Šiandien įsirengti nuosavą kino teatrą namuose – itin paprasta. Tam tereikia didelio ekrano, patogios sofos ir visų išliaupsinto filmo ar serialo. Kad tokių namų teatrų vis daugėja, liudija ir projektorių bei monitorių pardavimai – 2018 metais monitorių ir projektorių rinka gamintojams atnešė 66,3 milijardus JAV dolerių pajamų, o iki 2021 metų, kaip prognozuojama, šis skaičius kils iki 72,4 milijardų JAV dolerių.
Pasak Manto Nemicko, „Epson Europe“ verslo plėtros Baltijos šalims vadovo, jau nusprendus namuose įsirengti nuosavą kino teatrą, svarbu atkreipti dėmesį į 5 pagrindinius patarimus.
1. Atstumas nuo projektoriaus iki ekrano
Prieš įsigyjant projektorių, kaip nurodo M. Nemickas, pirmiausiai reikėtų nuspręsti, kur kambaryje jį statysite ar kabinsite ir išmatuoti atstumą nuo projektoriaus iki ekrano ar kito paviršiaus, ant kurio bus projektuojamas vaizdas.
„Atstumas nuo projektoriaus iki paviršiaus, ant kurio bus vaizdas, svarbus tuo, kad jis yra proporcingas projektuojamo vaizdo dydžiui. Tad kuo didesnis atstumas tarp projektoriaus ir paviršiaus – tuo didesnis vaizdas išgaunamas. Taigi, norint namuose įsirengti projektorių, pirmiausiai reikia žinoti būsimo projektoriaus atstumo santykį (angl. throw ratio). Šis skaičius parodo, kiek atstumas nuo projektoriaus iki paviršiaus turi įtakos vaizdo pločiui. Pavyzdžiui, dažnai ant projektorių nurodytas atstumo santykis yra 2.0. Tai reiškia, kad jei naudojamės šiuo projektoriumi, maždaug 33 centimetrai vaizdo pločio prilygsta 66 centimetrams, per kuriuos pats projektorius turėtų būti nutolęs nuo ekrano ar sienos. Taigi, jeigu norime stebėti metro pločio vaizdą, projektorius su 2.0 atstumo santykiu turės būti įrengtas per du metrus nuo paviršiaus, ant kurio rodysime vaizdą“, – pataria M. Nemickas.
2. Ar įmanoma naudotis projektoriumi dienos šviesoje?
„Tenka pastebėti, kad vis dar pakankamai gajus mitas, jog projektoriai geriausiai tinka filmų ir serialų peržiūrai nebent vakare, nes dėl dienos šviesos nublanksta vaizdas. Taip, šis mitas kažkada buvo panašus į tiesą, tačiau šiandien situacija kardinaliai pasikeitė. Viskas, ko jums reikia renkantis „dienos šviesos nebijantį projektorių“, tai žinoti jo liumenų skaičių. Kuo daugiau liumenų – tuo stipresnis projektoriaus šviesos srautas, todėl juo filmus ar serialus galima žiūrėti netgi dieną. Žinoma, viskas priklauso nuo aplinkos ir to, kiek natūralios šviesos patenka į jūsų kambarius, bet ieškant mažiau šviesai jautrių projektorių, paiešką reikėtų pradėti nuo tokių, kurie turi bent jau 2300-2400 liumenų“, – atkreipia dėmesį ekspertas.
3. Svarbiausias parametras ir ką jis reiškia
Pasak M. Nemicko, dairantis į būsimo namų projektoriaus parametrus, svarbiausia, kad pro akis neprasprūstų projektoriaus kontrastas.
„Patys geriausi projektoriai turi didelį kontrasto santykį. Kodėl tai svarbu žiūrint filmus ar serialus namuose? Didelė dalis filmų bei serialų sukurti taip, kad įtempčiausios ar dramatiškiausios scenos vyksta prietemoje arba tamsoje. Todėl kuo didesnis kontrastas, tuo projektorius geriau tokias scenas perteikia ir atvaizduoja. Tiesa, renkantis projektorių nebereikia būgštauti dėl neįkandamų kainų: šiandien be lempinių projektorių galima įsigyti ir lazerinius, o jie pasižymi tuo, kad leidžia padidinti kontrastą. Atitinkamai, tai leidžia ir dar geriau matyti filmų ar serialų scenas. Bet renkantis būsimą namų projektorių, įsitikinkite, kad jo kontrastas yra bent jau 40 000:1“, – pabrėžia M. Nemickas.
4. Į ką atkreipti dėmesį mėgstantiems kompiuterinius žaidimus
„Kompiuterinių žaidimų mėgėjai taip pat vis dažniau dairosi į projektorius, nes jų dėka ant sienos ar kito paviršiaus galima išgauti didžiulį vaizdą ir dar labiau įsijausti į žaidimą. Kita vertus, besirenkantys projektorių dėl kompiuterinių žaidimų bei liumenų ir kontrasto būtinai turėtų atsižvelgti į dar vieną projektoriaus savybę – ekrano atnaujinimo dažnis. Kuo šis dažnis didesnis, tuo stabiliau perteikiamas kompiuterinio žaidimo vaizdas. Ypatingai tai svarbu žaidžiantiems internete, nes ten žaidimų veiksmas bei tempas labai dideli, tad norint laiku reaguoti, reikia ir nuolat atnaujinamo vaizdo. Taigi, jeigu kompiuterinių žaidimų aspektas renkantis projektorių yra jums svarbus, prieš pirkdami projektorių įsitikinkite, kad jo ekrano atnaujinimo dažnis yra tarp 60 iki 120 Hz“, – sako M. Nemickas.
5. Ko nepamiršti jau pasirūpinus nepriekaištingu vaizdu
Norint, kad namuose galėtume pajausti kuo artimesnį kino teatrams įspūdį, kaip teigia M. Nemickas, reikėtų nepamiršti ir garso sistemos.
„Sėkmingai pasirūpinus vaizdu, reikėtų pagalvoti ir apie garso sistemą. Projektoriai veikia kitokiu principu nei televizoriai, todėl jei televizoriuose integruotos garso sistemos gali pakakti, perkant projektorių ir norint jaustis kaip kino teatre, garso sistema tampa svarbiu papildomu aspektu. Kita vertus, prie projektoriaus galima prisijungti net ir su stacionariu kompiuteriu naudojamas kolonėles“, – teigia ekspertas.
„Epson“ vienija 85 kompanijas visame pasaulyje, kuriose dirba per 81 tūkst. darbuotojų. Per metus „Epson“ sugeneruoja 8,5 milijardų eurų pajamų ir septintus metus iš eilės patenka į TOP100 pasaulinių inovatorių sąrašą.