Sausų lapų tvarkymas – ko gero vienas didžiausių rudens darbų. Vietoj daug pastangų reikalaujančio grėbimo pasinaudok lapų pūstuvu. Šis įrenginys žaibišku greičiu ne tik pašalins nepageidaujamus lapus, bet ir senos žolės likučius, smulkias šakas, o tu turėsi daugiau laiko sau ir mėgstamai veiklai.
Šiuolaikiniai lapų pūstuvai – tai aukščiausios technologijos įprastos šluotos variantas. Jie nuostabiai padeda išvalyti aikšteles, takelius, gėlynus ir vejas. Stipraus nukreipto oro srauto dėka lapų pūstuvai padeda lengvai surinkti atliekas į krūvas.
Lapų pūstuvų veikimo principas
Šių įrenginių veikimo principas artimas dulkių siurblių mechanizmui, tik skirtingai nei pastarasis gali ne tik siurbti, bet ir pūsti. Būtent pūtimo režimas yra patogiausias būdas susitvarkyti su rudeniniais lapais. Nukreipta oro srovė supučia lapus į vieną vietą, iš kurios jau nesudėtinga lapus surinkti į maišus. Tipinis lapų siurblys gali surinkinėti lapus į specialų maišelį, o pūstuvas leidžia surinkti lapus į vieną pasirinktą vietą.
Jeigu niekada nesinaudojai lapų pūstuvu ar siurbliu, ko gero pagalvoji: kam apskritai reikalingas toks daiktas? Juk sodą ir teritoriją aplink namus galima sutvarkyti šluotos ir grėblių dėka. Dabar įsivaizduok, kad visus savo namus turi sutvarkyti tik šluostės, šluotos ir šepečio pagalba. Visus kilimus, dangas, plyšius, grindis – išvalyti be dulkių siurblio. Ar nebūtų tai labai sunkus ir darbui imlus uždavinys? Šiandien jau ko geras retas įsivaizduoja namų tvarkymą be dulkių siurblio – ilgiau galvojame tik apie tinkamo tipo įrenginio pasirinkimą, tačiau labai retai ar verta apskritai jį turėti. Panašiai yra ir su lapų pūstuvais bei siurbliais. Tikriausiai dabar tau tai atrodo kaprizas, nereikalingos išlaidos? Varle.lt specialistų teigimu, taip yra iki to momento, kol lapų pūstuvai ir siurbliai išbandomi praktiškai.
Kam man reikalingas lapų pūstuvas ar siurblys?
Lapų pūstuvas ar siurblys yra nuostabus būdas sutvarkyti sodą ar kitą teritoriją žymiai greičiau nei pasitelkiant tradicinius šių darbų metodus. Šių įrenginių dėka gali pašalinti nukritusius lapus, smulkias šakas, nupjautą žolę, kankorėžius, giles, taip pat – nuo takelių smėlį.
Lapų pūstuvas ypač pravers jei turi didelę teritoriją – iškart pajusi, kad sutaupai nemažai laiko, o tvarkymas taps paprastesnis ir patogesnis. Kietų paviršių valymas (sodo, kiemo takeliai) bus ne tik lengvesnis ir greitesnis bet ir tikslesnis nei tradicinio šlavimo metu. Galima bus susiurbti, nupūsti lapus, augalų likučius ir smėlį iš įvairių kampelių, kurie įprasta šluota būna nepasiekiami.
Be galimybės susiurbti lapus daug sodo siurblių taip pat turi atliekų smulkinimo funkciją. Tokiu atveju susiurbti lapai, nedidelės šakos ir kitos liekanos prieš patekdamos į maišą yra tiksliai susmulkinamos. Ši funkcija suteikia du privalumus. Pirmiausia, susmulkintos liekanos maišuose užima mažiau vietos. Pažymima, jog po smulkinimo lapų talpa sumažėja iki 10 kartų! Antrą privalumą pajusi, jei surinktas liekanas nemesi į šiukšliadėžę, o panaudosi kompostavimui.
Lapų pūstuvų tipai
Varle.lt sodo technikos specialistai siūlo atkreipti dėmesį į tai, jog rinkoje egzistuoja keli šios įrangos tipai.
