Vakarais terasoje ar per vasarą pamėgtame balkone – vis vėsiau, o juk taip norėtųsi pratęsti malonaus vakarojimo patirtį atvirame ore. Vis dėlto sėdint vietoje, o termometro stulpeliui sparčiai krintant žemyn, vilnonio pledo ar net žieminio palto gali neužtekti. O jeigu dar prisideda žvarbus vėjelis? Ką daryti, kad jis neišpūstų taip reikalingos šilumos? Specialistai siūlo išeitį – lauko šildytuvus, šildančius ne orą, o žmones, o taip pat primena vartotojams tenkančius naujų technologijų įpareigojimus.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Infraraudonieji spinduliai šildo ne orą, o paviršius
Jeigu atvėsus orams norite šiltai leisti vakarus terasoje, verta pasirūpinti lauko šildytuvu. Kaip vieną efektyviausių šios paskirties šildytuvų technologijų specialistai įvardija infraraudonųjų spindulių šildytuvus. Specialistų tvirtinimu, šio tipo šildytuvas – tai energiją taupantis, nesausinantis oro ir ekologišką šilumą skleidžiantis prietaisas.
Infraraudonųjų spindulių pagrindu šildančių prietaisų veikimas pagrįstas tuo, jog šiluma skleidžiama ne į orą, o į erdvėje esančius objektus ir žmones, o šie įšilę pradeda spinduliuoti šilumą į aplinką. Įvairiausias šildymo prietaisų savybes išmanančių „Senukų“ prekybos tinklo specialistų teigimu, tokiam šildytuvui nebūtina uždara patalpa ar užuovėja: vėjas neturi įtakos infraraudonųjų spindulių bangoms, tad šildytuvą galima naudoti terasoje ar sode.
Infraraudonųjų spindulių šildymo įrangą ar sistemas uždarose patalpose išbandžiusiems žmonėms būtų pravartu žinoti, kad kambariui skirtas prietaisas greičiausiai neturės labai svarbios lauko šildytuvui reikalingos savybės – nebus pritaikyti drėgnam orui.
Kviečia tausoti aplinką ir sveikatą
Naujų šildymo technologijų ekologiškumą vertinanti Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) projektų vadovė Laura Jurevičienė taip pat atkreipia dėmesį, kad aplinką ir sveikatą tausojanti elgsena neapsiriboja vien švarios energijos generavimu.
„Sparčiai tobulėjančios technologijos siūlo žmonėms vis daugiau komforto. Dabar net ir šiaurietiško klimato žmonėms nebeprireikia rūpintis malkomis ir kūrenti jomis laužą ar židinį, šildantis vėsiais rudens vakarais. Viena pažangiausių technologijų yra infraraudonieji spinduliai. Tačiau tai nereiškia, kad pavyks išvengti atsakomybės už poveikį aplinkai. Pažanga ir energetinio efektyvumo siekis įpareigoja prisiminti apie elektronikos atliekų rūšiavimą – senąsias technologijas atstovaujanti elektronika turi pasiekti jai skirtas surinkimo vietas ir specialius konteinerius, kad vėliau galėtų būti saugiai perdirbta, tausojant iškastinius išteklius“, – sako EPA projektų vadovė.
L. Jurevičienė taip pat atkreipia dėmesį, kad atvėsus orams nemažai žmonių paskubomis įvertina savo senus šildymo prietaisus, o pamatę, kad jie sugedę, ar planuodami įsigyti efektyvesnius, senuosius nutaria išmesti. Ji taip pat perspėja, kad žmonės neapsigautų, tokią įrangą priskirdami plastiko ar metalo atliekoms. Visi be išimties išmetimui skirti elektriniai šildytuvai yra elektronikos atliekos. Joms yra skirti specialūs EPA konteineriai šalies prekybos centruose ar šalia jų, bibliotekose ir kitur, o stambiagabarites atliekas įgalioti surinkėjai iš namų ūkių išveža nemokamai.
Į ką derėtų atsižvelgti, renkantis lauko šildytuvą
- Technologija. Lauko šildytuvai būna dujiniai ir elektriniai – abiejų rūšių prietaisų paskirtis yra ta pati. Vertindami šildytuvų eksploatavimo laiką, „Senukų“ ekspertai išskiria šildytuvus, kurių kaitinimo elementas pagamintas iš anglies pluošto – jie pasižymi ilgaamžiškumu.
- Galingumas. Kuo šildytuvas galingesnis, tuo daugiau kaitros jis skleis. Todėl patartina įvertinti jūsų norimo apšildyti ploto dydį.
- Atsparumas drėgmei ir vandeniui. Lauko šildytuvai turi specialų žymėjimą IP, parodantį prietaiso atsparumą drėgmei ir vandeniui. Tam, kad būtų išvengta nelaimingų atsitikimų dėl blogos elektros izoliacijos, rekomenduojama rinktis mažiausiai IP24 turinčius prietaisus.
- Tvirtinimo vieta. Elektriniai šildytuvai gali būti kabinami ant sienos, lubų arba ant specialių stovų, dujiniai dažniausiai statomi ant grindų. Kadangi infraraudonųjų spindulių skleidžiama šiluma tiesiogiai šildo ne orą, o erdvėje esančius objektus ir žmones, elektrinį šildytuvą naudingiausia kabinti 2,5–3 metrų aukštyje, kad jo šiluma būtų kuo plačiau paskleidžiama.
- Saugumas. Ekspertai rekomenduoja šildytuvus montuoti atokiau nuo degių daiktų, kad būtų kuo labiau sumažinta nelaimingų atsitikimų rizika.
- Komfortas. Jei šildytuvas pakabinamas aukštai, specialistai rekomenduoja pasirūpinti nuotolinio valdymo pulteliu, kad galėtume patogiai reguliuoti temperatūrą bei pageidaujamu metu lengvai įjungti ar išjungti šildytuvą. Dar viena funkcija, palengvinanti šildytuvo valdymą – apsauga nuo užšalimo, leidžianti iš anksto nustatyti temperatūros lygį, kuomet šildytuvas įsijungs automatiškai.