Elektronika.lt
 2024 m. lapkričio 23 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Lapkričio 22 d. 17:37
Svečiai gali „pavaišinti“ virusais: kodėl namuose būtinas „Šlepečių Wi-Fi“?
Lapkričio 22 d. 14:36
Didelei daliai vyresnių žmonių skaitmeninės paslaugos – sunkiai prieinamos
Lapkričio 22 d. 11:21
Medžiodami nuolaidas išlikite budrūs: ekspertas pataria, kaip netapti sukčių auka perkant internetu
Lapkričio 22 d. 08:16
Failų bendrinimo technologijos: kaip jos prisitaiko prie augančių šiuolaikinio žmogaus poreikių?
Lapkričio 21 d. 20:39
Asfaltas klojamas, o ryšys stringa: kodėl infrastruktūros spragos stabdo skaitmeninę pažangą Lietuvoje?
Lapkričio 21 d. 18:37
Norite kalbėti vokiškai, itališkai ar kiniškai? „Microsoft Teams“ atnaujinimas pavers jus poliglotu
Lapkričio 21 d. 16:45
5 tendencijos 2025-iesiems: žmonės ieško pusiausvyros tarp technologijų ir realybės, vis labiau vertina autentiškumą
Lapkričio 21 d. 14:24
NKSC įspėja apie dažniausias Juodojo penktadienio apgavystes
Lapkričio 21 d. 12:29
Palygino IT ir automobilių gigantus: į akis krenta sudėtinga problema
Lapkričio 21 d. 10:12
Elektronikos prekių pardavimai per Juodąjį penktadienį: taupysime ne tik dėl akcijų
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
Reklama
 Patarimai » Elektronika, technika Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Energetikos ekspertai skelbia didžiausias saulės elektrinių montavimo klaidas

Publikuota: 2024-05-13 11:42
Tematika: Elektronika, technika
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Lietuva išgyvena saulės elektrinių bumą. Šiuo metu šalyje jų įsirengę yra daugiau nei 50 tūkst. gaminančių vartotojų. Didžioji jų dalis – privačių namų savininkai, kuriuos vilioja energetinė autonomija ir galimybė sumažinti elektros sąskaitą. Energetikos ekspertų teigimu, vidutinė saulės elektrinė atsiperka vos per trejus metus. Tiesa, yra viena būtina sąlyga – montuojant ją reikia išvengti klaidų. Antraip gali tekti neplanuotai paploninti piniginę, taisant broką, ar net patirti rimtų nuostolių.

Energetikos ekspertai skelbia didžiausias saulės elektrinių montavimo klaidas
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Dažniausiai pasitaikančios klaidos

Pasak atsinaujinančios energetikos bendrovės „Energobalt“ projektų vadovo Andriaus Jonušausko, saulės elektrinių montavimo klaidos būna dviejų tipų: technologinės ir kokybinės.

„Pirmuoju atveju naudojamos netinkamos medžiagos. Pavyzdžiui, pasirenkami netinkamų specifikacijų kabeliai, ultravioletiniams spinduliams neatsparūs instaliaciniai vamzdžiai, korozijai neatsparios metalinės tvirtinimo detalės arba netinkamai pritvirtinami saulės elektrinės elementai. Prie kokybinių klaidų priskirčiau atmestinai atliekamą darbą, kai dėl laiko, žinių ir kartais noro stokos elektrinės instaliacija yra netvarkinga, netinkamai surinkta. Dažniausiai pasitaiko, kad būna paliekami nepritvirtinti ar netinkamai pritvirtinti elektros kabeliai, tam naudojant ne lauko darbams skirtus varžtus ar savisriegius“, – nurodo specialistas ir priduria, kad palyginti dažnai visi trūkumai kyla dėl elementaraus gamintojo pateikiamų montavimo instrukcijų nesilaikymo.

