar tiekėjo pakeitimas į pigesnį. Pagal galiojantį reguliavimą kiekvienas buitinis vartotojas gali laisvai keisti elektros tiekėją ar planą tiek kartų, kiek nori“, – pataria „Elektrum Lietuva“ atstovas.
Jis priduria, kad už tokį tiekėjo ar plano keitimą į pigesnį nėra skiriamos baudos ar reikia susimokėti papildomus mokesčius. Be to, pasikeisti planą ar tiekėją galima tiesiog telefonu. Nereikia nutraukti net ankstesnės sutarties – jos galiojimas nutrūksta iškart, kai pradedamas elektros energijos tiekimas pagal naujos sutarties sąlygas. Pasitikrinti, ar asmuo nepermoka už elektros energiją, galima Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) skaičiuoklėje.