Elektronika.lt
 2025 m. balandžio 20 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Balandžio 19 d. 16:13
Ką daryti, kad telefonas nesijungtų prie kitos šalies tinklo
Balandžio 19 d. 10:50
Paaiškino, kokių pokyčių elektros kainoms gyventojams atneša didėjanti gamyba iš atsinaujinančių energijos išteklių
Balandžio 18 d. 20:20
Kompiuteriniai žaidimai jau tapo kasdienybės dalimi: ar tai naujos kartos pramoga, o gal blogis?
Balandžio 18 d. 17:27
KTU ekspertai: domenų varduose – švepluojama, lietuviška programinė įranga – nepageidaujama
Balandžio 18 d. 14:32
„Yukon Group“ žengia į gamtos stebėjimo rinką
Balandžio 18 d. 11:27
Saulės elektrinių galia dažnai viršija namų ūkių poreikius
Balandžio 18 d. 08:32
Verslo klasė elegancijos viršūnėje: Naujasis „A6 Sedan“
Balandžio 17 d. 20:32
Ruošiatės pietauti prie savo darbinio kompiuterio? Štai priežastys, kodėl to geriau nedaryti
Balandžio 17 d. 17:27
Kaune – svarbus žingsnis link puslaidininkių ateities: atidaryta KTU Lustų akademija
Balandžio 17 d. 14:29
Nauja „Telia“ IoT platforma: visa kontrolė – kliento rankose
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Patarimai » Elektronika, technika Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Papasakojo, kaip verslui sumažinti išlaidas energijai 15 proc.

Publikuota: 2024-06-11 08:30
Tematika: Elektronika, technika
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

„Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) skaičiuoja, kad net 76 proc. Lietuvoje veikiančių verslų yra įsidiegę išmaniuosius elektros energijos skaitiklius. Kaip pastebi ESO Paslaugų tarnybos vadovė Agnė Domarkienė, tokių prietaisų suteikiamų duomenų stebėjimas ir analizavimas įmonėms gali suteikti visapusišką naudą – ne tik padėti sumažinti elektros išlaidas, produkto savikainą, gamybinių prastovų laiką, bet ir tapti tvaresnėmis.

Papasakojo, kaip verslui sumažinti išlaidas energijai 15 proc.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Lietuvos įmonėse ESO įdiegė jau daugiau nei 133 tūkst. išmaniųjų skaitiklių, o naujosios kartos skaitiklių duomenų analizės naudą įmonėms geriausia atskleidžia realūs ją panaudojančių verslų pavyzdžiai. Vienas tokių – VMG įmonių grupė. Kaip teigia jos vyr. energetikas Andrius Smaguris, VMG elektros energijos duomenų analizavimo ir monitoringo sistemas yra įdiegusios jau nuo 2016 metų. Tačiau tik pradėjus analizuoti šių įrankių teikiamus duomenis ir jų pagrindu tobulinti procesus, įmonei pavyko pasiekti proveržį – investicija ne tik atsipirko, bet ir padėjo sumažinti išlaidas.

„Jei įmonė yra įsidiegusi elektros energijos monitoringo ir analizavimo įrangas, bet jų gautų duomenų neanalizuoja – jokios pridėtinės naudos tai nesukurs. Tačiau, jei tokie duomenys yra įgalinami, tai, pavyzdžiui, vidutinio dydžio įmonė tokios įrangos atsiperkamumą be didelių investicijų gali pajausti jau kitą mėnesį, o didelė – jau po ketvirčio. Jei įmonės nediegia kito elektros energijos šaltinio, o dirba tik su gautais duomenimis – planuoja, perskirsto elektros energijos vartojimą pagal valandines tendencijas, tai nuo bendro įmonės elektros suvartojimo jos gali sutaupyti iki 15 proc. išlaidų. Tokia situacija atsitiko ir mūsų praktikoje“, – patirtimi dalinasi A. Smaguris.

Kaip teigia pašnekovas, duomenų naudojimas versle atnešė ir didelę pridėtinę vertę – ne tik galimybę rinkoje tapti konkurencingesniais, bet ir užkirsti kelią gamybinėms prastovoms.

„Mūsų veikloje išlaidos energijai sudaro reikšmingą produkto savikainos dalį, todėl turėdami monitoringo sistemas ir keisdami vartojimo įpročius galėjome sumažinti produkto savikainą. Taip pat galime matyti, ar elektros energijos sutrikimai vyko įmonės viduje, ar atkeliavo iš elektros energijos tinklų. Tai leidžia susidaryti tinkamą veiksmų planą, kuris padeda užkirsti kelią tokiems incidentams ateityje ir išvengti priverstinių prastovų“, – sistemų privalumais dalinasi A. Smaguris.

