Šaldytuvas – bene svarbiausias buities prietaisas namuose. Nors pagrindinė šaldytuvų funkcija nesikeičia, jų technologijos nuolat tobulinamos, tad šiandien pasirinkimas – platus ir atitinkantis įvairiausius žmonių poreikius.
Asociatyvi nuotr.
Kaip išsirinkti geriausią jūsų poreikius atitinkantį šaldytuvą, pataria „Senukų“ šaldymo įrangos specialistė Jolita Šimaliūnienė.
1. Šaldytuvo talpa priklauso nuo įpročių
Kokios talpos šaldytuvas jums tinkamiausias, priklauso nuo kelių faktorių. Visų pirma – nuo asmenų, gyvenančių būste, skaičiaus. J. Šimaliūnienė vienam suaugusiam žmogui rekomenduoja numatyti apie 120 litrų šaldytuvo erdvės. Norint apskaičiuoti, kokios talpos šaldytuvo reikia keliems asmenims, prie šio skaičiaus reikėtų pridėti po 30 litrų kiekvienam šeimos nariui. Tad 4 asmenų šeimai optimalu rinktis 210 litrų talpos šaldytuvą.
„Atkreipkite dėmesį, kad montuojami šaldytuvai dažniausiai būna šiek tiek mažesni. Tačiau jie puikiai priderinami prie virtuvės dizaino, tad tiks net ir išrankiausio skonio žmonėms“, – pasakoja specialistė.
Prieš apsisprendžiant dėl talpos, taip pat patariama įvertinti ir savo maisto produktų pirkimo bei gaminimo įpročius. Jei mėgstate produktus pirkti ilgesniam laikui, arba rengiate vakarėlius didesniam žmonių skaičiui, rekomenduojama rinktis didesnį šaldytuvą.
Taip pat prieš pirkdami šaldytuvą įvertinkite, ar jame užtektinai lentynų ir stalčių, skirtų laikyti skirtingiems produktams. Šių skyrių išskirtinumas tas, jog juose dažniausiai palaikomas skirtingas drėgmės lygis, tad daržovės, vaisiai bei kiti maisto produktai ilgiau išlieka švieži. Oras tarp jų nesimaišo, todėl produktai neįsisavina kitų kvapų.
„Dažnai pietaujant kavinėse ir negaminant itin dažnai, patariama taupyti virtuvės erdvę ir įsigyti mažesnį šaldytuvą. Tačiau jei mėgstate gaminti ir tai darote nuolat, arba planuojate savaitės valgiaraštį iš anksto – verta apsvarstyti ir išskirtinai erdvaus dvidurio, vadinamo „Side by Side“, šaldytuvo įsigijimą“, – sako „Senukų“ ekspertė.
2. Šaldytuvo dydis: įvertinkite galimybes
Prieš perkant šaldytuvą, tiksliai išmatuokite erdvę, kurioje jį planuojate statyti: jos ilgį, plotį ir aukštį. „Kad išvengtumėte matavimo netikslumų dėl sienų nelygumų, geriausia pamatuoti keliose vietose. Jei kelis kartus pamatavus skaičiai nesutampa, vadovaukitės mažiausiu skaičiumi – tuomet šaldytuvas tikrai virtuvėje tilps“, – pataria specialistė.
Planuojant erdvę, J. Šimaliūnienė primena, kad reikėtų nepamiršti ir šaldytuvo durelių – įsitikinkite, ar jos galės pilnai atsiverti, ar jos niekur neklius, o jums bus patogu prieiti. Jei kyla dvejonių, sprendimas – rinktis šaldytuvą su keičiama durelių kryptimi. Jos itin pravers mažoje virtuvėje ir nekels papildomų rūpesčių net ir perstačius šaldytuvą į kitą vietą.
„Taip pat ypatingai svarbu palikti pakankamai erdvės vėdinimui. Šaldytuvo nerekomenduojama statyti prie pat sienos, tad numatykite bent kelių centimetrų tarpus“, – pabrėžia šaldymo įrangos specialistė. Jei šaldytuvas stovės prie pat sienos arba nišoje, jo mechanizmai gali perkaisti.
3. Papildomos funkcijos – komforto garantija
Šiuolaikiniuose šaldytuvuose papildomų funkcijų pasiūla – itin gausi. Kadangi šaldytuvas jums tarnaus ne vienerius metus, geriausia pirkti patogų, funkcionalų ir atitinkantį visus jūsų ir jūsų šeimos poreikius.
Siekiant palaikyti tobulą šaldytuvo higieną, įsitikinkite, ar perkamame šaldytuve yra antibakterinė danga, apsauganti nuo bakterijų dauginimosi bei užtikrinanti geresnes maisto produktų laikymo sąlygas.
Kai kurie šaldytuvai turi integruotus dezodoratorius: jie šaldytuvo viduje paskirsto medžiagas, kurios pašalina nemalonius kvapus.
„Populiarūs ir šaldytuvai, kuriuose įrengti ledukų generatoriai arba įranga, tiekianti šaltą vandenį. Tai ypatingai patogu sveiką gyvenimo būdą propaguojantiems žmonėms ar mėgstantiems dažnai gamintis gaiviuosius gėrimus“, – pasakoja J. Šimaliūnienė.
4. Šaldytuvas pagal jūsų gyvenimo būdą
Geriausia, jei šaldytuvas yra pritaikytas jūsų gyvenimo būdui. Pavyzdžiui, dažnai atostogaujantiems ar važinėjantiems į ilgesnes komandiruotes, šaldytuvų gamintojai sukūrė „atostogų“ režimą. Aktyvavus šią funkciją, šaldytuvas vartoja minimalų kiekį energijos, jame neatsiranda pelėsis ar nemalonūs kvapai.
Mėgstantiems kiekvieną vasarą ir rudenį šaldyti uogas bei grybus, rekomenduojama rinktis šaldytuvą su šaldikliu. Tokiu atveju labai pravers greito užšaldymo kameros režimai, kurie nesudaro šerkšno. „No Frost“ technologija neleidžia kauptis drėgmei, tad šaldyti produktai geriau išlaiko savo formą. Be to, tokio šaldiklio nereikia periodiškai atitirpinti.
„Naujausių technologijų mėgėjams patariama rinktis šaldytuvą su elektroniniu valdymu, kuomet mygtukinis arba jutiklinis valdymo skydelis įrengtas išorėje, ant durelių. Šis sprendimas užtikrina tikslesnę skyrių vidaus klimato kontrolę. Tokie šaldytuvai taip pat turi ekraną, kuriame rasite informaciją apie temperatūrą, drėgmę ar net viduje esančių produktų kiekį. O patys moderniausi šaldytuvai gali būti susieti ir su išmaniaisiais telefonais, tad šaldytuvo nustatymus galėsite keisti net ir nebūdami namuose“, – pasakoja „Senukų“ specialistė.