Elektronika.lt
 2025 m. sausio 10 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Sausio 10 d. 08:41
Telefoniniai sukčiai koordinuotai taikosi į klientus Lietuvoje, naudojasi „Facebook“
Sausio 9 d. 20:22
Nuo pasiūlymo investuoti iki socialinių tinklų paskyros nulaužimo – kaip sukčiai jus pergudrauja
Sausio 9 d. 17:17
DORA reglamentas: dar aukštesni kibernetinio saugumo standartai finansų sektoriui
Sausio 9 d. 14:45
„Samsung“ pristatė naują DI televizorių liniją: stebės namus ir atpažins filmų aktorius
Sausio 9 d. 11:28
Statistika negailestinga: skaitmeninių sprendimų trūkumas kuria palankią terpę sukčiams
Sausio 9 d. 08:28
Telefoniniai sukčiai vėl siautėja: apsimeta ryšio operatorių darbuotojais ir jau kalba lietuviškai
Sausio 8 d. 20:27
„L'Oréal Groupe“ CES 2025 parodoje pristatė „L'Oréal Cell BioPrint“
Sausio 8 d. 17:14
„Škoda“ pristatė naująjį dar efektyvesnį „Enyaq“
Sausio 8 d. 14:23
Interneto slapukai, kurių kaina – jūsų privatumas: ką iš tikrųjų reiškia mygtukas „Sutinku“? (2)
Sausio 8 d. 11:25
Elektros stotelių vystytojai su viltimi žvelgia į 2025-uosius: tikisi daugiau elektromobilių gatvėse ir valstybės paskatų
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Patarimai » Elektronika, technika Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Psichologė pataria: kaip įdarbinti technologijas, kad jos neštų naudą sveikatai?

Publikuota: 2022-11-10 18:28
Tematika: Elektronika, technika
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Elektroniniai prietaisai gali sukurti iliuziją, kad pasaulis niekada nemiega – nuolat plūstančios naujienos ir žinutės, aktyvūs profiliai įvairiuose socialiniuose tinkluose ir ištisą parą transliuojami filmai. Tačiau psichologė Vitalija Navickė sako, kad sakingai naudojami elektroniniai prietaisai miego kokybę gali netgi pagerinti ir pranešime žiniasklaidai pataria kaip atrasti tinkamą balansą.

Psichologė pataria: kaip įdarbinti technologijas, kad jos neštų naudą sveikatai?
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

„Kaip gyvenime nėra tik juodos ir baltos spalvos, taip ir technologijos bei socialiniai tinklai turi būti naudojami atsakingai ir jų „nepadauginant“. Tačiau naudojant juos saikingai ir „įdarbinant“ prietaisus teisinga linkme, galima netgi pagerinti miego kokybę, mažinti stresą ir gerinti psichologinę būseną“, – sako V. Navickė.

Mėlynoji šviesa – miego priešas

Miego higiena – pasikartojantys ritualai, kuriuos kas vakarą darome prieš užmigdami. Nors tai gali atrodyti ne itin reikšminga, jų laikytis būtina, nes jie lemia fizinę ir psichologinę žmogaus būseną. Kompiuteris ir telefonas skleidžia mėlynąją šviesą, o viena iš miego higienos dalių – šviesos pritemdymas ir sumažinimas likus kelioms valandoms iki miego.

„Mėlynoji šviesa mažina miego hormono melatonino gamybą. Taip pat naudodamiesi elektroniniais prietaisais prieš miegą mes įeiname ne į parasimpatinę nervų sistemos būseną, kuri būdinga prieš užmiegant, bet į simpatinę, proto aktyvavimo būseną. Jeigu prieš miegą telefone paskaitome įdomesnį straipsnį, smegenys aktyvuojasi ir užmigti gali būti ženkliai sunkiau“, – sako psichologė.

Toks elektroninių prietaisų naudojimas taip pat sutrikdo smegenų aktyvaciją ir lova ima sietis ne su miegu, o su veiksmu. Pasak specialistės, tada net ir norint lovoje prisišaukti miegą būna kur kas sunkiau.

„Televizoriaus žiūrėjimas prieš užmiegant taip pat nėra miego kokybei palankus įprotis. Pirmos iš keturių miego stadijų metu, miegas būna paviršutinis, o mes tampame labai jautriais išoriniams dirgikliams. Jeigu žmogus žiūri filmą ir jo metu užmiega, didesnis garsas gali pakelti iš pirminės miego būsenos ir sugadinti miego ritmą“, – teigia V. Navickė.

Žala – įvairiapusė

Per intensyvus technologijų vartojimas gali sukelti priklausomybę, vaikų ir paauglių tarpe gali lemti prastesnį emocinį reguliavimą bei menkesnius socialinius įgūdžius. Tokiems vaikams sunku užmegzti gyvą ryšį ir palaikyti pokalbį.

„Priklausomybę elektroniniams prietaisams gali išduoti ir kiti priklausomybėms būdingi požymiai: sumažėjęs domėjimasis aplinka ir savimi, tuo pačiu ir miego kokybe. Tai patiriantiems žmonėms būna sunkiau konstruktyviai spręsti situacijas, pavyzdžiui, jei žmogui liūdna, jis lengvai gali nueiti į savidestrukciją“, – pasakoja psichologė.

