Pakilusios elektros energijos kainos ne vieną Lietuvos gyventoją paskatino permąstyti asmeninius elektros vartojimo įpročius. Žiemos mėnesiais labiausiai ištuštinamos gyventojų piniginės, nes būtent šiuo laiku intensyviausiai naudojami elektriniai šildytuvai, daugiau laiko praleidžiama prie televizorių bei kompiuterių, dažniau įjungiama šviesa, nes dienomis šviesusis laikas yra trumpesnis. Draudikai pranešime žiniasklaidai pataria, į ką reikėtų atkreipti dėmesį, jei elektros sąskaita tapo nepagrįstai didelė ir kaip taupyti elektros energiją.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
„Išaugusias elektros išlaidas turėtume sieti ne tik su padidėjusiais tarifais, bet ir su neatsakingu elektros naudojimu, pavyzdžiui, įjungta šviesa kambaryje, kuriame nebūname, arba neefektyviais elektros prietaisais. Žmonėms reikėtų žinoti, kad elektros energijos suvartojimą gali padidinti ir bet koks šios sistemos sutrikimas. Jei sąskaita už elektrą vieną mėnesį stipriai išaugo, vertėtų kreiptis į specialistus, kurie įvertins energijos suvartojimo kiekį jūsų namuose, apžiūrės, ar nepažeista buitinė technika, taip pat patikrins elektros instaliacijos būklę ir šilumos nuotėkius“, – kalba draudimo bendrovės „Gjensidige“ Žalų departamento vadovė Baltijos šalims Viktorija Katilienė.
Pasak draudimo bendrovės atstovės, svarbiausias patarimas, kaip taupyti elektros energiją, yra paprastas – išjungti elektros prietaisus iš lizdo. „Nuomonė, kad televizorių išjungiame, tačiau paliekame jį įjungtą į elektros tinklą ir įrenginys nenaudoja elektros energijos, yra klaidinga. Visi į elektros tinklą įjungti prietaisai didina sąskaitą, kurią gauname mėnesio pabaigoje. Mikrobangų krosnelės, virduliai, skrudintuvai ir kiti prietaisai namuose turėtų būti išjungti iš elektros lizdo, kai jie nenaudojami“, – sako V. Katilienė.
Statistiniai duomenys rodo, kad vidutiniškai trečdalį elektros energijos namuose sunaudoja šaldytuvas. „Nors išjungti šį įrenginį neturime galimybės, tačiau reikėtų atkreipti dėmesį į jo pagaminimo metus. Nauja buitinė technika yra daug efektyvesnė nei ta, kuri pagaminta prieš septynerius, dešimt ar daugiau metų. Siekiant sutaupyti, žmonės turėtų rinktis tokius prietaisus, kurių energinio efektyvumo klasė yra „A+“ arba aukštesnė. Ji visada būna nurodyta prietaiso etiketėje ir pakuotėje. Nors tokie prietaisai brangesni, ilgainiui jų elektros sąnaudos bus mažesnės“, – pataria draudimo bendrovės atstovė.
Dirbant iš namų, žmonių namuose įrenginių dar pagausėjo. „Neretai gyventojai sujungia kompiuterį, monitorių, spausdintuvą į jungiklius atskirai. Patartina prietaisus įjungti per prailgintuvą, kuris turi atskirą išjungimo mygtuką. Tuomet reikalui esant viską išjungsite paprastai ir saugiai“, – sako V. Katilienė.
V. Katilienės nuomone, visa senesnė nei 10 metų buitinė technika neturėtų būti atnaujinama skubos tvarka, tačiau apie jos energetinį efektyvumą vertėtų prisiminti renkantis naują prietaisą ateityje. „Taip galima būtų ne tik sutaupyti, bet ir sumažinti bendrą tinklo apkrovą namuose“, – pabrėžia draudikė.
Ji atkreipia dėmesį, kad vidutiniškai trečdalis elektros energijos sunaudojama nereikalingoms vietoms apšviesti. „Tai galima paaiškinti elementariu įpročiu, kuris dažniausiai būdingas didelių butų ir privačių namų savininkams – negesinti šviesos kambariuose, kuriuose nieko nėra“, – kalba draudimo bendrovės atstovė.
V.Katilienės teigimu, sutaupyti galima ir įsigijus taupesnes lemputes – LON (kaitrines lemputes) pakeitus LED lemputėmis, kurios yra maždaug šešis ar net septynis kartus energetiškai efektyvesnės. „LED ne tik sunaudoja mažiau elektros nei LON, bet ir gali būti naudojamos gerokai ilgiau, o kainų skirtumas yra nereikšmingas. Namuose naudojant LED, apie perdegusių lempučių keitimą nereikės galvoti maždaug trejus ar penkerius metus“, – pasakoja draudikė.
Pasak jos, dažnai didelės sąskaitos už elektrą priežastis yra ir itin apkrauta šilumos tiekimo sistema – kuo intensyviau reikia šildyti būstą, tuo didesnės yra elektros sąnaudos. „Didindami temperatūrą namuose, įsitikinkite, ar nėra tiesioginių šalčio šaltinių – neuždarytų langų, paliktų durų tarpų. Tie, kurie šildo namus šildytuvais, turėtų nepamiršti, kad infraraudonųjų spindulių šildytuvas yra 30–80 proc. ekonomiškesnis nei kiti“, – pataria V. Katilienė.