Elektronika.lt
 2025 m. balandžio 21 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Balandžio 20 d. 16:22
Birštonas pristato mobiliąją programėlę gyventojams: dešimtys nuolaidų ir kurorto informacija telefone
Balandžio 20 d. 10:12
KTU aviacijos inžinerijos ekspertai: kokios yra tikrosios lėktuvų katastrofų priežastys?
Balandžio 19 d. 16:13
Ką daryti, kad telefonas nesijungtų prie kitos šalies tinklo
Balandžio 19 d. 10:50
Paaiškino, kokių pokyčių elektros kainoms gyventojams atneša didėjanti gamyba iš atsinaujinančių energijos išteklių
Balandžio 18 d. 20:20
Kompiuteriniai žaidimai jau tapo kasdienybės dalimi: ar tai naujos kartos pramoga, o gal blogis?
Balandžio 18 d. 17:27
KTU ekspertai: domenų varduose – švepluojama, lietuviška programinė įranga – nepageidaujama
Balandžio 18 d. 14:32
„Yukon Group“ žengia į gamtos stebėjimo rinką
Balandžio 18 d. 11:27
Saulės elektrinių galia dažnai viršija namų ūkių poreikius
Balandžio 18 d. 08:32
Verslo klasė elegancijos viršūnėje: Naujasis „A6 Sedan“
Balandžio 17 d. 20:32
Ruošiatės pietauti prie savo darbinio kompiuterio? Štai priežastys, kodėl to geriau nedaryti
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Patarimai » Elektronika, technika Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Belaidžiai namų sargai: ką daryti, kad vietoje saugumo nepatirtume žalos

Publikuota: 2019-02-12 14:09
Tematika: Elektronika, technika
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Praėjusiais metais, įsigaliojus įstatymo numatytai tvarkai, masiškai pirkome belaidžius dūmų jutiklius. Ne vienam mūsų dargi teko patirti, kaip jie veikia, o gal ir išvengti gaisro. Vis dėlto dūmų detektorius – ne vienintelis mūsų būstui ar jo gyventojams apsaugoti skirtas prietaisas. Panašūs belaidžiai prietaisai gali mus apsaugoti nuo dujų nuotėkio, smalkių, vandens užliejimo ar neprašytų svečių. Bet ar patys prietaisai visada saugūs? Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) projektų vadovė Imanta Baltrūnaitė primena, kad netinkamai prižiūrimi belaidžiai jutikliai gali pridaryti bėdų.

Belaidžiai namų sargai: ką daryti, kad vietoje saugumo nepatirtume žalos

Neprižiūrima įranga gali užteršti namus

„Visi šie belaidžiai prietaisai – dūmų, smalkių, vandens, judesio ar dūžio garso jutikliai ar prie durų sumontuotas kontakto daviklis aptinka skirtingus pasikeitusios aplinkos parametrus, apie kuriuos praneša specialiais signalais. Tačiau visa panaši įranga turi vieną bendrą savybę – veikia su baterijomis. Būtent atsainus požiūris į baterijas, nerūpestingumas, o sykiais ir neišmanymas gali lemti, kad tokie prietaisai ne tik neapsaugos, bet ir užterš mūsų namus, nepastebimai, tačiau neigiamai veiks mūsų sveikatą“, – sako EPA atstovė.

Pasak I. Baltrūnaitės, didžiausia rizika užteršti namų aplinką kyla iš namų saugos prietaisams naudojamų baterijų. Jei šios baterijos išsikraus, o mes tuo nepasirūpinsime, prietaisai ne tik nebeveiks, bet dėl tolesnių baterijų pokyčių gali tapti sveikatai pavojinga atlieka. Ji atkreipia dėmesį, kad įprastų baterijų naudojimo laikas yra iki 18 mėnesių, tačiau, atsižvelgiant į naudojimo sąlygas, šis laikotarpis gali gerokai sutrumpėti. Be to, baterijų veikimo laikas trumpėja ir jų nenaudojant, tad dažnai būna sunku įvertinti net ir naujai naudoti pradėtų baterijų veikimo laiką, jau nekalbant apie baterijų patvarumą.

