„Blogiau girdžiu kaire ausim“, „atrodo, kad kažkas nuolat zyzia“, „vienoje ausyje tarsi pulsuoja“ – tokius ir panašius nusiskundimus neretai girdi medikai ir vaistininkai. Bet koks diskomfortas, susijęs su klausa, stipriai apkartina gyvenimą. Juk klausa – vienas svarbiausių žmogaus pojūčių. Klausos nusilpimas ar nemalonūs pojūčiai ausyse nebūtinai susiję tik su senatve. Įtakos tam gali turėti triukšminga darbo aplinka, netinkamas ausinių naudojimas, o kartais – ir netinkami ausų higienos įpročiai, rašoma „Gintarinės vaistinės“ pranešime žiniasklaidai.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Anot „Gintarinės vaistinės“ vaistininkės Gabrielės Kripaitytės-Afanasjevienės, į vaistinę neretai užsuka jauni pacientai, besiskundžiantys klausos sutrikimu dėl per didelio triukšmo. Dažniausiai tai būna žmonės, kurie dirba triukšmingoje darbo vietoje, pavyzdžiui, baldų gamykloje, statybose, maisto pramonėje, ūkiuose ir pan. Triukšmo poveikį jų klausai galima gerokai sušvelninti.
„Dirbantiems triukšmingoje darbo vietoje svarbu naudoti ausis saugančias priemones – ausų kištukus. Kokybiški ausų kištukai slopins ne tik aplinkos triukšmą dirbant, mokantis, miegant, bet padės ir tiems, kurie skundžiasi skausmingomis, užgulusiomis ausimis keliaujant, skrydžio metu ar baseinuose. Kištukus patarčiau rinktis pritaikytus specialiai plaukiojimui, skrydžiui ar miegui. Universalūs kištukai, pavyzdžiui, skrendant, ne taip gerai apsaugo ausis nuo slėgio pokyčių, nes neturi slėgio reguliavimo filtro“, – sako vaistininkė.
Kad ausinukai nepridarytų žalos
Tarp jaunimo paplitusį įprotį naudoti ausinukus, į ausies geldelę dedamas ausines, vaistininkė vertina nevienareikšmiškai. Viena vertus, mėgstama muzika gali padėti atitrūkti nuo aplinkos gaudesio, pakelti nuotaiką ar net nuraminti, kita vertus, įprotis nuolat būti su ausinėmis kartais gali pridaryti bėdų.
„Dėl pernelyg plačiai paplitusio ausinukų naudojimo klausa gali išties suprastėti. Pasirinktas garso stiprumas ausinukuose dažnai yra viršijantis leistinus 85 dB. Be to, šie įrenginiai šiais laikais naudojami pernelyg ilgai, klausoma sunkios, trankios muzikos, o išorinis triukšmas aplinkui mus dar ir skatina padidinti garsumą. Todėl, jei ausines norite naudoti neprisidarydami žalos savo ausims, labai svarbu stebėti foninį triukšmo lygį. Rinkitės kokybiškas, ne pačias pigiausias, ausis dengiančias ausines. Tokios turi bene geriausią išorinę garso izoliaciją, yra šiek tiek toliau nuo klausos pagrindinių struktūrų, todėl pasirinktas garso lygis greičiausiai bus saugus“, – klausai draugiškiausių ausinių savybes įvardija G.Kripaitytė-Afanasjevienė.
Vaistininkė priduria, jog ausines būtina reguliariai valyti ir dezinfekuoti, nes per nešvarias rankas, orą ant jų kaupiasi įvairūs nešvarumai. O nuolatinė šiluma bei drėgmė skatina bakterijų, grybelių augimą, kurie sukelia ausų uždegimus, ausies mikozę (grybelį) ar kitas komplikacijas. „Dėl šios priežasties į ausis įkišamomis ausinėmis nerekomenduojama dalintis su draugais ar artimaisiais“, – priduria vaistininkė.
Kartais padės tyla, o kartais – tik medikai
Nors ausų kamštukai, o iš dalies ir ausinės gali padėti atsiriboti nuo išorės triukšmo, dažnas žmogus pripažįsta, jog tyla tampa savotiška šių laikų prabanga, ypač, gyvenant mieste. Per pastaruosius dešimtmečius bendras triukšmo lygis didžiuosiuose miestuose nepaprastai išaugo, jį lemia mašinų srautas, signalizacijų kaukimas, triukšmingi statybų darbai, pagaliau, nuolat lydintis kompiuterių ar buitinės technikos zirzimas.
„Kai ausys pavargsta nuo triukšmo, jose atsiranda gaudesys, tuksenimas, šnypštimas, nuolatinis pulsavimas. Nuolatinis triukšmas trikdo miegą, mažina darbingumą, gali tapti nervų sistemos ligų priežastimi. Todėl raskite laiko nors kartą per mėnesį išvykti prie jūros, į vietas, kur triukšmo lygis mažesnis, pasivaikščiokite miške, prieš miegą pasiklausykite ramios, atpalaiduojančios muzikos, su kolegomis darykite tylos pertraukas“, – iš pirmo žvilgsnio paprastais, bet svarbiais patarimais dalijasi vaistininkė.
Neretai pagalbos į vaistininkus kreipiasi žmonės, kurie skundžiasi, jog ėmė prasčiau girdėti viena ausimi ar išvis nebegirdi. Pasak vaistininkės G.Kripaitytės-Afanasjevienės, dažnai taip nutinka dėl susidariusio sieros kamščio, kurį sėkmingai galima ištirpdyti specialiais ausų purškalais.
„Tačiau jei klausos pablogėjimas yra vienpusis ir progresuojantis, lydimas ūžesio galvoje ar galvos svaigimo, reikalingas nuodugnus ištyrimas. Jei kartu su pablogėjusia klausa pacientas skundžiasi ausies skausmu, nemaloniu kvapu, iš ausies pasirodė sekreto, pūlių ar kraujo, žmogus karščiuoja, sloguoja, greičiausiai tai bus ausies uždegimas. Tokiu atveju geriami vaistai nuo uždegimo ir skausmo ar specialūs nereceptiniai ausų lašai nelabai padės – reikalingas vizitas pas gydytoją. Specialistas įvertins būklę, atliks reikiamus tyrimus ir paskirs tinkamą gydymą“, – komentuoja „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė.
Svarbu saikas ir atsargumas
Ausims gali pakenkti ir pernelyg intensyvus valymas. Tad vaistininkė pataria užtikrinant ausų higieną nepamiršti ir švelnumo, nesvarbu, kieno ausys valomos – vaikų ar suaugusiųjų.
„Netinkamai valydami ausis galime pradurti ar kitaip pažeisti ausies būgnelį. Ausų krapštukus žmonės į ausis dažniausiai kiša per daug giliai, pašalindami natūraliai ausiai reikalingą sierą, o per giliai nustumta siera suformuoja sieros kamštį. Ausies kanale susidariusi siera drėkina ausį bei saugo nuo infekcijų. Ji fiziologiškai labai reikalinga, todėl valyti ausis reikia saikingai. Patarčiau vengti įprastų ausų krapštukų. Geriausia būtų po dušo tiesiog rankšluosčiu išsivalyti ausies landą bei patį ausies kaušelį tiek, kiek pasiekiama. O jei jau norisi griebtis ausų krapštukų, saugiau yra naudoti skirtus kūdikiams“, – rekomenduoja vaistininkė.