Kalėdinis laikotarpis vargu ar gali būti siejamas su efektyviu elektros vartojimu ir jos taupymu. Patiekalų ir kepinių ruošimas, elektrinės namų dekoracijos, nuolat skambanti muzika ar įjungtas televizorius – visa tai elektros skaitiklius suka visu greičiu. Ką daryti ir ko nedaryti, kad elektrą šventiniu laikotarpiu vartotume efektyviau, pataria energetikos ekspertai.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
„Natūralu, kad šiuo laikotarpiu labiau galvojame ne apie energijos taupymą, o apie artėjančias šventes ir ruošimąsi joms, ir greičiausiai nesutiktume atsisakyti elektrą naudojančių papuošimų ar mėgstamo naminio pyrago, kad sutaupytume šiek tiek elektros. Iš tiesų to ir nereikia, pakanka šiek tiek pakoreguoti kasdienius įpročius ir taip sumažinti elektros suvartojimą per šventes“, – sako energetikos sprendimų bendrovės „Elektrum Lietuva“ Produktų vystymo vadovas Mantas Kavaliauskas.
Uždengti puodus ir nevarstyti orkaitės durelių
Ko gero daugiausiai „darbo“ ruošiantis šventėms turi virtuviniai prietaisai ir įrenginiai. Natūralu, kad ir elektros jie sunaudoja daug. Dėl to M. Kavaliauskas pataria atkreipti dėmesį į kai kuriuos maisto ruošimo aspektus, eikvojančius mažiau elektros energijos.
„Jei namuose turite elektrinę kaitlentę, labai svarbus aspektas yra tinkamo dydžio puodai bei keptuvės. Jų dugno skersmuo turi atitikti kaitvietės skersmenį, o ne būti mažesni ar didesni, nes tokiu atveju didėja energijos sąnaudos. Taip pat svarbu indus uždengti dangčiu, nes gaminant be jo šiluma išgaruoja į orą ir viryklei reikia gerokai daugiau energijos“, – pataria jis.
Kitas dažnas įprotis, kuris be reikalo eikvoja elektrą gaminant maistą, yra laiku į žemesnį neperjungiamas kaitinimo lygis. Maksimalus kaitinimas reikalingas gaminimo pradžioje, vėliau jį rekomenduojama sumažinti, kad nebūtų be reikalo naudojama per daug energijos.
Itin daug elektros energijos naudoja orkaitė, tad ruošiant šventinius kepinius patariama vengti išankstinio jos įkaitinimo. „Nors daugelyje receptų reikalaujama iš anksto įkaitinti orkaitę, tai ne visada būtina. Paprastai taisyklė yra tokia, kad nieko, ką reikia kepti ar skrudinti ilgiau nei valandą, nereikia dėti į iš anksto įkaitintą orkaitę. Papildomai sumažinti energijos sąnaudas galite išjungdami orkaitę likus 10–15 minučių iki patiekalo gaminimo pabaigos – jei neatidarysite durelių, orkaitė tokį laiką dar palaikys tinkamą temperatūrą, nenaudodama elektros energijos“, – aiškina ekspertas.
Anot jo, esant galimybei, taip pat pravartu pasinaudoti orkaitės kepimo funkcija su ventiliatoriumi, nes jo šildomas oras tolygiai paskirstomas visoje orkaitėje ir tai padeda sunaudoti mažiau energijos. Jei recepte nurodyta kepimo temperatūra yra 200 °C, su ventiliatoriaus funkcija rinkitės 180 °C –taip elektros sąnaudas sumažinsite iki 20 proc.
Be to, vertėtų atsispirti pagundai atidaryti orkaitės dureles ir patikrinti, kaip vyksta kepimas. JAV Energetikos departamento duomenimis, kiekvieną kartą atidarius dureles temperatūra orkaitėje gali sumažėti 25 proc., tad orkaitė turės sunaudoti daugiau energijos, kad temperatūrą vėl pakeltų.
Girliandoms naudokite laikmačius
Kalbėdamas apie vieną iš svarbiausių šventinių dekoracijų – elektrines girliandas, M. Kavaliauskas sako, kad jas reikėtų rinktis su LED lemputėmis, sunaudojančiomis iki 90 proc. mažiau energijos nei kaitrinės lemputės.
Įtakos elektros sunaudojimui turi ir girliandos galingumas bei šviesos srauto ryškumas, o taip pat lempučių žybsėjimo ar spalvų keitimo efektas.
„Lempučių spalva nelemia, kiek elektros girlianda sunaudos – spalvotos, baltos, melsvos lemputės naudos vienodą kiekį elektros energijos. Tačiau įvairūs efektai, tokie kaip žybsėjimas ar spalvų keitimas, yra kas kita. Tokios girliandos naudoja daugiau elektros nei tik šviečiančios viena ar keliomis spalvomis“, – atkreipia dėmesį jis.
Jei įmanoma, girliandas reikėtų naudoti su laikmačiu, jį nustatant taip, kad lemputės automatiškai įsijungtų ir išsijungtų tam tikru laiku. Siekiant sumažinti energijos sąnaudas, rekomenduojama, kad kasdien girliandos būtų įjungtos ne ilgiau kaip aštuonias valandas – įjungiamos pradedant temti ir išjungiamos prieš miegą.
Nematomas energijos „vampyras“ – budėjimo režimas
Per Kalėdas namuose būna įjungta daugybė elektros prietaisų – nuo televizorių ir žaidimų konsolių iki kavos aparatų ir kokteilių plaktuvų. Tačiau net ir išjungti, daugelis jų ir toliau vartoja energiją, jei turi instaliuotą laikrodį, laikmatį, indikacinę lemputę ir yra palikti veikti budėjimo režimu. Tokia fantomine arba „vampyrine“ dar vadinama energija gali sudaryti 10–15 proc. visos prietaisų sunaudojamos elektros energijos.
Ypač daug energijos, veikdami budėjimo režimu, išeikvoja su pramogomis susiję prietaisai, pavyzdžiui, TV priedėliai ar žaidimų konsolės. JAV Energetikos departamentas nustatė, kad budėjimo režimu veikiantis nešiojamasis kompiuteris per parą gali suvartoti vidutiniškai iki 55 vatų elektros energijos, televizorius – iki 45 vatų, kabelinės arba palydovinės televizijos priedėlis – nuo 25 iki 35 vatų.
„Todėl, kai nenaudojate, arba nakčiai ištraukite šviestuvus, nešiojamuosius kompiuterius, televizorius, žaidimų stoteles ar bet kokius naujus prietaisus, kuriuos galite gauti dovanų per šias Kalėdas, iš elektros lizdo. Tai ne tik saugiau, bet ir ekonomiškiau“, – teigia ekspertas.