Visapusiškas gamybos optimizavimas

Anot VMG grupės atstovo, norint pasiekti maksimalų energijos vartojimo efektyvumą, reikėjo atlikti išsamią elektros vartojimo analizę – nuo gamybinių padalinių iki gamybinių linijų bei papildomų įrenginių.

„Šiai dienai įmonėje veikia virš tūkstančio vienetų apskaitos prietaisų, kurie ne tik teikia duomenis apie energijos suvartojimą, nuokrypius ir efektyvumą, bet ir, pavyzdžiui, suspausto oro parametrus. Tai leidžia iki smulkmenų išanalizuoti gaminamos produkcijos kaštus. Jei matome, kad per parą gaminant 10 tūkst. vienetų produkto suvartojome vienokį kiekį elektros energijos, bet kitą dieną gamindami tą patį produktą suvartojome mažiau – analizuojant duomenis turime galimybę gauti aiškų atsakymą, kodėl taip nutiko“, – patirtimi dalinasi A. Smaguris.

Jam antrina ir „Ignitis grupė“ energetinio efektyvumo programos vadovė Asta Vaitulevičė. Pasak jos, išsami suvartotos energijos duomenų analizė padeda įmonėms nustatyti, kurie procesai yra neefektyvūs arba kuri įranga naudoja daugiau energijos nei reikia.

„Duomenų analizė leidžia įmonėms imtis tikslingų veiksmų, pavyzdžiui, modernizuoti gamybos įrangą, numatyti galimus įrangos gedimus ir apskritai optimizuoti gamybos procesus. Šie veiksmai padeda maksimaliai padidinant gamybą ir tuo pačiu sumažinti energijos suvartojimą“, – sako A. Vaitulevičė.

Finansinio saugumo užsitikrinimas

ESO Paslaugų tarnybos vadovė A. Domarkienė pažymi, kad elektros energijos duomenų kaupimas bei analizė leidžia įmonėms tiksliau susidėlioti biudžetą bei išlikti mažiau priklausomoms nuo išorinių veiksnių. Ekspertė atkreipia dėmesį, kad reguliariai peržiūrėdamos energijos suvartojimo duomenis, jo įtaką biudžetui bei analizuojant vidinius procesus, įmonės gali nustatyti sritis, kurias reikia labiau tobulinti ir kur turėtų būti diegiamos energetinio efektyvumo priemonės.

„Jei investuojama į energetinio efektyvumo priemones tik atsižvelgiant į elektros energijos sąskaitų duomenis, galima labai smarkiai apsirikti. Šiandien ypač aktualu ir tai, kad duomenų analizavimas leidžia pasiruošti ateities iššūkiams. Dabar elektros energijos kaina sąlyginai stabili, tačiau, jei geopolitinėje aplinkoje įvyktų nenumatytų įvykių, ji galėtų pakilti net ir 50 proc., o tuomet diegti kažkokius sprendimus gali būti per vėlu”, – įžvalgomis dalinasi A. Smaguris.

Sprendimai, kurie suvienija

Kaip teigia VMG grupės vyr. energetikas, duomenų analizė įmonėms suteikia ir dar vieną ne ką mažiau svarbų privalumą – leidžia pagerinti įmonės vidaus politiką.

„Anksčiau kiekvieną rytą vykstant gamybiniams pasitarimams apkalbėdavome tik pagamintų produktų skaičius, pavyzdžiui, kodėl vakar dieną pagaminome jų mažiau. Jei produktų pagaminome tiek, kiek reikia, tolimesnių analizių nedarydavome. Tačiau naudodami „Schneider Electric“ energijos monitoringo ir analizavimo platformą „Power Monitoring Expert“ dabar galime matyti, kodėl tą patį produktą pagaminame brangiau ar pigiau, sekti ar tinkamai išnaudojami gamybinių linijų greičiai. Įsidiegę monitoringo sistemas galime sekti pagrindinius veiklos rodiklius, įtraukti personalą į elektros energijos švaistymo mažinimą ir juos motyvuoti. Net ir be reikalo šviečianti lemputė ar varvantis bakelis – įmonei nuostolis, kurį galime panaikinti“, – pokyčius įmonėje apžvelgia A. Smaguris.