Elektriniai lapų pūstuvai
Elektriniai lapų pūstuvai ne tik lengvi, bet ir mažiau vibruoja bei tyliau veikia. Tokį lapų pūstuvą įjungti paprasta – pakanka paspausti mygtuką. Elektrinį lapų pūstuvą rekomenduojama rinktis turintiems mažo ploto sklypus.
Benzininiai lapų pūstuvai
Palyginus su elektriniais, benzininiai lapų pūstuvai pasižymi didesniu triukšmingumo lygiu ir didesniu svoriu. Tačiau tai visai nereiškia, kad dėl to šio tipo lapų pūstuvų net neverta svarstyti. Benzininiai lapų pūstuvai turi kitų privalumų, kurių pagrindiniai yra: efektyvumas, galingumas ir patogumas. Su tokiu įrenginiu neturėsite rūpintis laidais ir jaudintis dėl jų ilgio. Pasirinkę benzininį lapų pūstuvą galima laisvai judėti po visą tvarkomą teritoriją.
Rankiniai lapų pūstuvai
Rankiniai lapų pūstuvai tinkami nedidelių teritorijų tvarkymui. Šie įrenginiai būna aprūpinti patogia rankena, kartais turi dirželį. Rankiniams lapų pūstuvams būdingas nedidelis svoris ir pakankamai kompaktiški išmatavimai. Rankinių modelių variklis būna arba elektrinis, arba grandininis ir dažniausiai – dviejų taktų.
Ant nugaros nešiojami lapų pūstuvai
Tokia įranga laikoma profesionalia. Ant nugaros nešiojami lapų pūstuvai būna aprūpinti benzininiais varikliais, nes yra orientuojami ilgai trunkančiam naudojimui plačiose teritorijose, kur dažnai elektros tiekimas yra keblus dalykas. Svarbiausia tokio įrenginio dalis savo konstrukcija primena didelę kuprinę su patogiomis petnešomis, kurių dėka naudotojas gali jaustis laisvai ir patogiai.
Lapų pūstuvai su ratais
Šie įrenginiai jau laikomi tikrų tikriausiais sodo siurbliais. Šie rimti ir galingi lapų pūstuvai-siurbliai skirti masiniams lapų tvarkymui didelėse teritorijose. Jie būna aprūpinti plačiais antgaliais ir vienu „važiavimu“ surenka iki 65 cm plotyje išdėstytus lapus. Žinoma, tokių įrenginių šiukšlių rinktuvo talpa tikrai įspūdinga ir gali siekti ne vieną šimtą litrų. Dažnai tokie prietaisai būna aprūpinti galinga pjovimo sistema, todėl gali atlikti šiukšlių smulkintuvo funkcijas.
Pagrindiniai lapų pūstuvo/siurblio parametrai
Siurblio ar pūstuvo galingumas yra pagrindinis parametras, kurį reikėtų rinktis pagal sodo ar kiemo plotą. Kuo didesnis įrenginio galingumas, tuo greičiau siurblys susiurbia, o pūstuvas nupučia lapus, o tai reiškia ir mažesnį visą teritorijos tvarkymo laiką. Todėl šiuo atveju galiotų tokia rekomendacija: kuo didesnis sodas ar kita teritorija, kurią reiktų valyti nuo lapų, tuo didesnio galingumo įrenginį siūloma rinktis. Kaip taisyklė, didesniu galingumu pasižymi vidaus degimo variklį turintys įrenginiai. Mažesnį plotą turinčioms teritorijoms pilnai užtenka elektrinių įrenginių. Renkantis elektrinį įrenginį rekomenduojama atkreipti dėmesį į tai, ar jis yra aprūpintas terminiu perkrovos jungikliu. Tokios apsaugos trūkumas lemia, kad mažo (650 W ar mažesnio) galingumo įrenginių veikimą kas kurį laiką reikia stabdyti, mat priešingu atveju gali perkaisti ar net sudegti variklis.
Svoris yra kitas dėmesio vertas parametras. Dažniausiai svoris būna 4–6 kg. Dažnai lapų siurbliai turi diržą per petį, todėl tokiu atveju įrenginys valdomas laikant jį rankose. Tad norint mažiau vargti, reikėtų rinktis kuo lengvesnį įrenginį.
