Tamsiuoju metų laiku tenka suvartoti daugiau elektros energijos. Tai ne tik gerokai paplonina piniginę, tačiau daro įtaką ir mus supančiai aplinkai. Energijos gamybos metu į atmosferą išmetamas anglies dioksidas skatina neigiamus klimato kaitos procesus. Tačiau taupiai naudodami elektros energiją, galime sumažinti aplinkos būklės prastėjimą.
Asociatyvi nuotr.
Tarp populiariausių įpročių – šviesos išjungimas išeinant iš kambario
„Samsung“ organizuojamo socialinės atsakomybės projekto moksleiviams „Solve for Tomorrow“ vadovė Baltijos šalyse Eglė Tamelytė teigia, kad nors norėdami prisidėti prie aplinkos išsaugojimo Lietuvos jaunuoliai stengiasi naudoti daugkartinius indus, rūšiuoti atliekas ir apsipirkinėti sąmoningiau, tačiau dažniausias tvarus įprotis yra susijęs su taupesniu elektros energijos suvartojimu.
„2022 metais atlikto tyrimo duomenimis*, beveik 60 proc. apklaustų jaunuolių kiekvieną kartą išeidami iš kambario išjungia šviesą. Tai leidžia daryti prielaidą, kad Lietuvos jaunimas prie aplinkos būklės išsaugojimo prisideda ugdydamas paprastus kasdienius įpročius, kurie padeda ne tik sutaupyti, bet ir gyventi tvariau“, – sako E. Tamelytė.
Pašnekovės teigimu, norint sutaupyti kuo daugiau elektros energijos ir taip sumažinti jos sąskaitas, galima pasinaudoti ir kitais paprastais patarimais – nuo efektyvesnių prietaisų įsigyjimo iki mažos gudrybės gaminimo metu:
- Naudokite LED lemputes. LED lemputės sunaudoja 25–80 proc. mažiau energijos nei įprastos. Jos ne tik atrodo stilingai ir yra nebrangios, bet ir skleidžia ryškesnę šviesą bei ilgiau tarnauja.
- Senus prietaisus pakeiskite efektyvesnias. Džiovyklės ir šaldytuvai yra du daugiausiai energijos naudojantys prietaisai namuose, todėl pakeitus juos efektyvesniais modeliais galima perpus sumažinti elektros energijos suvartojimą.
- Namuose palaikykite žemesnę temperatūrą. Sumažinus temperatūrą vos 1°C, galima gauti iki 10 proc. mažesnę sąskaitą už šildymą. Namų šilumos reguliavimui taip pat patariama naudoti programuojamą išmanųjį termostatą, kuris temperatūrą nustato automatiškai.
- Nenaudojamus prietaisus išjunkite iš elektros tinklo. Ar žinojote, kad prietaisai, dirbantys budėjimo režimu, sunaudoja apie 4 visos elektros energijos namuose? Todėl norėdami sumažinti elektros energijos sanaudas namuose, išjunkite iš lizdo visus tuo metu nenaudojamus prietaisus.
- Gamindami maistą nepamirškite dangčio. Tai itin paprastas kasdienis įprotis, padedantis sutaupyti energijos sąnaudų – gamindami maistą su dangčiu, gerokai sutrumpinate gaminimo laiką, nes maistas nepraranda karščio ir drėgmės.
- Naudokite išmanųjį skaitiklį. Išmanusis skaitiklis yra puikus būdas sužinoti, kiek energijos sunaudojate, o tai padės jums realiuoju laiku sekti elektros energijos suvartojimą ir, esant poreikiui, jį sumažinti.
- Arbatinuke kaitinkite tiek vandens, kiek yra būtina. Iki virimo temperatūros kaitinant pilną arbatinuką suvartojama itin daug elektros energijos. Todėl ruošiant arbatą ar kavą užteks užvirinti tiek vandens, kiek planuojama jo suvartoti tuo metu.
- Skalbkite žemoje temperatūroje. Skalbdami drabužius žemesnėje temperatūroje ir su pilna įkrova, sutaupysite daug vandens ir elektros energijos. Be to, rekomenduojama drabužius džiovinti natūraliai, o ne elektrinėje džiovyklėje.
- Naudokite saulės energija maitinamus prietaisus. Šiais laikais galite rasti beveik bet kokio namuose naudojamo elektrinio prietaiso saulės energija maitinamą versiją. Tokio tipo energiją vartojantys priestaisai prisidės prie mažesnio elektros energijos suvartojimo ir gamtos būklės išsaugojimo.
* Apklausą 202 2 m. rugpjūtį atliko „Samsung Electronic Baltics“, bendradarbiaudama su tyrimų agentūra „Norstat“. Apklausoje dalyvavo 1 5 – 25 metų amžiaus respondentai: Lietuvoje – 2 50 , Latvijoje – 250, Estijoje – 250.