Turi įtakos oro temperatūra ir drėgmė

„Jei belaidžiai įrenginiai bus sumontuoti ar sukonfigūruoti netinkamai, baterijų darbo laikas gali gerokai sutrumpėti. Baterijos greičiau išsikraus esant silpnesniam ryšiui tarp belaidžio įrenginio ir apsaugos sistemos. Nors kai kurie jutiklinių įrenginių turi sistemą, kuri įspėja apie senkančią bateriją, tačiau gali pasitaikyti, kad staiga sugedusi baterija, iš jos ištekėjus cheminėms medžiagoms, sugadins ir visą prietaisą kartu su jau minėta perspėjimo sistema. Šiuo atveju ne tik nustos funkcionuoti prietaisas, bet ir į aplinką pateks kenksmingos medžiagos. Tai, kas ištekėjo iš baterijos, gali chemiškai paveikti ir bateriją, ir patį prietaisą, tapti toksiškais garais“, – atkreipia dėmesį I. Baltrūnaitė.

Ji primena, kad baterijoms gaminti naudojamos cheminės medžiagos mus įpareigoja tinkamai prižiūrėti baterijas, atkreipiant dėmesį tiek į neigiamos, tiek į aukštesnės nei +30 °C temperatūros poveikį. Jei tai akumuliatoriai, lygiai taip pat įvertinti ir aplinkos, kurioje jie įkraunami, temperatūrą. Akumuliatoriams įkrauti ir saugoti tinkama temperatūra – nuo +10 °C iki +30 °C, o štai drėgnoje aplinkoje jų nepatartina nei laikyti, nei krauti.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Valstybinės priešgaisrinės priežiūros valdybos viršininkas Jūris Targonskas atkreipia dėmesį, kad ypač atidūs turėtume būti, prižiūrėdami dūmų detektorių, kurį privalėjome savo namuose įsirengti nuo 2018 metų gegužės 1 dienos.

Ką daryti, jei instrukciją, kaip patikrinti jutiklį, pametėme? J. Targonskas įvardija keletą svarbių dūmų jutiklio priežiūros žingsnių.

Kaip tinkamai prižiūrėti dūmų detektorių: 5 žingsniai

  1. Periodiškai nuvalykite nuo dūmų detektoriaus dulkes.
  2. Paspauskite testo funkcijos mygtuką, patikrindami, ar prietaisas veikia. Jei detektorius patikros metu veikia – viskas gerai, ir rūpintis nėra dėl ko.
  3. Atkreipkite dėmesį, ar periodiškai užsidega signalinė lemputė. Paspaudę testo funkcijos mygtuką turėtumėte girdėti perspėjimo signalą.
  4. Jei detektorių patikrinote ankščiau minėtais būdais ir nesulaukėte rezultato, reikia pakeisti bateriją.
  5. Jei pakeitus bateriją prietaisas vis tiek nedirba, rekomenduojama įsigyti naują prietaisą. Atkreipkite dėmesį, kad dūmų detektoriai yra dviejų tipų: su keičiamomis baterijomis ir nekeičiamomis. Pirmieji yra pigesni, bet prireikia kas 1–1,5 metų keisti baterijas, o antrieji paprastai veikia iki 10 metų, o po to keičiami naujais.

PAGD atstovo teigimu, tos pačios taisyklės galioja ir smalkių jutikliui, kurį įsirengti nėra privaloma. Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad kai kurių gaisrų 2018 metais galima buvo išvengti tinkamai prižiūrint dūmų detektorius. Ne vienu atveju nustatyta, kad dūmų detektorius nesuveikė ir negalėjo suveikti, nes buvo išimta baterija. Paprastai taip elgiasi namuose rūkantys asmenys – jiems nepatinka, kad dūmų jutiklis trukdo jiems gyventi savo noru prirūkytoje aplinkoje.