Pašnekovas pažymi, kad tokių duomenų įgalinimas leido sudaryti ir įmonės energetinio efektyvumo planą 10-čiai metų, kuriame įtraukti planai išdėlioti pagal prioritetus ir dydžius – nuo greičiau iki lėčiau atsiperkančių projektų.

„Ignitis grupė“ ekspertė A. Vaitulevičė primena, kad prie sėkmingo energetinio efektyvumo įmonėse didinimo prisideda ne tik jau aptartos, bet ir papildomos praktikos.

„Energetinį efektyvumą taip pat padidinti padeda atliekinės energijos surinkimas ir grąžinimas, pavyzdžiui, šilto garo surinkimas ir sukauptos šilumos pakartotinis panaudojimas kitiems įmonės veikloje reikalingiems procesams – pastatų ar vandens šildymui. Įmonėms taip pat primename, kad rengdamos dekarbonizacijos (šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijų mažinimo) planus, jų įgyvendinimui pasitelktų energijos efektyvumą didinančių priemonių planus“, – sako A. Vaitulevičė.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Namų saugumo paslaptys: kodėl pasenusios apsaugos sistemos gali tapti ne tik problema, bet ir rizika jūsų ramybei

Statistika rodo, kad reikšminga dalis vagysčių ir kitų su turtu susijusių incidentų įvyksta ne dėl apsaugos priemonių stokos, o dėl jų netinkamo naudojimo. Remiantis naujausiais duomenimis, net iki 15 proc. vagysčių įvyksta todėl, kad signalizacija nebuvo įjungta arba jos įranga buvo pasenusi, neveikianti ar netinkamai prižiūrėta.

Gaisrininkai įspėja: elektriniai paspirtukai užsidega vis dažniau, gali supleškinti ir kaimynų namus – kaip apsisaugoti?

Elektrinius paspirtukus ar dviračius šiandien turi kone kiekviena šeima. Tačiau kartu su jų populiarumu auga ir pavojai – vien per 2024 metus Lietuvoje fiksuota daugiau nei 20 gaisrų, kilusių dėl užsidegusių kraunamų baterijų. Ekspertai įspėja, jog senstant el. paspirtukuose naudojamoms ličio jonų baterijoms, didėja jų nestabilumas, o kartu ir rizika užsidegti įkrovimo metu.

Pavasario vadovas elektromobilių savininkams: svarbiausi patikrinimai ir rekomendacijos

Atėjus pavasariui, laikas paruošti savo elektromobilį šiltajam sezonui. Žiemos mėnesiais akumuliatoriaus efektyvumas gali sumažėti, padangų slėgis keičiasi. Kad užtikrintumėte optimalią eksploataciją ir prailgintumėte automobilio tarnavimo laiką – patarimai, kaip vairuotojai turėtų tinkamai paruoštų savo elektromobilį.

2025-03-25 17:27
Modernūs apšvietimo sprendimai namuose: apšvietimo specialistas atskleidžia, kokiam apšvietimui lietuviai negaili pinigų
2025-03-21 14:23
Svarbiausi patarimai, kaip taupyti elektrą, tausojant energijos resursus ir aplinką
2025-03-06 20:24
Kompiuterinė automobilių diagnostika gali apsaugoti nuo didelių nemalonumų
2025-03-04 20:20
Kaip atsisakyti „Apple TV+“ prenumeratos
2025-03-04 08:24
5 dažniausios klaidos, kurios gali sugadinti jūsų dulkių siurblį
2025-02-26 13:22
Dažniausiai vagiamos automobilių dalys: kaip nuo to apsisaugoti?
2025-02-17 20:27
Ličio jonų baterijos, paspirtukai ir šaltis: ar mažesnė talpa – vienintelė rizika?
2025-01-31 18:22
Kaip paprastai sugrąžinti automobilio žibintų skaidrumą?
2025-01-29 14:21
Populiarusis LED juostų apšvietimas namuose: kaip efektyviai sukurti stilingą ir praktišką interjerą
2025-01-28 14:01
Automobilio akumuliatoriaus priežiūra – nuo paprastų patarimų iki naujovių rinkoje
2025-01-28 10:14
Geoterminio šildymo sistemų priežiūra: kiek tai sudėtinga?
2025-01-26 11:18
Patarė, kaip išsirinkti saulės elektrinę savo namams: įvertinkite poreikius ir atlikite namų darbus
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
„MokslasPlius“ – mokslui skirtų svetainių portalas
www.mokslasplius.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama