Elektronika.lt
 2025 m. balandžio 19 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Balandžio 19 d. 10:50
Paaiškino, kokių pokyčių elektros kainoms gyventojams atneša didėjanti gamyba iš atsinaujinančių energijos išteklių
Balandžio 18 d. 20:20
Kompiuteriniai žaidimai jau tapo kasdienybės dalimi: ar tai naujos kartos pramoga, o gal blogis?
Balandžio 18 d. 17:27
KTU ekspertai: domenų varduose – švepluojama, lietuviška programinė įranga – nepageidaujama
Balandžio 18 d. 14:32
„Yukon Group“ žengia į gamtos stebėjimo rinką
Balandžio 18 d. 11:27
Saulės elektrinių galia dažnai viršija namų ūkių poreikius
Balandžio 18 d. 08:32
Verslo klasė elegancijos viršūnėje: Naujasis „A6 Sedan“
Balandžio 17 d. 20:32
Ruošiatės pietauti prie savo darbinio kompiuterio? Štai priežastys, kodėl to geriau nedaryti
Balandžio 17 d. 17:27
Kaune – svarbus žingsnis link puslaidininkių ateities: atidaryta KTU Lustų akademija
Balandžio 17 d. 14:29
Nauja „Telia“ IoT platforma: visa kontrolė – kliento rankose
Balandžio 17 d. 11:11
Elektromobiliams – 6000 prieigų, savivaldybėms – 36 mln. eurų
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Patarimai » Elektronika, technika Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Kokiais atvejais saulės elektrines įsirengti apsimoka, o kokiais – ne?

Publikuota: 2024-02-29 20:15
Tematika: Elektronika, technika
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Ekspertai sutaria, kad nors 2023 m. saulės elektrinių populiarumas pasiekė rekordines aukštumas, šiemet taip pat palankus metas svarstyti apie prisijungimą prie gaminančių vartotojų gretų. Bendrovės „Elektrum Lietuva“ produktų vystymo vadovas Mantas Kavaliauskas apžvelgia, kokiais atvejais saulės elektrinės įsigijimas yra finansiškai naudingas žingsnis, o kada jos atsiperkamumas gali užtrukti gerokai ilgiau, nei įprasta tikėtis.

Kokiais atvejais saulės elektrines įsirengti apsimoka, o kokiais – ne?
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Rekordinis augimas

Pasak M. Kavaliausko, praėję 2023 m. saulės elektrinių rinkoje buvo rekordiniai. Šį teiginį pagrindžia bendrovės „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) sausį skelbti duomenys, kuriais remiantis, Lietuvoje privačių gaminančių vartotojų skaičius siekė 77 tūkst., o iš jų daugiau nei trečdalis – beveik 26 tūkst. – tokiais tapo praėjusiais metais.

„Elektrum Lietuva“ atstovo teigimu, ženklų gaminančių vartotojų skaičiaus prieaugį lėmė kompleksinės priežastys. Kaip svarbiausią jis išskiria 2022 m. viduryje įsismarkavusią energetinę krizę, lėmusią keliais kartais išaugusias energijos ir ypač elektros kainas. Reaguodami į susiklosčiusią situaciją, gyventojai ir verslo įmonės pradėjo intensyviau ieškoti būdų, padedančių mažinti išlaidas elektrai.

„Neapibrėžta ekonominė situacija skatino gyventojus didinti energetinę nepriklausomybę bei mažinti išlaidas elektros energijai. Didėjantį saulės elektrinių populiarumą didele dalimi lėmė ir finansinis aspektas – mažėjančios pačios įrangos kainos, kurių dėka saulės elektrinės tapo prieinamos dar didesniam gyventojų skaičiui. Galiausiai, derėtų nepamiršti ir tvarumo aspekto, nes energetinė krizė parodė, jog ateitis priklauso energijai, gaminamai iš atsinaujinančių išteklių“, – sako M. Kavaliauskas.

Kada (ne)verta tapti gaminančiu vartotoju

Pasak eksperto, apie saulės elektrinės įsirengimą galvojantiems gyventojams pirmiausia derėtų įsivertinti atsiperkamumo klausimą.

„Šiuo metu saulės elektrinių atsiperkamumas yra vienas greičiausių, o apie jų įsigijimą labiausiai verta svarstyti būtent iki saulėtojo sezono. Kodėl? Kainų tendencijas lemia auganti paklausa – šiltaisiais ir saulėtais metų laikais elektrinių poreikis auga, tai atitinkamai kelia jų kainas. Remiantis mūsų skaičiavimais, jeigu gyventojai šiuo metu nuspręstų įsigyti saulės elektrinę, ji atsipirktų per kiek daugiau nei 3 metus. Pasinaudojus Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) parama atsiperkamumas sutrumpėtų iki 1,5 metų“, – teigia „Elektrum Lietuva“ produktų vystymo vadovas.

Anot jo, saulės elektrinės atsiperkamumui įtaką daro ne vien galutinė įrangos kaina, bet ir elektros kainos. Kadangi nuo sausio mėnesio dėl valstybės reguliuojamos kainos dalies padidėjimo išaugo galutinė elektros kaina, saulės elektrinės tiek privatiems, tiek verslo vartotojams atsipirks per dar trumpesnį laikotarpį.

M. Kavaliauskas akcentuoja, kad, nors tapti gaminančiais vartotojais dabar yra itin palankus metas, tam tikrais atvejais saulės elektrinės įsirengimas gali būti finansiškai nepatrauklus.