EPA projektų vadovė I. Baltrūnaitė taip pat atkreipia dėmesį, kad visi sugedę jutikliniai įrenginiai, kurių nebeapsimoka taisyti, o taip pat ir nebetinkamos naudoti baterijos yra aplinkai bei žmonių sveikatai pavojinga atlieka, ypač, jei šią įrangą laikysime netinkamomis sąlygomis. Ji taip pat primena, kad Lietuvoje nėra sunku saugiai išmesti elektros ir elektronikos įrangos atliekas. Baterijas bei smulkius jutiklinius prietaisus galima palikti prekybos centruose, elektronika prekiaujančiose parduotuvėse, bibliotekose ir kitur – iš viso Lietuvoje yra apie 4 tūkst. tokių vietų.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Namų saugumo paslaptys: kodėl pasenusios apsaugos sistemos gali tapti ne tik problema, bet ir rizika jūsų ramybei

Statistika rodo, kad reikšminga dalis vagysčių ir kitų su turtu susijusių incidentų įvyksta ne dėl apsaugos priemonių stokos, o dėl jų netinkamo naudojimo. Remiantis naujausiais duomenimis, net iki 15 proc. vagysčių įvyksta todėl, kad signalizacija nebuvo įjungta arba jos įranga buvo pasenusi, neveikianti ar netinkamai prižiūrėta.

Gaisrininkai įspėja: elektriniai paspirtukai užsidega vis dažniau, gali supleškinti ir kaimynų namus – kaip apsisaugoti?

Elektrinius paspirtukus ar dviračius šiandien turi kone kiekviena šeima. Tačiau kartu su jų populiarumu auga ir pavojai – vien per 2024 metus Lietuvoje fiksuota daugiau nei 20 gaisrų, kilusių dėl užsidegusių kraunamų baterijų. Ekspertai įspėja, jog senstant el. paspirtukuose naudojamoms ličio jonų baterijoms, didėja jų nestabilumas, o kartu ir rizika užsidegti įkrovimo metu.

Pavasario vadovas elektromobilių savininkams: svarbiausi patikrinimai ir rekomendacijos

Atėjus pavasariui, laikas paruošti savo elektromobilį šiltajam sezonui. Žiemos mėnesiais akumuliatoriaus efektyvumas gali sumažėti, padangų slėgis keičiasi. Kad užtikrintumėte optimalią eksploataciją ir prailgintumėte automobilio tarnavimo laiką – patarimai, kaip vairuotojai turėtų tinkamai paruoštų savo elektromobilį.

2025-03-25 17:27
Modernūs apšvietimo sprendimai namuose: apšvietimo specialistas atskleidžia, kokiam apšvietimui lietuviai negaili pinigų
2025-03-21 14:23
Svarbiausi patarimai, kaip taupyti elektrą, tausojant energijos resursus ir aplinką
2025-03-06 20:24
Kompiuterinė automobilių diagnostika gali apsaugoti nuo didelių nemalonumų
2025-03-04 20:20
Kaip atsisakyti „Apple TV+“ prenumeratos
2025-03-04 08:24
5 dažniausios klaidos, kurios gali sugadinti jūsų dulkių siurblį
2025-02-26 13:22
Dažniausiai vagiamos automobilių dalys: kaip nuo to apsisaugoti?
2025-02-17 20:27
Ličio jonų baterijos, paspirtukai ir šaltis: ar mažesnė talpa – vienintelė rizika?
2025-01-31 18:22
Kaip paprastai sugrąžinti automobilio žibintų skaidrumą?
2025-01-29 14:21
Populiarusis LED juostų apšvietimas namuose: kaip efektyviai sukurti stilingą ir praktišką interjerą
2025-01-28 14:01
Automobilio akumuliatoriaus priežiūra – nuo paprastų patarimų iki naujovių rinkoje
2025-01-28 10:14
Geoterminio šildymo sistemų priežiūra: kiek tai sudėtinga?
2025-01-26 11:18
Patarė, kaip išsirinkti saulės elektrinę savo namams: įvertinkite poreikius ir atlikite namų darbus
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
„MokslasPlius“ – mokslui skirtų svetainių portalas
www.mokslasplius.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama