Kol elektromobilis dar pakankamai naujas ir neįprastas transporto priemonės pasirinkimas, vairuotojai dažnai kelia klausimus ir šiek tiek prisibijo palikti saugią namų aplinką. Tačiau jau pats laikas pakelti sparnus ir išsiruošti į ilgesnę kelionę elektromobiliu bei tuo pačiu įsitikinti, jog kelionė elektromobiliu nėra kitokia nei kitomis transporto priemonėmis.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Dalinamės keliais praktiškais patarimais kaip planuoti kelionę elektromobiliu, ką žinoti ir kaip pasiruošti. Jei atkreipsite dėmesį į šiuos patarimus, garantuotai džiaugsitės maloniais atostogų įspūdžiais, visai pamiršę kokią transporto priemonę vairuojate.
Pasiruoškite kelionei iš anksto
Jei keliaujate į kitą šalį ar važiuosite pro kelias skirtingas šalis, pasidomėkite, kokia situacija su įkrovimo stotelėmis kiekvienoje šalyje ar ties konkrečiu maršrutu. Raskite ir parsisiųskite reikalingas programėles į telefoną, jei reikia – užsiregistruokite. Tam, kad nuvykus, galėtumėte iš karto krauti elektromobilį, be bandymo išsiaiškinti kaip apmokėti ir kaip pradėti krovimą.
Aktualią informaciją apie šiuo metu Lietuvoje ir pasaulyje veikiančias viešas ir privačias elektromobilių įkrovimo prieigas galite rasti interneto svetainėje chargemap.com. Taip pat naudinga programėlė yra „Plugshare“, kurios žemėlapyje galima rasti artimiausią EV įkrovimo stotelę.
Žinant kur jūsų maršrute yra elektromobilių įkrovimo stotelės, galima lengviau planuotis maršrutą ir sustojimus. Sustojimų ilgesnėje kelionėje vis tiek reikia, tad geriau „kojų pramanštinimą“ išnaudoti tikslingai – papildyti elektromobilio akumuliatorių.
Nepamirškite, jog geras laikas įkrauti elektromobilį yra naktis. Jei keliaujate į Vakarų Europos šalis ar Skandinaviją, tikėtina jau yra viešbučių ar apartamentų kompleksų, kuriuose siūloma nemokamai įkrauti elektromobilį – peržvelkite tokius pasiūlymus, galbūt jie bus kaip tik tinkami jums.
Nelaukite, kol akumuliatoriaus įkrovimo lygis nukris žemiau 20 proc.
Kad išvengtumėte nereikalingų rūpesčių per atostogas važiuojant elektromobiliu, planuokite sustojimus įkrovimui, kai akumuliatoriaus lygis nukris iki 20 proc. Jei atvykus į įkrovimo stotelę greitkelyje ir pamatysite, kad įkrovimo taškai neveikia arba laukimo laikas per ilgas, turėsite pakankamai laiko ir akumuliatoriaus galios, kad galėtumėte imtis plano B ir vykti į kitą artimiausią įkrovimo stotelę. Kelionėje visada turite būti sąmoningi, nesvarbu ar automobilis varomas benzinu, dyzelinu ar elektra, pilnai išnaudoti kurą ar rizikuoti tai padaryti yra itin bloga idėja. Atminkite, jog kitaip nei su benzininiais ar dyzeliniais automobiliais, elektros į kibirėlį neprisipilsite ir nepapildysite ištuštėjusio akumuliatoriaus.
Baikite įkrovimą ties 80 proc., taip sutaupysite laiko
Siekiant optimizuoti įkrovimo laiką, primygtinai rekomenduojame nekrauti akumuliatoriaus daugiau nei iki 80 proc. Nebent, žinoma, tikrai to reikia. Tiesą sakant, EV įkrauti nuo 80 iki 100 proc. užtrunka tiek pat laiko, kiek ir nuo 20 iki 80 proc.
Pasitikrinkite kainas prie pradėdami įkrovimą
Skirtingose šalyse, skirtingų tiekėjų įkrovimo stotelės gali būti apmokestinamos skirtingai. Pavyzdžiui, vienur gali būti skaičiuojamas prisijungimo laikas, kitur kilovatai, trečioje vietoje tam tikras laikas nemokamai, o vėliau dviguba kaina.
Todėl visada pasitikrinkite prieš prijungdami savo elektromobilį įkrovimui ir rinkitės optimalų įkrovimo laiką bei kainą.
Praneškite kitiems elektromobilių vairuotojams, kad šiuo metu naudojatės stotele
Populiariausios programėles skirtos elektromobilių vairuotojams turi įsiregistravimo funkcijas, kurios suteikia galimybę informuoti kitus EV vairuotojus, kad šiuo metu esate prisijungę prie elektros tinklo. Jos taip pat naudojamos pranešti apie neveikiančią įkrovimo stotelę. Tokie „atsižymėjimai“ yra labai naudingi norint parodyti, kad įkrovimo stotelė yra užimta realiu laiku. Tai greitas, patogus informavimo būdas, leidžiantis kitiems (o taip pat ir jums) planuotis keliones ir sustojimus.
Po įkrovimo iš karto atlaisvinkite įkrovimo tašką
Visi sutinkame, kad nemalonu matyti, kad automobiliai su vidaus degimo varikliais užima elektromobiliams skirtas stovėjimo vietas prie įkrovimo stotelių. Taip pat nemalonu, kai visiškai įkrauti elektromobiliai jas taip pat užima.
Todėl elkitės atsakingai ir draugiškai su kolegomis vairuotojais. Labai svarbu nekrauti savo elektromobilio daugiau nei reikia ir kuo greičiau palikti įkrovimo vietą, kad stotele galėtų naudotis ir kiti. Trumpesnių, bet dažnesnių sustojimų planavimas prisidės prie to, kad daugiau žmonių galės naudotis įkrovimo stotelėmis.
Mėgaukitės atostogomis
Ir paskutinis patarimas – nepamirškite, kad kelionė yra jūsų atostogų dalis! Mėgaukitės vairavimu, neskubėkite, sustokite ir aplankykite nematytas vietas. Kelionė elektromobiliu nėra sudėtingesnė ar labiau varginanti nei kitais automobiliais. Todėl to labai nesureikšminkite ir nebijokite. Svarbiausia, atkreipkite dėmesį į šiuos pateiktus patarimus ir atitinkamai pasiruoškite.
Straipsnį paruošė www.evlaidai.lt