Be abejonės visiems tėvams jų vaikai – brangiausias pasaulyje turtas. Rūpinamės jais kaip tik galime ir stengiamės užtikrinti visišką saugumą net tada, kai jie miega. Deja, ne visada galime būti kiekvieną akimirką prie kūdikio lovytės. Dažnai tą laiką, kol vaikelis miega, išnaudojame smulkiems namų darbams ar tiesiog trumpam poilsiui. Varle.lt specialistų teigimu, čia į pagalbą ateina toks įrenginys kaip mobili auklė. Mobili auklė nuolat stebi vaiko aplinką ir informuoja tėvelius tais atvejais, kai vaikeliui jie reikalingi. Kaip išsirinkti mobilią auklę? Pataria vaikui ir mamai skirto asortimento Varle.lt specialistė Ineta Meškelevičiūtė.
Mobili auklė su kamera ar be jos?
Dar prieš keletą metų dominavo modeliai, kurie perduodavo tik iš vaiko kambario sklindantį garsą. Tokio tipo įrenginius tėvai naudojo daugiausia naktimis. Pastaruoju metu rinkoje pradėjo rastis mobilios auklės, kurios aprūpintos viena ar keliomis kameromis. Žinoma, toks papildomas funkcionalumas turi savo kainą. Šiuolaikiškos mobilios auklės leidžia realiuoju laiku pažiūrėti į vaiko kambarį, todėl ir kainuoja daugiau nei tos, kurios perduoda tik garsą.
Taigi, kokį modelį rinktis? Sprendimas priklauso tik nuo individualių poreikių. Žinoma, mobilių auklių modeliai su kameromis siūlo didesnį saugumą. Vaiko stebėjimo per kamerą funkcija suteikia galimybę patikrinti, ar vaikas kartais neguli be antklodės, netyčia neuždengė veido pagalve ir kt. Jei nejaučiama nerimo ir baimių dėl tokių dalykų, galima drąsiai pirkti modelį, kuris perduoda tik garsą. Kai kurie modeliai yra aprūpinti tokiais patogumais:
Naktinis režimas leidžia stebėti vaiką naktį, kai kambaryje yra užgesintos šviesos. Tai įmanoma infraraudonųjų spindulių panaudojimo dėka.
Monitorius. Kai kurios mobilios auklės vietoj įprasto ekrano, įmontuoto imtuvo stotelėje, yra aprūpintos atskiru monitoriumi.
Vaizdo kokybė naktį
Jei nusprendėte rinktis mobilią auklę, kuri perduoda tik garsą, šią dalį galite praleisti. Tačiau jei svarstote apie modelį su kamera, pagalvokite, kokios naktinio vaizdo kokybės jums reikėtų. Pirmiausia reikėtų atkreipti dėmesį į maksimalią kameros siūlomą raišką. 320×240 arba 640×480 vertės pakanka vaiko kambario stebėjimui esant geram apšvietimui dienos metu. Jei apšvietimas žada būti ne pats geriausias, būtinai paieškokite didesnės kameros raiškos mobilių auklių modelių. Šiuo atveju 1280×720 kameros raiška skamba tikrai įtikinamai, nes leis pamatyti žymiai detalesnį vaizdą. Atkreipkite dėmesį į tai, kad jei vaiko kambaryje bus visiškai tamsu, nepadės net ir didžiausia raiška. Tokiu atveju rekomenduojama pagalvoti apie naktinio matymo infraraudonųjų spindulių mobilią auklę. Tokiai mobiliai auklei tamsa ne kliūtis. Be to, kadangi žmogaus akis nefiksuoja infraraudonųjų spindulių, jie netrukdys vaikui.
Mobilių auklių tipai
Nepriklausomai nuo įrenginio tipo, visų mobilių auklių veikimo principai yra panašūs. Mobilios auklės įrenginį sudaro du pagrindiniai elementai: siųstuvas vaiko kambaryje ir imtuvas, kurį su savimi į kitą patalpą pasiima tėvai. Kai vaikas pradės verkti ar kalbėti, siųstuvas pagaus garsą ir perduos jį imtuvui. Svarbiausia yra tai, kad mobilios auklės įrenginys pasižymi beviele komunikacija.
Svarbus klausimas, į kurį reikėtų atsakyti, kokią mobilią auklę rinktis: su analoginiu ar skaitmeniniu signalu. Šis parametras turi įtakos signalo kokybei, jo diapazonui ir potencialių trukdžių lygiui. Rinktis galima iš mobilių auklių, duomenų perdavimui naudojančių skaitmeninį arba analoginį signalą. Ką tai reiškia?
Analoginis signalas
Analoginis signalas perduodamas nepertraukiamu būdu. Paprasčiausia jį lyginti su signalais, kurie naudojami CB radijuje. Analoginis signalas užtikrina gerą diapazoną, tačiau, deja, taip pat yra susijęs su nemažu sutrikimų skaičiumi. Jei gyvename ramioje aplinkoje, šios problemos nepastebėsime, tačiau jei gyvename mieste ar šalia judrios gatvės, mobilios auklės signalą neigiamai veiks išoriniai signalai ir trukdžiai. Iš tikrųjų šiuolaikiniai gamintojai isšprendė šią problemą ir pasiūlė sprendimą, kuris signalo priėmimui naudoja keletą kanalų. Analoginio signalo mobilios auklės privalumas yra žemesnė kaina ir didelis diapazonas (iki 2 km, nors yra įrenginių, kurie atviroje erdvėje veikia net iki 5 km).
Skaitmeninis signalas
Skaitmeninis signalas – duomenų perdavimo rūšis identiška tai, kuria naudojasi mūsų namų maršrutizatoriai ar tarpusavyje komunikuojantys telefonai. Lyginant su analoginiu signalu, skaitmeninis pasižymi mažesniu diapazonu (iki 600 m atviroje erdvėje), tačiau duomenų perdavimo kokybė reikšmingai geresnė.
Mobilios auklės veikimo diapazonas
Tai svarbus parametras, kuris, deja, ne visada gamintojų yra aiškiai nurodomas pagrindinėje produkto specifikacijoje. Veikimo diapazonas dažniausiai yra nurodomas metrais. Tai vertė, kuri apibrėžia atstumą, užtikrinantį sklandų duomenų perdavimą tarp siųstuvo, esančio vaiko kambaryje ir imtuvo, kuris yra šalia tėvų.
Mobilių auklių gamintojų nurodomu veikimo diapazonu nereikėtų pasitikėti aklai. Dauguma mobilių auklių gamintojų pateikiamos veikimo diapazono reikšmės aktualios tik palankiomis sąlygomis ir atviroje aplinkoje. Visai kas kita yra realios įrenginių naudojimo sąlygos. Mobilios auklės juk naudojamos butuose ar namuose, kur patalpos yra atskirtos neplonomis sienomis. Maksimalų mobilios auklės veikimo diapazoną realiomis sąlygomis galima nustatyti taip: gamintojo nurodomą veikimo diapazoną padalinti iš 5.
Mobilios auklės kanalai
Ieškant mobilios auklės vertėtų rinktis tokią, kuri siūlo bent keletą duomenų perdavimo kanalų. Tokia savybė leistų visada rasti kanalą, kuris pasižymi mažesniu trukdžių skaičiumi. Įdomus ir naudingas sprendimas – automatinis kanalų skenavimas ir pasirinkimas to, kuriam būdingas mažesni trukdžiai.
Signalo dažnis
Geriausia pasiteisina mobilios auklės, kurios veikia 1,88 arba 2,4 GHz dažniais. Tokie dažniai leidžia siųsti signalą be trukdžių. Nerekomenduojama rinktis 446 MHz dažnio modelius.
