Apie apšvietimo svarbą interjere tikrai girdėjote ne kartą – tiek lauko, tiek vidaus šviestuvai šiandien atlieka ne tik šviesos šaltinio, bet ir estetinę funkciją. Visgi Lietuvoje elektros kainoms šoktelėjus į rekordines aukštumas, iš naujo susimąstėme, kaip išlaikyti ne tik grožį, bet ir sutaupyti. Tinkamai parinktas namų apšvietimas išties gali ženkliai sumažinti elektros išlaidas – ekspertai įvardijo penkias dažniausiai pasitaikančias klaidas ir patarė, kaip jų išvengti.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
1 klaida. Senos technologijos lemputės
Viena iš vis dar pasitaikančių namų apšvietimo klaidų – naudojamos jau pasenusios technologijos kaitrinės ar netaupiosios halogeninės lemputės. Rinkoje jau kuris laikas galima įsigyti žymiai ilgiau tarnaujančių ir daug taupesnių variantų. Pavyzdžiui, senos technologijos halogenines lemputes galima keisti į taupiąsias – jos sutaupo iki 30 proc. energijos ir jau pačioje naudojimo pradžioje gali šviesti visu ryškumu ar būti pritemdomos.
„Dėl ekonomiškumo, ilgaamžiškumo, patvarumo ir ekologijos šiuo metu bene pats optimaliausias apšvietimo sprendimas – LED lempučių apšvietimas, kurį naudojant galima sutaupyti iki 85 proc. apšvietimui sunaudojamos energijos. Šviesos diodai naudoja 12 kartų mažiau energijos nei kaitrinės ir yra 3 kartus efektyvesni nei liuminescencinės lempos. Naujų šviesos diodų ilgaamžiškumas siekia 50 000 darbo valandų, t. y. penkis kartus daugiau nei taupiųjų lempučių“, – akcentuoja interjero dizainerė Renata Mockaitė.
2 klaida. Neišnaudojami judesio jutikliai
Tam tikrų lauko zonų, laiptinių, koridorių bei kitų erdvių, kuriose nebūname nuolat, apšvietimui verta rinktis jungiklį su įmontuotu judesio bei dienos šviesos jutikliu – šviesa įjungiama tik tada, kai jos reikia, nepaliekama nakčiai. Tokie detektoriai nebrangūs ir gali sutaupyti net iki 90 proc. minėtų vietų apšvietimo išlaidų.
3 klaida. Nenaudojami pritemdymo jungikliai
Turbūt ne kartą teko matyti ir išbandyti itin patogius pritemdymo jungiklius – šiandien jie ne tik gelbsti, kai namuose nereikalingas ryškus apšvietimas, tačiau ir yra puikūs pagalbininkai norint taupyti. Specialiu prietaisu reguliuojant šviestuvo skleidžiamos šviesos srautą galima lengvai sumažinti išnaudojamos elektros energijos kiekį: „Žinoma, renkantis pritemdymo jungiklius, svarbu nepamiršti naudoti ir taupiąsias lemputes. Taip pat reikėtų naudoti atskirus sieninius jungiklius skirtingoms apšviečiamoms zonoms, taip bus galima apšviesti tik reikiamą patalpos dalį“, – primena interjero dizainerė Renata Mockaitė.
4 klaida. Bendrasis apšvietimas vietoj taškinio
Įsirengiant namų apšvietimą, šalia bendrojo apšvietimo svarbu neužmiršti išnaudoti ir taškinį. Įrengtas pagrindinėse būsto ir zonavimo srityse, toks apšvietimas leidžia apšviesti konkrečias norimas vietas, pavyzdžiui, stalą ir kėdes – vadinasi, nereikia jungti šviesos visame kambaryje.
„Tai itin svarbu ne tik ilsintis namuose, bet ir dirbant namų garaže, tvarkantis palėpėje. Tokiems darbams bendrasis apšvietimas mažai reikalingas, juolab, kad šiandien galima rinktis specialius darbui skirtus žibintus, turinčius kintantį šviesos spindulį, kuris padeda apšviesti tiek dideles sritis, tiek sufokusuoti spindulį ir apšviesti mažesnes. Pavyzdžiui, tokius įrenginius siūlo „Philips“, kurių darbo žibintai ypač dažnai pasitelkiami, norint apšviesti darbo vietą viduje ar lauke. Nedideli LED šviesą skleidžiantys įrenginiai gali suteikti net 1000 liumenų ir tik 10 vatų galios apšvietimą“, – apie naujausius apšvietimo sprendimus pasakoja apšvietimo sprendimus teikiančios įmonės „Lumileds“ darbo šviesų produktų vadovas Paskalis Charvatas.
Pasak specialisto, norint sutaupyti, svarbu pasidomėti naujausiais sprendimais. Pavyzdžiui, šiuolaikinių darbo žibintų lempas galima pritemdyti iki 100 liumenų, be to, juose naudojamos išmaniosios lemputės, kurios fiksuoja paskutinį kartą nustatytą šviesos intensyvumą ir iškart įsijungia prieš tai nustatytu režimu – tai aspektai, ypač svarbūs, siekiant neeikvoti elektros energijos.
„Taip pat svarbu išnaudoti individualųjį tikslinį apšvietimą, pavyzdžiui, kai nebeužtenka natūralios dienos šviesos galima rinktis stalinių lempų apšvietimą – taip sueikvosite 40 proc. mažiau apšvietimui skirtos energijos. Neužmirškite ir toršerų, kurie ne tik padės sutaupyti, bet ir taps puikia interjero detale, puošiančia namus“, – pasakoja Renata Mockaitė.
5 klaida. Pamirštama saulės šviesa
Lauko šviestuvai namų aplinkai suteikia daugiau jaukumo ir tampa papildomu saugumo garantu. Siekiant sutaupyti, patartina takų apšvietimui rinktis žemo stiprumo šviestuvus su taupiosiomis halogeninėmis ar LED lemputėmis. Taip pat vertėtų išnaudoti saulės energiją – dienos metu tokie šviestuvai sugeneruos reikiamą energiją, kurią vėliau naudos apšviečiant tam tikras teritorijos vietas naktį.