„Pavyzdžiui, lėtesnį atsiperkamumą gali lemti toks paprastas dalykas kaip namo stogo kryptis, kuri gali lemti mažesnę ar didesnę elektros generaciją, ir galiausiai daryti įtaką atsiperkamumui. Kitas svarbus aspektas – stogo būklė ir amžius, nes rekonstrukcijos atveju saulės elektrinės atsiperkamumo periodas ilgėja. Galiausiai, būtina atidžiai įsigilinti į ESO reikalavimus, pasitaiko atvejų, kai norint įsirengti pakankamo dydžio saulės elektrinę, būtina rekonstruoti operatoriaus tinklą. To kaina gali viršyti net pačios elektrinės su visu įrengimu kainą“, – teigia ekspertas.

Prognozės šiems metams – subalansuotos

Tarptautinė energetikos agentūra (IEA) prognozuoja, kad iki 2050 m. saulės energija pagamins beveik ketvirtadalį pasaulio elektros energijos, kai šiuo metu ji sugeneruoja mažiau nei dešimtadalį. Gaminantys vartotojai taip pat reikšmingai prisidės prie šios evoliucijos.

„Elektrum Lietuva“ produktų vystymo vadovo teigimu, šiemet saulės elektrinių rinka naujų rekordų neturėtų pasiekti, tačiau panašu, kad stabilų augimą –pavyks išlaikyti ir šiemet.

„Praėjusių metų rezultatų šiemet greičiausiai pranokti nepavyks, tačiau indikacijų, jog rinka pradės stagnuoti, taip pat nematome. Ypač didelį postūmį saulės elektrinių plėtrai duoda valstybės finansinė paskata, ankstesnis šiemet skelbtas paramos kvietimas, pasibaigęs vos per dieną, parodė, kad susidomėjimas vis dar labai didelis. Panašu, kad dar prieš daugiau nei metus vyravusi energetikos rinkos suirutė negrįžtamai paveikė gyventojų ir verslo pozicijas dėl energetinės nepriklausomybės ir noro patiems valdyti savo išlaidas elektros energijai“, – apibendrina M. Kavaliauskas.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Namų saugumo paslaptys: kodėl pasenusios apsaugos sistemos gali tapti ne tik problema, bet ir rizika jūsų ramybei

Statistika rodo, kad reikšminga dalis vagysčių ir kitų su turtu susijusių incidentų įvyksta ne dėl apsaugos priemonių stokos, o dėl jų netinkamo naudojimo. Remiantis naujausiais duomenimis, net iki 15 proc. vagysčių įvyksta todėl, kad signalizacija nebuvo įjungta arba jos įranga buvo pasenusi, neveikianti ar netinkamai prižiūrėta.

Gaisrininkai įspėja: elektriniai paspirtukai užsidega vis dažniau, gali supleškinti ir kaimynų namus – kaip apsisaugoti?

Elektrinius paspirtukus ar dviračius šiandien turi kone kiekviena šeima. Tačiau kartu su jų populiarumu auga ir pavojai – vien per 2024 metus Lietuvoje fiksuota daugiau nei 20 gaisrų, kilusių dėl užsidegusių kraunamų baterijų. Ekspertai įspėja, jog senstant el. paspirtukuose naudojamoms ličio jonų baterijoms, didėja jų nestabilumas, o kartu ir rizika užsidegti įkrovimo metu.

Pavasario vadovas elektromobilių savininkams: svarbiausi patikrinimai ir rekomendacijos

Atėjus pavasariui, laikas paruošti savo elektromobilį šiltajam sezonui. Žiemos mėnesiais akumuliatoriaus efektyvumas gali sumažėti, padangų slėgis keičiasi. Kad užtikrintumėte optimalią eksploataciją ir prailgintumėte automobilio tarnavimo laiką – patarimai, kaip vairuotojai turėtų tinkamai paruoštų savo elektromobilį.

2025-03-25 17:27
Modernūs apšvietimo sprendimai namuose: apšvietimo specialistas atskleidžia, kokiam apšvietimui lietuviai negaili pinigų
2025-03-21 14:23
Svarbiausi patarimai, kaip taupyti elektrą, tausojant energijos resursus ir aplinką
2025-03-06 20:24
Kompiuterinė automobilių diagnostika gali apsaugoti nuo didelių nemalonumų
2025-03-04 20:20
Kaip atsisakyti „Apple TV+“ prenumeratos
2025-03-04 08:24
5 dažniausios klaidos, kurios gali sugadinti jūsų dulkių siurblį
2025-02-26 13:22
Dažniausiai vagiamos automobilių dalys: kaip nuo to apsisaugoti?
2025-02-17 20:27
Ličio jonų baterijos, paspirtukai ir šaltis: ar mažesnė talpa – vienintelė rizika?
2025-01-31 18:22
Kaip paprastai sugrąžinti automobilio žibintų skaidrumą?
2025-01-29 14:21
Populiarusis LED juostų apšvietimas namuose: kaip efektyviai sukurti stilingą ir praktišką interjerą
2025-01-28 14:01
Automobilio akumuliatoriaus priežiūra – nuo paprastų patarimų iki naujovių rinkoje
2025-01-28 10:14
Geoterminio šildymo sistemų priežiūra: kiek tai sudėtinga?
2025-01-26 11:18
Patarė, kaip išsirinkti saulės elektrinę savo namams: įvertinkite poreikius ir atlikite namų darbus
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
„MokslasPlius“ – mokslui skirtų svetainių portalas
www.mokslasplius.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama