Šių dienų pasaulyje dominuoja ekranai ir įrenginiai, o gamta dažnai užleidžia vietą skaitmeninei erdvei, tad šeimoms gali būti nelengva rasti pusiausvyrą tarp laiko, praleidžiamo prie ekrano, ir buvimo gamtoje. Tiesa, technologijos iš tikrųjų gali būti panaudotos kaip įrankis, skatinantis išeiti į lauką ir atrasti įkvėpimą tyrinėti aplinką. Štai kelios idėjos, kaip šeimos su vaikais gali sumaniai panaudoti technologijas, kad ne tik daugiau laiko praleistų lauke, bet ir geriau pažintų juos supantį pasaulį, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Asociatyvi „Unsplash“ nuotr.
Pernelyg ilgas laikas, praleidžiamas prie ekranų, gali turėti žalingą poveikį tiek vaikams, tiek suaugusiesiems. Tačiau išmanieji įrenginiai jau įsitvirtino mūsų gyvenime, ir jie čia liks. Tėvams labai svarbu pripažinti šią realybę.
Pakeitus požiūrį į vaikų santykį su technologijomis, tampa visai nesudėtinga konstruktyviai jas įgalinti. Inovatyvūs įrenginiai gali būti galingi mokymosi, bendravimo ir pasaulio pažinimo įrankiai, todėl svarbu rasti būdų, kaip išnaudoti jų potencialą, o ne laikyti juos problemų priežastimi.
Be to, išmanieji įrenginiai gali tapti vartais į tyrinėjimus lauke. Kai vaikai išmoksta naudotis technologijomis kaip priemone, padedančia geriau pažinti aplinką, jie dažniau išeina į lauką kupini noro atrasti juos supantį pasaulį.
Šiuolaikinė lobių medžioklė
Praėjusio dešimtmečio pradžioje atsiradęs žaidimas „Geocaching“ tūkstančiams žmonių visame pasaulyje šiandien reiškia gerokai daugiau nei pramogą. Vieniems tai yra būdas užsiimti aktyviu laisvalaikiu gryname ore, kitiems – pažinti naujas vietoves. Didžiausi entuziastai tikina, kad ši veikla jiems yra tapusi gyvenimo būdo dalimi.
„Geocaching“ („geo“ – geografija, „cache“ – slėptuvė), lietuviškai dar vadinamas Geolobiais – tai technologijų, tyrinėjimo lauke ir senos geros lobių paieškos derinys. Naudodamos nemokamą „Geocaching“ programėlę, šeimos gali naudotis GPS įrenginiais arba išmaniųjų telefonų programėlėmis ir įvairiose lauko vietose ieškoti lobių slėptuvių. Jas galima rasti visame pasaulyje ir kone visur, kur tik galite įsivaizduoti. Šios vietos gali būti gana įvairios – nuo vietos parke po suoliuku, už kelio ženklo dviračių take, užkampio netikroje uoloje botanikos sode ar už netikros plytos pastato šone judrioje miesto gatvėje.
Viskas, ko reikia norint pradėti ieškoti „Geocache“, yra išmanusis telefonas, nemokama paskyra ir puikus nusiteikimas. Kadangi slėptuvės yra išsidėsčiusios kone visur, tai puiki, biudžetui draugiška veikla, kuri puikiai tinka visiems šeimos nariams. Tai smagus bei interaktyvus būdas išeiti į lauką ir tyrinėti.
Kinas po atviru dangumi
Kinas po atviru dangumi – itin šeimyniška veikla, kurios metu ne tik galite mėgautis mėgstamu filmu ir leisti laiką drauge, bet ir džiaugtis grynu oru bei pavasariška šiluma.
Kino žiūrėjimas lauke reikalauja šiokio tokio pasiruošimo, pradedant vietos ir filmo, baigiant tinkamos technikos pasirinkimu.
Kone svarbiausia užduotis – išsirinkti tinkamą vietą filmų peržiūrai. Iš tiesų, turint kokybišką projektorių, surinkinėti nešiojamo ekrano tikrai nereikia – tiks ir namo siena ar kitas gana lygus, vertikalus paviršius.
Nepamirštamam kino vakarui svarbiausia pasirūpinti tinkamu projektoriumi, nes nuo jo priklauso ir filmo žiūrėjimo patirtis. Mūsų dienomis galima atrasti itin kompaktiškus išmanius projektorius. Tokie įrenginiai paprastai turi įmontuotą garsiakalbį ir lengvai susijungia su išmaniuoju telefonu.
Teleskopiniai objektyvai ir kišeniniai mikroskopai
Teleskopinį objektyvą pritaisius prie išmaniojo telefono kameros arba prijungus išmanųjį telefoną prie kišeninio mikroskopo, atsiveria visiškai naujos gamtos stebėjimo galimybės.
Naudojant mobilųjį telefoną su teleskopiniu objektyvu, paukščių atpažinimas tampa lengvesnis ir lengviau prieinamas, ypač pradedantiesiems. Turėdami galimybę užfiksuoti aiškias, detalias paukščių nuotraukas, galite remtis paukščių atpažinimo vadovais ar mobiliosiomis programėlėmis ir kartu su vaikais atpažinti įvairias paukščių rūšis. Taip sukuriama smagi edukacinė patirtis, skatinanti smalsumą ir mokymąsi apie įvairius jūsų kieme, mieste ar miške gyvenančius paukščius.
Tuo tarpu kišeninio mikroskopo naudojimas gamtoje padeda vaikams sulėtinti tempą ir įvertinti kiekvieną dieną matomų dalykų detales bei svarbą. Be to, tai suteikia neįkainojamų prisiminimų ir konkrečių įgūdžių, ugdo jų kūrybiškumą, smalsumą ir vaizduotę. Kišeninis mikroskopas padeda įžvelgti tai, ką plika akimi dažnai praleidžiame – lapų ir vabzdžių kojas, nusėtas plaukeliais ir poromis, žvynelius, dengiančius drugelių sparnus, ar dirvožemyje ir tvenkinio vandenyje šmirinėjančius smulkius gyvūnus.