Jautrumo reguliavimas
Atkreipkite dėmesį į mikrofono jautrumo nustatymo galimybę. Ji užtikrins tai, kad įrenginys nereaguotų ir nefiksuotų nesvarbių garsų.
Mobili auklė su dvikrypte komunikacija
Kadangi mobili auklė leidžia girdėti vaiko balsą, kodėl vaikas negali girdėti to, ką jam sakome? Tokį klausimą mobilių auklių gamintojai sau iškėlė prieš keletą metų ir rinkoje greitai pradėjo rastis būtent tokia galimybe aprūpinti modeliai. Viskas veikia ganėtinai paprasto principo pagrindu. Prie vaiko lovytės be mikrofono ir galimos kameros taip pat yra nedidelis garsiakalbis, kurio dėka galime bendrauti su vaiku. Toks sprendimas turi daug privalumų. Tėvų balsas labai dažnai gali vaiką nuraminti. Tačiau yra ir kita medalio pusė. Nepamirškime, kad mūsų balsą garsiakalbis deformuos. Suaugusiems, telefonu bendraujantiems asmenims, šis reiškinys yra suprantamas, tačiau mažam vaikeliui – dar ne. Dėl šitos priežasties negalime būti visiškai tikri, ar vaikas atpažins mūsų balsą.
Judanti kamera
Tie, kurie nusprendė rinktis mobilią auklę, perduodančią tik garsą, šią dalį gali praleisti. Tiems, kurie galvoja apie įrenginį su kamera, siūloma pagalvoti apie tokį, kuris yra aprūpintas judančia kamera. Žinoma, tokie modeliai kainuoja žymiai daugiau nei mobilios auklės su statiškomis kameromis. Visų pirma, reikėtų pagalvoti apie pagrindinę mobilios auklės kameros panaudojimo paskirtį. Šiuo atveju labai daug priklauso nuo vaiko amžiaus. Jei turime kūdikį ir iš esmės norime stebėti jo miegą, mūsų kamera turės užduotį stebėti tik lovytę. Šiuo atveju nėra poreikio žvalgytis po kitas kambario dalis.
Tačiau jei vaikelis jau kiek paaugęs ir norime jį palikti vieną kambaryje ar prižiūrint vyresniam, vertėtų rinktis mobilią auklę su judančia kamera, kuri leistų stebėti visą kambarį.
Mobili auklė su duomenų įrašymo galimybe
Nemaža vidutinės ir aukštesnės kategorijų mobilių auklių dalis pasižymi stebėsenos duomenų įrašymo galimybe. Pagalvokite, ar šis funkcionalumas jums praverstų. Tokie duomenys dažniausiai įrašomi microSD arba microSD HC atminties kortelėse. Įrašomas tiek garsas, tiek vaizdo įrašai. Kam galėtų būti reikalinga ši funkcija? Visų pirma, augančio vaikelio gyvenime yra daugybę pirmų ir nepakartojamų akimirkų. Dažnai jos įvyksta taip greitai ir mes nespėjame pasiruošti jas užfiksuoti: nufotografuoti ar nufilmuoti. Mobili auklė su duomenų įrašymo galimybe gali padėti nepraleisti nieko svarbaus.
Antras funkcionalumas yra susijęs su vaiko sveikata. Jei kažkoks vaiko elgesys jus neramina, turėsite vaizdo įrašą, kurį galėsite parodyti gydytojui. Dar vienas šio dalyko pritaikymo pavyzdys – galimybė stebėti tikrą auklę, kuri prižiūri vaiką.
Papildomos mobilios auklės funkcijos
Siekdami savo produktų išskirtinumo, mobilių auklių gamintojai aprūpina įrenginius įvairiomis papildomomis funkcijomis. Kartais tai būna nelabai praktiški dalykai, tačiau dažniausiai šios papildomos funkcijos tampa papildoma verte ar savybe, nulemiančią konkretaus mobilios auklės modelio pasirinkimą.
Aktyvavimas garsu. Po įjungimo mobili auklė turi veikti nepertraukiamu būdu, tačiau tai nereiškia, kad visą laiką įrenginys turi veikti pilnai išnaudodamas visas savo funkcijas. Kaip žinia, maži vaikeliai daug miega. Jei mūsų pasirinktas mobilios auklės modelis turės aktyvavimo garsu funkciją, visą tą vaikelio miego laiką, įrenginys veiks budėjimo režimu ir įsijungs tada, kai kambaryje pasigirs garsas.
Duomenų perdavimas į telefoną. Mobilios auklės imtuvą dažnai sudėtinga įsidėti į kišenę. Visai kitas reikalas, kai tai yra telefonas, kurį ir taip visada turime po ranka. Kai duomenų perdavimo į telefoną funkcija pasižyminti mobili auklė nustatys sklindančius vaiko kambaryje garsus, suskambės telefonas, o jūs per ausines išgirsite perduodamą garsą.
Judesio jutiklis. Jutiklinis padas dedamas po lovytės čiužiniu. Aliarmas suskamba tada, kai 20 sekundžių neaptinkama jokių judesių.
Priedai
Dažnai siųstuvas ir imtuvas nėra vieninteliai mobilios auklės elementai. Kartais komplektacijoje galima rasti praktiškų priedų. Vertėtų atkreipti dėmesį į tai, ar komplektacijoje yra papildoma imtuvo stotelė ir papildoma kamera.
Papildoma imtuvo stotelė. Antro imtuvo turėjimo galimybė turi daug privalumų. Tokiu atveju abu skirtinguose kambariuose esantys tėvai gali stebėti vaiko kambarį. Tokia galimybė padidina saugumą.
Papildoma kamera. Kas sakė, kad mobili auklė gali stebėti tik vieną vaiką? Jei turime daugiau vaikų, pastatyta kitoje kambario dalyje kamera labai pravers. Tam, kad būtų galima pamatyti antros kameros vaizdą, tereikia perjungti kitą kanalą.
Kvėpavimo monitorius. Labai praverčiantis jutiklis, kuris padedamas po vaiko čiužiniu. Jo uždavinys – stebėti vaikelio kvėpavimą. Aliarmas įsijungia tada, kai jutiklis 15 sekundžių neaptinka kvėpavimo.
Oro temperatūros ir drėgmės kontrolė
Šiuolaikiška mobili auklė labai dažnai pasižymi kur kas platesnėmis galimybėmis nei tik reagavimas į vaiko verksmus ir šauksmus. Pažymima, kad kai kurie mobilių auklių modeliai leidžia stebėti kambario sąlygas. Tokiomis galimybėmis pasižymi įrenginiai, kurie yra aprūpinti termometru arba higrometru. Nuotolinio termometro naudingumas nereikalauja išsamių argumentų. Maži vaikai yra labai jautrūs temperatūros pokyčiams, todėl vertėtų pagalvoti apie mobilią auklę, kuri informuoja apie temperatūrą. Oro drėgmės klausimas taip pat labai svarbus. Ypač šildymo sezono metu oras vaiko kambaryje gali labai išsausėti. Sausas oras apsunkina mažylio miegą ir sukelia jam nepatogumų (išsausėjusi gerklė). Turint galimybę realiuoju laiku stebėti oro drėgmę vaiko kambaryje, galima greitai reaguoti į pokyčius.
Maitinimas
Kaip ir dauguma kitų elektroninių įrenginių, mobilios auklės gali būti maitinamos keliais būdais:
- Baterijomis/akumuliatorinis
- Tinklo
- Kombinuotas
Rekomenduojama rinktis tokius įrenginius, kurie pasižymi tiek maitinimu baterijomis/akumuliatoriniu, tiek tinklo. Tokie mobilių auklių modeliai praverčia labai įvairiose situacijose: kai vaikai su tėvais yra netipinėse vietose, keliauja, kai namie dingsta elektros energija. Be to, labai patogu, kai įrenginį bet kurią akimirką galima įkrauti.