Lapų siurblių funkcionalumas
Atsižvelgiant į tai, jog lapų pūstuvo ar siurblio pritaikymas turėtų palengvinti ir paspartinti darbus sode ar kieme, vertėtų atkreipti dėmesį į tai, ar planuojama įsigyti įranga turi funkcionalius sprendimus, kurie prisidėtų prie laukiamų paprastesnio darbo rezultatų.
Pirmasis elementas – maišelis lapams. Tokių maišelių talpa svyruoja nuo 25 iki 70 litrų. Kuo talpesnis maišelis, tuo rečiau reikia pertraukti darbą tam, kad jį ištuštintume. Tačiau žvelgiant iš kitos pusės, didesnis maišelis taip pat reiškia didesnį svorį. Tai reiškia, jog maišelio dydį reikėtų rinktis atsižvelgiant tiek į savo fizines galimybes, tiek į atliekų kiekį. Apibendrinant – optimalus maišelio dydis yra apie 45 litrų. Toks maišelis leis ilgesnį laiką dirbti be pertraukų, tačiau tuo pačiu yra lengvas ir patogus (leidžia pakankamai laisvai judėti tarp medžių ir krūmų).
Lapų smulkintuvas – tai kitas elementas, kuriuo turėtų būti aprūpintas geras ir praktiškas lapų pūstuvas/siurblys. Kaip jau minėjome, smulkintuvo funkcijos dėka galima reikšmingai sumažinti sodo atliekų užimamą vietą. Smulkinimo elementais gali būti iš plastiko pagamintos ventiliatoriaus mentės arba patvaresni grūdinto plieno peiliai. Tačiau naudojantis smulkinimo funkcijomis verta atkreipti dėmesį į tai, kad netyčia nebūtų įsiurbti akmenys, kurie galėtų lengvai pažeisti smulkintuvo peiliukus.
Saugus įjungimo/išjungimo jungiklis taip pat yra svarbus elementas. Daugumos lapų siurblių siurbimo galia yra tokia didelė, jog tikrai nereikėtų palikti įjungto įrenginio be priežiūros. Akimirką trukęs neatidumas gali lemti, jog bus susiurbta tai, ko nereikia... Dėl šitos priežasties geras ir praktiškas sprendimas yra įjungimo jungiklis, kurį reikia spaudinėti visą darbo laiką. Tai ko gero saugiausias sprendimas, leidžiantis greitai išjungti įrenginį. Paprasčiausiai nustojus spaudinėti, įrenginys išjungiamas. Toks funkcionalumas suteikia garantiją, jog dėl neatidumo ar kitų priežasčių tikrai nebus paliktas be priežiūros įjungtas įrenginys.
Galimybė siurblį perjungti į pūstuvą. Tokia funkcija leidžia atliekas ne tik susiurbti, bet ir nupūsti. Lapų pūstuvas atstoja tradicinę šluotą, tik su žymiai didesne galia. Todėl nupūtimo metu lapų „šlavimas“ vyksta greičiau ir efektyviau.
Veikimo režimai
Prieš įsigyjant lapų pūstuvą Varle.lt specialistai pataria nuspręsti, ar reikalingas paprastas lapų pūstuvas ar reikės įrenginio, pasižyminčio keliais veikimo režimais. Skiriami keli lapų pūstuvų veikimo režimai:
- Pūstuvas – pučiamo iš vamzdžio oro srovė padeda surinkti lapus ir šiukšles vienoje vietoje.
- Siurblys – veikia dulkių siurblio principu ir surenka lapus bei kitas šiukšles į specialų maišelį.
- Smulkintuvas – santykinai nauja funkcija, leidžianti susmulkinti surinktas į maišelį atliekas ir tokiu būdu sumažinanti jų talpą.
Populiariausi gamintojai
Daug garsių šios įrangos prekės ženklų jau spėjo pelnyti savo pripažinimą visame pasaulyje.
Populiariausius ir aukštos kokybės lapų pūstuvus gamina:
- „Bosch“;
- „Ryobi“;
- „Ikra Gmbh“;
- „Grizzly“.
Lapų pūstuvo įsigijimas – protinga investicija, kuri padės sumažinti fizinį krūvį ir sutaupyti nemažai laiko, kurį galima praleisti kur kas maloniau nei grėbiant ir šluojant lapus.