Nesistebėkite, jei pastaruoju metu keistai jaučiatės: vaikščiojate be nuotaikos ir rankos nusvyra imantis net paprasčiausių darbų. Keičiantis metų laikams bei mažėjant saulės spindulių, atsiranda sezoninis afektinis sutrikimas. Senovės Egipto ir Kinijos žmonės jau tais laikais buvo pastebėję, kad tam tikrų spalvų spinduliai teigiamai veikia žmonių sveikatą. Tad kodėl nepasitelkti naujausių technologijų, nepritaikyti senųjų civilizacijų išminties tam, kad vėstantys rudens vakarai svetainėse mus džiugintų, o ne liūdintų?
Spalvų terapija – kilmingųjų malonumas
Spalvų terapija, kaip alternatyvus gydymo metodas, buvo naudojama dar senovės Egipto ir Kinijos kultūrose. Egiptiečiai laikomi pirmąja kultūra, kuri spalvotus spindulius naudojo ne tik garbinimui, bet ir gydymui. Jie taip pat tikėjo, jog jų garbinamos saulės spinduliai, leidžiami per įvairių spalvų kristalus, įgauna skirtingas gydomąsias galias. Pavyzdžiui, žalia spalva buvo asocijuojama su džiaugsmu ir laime, balta – su tyrumu, švara ir šventumu. Šilta geltona šviesa, arba kitaip auksinė, buvo rezervuota tik kilmingo kraujo turintiems ir siejama su apsauga, tobulumu ir amžina jaunyste.
Tuo tarpu kinai savo tradicinėje medicinoje spalvas naudojo konkrečiau. Kiekviena spalva sieta su skirtingais elementais ir organais. Pagrindinėmis spalvomis tradicinės kinų medicinos entuziastai laikė mėlyną, žalią, raudoną, geltoną ir baltą. Šios spalvos buvo siejamos su vandeniu, mediena, ugnimi, žeme bei metalu ir lygiagrečiai su inkstais, šlapimo pūsle, kepenimis, širdimi, žarnynu ir plaučiais. Taip žmogaus organizmą senovės medicina sulygino su gamtos elementais. Žinoma, medicinai tobulėjant, daugybė šių gydymo metodų buvo nepelnytai nustumti į antrą planą.
Svarbu atkreipti dėmesį, kad šias spalvas kinai taip pat siejo ir su nuotaikomis: baime, pykčiu, džiaugsmu, nerimu ir gedulu. Dažnai naudodavo įvairių spalvų žvakes tam, kad šias emocines būsenas pastiprintų arba susilpnintų. Įdomu tai, kad būtent egiptiečių ir kinų praktikos pastūmėjo vakarų kultūras domėtis spalvų daroma įtaka žmogaus psichologinei būsenai.
Apšvietimo ryškumas ir spalva gali viską pakeisti
Emocinės gerovės informacinis puslapis verywellmind.com rašo, jog Ohajo universitete dar 2017-aisias metais atliktas tyrimas parodė, jog apšvietimo spalva gali kardinaliai pakeisti žmogaus smegenų veiklą. Ypatingai svarbu pajausti savo emocinius poreikius ir juos patenkinti pasirenkant tinkamą apšvietimą. Pavyzdžiui, norint atsipalaiduoti po ypač įtemptos dienos, rekomenduojama rinktis tamsiai mėlyną arba žalią apšvietimą. Taip nebevarginsite akių ryškiomis spalvomis, tačiau ir neteks sėdėti nepatogioje tamsoje. Norisi pailsinti akis nuo nuolatinio žiūrėjimo į ekraną, kuris dažniausiai spinduliuoja mėlyną spalvą? Trumpam išjunkite kompiuterį ir apšvieskite namus šilta geltona šviesa. Na, o jei praradote apetitą – raudona spalva turėtų jį pagerinti. Žinoma, nereikia pamiršti, jog kiekvienas žmogus spalvas mato ir patiria skirtingai, tad spalvų ryškumas namuose turėtų būti reguliuojamas. Yra daugybė būdų, padedančių valdyti namų apšvietimą, bet turbūt pats lengviausias – išmaniosios LED lemputės.
Vienas iš prieinamiausių ir daug pastangų nereikalaujančių būdų pakeisti interjerą – į namus įsileisti išmaniąsias technologijas. Kelios nuotoliniu būdu valdomos LED lemputės ir namai tampa asmeniniu spalvų terapijos SPA. Dėl galimybės valdyti per atstumą, nustatyti šviesų grafiką ir rinktis net iš 14 milijonų atspalvių, LED išmaniosios lemputės tapo gerokai pranašesnės už paprastas spalvotas lemputes.
Išmanius namus dabar gali turėti kiekvienas
Natūralu, kad kasdien pasvajojame apie buities darbus, kurie galėtų įvykti be mūsų įsikišimo. Laiku įjungtos jaukios šviesos ar nuotoliniu būdu valdomas apšvietimas, kai jau esame patogiai susisukę priešais televizorių, gali palengvinti gyvenimą.
ACME prekės ženklo vadovas Mindaugas Laurinaitis
„Nereikia išleisti daug pinigų, kad svetainėje vėstančiais rudens vakarais galėtume mėgautis savo susikurta šviesos terapija. Tereikia įsisukti keletą išmaniųjų lempučių, parsisiųsti programėlę ir štai – tampi savo namų šviesos SPA valdytoju“, – nuoširdžiu patarimu dalijosi ACME prekės ženklo vadovas Mindaugas Laurinaitis. Technologijų ekspertas pabrėžė, kad jau praėjo tie laikai, kai žmonės negalėdavo sau leisti įsigyti išmanių namų sprendimų, nes jie buvo prieinami tik turtingiesiems. Šiandien situacija smarkiai pasikeitė – kiekvienas, kuris nori išmaniojo durų ar langų jutiklio, video durų skambučio, išmanaus elektros lizdo, ilgiklio, IP kameros ar išmanių LED lempučių, gali nebrangiai tai įsigyti ir lengvai įdiegti savo namuose.
Anot Mindaugo, tiek ACME, tiek visame pasaulyje dirbantys technologijų ekspertai stengiasi lengvai ir suprantamai paaiškinti pačius elementariausius dalykus, kuria edukacines platformas, kad tik žmonės lengviau ir paprasčiau į savo namus įsileistų išmaniąsias technologijas ir mėgautųsi jų teikiama nauda.
Gyvendami laikotarpiu, kuomet technologijos tobulėja greičiau nei eilinis vartotojas geba prisitaikyti, labai svarbu išlikti informuotiems. Prieš įsigyjant norimą prietaisą, rekomenduojama nuodugniai ištyrinėti prieinamą informaciją, naudotis informacijos bankais ir perskaityti dažniausiai užduodamų klausimų skiltis. Tik taip leisime pinigus tikslingai ir išvengsime nepasitenkinimo įsigytu daiktu ar kaip tik, perteklinių funkcijų.