Buitinė technika ‒ dažnu atveju nemažai lėšų pareikalaujantis pirkinys. Nors gamintojai nuolat tobulina savo įrenginius, kad jie tarnautų kuo ilgiau ir tausotų aplinką, kiekvienas naudotojas taip pat turi įdėti pastangų. „Samsung“ ekspertas Povilas Vytautas Jurgaitis pranešime žiniasklaidai dalijasi patarimais, kaip prižiūrėti orkaites, indaploves ir skalbykles, kad jūsų buities prietaisai ilgai veiktų nepriekaištingai.
„Daugelis apie kasdien naudojamą buitinę įrangą nesusimąsto, kad jai reikalinga priežiūra. Svarbu nepamiršti ją visapusiškai valyti. Priklausomai nuo naudojimo dažnumo tai daryti rekomenduojama kas 2–4 mėnesius. Antra, net jei jūsų buitinė technika veikia puikiai, ją bent kartą per metus vis tiek turėtų apžiūrėti profesionalai. Taip bus galima pasiekti ilgiausią buitinės technikos tarnavimo laiką, kuris, priklausomai nuo produkto, gali siekti net 10–20 metų“, – sako „Samsung Electronics Baltics“ buitinės technikos ekspertas Vytautas Povilas Jurgaitis.
Orkaičių valymo ypatumai
Orkaičių valymas nėra toks paprastas, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Tam, kad jas išvalytumėte tinkamai, reikia vadovautis keliomis taisyklėmis.
Orkaitę valykite tik tada, kai ji visiškai atšalusi. Jei ruošiatės valyti rankiniu būdu, orkaitę išjunkite. Jokiais būdais nebandykite nuimti degiklių rankenėlių. Išimkite orkaitės groteles, jas pamirkykite, nušveiskite ir išdžiovinkite. Orkaitės vidų valykite su drėgnu skudurėliu ir tam skirtomis priemonėmis. Sunkiausiai valomas dėmes sušlapinkite ir šiek tiek palikite, tada viską nuvalykite rankšluosčiu. Prieš naudojimą leiskite orkaitei pilnai išdžiūti.
V. P. Jurgaitis primena, kad šiuolaikinės orkaitės turi savaiminio valymo funkciją: „Ji itin naudinga tada, kai sunku išvalyti pridžiūvusio maisto likučius ar praėjus nemažai laiko nuo paskutinio orkaitės valymo“, ‒ komentuoja pašnekovas.
Buitinės technikos ekspertas teigia, kad savaiminio valymo funkciją derėtų naudoti retkarčiais, orkaitės nepaliekant be priežiūros dėl saugumo. Jis taip pat pataria tikrinti orkaitės guminę juostelę aplink dureles, nes ji užtikrina sandarų maisto kepimą. Šią juostelę reikėtų nuvalyti su šluoste, muilu ir vandeniu, o pamačius nusidėvėjimą, įplyšimą ar skylę ‒ pakeisti nauja. Galiausiai, pasistenkite gaminti kaip įmanoma švariau, pavyzdžiui, naudoti kepimo popierių.
Indaplovės pačios neišsivalo
Yra manančių, kad indaplovė ‒ ne tik indus, bet ir save plaunantis buities prietaisas. Deja, taip nėra. Kalbėdamas apie indaplovių priežiūrą, ekspertas teigia, kad svarbu reguliariai valyti jų filtrą.
„Nevalomas indaplovės filtras gali kaupti šiukšles ir skleisti nemalonų kvapą. Atsiverskite savo indaplovės naudojimo instrukciją ir išsiaiškinkite, koks filtras yra jūsų indaplovėje. Jei jis rankinis, tada turėsite jį išimti ir išplauti rankomis po tekančiu vandeniu su muilu. Tai daryti rekomenduojama kas mėnesį. Beje, filtras dažniausiai būna indaplovės apačioje po apatine purkštuvo svirtimi“, ‒ pasakoja buitinės technikos ekspertas.
V. P. Jurgaitis pastebi, kad daugelis šiuo metu parduodamų indaplovių taip pat turi savaiminio valymo funkciją, pavyzdžiui. Tokia indaplovė pašalina nešvarumus ir kvapus sukeliančias bakterijas naudodama tik vandenį.
Nepamirškite valyti ir indaplovės šonuose esančias gumas, kurios užtikrina sandarumą. Jose taip pat gali kauptis maisto likučiai, susidaryti pelėsis ir sklisti nemalonus kvapas. Galiausiai, atkreipkite dėmesį ar besisukančių ar purškiančių rankenų, iš kurių trykšta karštas vanduo ant indų, skylės nėra užsikimšusios. Jei pastebėjote, kad taip yra, galite nenaudotu dantų šepetėliu pašalinti įstrigusius maisto likučius.
Skalbyklės priežiūra
Skalbimo mašinos būgnas ir kitos dalys gali apsinešti nešvarumais nuo vandenyje esančių mikrodalelių ir naudojamų skalbimo priemonių. Dėl šios priežasties skalbimo mašiną naudinga valyti specialiai tam skirtais valikliais.
Buitinės technikos ekspertas atkreipia dėmesį, kad skalbimo mašinos su „Eco Bubble“ technologija turi itin naudingą būgno valymo funkciją, kuri pašalina net iki 99,9 proc. kvapą sukeliančių bakterijų. Šiam valymui nereikia nei stiprių, nei brangių valiklių, o kada būgną reikia valyti skalbyklė praneša pati.
„Taip pat atkreipkite dėmesį, kur stovi jūsų skalbimo mašina ‒ ji turėtų būti maždaug 10 cm atstumu nuo sienos. Jei skalbyklė yra arčiau, jos žarnos gali sulinkti, susisukti, o tai daro neigiamą įtaką vandens srautui. Jei pastebėjote, kad skalbyklės žarnos nesandarios, t. y. įtrūkusius, pažeistos ar pan., nedelsiant kreipkitės į buitinės technikos meistrus, kad išvengtumėte dar didesnių problemų, pavyzdžiui, grindų užliejimo“, ‒ sako V. P. Jurgaitis.
Ne visos skalbimo priemonės tinka skalbyklėms. Dėl to derėtų pasidomėti, kas tinka būtent jūsų įrenginiui. Negana to, svarbus ir pasirenkamas skalbiklio kiekis. Jei jo pilate per daug ‒ likučiai pasiliks tiek skalbyklėje, tiek ant rūbų. Koks skalbiklio kiekis tinkamiausiai galima sužinoti skalbyklės naudojimo instrukcijoje.
Dauguma skalbimo mašinų turi skalbiklių ir audinių minkštiklių dozatorius, kuriuose ilgainiui gali būti susikaupę naudojamų medžiagų likučių ir bakterijų. Naudinga šiuos dozatorius išimti ir išplauti po tekančiu vandeniu kartu su muilu, tada išskalauti, nusausinti minkšta šluoste ir įdėti atgal.