Štai ir atėjo ilgai lauktas pavasaris! Deja, daugeliui pavasaris reiškia, kad ir vėl bėgs nosis, ašaros akys ir kankins dažnas čiaudulys. Šiuos reiškinius daug kam sukelia kurie nors alergenai: bakterijos, dulkių erkės arba pelėsis. Alergijų paprastai išgydyti nepavyksta, bet, pasak „LG Electronics“ eksperto, karšti vandens garai gali palengvinti alergijų simptomus.
Kuo naudingi karšti vandens garai?
Karšti vandens garai prisideda prie kasdienio gyvenimo kokybės, mūsų grožio ir sveikatos. Jie pražudo alergijas sukeliančias bakterijas ir kitus mikroorganizmus, kurių gausu ant įvairių paviršių. Garai reikalingi ir grožio ritualams – jie atveria veido odos poras, taip pat yra svarbūs rūpinantis sveikata, pavyzdžiui, kovojant su kvėpavimo takų ligomis. Be to, jei skalbyklėje yra karštų garų funkcija, ne taip glamžosi drabužiai, atšviežinamas ir gerai išskalbiamas audinių pluoštas, garuose žūsta bakterijos, o skalbiniai būna dar švaresni ir švelnesni.
Bakterijos
Nors šiuo metu daugelis dirbame ir mokomės iš namų, vis tiek lankomės viešose vietose ir liečiamės prie įvairių paviršių parduotuvėse ar viešajame transporte. Taip ant mūsų drabužių patenka įvairių bakterijų ir kitokių mikroorganizmų, kuriuos parsinešame namo. Taigi nė vienas nesame apsaugotas nuo kenksmingo šių mikroorganizmų poveikio. Ypač reikia būti atsargiems, jei ant odos turime žaizdų, sužalojimų ar sergame odos ligomis, dėl kurių oda skilinėja, susidaro odos uždegimų, nes tokiais atvejais mūsų oda ne iki galo atlieka savo apsauginę funkciją.
Kaip kovoti? Norint, kad žūtų visos drabužiuose esančios bakterijos, rekomenduojama juos skalbti aukštoje temperatūroje – didesnėje nei 60 °C. Kadangi daugumos drabužių tokioje temperatūroje skalbti negalima, labai praverčia skalbyklės su integruota karštų garų funkcija. Taip pat patartina drabužius džiovinti džiovyklėje. Jei džiovyklės neturite, norint, kad žūtų visos bakterijos ir kiti mikroorganizmai, išdžiūvusius drabužius rekomenduojama lyginti iš vidinės pusės karštu lygintuvu.
Namų dulkių erkės
Apie 10 % alergija sergančių žmonių yra alergiški dulkių erkėms. Ši alergija paprastai suintensyvėja ankstų pavasarį ar rudenį. Dulkių erkės – tai mažyčiai, plika akimi nematomi voragyviai. Jos vengia šviesos, todėl slepiasi čiužinių audiniuose, pagalvėse, antklodėse, minkštuosiuose balduose, kilimuose, drabužiuose, patalynėje, minkštuose žaisluose, automobilių sėdynėse. Dulkių erkėms tinkamiausios sąlygos – šilta ir drėgna aplinka. Namų dulkių erkės maitinasi negyvomis žmonių epidermio ląstelėmis, o „atsigeria“ sugerdamos drėgmę iš aplinkos. Kasnakt su šiais gyviais praleidžiame nemažai valandų, todėl vietose, kur erkių daugiau, alergijos simptomai paaštrėja.
Kaip kovoti? Kasdien valykite kambarius. Nuvalykite baldus ir išplaukite kambarių grindis drėgnomis šluostėmis, geriausia – mikropluošto. Venkite minkštos grindų dangos ar kilimų, juos pakeiskite linoleumu, laminatu, plytelėmis ar medinėmis grindimis. Minkštus žaislus, knygas, laikraščius laikykite uždaromose spintelėse ar stalčiuose. Patalynę skalbkite karštame vandenyje (didesnėje nei 60 °C temperatūroje) ir gerai išdžiovinkite džiovyklėje. Tokiais atvejais itin pravartu turėti skalbyklę su integruota garų funkcija ir skalbimo programa „Allergy Care“. Taip pašalinama 99,9 % dulkių erkių ir kitų alergenų.
Pelėsis
Pelėsis – tai mikroorganizmai, neįtikėtinu greičiu besidauginantys sporomis. Šių mikroorganizmų visais metų laikais yra visur – tiek namuose, tiek lauke. Gamtoje pelėsis aptinkamas pūvančiuose lapuose, komposte, ant malkų, pelkėtose, drėgnose vietose. Sporos lengviausiai auga ir plinta ten, kur daug drėgmės ir nuolat keičiasi oro sąlygos. Viduje pelėsis daugiausia veisiasi drėgnuose rūsiuose, prastai vėdinamose patalpose. Butuose ir namuose šių mikroorganizmų atsiranda ant drėgnų sienų, ypač šiaurinėje pusėje, nes žiemą šiaurinės sienos greičiau atvėsta. Dažnai pelėsis slepiasi po tapetais, mediniais paviršiais, už spintelių, ant plytelių, taip pat neminkštuose balduose, čiužiniuose, kilimuose, knygose, drabužiuose, gėlių vazonuose, oro kondicionieriuose.
Kaip kovoti? Svarbu nuolat stebėti, ar namuose arba darbo aplinkoje neatsirado juodų ar geltonų taškelių, taip pat ar patalpose nejuntamas drėgmės kvapas. Namų pelėsis kenksmingas žmonių sveikatai, sukelia alergines ir toksines reakcijas, gali išprovokuoti kvėpavimo takų ligą. Gana svarbų vaidmenį vaidina kokybiškas šildymas. Nors kiekvieno žmogaus komforto temperatūra skirtinga, svetainėje ir virtuvėje turėtų būti palaikoma 19–22 °C oro temperatūra.
Tam, kad patalpose nebūtų taip drėgna, rekomenduojama skalbinius džiovinti lauke arba džiovyklėje su karštų garų funkcija. Beje, pastaroji funkcija sunaikina visas į drabužius patekusias pelėsio sporas. Jei skalbinius džiovinate vonioje, būtina praverkite langą arba įjunkite ventiliatorių. Nepamirškite reguliariai vėdinti patalpų, kad miegamajame nesusidarytų kondensatas. Kadangi kasnakt kvėpuodami į aplinką išskiriame labai daug drėgmės, kas rytą bent 15 minučių atidarykite langą.