Dėl elektros tiekimo sutrikimų, bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) kas mėnesį sulaukia per 11 tūkst. šalies gyventojų kreipimųsi. Tačiau nuo visų užregistruotų gedimų tik apie ketvirtadalis – 25 proc. – yra vidaus tinklo gedimai, kurių ESO tvarkyti negali, nes nuo apskaitos prietaiso prasideda klientui priklausantis elektros tinklas. Žinant kam priklauso konkreti tinklo dalis ir kur kreiptis įvykus gedimui gali paspartinti kai kurių gedimų šalinimo procesą. Kaip žinoti kur baigiasi ESO prižiūrimas elektros tinklas ir skirstomasis dujotiekis ir prasideda gyventojui priklausanti tinklo dalis?
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Žinant tinklo ribas bus lengviau žinoti kada kreiptis į elektriką, namo administratorių, o kada į skirstymo operatorių – ESO. Bendrovė užtikrina nenutrūkstamą energijos tiekimą gyventojams, skirsto elektrą ir gamtines dujas bei prižiūri skirstomuosius tinklus, rūpinasi naujų klientų prijungimu.
Kur yra ESO prižiūrimo tinklo riba?
ESO rūpinasi daugiau nei 126 tūkst. km elektros oro ir kabelių linijomis, eksploatuoja per 9 tūkst. km dujotiekių. Tačiau šis tinklas pasibaigia pasiekęs kiekvieną klientą. Paprastai tariant – ten kur yra apskaitos įrenginio spinta – skaitiklis – ten ir baigiasi ESO prižiūrimas elektros tinklas ir skirstomasis dujotiekis. Atitinkamai, tinklo dalis, kuri yra nuo apskaitos spintos, priklauso klientui.
Daugiabučio gyventojams, kurių skaitiklis rūsyje, reikia žinoti, jog ESO prižiūrimi elektros tinklai yra iki apskaitos įrenginių, o už jų prasideda klientams priklausantis elektros tinklas, kuriuo rūpinasi namą administruojanti įmonė arba namo pirmininkas.
Individualiuose namuose gyvenantiems žmonėms reikia atkreipti dėmesį kur įrengtas skaitiklis. Jeigu jis įrengtas lauke, ESO aptarnaujama riba yra iki skaitiklio, o jeigu skaitiklis įrengtas pastato viduje, už nuo skaitiklio prasidedančia namų vidaus elektros instaliacija atsakingi gyventojai.
Kalbant apie skirstomąjį dujotiekį, tai dalis, kuri yra nuo sklypo ribos – požeminis dujotiekis iki namo ir pastato dujotiekis iki dujinio prietaiso, priklauso klientui. Todėl, požeminio ir pastato dujotiekio įrengimu ir priežiūra turi pasirūpinti klientas pasirinkdamas kvalifikaciją turinį rangovą.
Elektros ar dujų tinklo nuosavybės riba tarp ESO ir kliento taip pat visada nurodoma tinklų nuosavybės ribų akte arba sudarytoje sutartyje.
Elektros darbai, kuriuos reikia patikėti specialistui
Už apskaitos įrenginių prasideda klientui priklausantis elektros tinklas, kurio įrengimu ir priežiūra rūpinasi patys būsto savininkai. Vidaus tinklas bei elektros instaliacija – tai laidai, kabeliai, įjungimo lizdai, apšvietimo sistema ir elektros prietaisai.
Jeigu pastebėjote, kad vidiniame būsto tinkle įvyko gedimas, reikia jį pašalinti. Kai kuriuos paprastus darbus galite atlikti ir patys – pakeisti elektros lemputę, fluorescencinį šviestuvą, elektros kabelį ar įsukamą saugiklį. Tačiau elektros instaliaciją ir kitus darbus reikia patikėti profesionalams – pasirinkite elektriką ar elektriko paslaugas siūlančią įmonę, kuri gali užtikrinti darbų kokybę.
Net silpna elektros srovė žmogui gali būti mirtina, nes mūsų kūnas – puikus laidininkas. Todėl būtina griežtai laikytis saugumo taisyklių. Visus elektros instaliacijos darbus turi atlikti tik specializuotos įmonės arba profesionalai, turintys leidimą šiems darbams ir gerai išmanantys elektrosaugos reikalavimus. Svarbu ne tik saugiai atlikti darbus, bet ir užtikrinti, kad įrengtas tinklas būtų saugus ir ateityje.