Pasak jos, ši priklausomybė sukelia sunkumus ne tik tai išgyvenančiam žmogui, bet ir aplinkiniams. Jie jaučiasi atstumti ir susirūpinę dėl artimo žmogaus, kuris pastoviai įnikęs į elektroninius prietaisus. Gali prastėti darbo efektyvumas ar mokyklos lankomumas, taip pat sumažėja fizinis aktyvumas, kuris svarbus ne tik fizinei, bet ir psichologinei sveikatai.

„Į socialinius tinklus įnikę žmonės dažnai į psichologo kabinetą ateina su savivertės problemomis. Jiems atrodo, kad jie nevykę, o kitiems viskas sekasi kur kas geriau. Socialiniai tinklai sukelia daug emocinių problemų – gėdą dėl savo gyvenimo, nepasitikėjimą savimi, didina socialinę izoliaciją. Jeigu žmogus turi polinkį į tam tikrus sutrikimus, gali paskatinti išsivystyti depresiją“, – priduria specialistė.

Teigiami sveikatos pokyčiai

Pasak psichologės, saikingai vartojami elektroniniai prietaisai gali atnešti ir teigiamų pokyčių sveikatai: „Visada rekomenduoju žiūrėti filmus, kurie padeda suprasti ne tik savo, bet ir kitų psichologinę būseną. Itin naudingos internetinės programėlės, kurios suteikia psichologinę pagalbą visame pasaulyje gimtąja kalba. Meditacinės programėles gali būti itin naudingos sveikatai palankių įpročių vystymui, jos padeda įvardyti savo emocijas ir stebėti kaip jos kinta. Taip pat gali didinti sąmoningumą – tie, kurie turi migreną gali stebėti migrenos epizodus, kas juos sukelia ir koks jų dažnumas. Tas pats galioja ir miegui – stebėti miego kokybę, trukmę“.

Prie geresnės psichologinės sveikatos taip pat prisideda judėjimas. Judėti kasdien motyvuoja ir išmaniosios technologijos – telefonai ar laikrodžiai, skaičiuojantys žingsnius. V. Navickė atkreipia dėmesį, kad, jeigu daugiau judėsime – patirsime mažiau streso, geriau miegosime ir mūsų smegenys kokybiškiau dirbs.

Jeigu visgi nepavyksta sumažinti streso lygio, psichologė pataria pasinaudoti ir kitomis išmaniuosiuose įrenginiuose esančiomis funkcijomis.

„Aš naudoju laikrodyje esančius įvairius kvėpavimo pratimus, nes kvėpavimas ir gebėjimas jį panaudoti streso būsenoje padeda įsižeminti, nepratrūkti esant intensyvioms emocijoms ir netgi padeda užmigti, kai nepavyksta“, – savo įpročiais dalijasi psichologė.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Šilumos siurbliai senos statybos name: ar verta investuoti?

Šilumos siurbliai – viena iš pažangiausių ir efektyviausių šiuolaikinių šildymo technologijų, kurią dažniausiai renkasi naujos statybos namus įsirenginėjantys naujakuriai. Tačiau juos kaip ekologiškesnę ir patogesnę alternatyvą vis dažniau renkasi ir senos statybos pastatų savininkai. Vis dėlto, šilumos siurblių įvairovė gausi, kad renkantis geriausią sprendimą – lengva pasimesti

Pasirūpinkite, jog jūsų telefonas ar kompiuteris būtų įkrautas: ką reikėtų žinoti prieš perkant išorinę bateriją

Šiuolaikiniame pasaulyje, kai telefonai, planšetės ir kiti išmanieji prietaisai yra neatsiejama mūsų kasdienybės dalis, išorinės baterijos tapo būtinu aksesuaru. Šis mažas, tačiau itin praktiškas įrenginys padeda užtikrinti, kad mūsų įrenginiai visada būtų įkrauti ir veiktų tuomet, kai to labiausiai reikia.

Kaip atnaujinti „HomePod“

Jei neseniai įsigijote „Apple HomePod“ garso kolonėlę ir nežinote kaip atnaujinti jos programinę įrangą – skaitykite kaip tai padaryti.

2024-12-31 11:22
Apšvietimas – svarbiausias saugumo elementas tamsiuoju metų laiku
2024-12-28 11:14
Kodėl nereikėtų palikti telefono įkrauto elektros lizde (3)
2024-12-21 11:33
Kokį elektronikos įrenginį dovanoti, kad jis vėliau neišaugintų elektros sąskaitos?
2024-12-19 20:18
Naudingi patarimai, kurie padės maksimaliai padidinti jūsų elektrinio automobilio priemonės įveikiamą atstumą
2024-12-19 14:27
Orkaitės darbymetis prasideda: 5 paprasti patarimai, kurie kalėdinius kepinius leis paruošti elektrą naudojant taupiau
2024-12-19 08:14
Gaisrą sukelti gali ir kalėdiniai papuošimai: ekspertai pataria, kaip to išvengti
2024-12-10 08:24
Kaip džiaugtis Kalėdomis neišauginant elektros sąskaitos?
2024-12-09 20:25
Valome orkaitę: ką daryti ir ko vengti, kad galėtumėte džiaugtis nepriekaištinga švara?
2024-12-09 17:42
Kaip teisingai interpretuoti prietaisų skydelio siunčiamus signalus: galima važiuoti ar geriau sustoti?
2024-12-04 17:46
Šildymo sezono įkarštyje nepamirškite saugumo
2024-12-02 17:26
Specialistai pataria ką daryti, kad dujų įrenginiai namuose veiktų efektyviau ir taupiau
2024-11-28 14:39
Nuo triukšmo gelbėjatės ausinukais? Vaistininkė – apie tinkamą jų naudojimą
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama