ESO duomenis, šiuo metu Lietuvoje yra beveik 4 0 tūkst. nuosavų saulės elektrinių savininkų. Ir šis skaičius sparčiai auga. Dažnas elektrinės šeimininkas imasi uoliai prižiūrėti ir puoselėti savo investiciją, tačiau specialistai sako, kad geriausiai priežiūra ‒ nieko nedaryti, nes net ir vienas įbrėžimas kenkia visai elektrinei, o persistengus jos galingumą galima sumažinti net 80 proc.
Nuosava saulės elektrinė – per kelis metus atsiperkanti ir vėliau pelną nešanti investicija. Kad ji kuo greičiau atsipirktų, reikia, kad elektrinė veiktų kuo efektyviau, o kad ji veiktų kuo efektyviau reikia... jos neprižiūrėti.
Pigiausia ir saugiausiai – nieko nedaryti
„Kai manęs klientai klausia kaip prižiūrėti saulės modulius, atsakau – niekaip. Nedarykite nieko. Modulis reikia valyti nebent tada, jei ant jų prikrito lapų ar atsirado paukščių išmatų. Viskas. Kitose klimato juostose gal dar reikia valyti dulkes, bet Lietuvoje yra užtektinai lietaus ir drėgmės, tad pati gamta pasirūpina, kad elektrinių fotomoduliai būtų švarūs. O gamintojas pasirūpina, kad jie ilgai veiktų – moduliams suteikiame 25 metų efektyvumo garantiją“, ‒ sako „Enefit“ energetinių sprendimų projektų vadovas Robertas Tereška.
Jo teigimu, savarankiškas modulių tvarkymas ir valymas turėtų būti išimtis. „Pavyzdžiui, arčiau liepų gyvenančių žmonių elektrinės aplimpa žiedadulkėmis. Tuomet gali prireikti valymo. Bet nerekomenduoju to daryti patiems ‒ geriau šį darbą patikėti profesionalams. Jie turi tinkamas priemones, o blogiausiu atveju prisiims atsakomybę jei elektrinė būtų pažeista“, ‒ pasakoja pašnekovas.
Jis nepataria nuo modulių valyti ir sniego. Gausiai prisnigus, galima nubraukti viršutinį sluoksnį, tačiau tą reikėtų daryti ne palei pat panelę. Sniego nubraukimas reikalingas ne tam, kad būtų atidengiamas fotomodulis, o tam, kad būtų sumažintas jam tenkantis slėgis. Jei vis dėlto imsitės sniego valymo, rinkitės šepetį švelniais šereliais, o šiltuoju metų laiku valymui naudokite kuo švelnesnę kempinę, distiliuotą vandenį arba stiklo valiklį.
Vienas įbrėžimas gali kenkti visai elektrinei
Pašnekovo teigimu, modulių valymas pavojingas ne tik sveikatai – mat lipant ant stogo, ypač žiemą, didėja traumos tikimybė ‒ bet ir piniginei. Pažeisti valomą modulį nesunku, o net ir vienas gilesnis įbrėžimas neigiamai paveikia visos elektrinės darbą.
„Problema ta, kad vos tik viena panelė pradeda veikti prasčiau, dažniausiai visos kitos panelės prisitaiko prie jos, t. y. kai dėl pažeidimo galingumas sumažėja vienoje panelėje, jis tokiu pačiu lygu sumažėja ir visoje elektrinėje. Tad jeigu jūsų elektrinę sudaro, tarkime, 20 panelių, visos jos veiks kaip pažeistoji.
Taip yra dėl to, kad dauguma elektrinių yra neoptimizuotos – vos 5 proc. elektrinių ant stogų yra sujungtos taip, kad kiekviena panelė veiktų atskirai. Toks būdas kur kas brangesnis, todėl nedaugelis skiria tam lėšų“, ‒ sako R. Tereška.
Jo teigimu, elektrinės panelės labiau bijo ne smūgių, o lenkimo. Tad jeigu valydami per stipriai spaudžiate paviršių, gali atsirasti mikroįtrūkimų – nors plika akimi nematomi, jie iškart mažina elektrinės efektyvumą, o kartu atitolina jos atsipirkimo metą.
Ragina atnaujinti įrangą bei stebėti duomenis
„Saulės elektrinių pajėgumas su laiku mąžta. Kad ši degradacija būtų lėtesnė, ant modulių dedamos specialios plėvelės. Valymas netinkamomis cheminėmis priemonėmis gali pažeisti plėvelę, o tai spartina panelės susidėvėjimą ir jos efektyvumas smunka greičiau. Lygiai taip pat yra su įbrėžimais“, ‒ teigia energetinių sprendimų projektų vadovas.
Pasak jo, elektrinės efektyvumo sumažėjimas priklauso nuo pažeidimo ‒ jeigu jis didesnis, generacija gali sumažėti net 80 proc.
„Tad geriausias būdas prižiūrėti elektrinę – pamiršti jos valymą ir daugiau dėmesio skirti keitikliui. Jo programinė įranga nuolat gauna atnaujinimus. Vertėtų juos įdiegti, nes atnaujinimai gali pagerinti keitiklio veikimą bei pačią generaciją. Ir tai tikrai atneš apčiuopiamą naudą bei apsaugos nuo netikėtų nuostolių“, ‒ rekomenduoja R. Tereška.
Eksperto teigimu, verta peržiūrėti ir keitiklio pateikiamą statistiką, kuri įprastai atvaizduojama išmaniosiose programėlėse. Jeigu matote, kad, lyginant su praėjusių metų tuo pačiu mėnesiu elektrinė sugeneravo gerokai mažiau energijos, tai signalizuoja apie galimą problemą, todėl verta susisiekti su elektrinę įrengusia bendrove ir aptarti situaciją. Kartu šios informacijos stebėjimas gali būti naudingas ir finansiškai – supratus savo elektros vartojimo įpročius, juos galima koreguoti taip, kad būtų išnaudojami kainos svyravimas rinkoje.