A. Jonušausko teigimu, bene didžiausia bėda, kad saulės elektrines užsisakę žmonės aklai pasitiki pasamdytais montuotojais ir mano, kad darbus jie atliks tinkamai. Be to, daugelis žmonių nesijaučia turį pakankamai žinių, kad galėtų įvertinti meistrų darbą. Vis dėlto „Energobalt“ vadovas Vilius Ivanauskas sako, kad pagrindinius saulės elektrinės montavimo aspektus gali patikrinti kiekvienas ir tam nereikia ypatingų kompetencijų.

„Klaidinga galvoti, kad – „ai, nieko nežinau, tai ir nelįsiu“. Pirmiausia būtina stebėti montavimo procesą. Pamačius, kad kažkas, jūsų manymu, negerai, pasakyti apie tai meistrams. Šiems neatsižvelgus į pastabas, reikėtų pranešti įmonės vadovybei ar bent jau pardavėjų atstovui, su kuriuo bendravote. Po montavimo darbų taip pat rekomenduočiau apžiūrėti stogą. Įvertinkite, kaip pritvirtinti kabeliai, ar jungtys neguli stogo linkiuose, kur nuteka daugiausia vandens, ar moduliai ir tvirtinimo elementai neišsikraipę, ar neapgadintas stogas, ar, galiausiai, nepalikta šiukšlių“, – nurodo V. Ivanauskas.

Jo teigimu, geriausio rezultato tikėtis galima pasirinkus konstrukcijas, kurios turi ne tik CE (Conformité Européene) sertifikatus, bet ir atliktus atsparumo skaičiavimus. Būtent jie padeda geriausiai įvertinti, ar konstrukcijos atlaikys mūsų klimato sąlygoms būdingas sniego ir vėjo apkrovas.

„Rekomenduoju rinktis tokias metalo konstrukcijas ir detales, kurios būtų kuo geriau apsaugotos nuo aplinkos poveikio. Įsivertinkite, kokia danga dengtas plienas, kokio ji storio. Jei gamintojas deklaruoja, kad jo konstrukcija yra su Magnelio danga, kuri yra tris kartus atsparesnė už karšto cinkavimo dangą, paprašykite tai patvirtinančių dokumentų“, – pataria ekspertas.

Jo kolega A. Jonušauskas taip pat pabrėžia, kad efektyviam saulės elektrinių veikimui didelę įtaką gali padaryti, regis, ir smulkūs niuansai. Pavyzdžiui, montuojant elektrinę ant stogo būtina prisiminti, kad aliuminio konstrukcijos paklotas turi būti iš tos pačios medžiagos kaip ir stogas. Tad reikėtų vengti naudoti iš sintetinio kaučiuko komponentų pagamintos EPDM tipo dangos ant PVC dangos. Šios medžiagos yra nesuderinamos ir viena kitą gadina.

Netinkamas saulės modulių pasvirimo kampas taip pat gali lemti, per kiek laiko atsipirks padaryta investicija į saulės elektrinę. Skirtumas, ar ji montuojama ant šlaitinio, ar ant plokščio stogo, ar ant žemės, yra didžiulis.

„Mažėjant modulių pasvirimo kampui mažėja ir elektros energijos generacija. Ant šlaitinių stogų jie montuojami tokiu pačiu kampu kaip ir stogo nuolydis, o štai ant plokščių – pakreipiami 10–15 laipsnių. Tam tikri sprendimai leidžia išgauti ir 20–30 laipsnių kampą. Bet kokiu atveju montuotojai visada turėtų įvertinti paviršių, ant kurio bus statoma elektrinė, ir individualiai parinkti tinkamą sprendimą. Šiems skaičiavimams pasitelkiama specializuota programinė įranga, kuri patyrusiems rangovams – privalomas darbo įrankis“, – dėsto A. Jonušauskas.

Montavimo klaidų poveikis ir keliamos rizikos

„Energobalt“ vadovo V. Ivanausko teigimu, pačios didžiausios saulės elektrinių montavimo klaidos neretai padaromos dar projektavimo etape. Šis yra labai svarbus, bet saulės energetikos bumo pradžioje jam buvo skiriama per mažai dėmesio. Šiuo metu su projektavimu susijusių klaidų pasitaiko gerokai rečiau. Tačiau šį procesą vis tiek reikia labai kruopščiai stebėti.

„Projektavimas svarbus dėl kelių priežasčių. Idealiu atveju jo metu tiksliai apskaičiuojama tikėtina gamyba, specifikuojamos elektros ir montavimo dalys, surašoma, kaip tiksliai bus išdėstyta ir sumontuota įranga, kaip bus atsižvelgiama į tiek ant stogo, tiek kelyje iki įvado esančius objektus, įvertinamos galimos stogo apkrovos, atsižvelgus į gamtines sąlygas ir t. t. Tikslius tokio pobūdžio vertinimus atlikti gali tik atestuoti konstruktoriai“, – pabrėžia ekspertas.

Anot jo, prieš pradedant montavimo darbus turi būti parengti dviejų tipų projektai: elektrotechninis darbo projektas, kuriame pateikiami elektrinės poveikio elektros tinklui skaičiavimai, bei visas darbo projektas, kur tiksliai nurodomas montavimo konstrukcijų, lovių išdėstymas, kabelių pratempimo keliai, perėjimai sienose, ugniasienės, nurodoma, kaip užtaisomos perėjimų angos, ir t. t.

„Įprastai apsiribojama elektrotechniniu darbo projektu, bet jei norite mažiau interpretacijų ir tikslesnių rangovo įsipareigojimų, parenkite ir darbo projektą. Taip, kainuos jo paruošimas ir specialistų vertinimas, nes projektą reikia verifikuoti, atlikti daugiau tikslumo reikalaujančių vertinimų, bet vėliau turėsite detaliai aprašytą visą procesą ir užtikrintą rangovo atsakomybę už galutinį rezultatą“, – atkreipė dėmesį „Energobalt“ vadovas.

Savo ruožtu A. Jonušauskas tvirtina, kad laiku nepastebėti saulės elektrinės įrengimo defektai gali tapti kritinėmis klaidomis. Tai, visų pirma, netinkamos elektros jungtys. Jos ypač sumažina saulės elektrinių efektyvumą.

„Nekokybiškai įrengtos jungtys, tekant elektros srovei, kaista, gali pradėti kibirkščiuoti. Kylant temperatūrai, kyla ir pavojus, kad išsilydys apsauginis sluoksnis, o tai gali sukelti trumpą jungimą ir netgi gaisrą. Tokiu atveju problema jau bus ne mažesnė generacija, o gerokai didesni nuostoliai. Tad labai svarbu, kad elektros darbus atliktų kvalifikuotas specialistas, naudojantis specialius įrankius ir tinkamas medžiagas“, – perspėja saulės elektrinių montavimo projektų vadovas.

Didelių nuostolių riziką kelia ir tinkamai guminėmis ar plastikinėmis tarpinėmis neuždengti loviai, kuriais tiesiami kabeliai. Be tarpinių lovių kraštai lieka aštrūs ir į juos neišvengiamai trinasi laidas, jo izoliacija dyla. Tai ypač pavojinga, kai įtampa siekia apie 1 000 voltų.

Pasak specialisto, vartotojams neretai bėdų pridaro ir per maži tarpai tarp saulės modulių – tai sukelia šešėlių problemą.

„Pastaroji būdinga plokštiems stogams bei antžeminėms saulės elektrinėms, kai priešais esanti saulės modulių eilė gali mesti šešėlį ant esančių už jos. Kai atstumas tarp modulių mažas, laiko intervalas, kai nėra šešėlių, sutrumpėja. Tai ypač jaučiama ankstyvą pavasarį ir rudenį, kai saulė dar nekyla taip aukštai kaip vasarą. Didesni atstumai tarp modulių eilių leidžia ilgiau juos laikyti apšviestus, o tai reiškia, kad jie ilgesnį laiko tarpą generuoja energiją“, – aiškina A. Jonušauskas.

Anot jo, didesnė dalis kritinių klaidų matomos akivaizdžiai. Kabantys, nepritvirtinti, neapsaugoti nuo mechaninių pažeidimų laidai tikrai užklius net ir nieko nesuprantantiems apie elektros darbus. Pamačius tokius dalykus, reikėtų netylėti, nes kyla rizika, kad laidai bus pažeisti slenkančio sniego, vėjo ar stogo konstrukcijų.

„Kai kurios klaidos pastebimos sunkiau. Pavyzdžiui, netinkamai paskirstytas modulių skaičius įtampos keitiklio įvaduose, neįvertinti šešėliai nuo įvairių aplinkinių objektų – medžių, stogo elementų. Pasitaiko atvejų, kai saulės modulių charakteristikos tiesiog netinka parinktam įtampos keitikliui, o darbams naudojami per mažo skerspjūvio ploto kabeliai“, – dėsto A. Jonušauskas.

Jis įsitikinęs, kad dėmesį atkreipti net į pačias mažiausias smulkmenas būtina, nes per ilgą naudojimo laiką tinkamai veikiančios saulės elektrinės ir tos, kuri turi trūkumų, sugeneruotos energijos kiekio skirtumas bus gana ženklus.

„Svarbiausia, kad darbui atlikti kokybiškai nereikia nei labai daug papildomų išlaidų, nei laiko – tai labiau noro klausimas“, – akcentavo specialistas.

Svarbiausia – namų darbai

Pasak „Energobalt“ vadovo V. Ivanausko, brangiausios saulės elektrinių klaidos yra tos, kurių taisymas kainuoja daugiau, nei buvo sutaupyta einant į kompromisus dėl pradinės kainos. Tad jis pataria sprendimus priimti vadovaujantis ne tik kaina.

„Pabendraukite su rangovu, įsiklausykite, kiek jis turi pastebėjimų ir komentarų dėl būsimo projekto, sužinokite, kaip jis planuoja montuoti modulius, kokių įžvelgia problemų. Norėdami įsitikinti rangovo profesonalumu, paklauskite, kaip jis planuoja užtaisyti montavimo procese padarytas angas stoge ar sienose, kur bus tiesiami kabeliai. Gali būti, kad montuotojai neturi pakankamai informacijos apie STR (Statybos techninių reikalavimų reglamentą) ir EĮĮBT (Elektros įrenginių įrengimo bendrųjų taisyklių) reikalavimus, todėl viską daro pagal bendrą supratimą. Kritinės klaidos dažniausiai taip ir padaromos“, – įsitikinęs V. Ivanauskas.

Norintiems apsidrausti nuo visų šių potencialių problemų ekspertai pataria būti kritiškiems ir reikliems. Saulės elektrinė – tai didžiulė namų ūkio investicija, tad negalima sprendimų priimti aplaidžiai, neatlikus namų darbų. Renkantis saulės elektrinių rangovą reikia neatmestinai pažiūrėti ir į sutarties sąlygas.

„Prieš pasirašant sutartį rekomenduočiau ją aptarti. Pasiaiškinti, kokia bus saulės elektrinė, jos konstrukcija. Aptarti galimas alternatyvas. Įvertinti kiekvienos trūkumus ir privalumus. Atminkite, kokybiška saulės elektrinė – neišvengiamai brangesnė. Tačiau, išdalijus kainų skirtumą ilgesniam laikotarpiui, tai nebeatrodys taip brangu. Na, o kad būtų visai ramu, verta ir apdrausti įrengtą saulės elektrinę nuo aplinkos poveikio. Tai taip pat padės apsaugoti jūsų investiciją“, – pataria „Energobalt“ projektų vadovas A. Jonušauskas.

Abu saulės elektrinių montavimo ekspertai pabrėžia – saulės elektrinių technologija yra nuolat tobulinama, o pažanga padeda sumažinti montavimo klaidų skaičių. Kitaip tariant, padaryti klaidą dabar yra daug sunkiau nei saulės elektrinių bumo pradžioje.

Informacijos apie saulės energetiką taip pat yra kaip niekada daug. Didesni konstrukcijų gamintojai netgi turi specialias programas, kurios padeda pasirinkti tinkamą konstrukciją ir sukomplektuoti tinkamiausią įrangą. Vis dėlto, pašnekovų įsitikinimu, jokia pažanga nepadės, jeigu trūks kritinio mąstymo ir reikiamų kompetencijų.

„Dabar, manau, svarbiau ne technologinė, o kompetencijų pažanga. Saulės elektrinių rangą turėtų vykdyti patyrę ir specialistai, svarbiausia, prisiimantys atsakomybę už savo darbo rezultatus“, – pabrėžia atsinaujinančios energetikos bendrovės „Energobalt“ vadovas V. Ivanauskas.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Elektronikos prekių pardavimai per Juodąjį penktadienį: taupysime ne tik dėl akcijų

Jau ant nosies kabantis Juodasis penktadienis neretai tampa galimybe įsigyti didesnės vertės pirkinį bei gerokai atnaujinti elektrinius namų apyvokos reikmenis. Tokiais atvejais būtina vertinti ne tik pirkinio kainą, bet ir atsižvelgti į kelis niuansus, jog vėliau sąskaitos už elektros energiją neišsipūstų.

Elektromobilis šaltuoju metų laiku: kaip prailginti nuvažiuojamą atstumą atvėsus orams?

Krintanti oro temperatūra bei artėjanti žiema vairuotojams ir vėl primena apie sudėtingesnes eismo sąlygas keliuose. Nors vėlyvojo rudens ir žiemos šalčiai dažnai sukelia iššūkių daugumai automobilių vairuotojų, elektromobilių savininkams šaltuoju metų laiku reikia įvertinti ir papildomus aspektus.

Elektrinių paspirtukų paruošimas žiemojimui: ką svarbu žinoti?

Sparčiai vėstant orams, gatvėse galima pastebėti vis mažiau judančių elektrinių paspirtukų. Nors šeimininkai jau ruošia juos žiemos sezonui, ekspertai nerekomenduoja šių transporto priemonių palikti be priežiūros ilgesnį laiką – pastaruoju metu daugėja atvejų, kai elektriniuose paspirtukuose esančios ličio jonų baterijos sprogsta ir sukelia gaisrus ne tik įkrovimo metu.

2024-11-11 20:32
Kaip namus šildyti ekonomiškiau: padės kelios paprastos taisyklės
2024-11-10 17:22
Elektromobilių įkrovimo stotelė šalia daugiabučio: išvardijo, ką reikia žinoti
2024-11-09 08:16
Stalčiuose sandėliuojate nenaudojamus elektronikos prietaisus? Ekspertai įspėja, kuo jie pavojingi ir kaip tinkamai atsisveikinti
2024-11-03 11:29
Patarė, kaip išsirinkti EV įkrovimo stotelę: efektyvumą garantuoja tinkama elektromobilio ir įkroviklio kombinacija
2024-10-22 11:14
Kaip pasirinkti tinkamą saulės elektrinę savo namams?
2024-10-21 08:43
Specialistai: dar šiemet daugiau verslų vartos žaliąją elektros energiją
2024-10-20 13:36
Padaryk šias klaidas, ir žiemą gali tekti šalti: ekspertai pataria, kaip tinkamai pasirūpinti šildymo sistema
2024-10-19 13:10
Ekspertės pataria rinktis atsakingai: buitinė technika, kuri padeda taupyti
2024-10-18 20:26
Ar jūsų robotą dulkių siurblį apsėdo demonas? Ne, tai tik programišiai
2024-10-14 08:24
Mažesnės išlaidos elektrai: kokie sprendimai gali padėti kontroliuoti sąskaitas?
2024-10-08 14:29
Ličio jonų baterijos tarp mūsų: kaip saugiai prižiūrėti namuose turimus prietaisus?
2024-10-05 10:28
Svarbu dirbantiems iš namų: 5 patarimai, padėsiantys sumažinti elektros sąskaitas
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama