Šiuolaikinės skalbimo mašinos naudoja naujausius technologijų pasiekimus ir sugeba prisitaikyti prie mūsų poreikių. Ši apžvalga supažindins su skalbyklių tipais, jų techninėmis charakteristikomis ir padės išsirinkti geriausiai tinkantį modelį.
Skalbyklės dydis
Skalbimo mašinos pasirinkimas visų pirma priklauso nuo to, kur planuojame ją statyti ir kiek vietos galime jai skirti. Dauguma gamintojų siūlo trijų rūšių skalbykles – standartines, siauras ir mažagabarites. Standartinių skalbyklių matmenys (aukštis x plotis x gylis) yra 85 x 60 x 58 cm. Tokios skalbyklės statomos didesnėse patalpose, maždaug 3–5 centimetrų atstumu nuo sienos – šis atstumas yra būtinas vamzdžiams ir laidams sujungti.
Siauras skalbykles, kurių gylis siekia 37–48 centimetrų, labiau tinka statyti virtuvėje ar koridoriuje. Pačioms mažiausioms patalpoms pritaikytos mažagabaritės (67 x 50 x 40 cm) iš viršaus įkraunamos skalbyklės.
Skalbimo mašinų tipai
Visas skalbykles galima suskirstyti į dvi rūšis:
– Iš viršaus įkraunamas skalbykles. Šie įrenginiai užima mažai vietos. Įdedant ir išimant skalbinius nereikia žemai lankstytis. Tačiau tokiuose įrenginiuose telpa mažiau skalbinių (iki 5 kg), virš jų negalima kabinti spintelių ir dėti daiktų, nes įkrovimo dangtį teks nuolat atidarinėti.
– Iš priekio įkraunamos skalbyklės mažiau vibruoja darbo metu. Gamintojai siūlo didelės talpos būgnus turinčius modelius. Tačiau šie įrenginiai užima daugiau vietos.
Talpa
Didelį būgną turinčios skalbimo mašinos suteikia skalbiniams daugiau erdvės ir galimybę laisviau judėti skalbimo metu, todėl jos užtikrina efektyvesnį skalbimą. Didelė būgno talpa leidžia lengviau planuoti namų ruošą, sumažindama per savaitę reikalingų skalbimų skaičių. Skalbyklės įkrova yra nurodoma kilogramais. Kad būtų lengviau susiorientuoti, turėkime omenyje, kad vieną kilogramą skalbinių vidutiniškai sudaro pilna vieno žmogaus apranga bei rankšluostis. Norint išplauti antklodę, prireiks mažiausiai 7 kilogramų talpos būgno. Nauji įrenginiai aprūpinti jutikliais, kurie sugeba nustatyti skalbinių apkrovą bei užterštumo lygį. Jų dėka parenkamas tinkamiausias vandens ir skalbimo priemonės kiekis. Pasiekusi reikiamą skalbinių švaros lygį, skalbyklė išsijungia taupydama laiką ir pinigus.
Būgno sukimosi greitis
Baigus skalbimo ciklą, skalbimo mašinos būgnas ima suktis didžiausiu greičiu. Išcentrinės jėgos dėka iš skalbinių pašalinamas vandens perteklius. Išgręžti skalbiniai būna drėgni, bet ne šlapi. Daugumos skalbyklių būgnai gali suktis maksimaliu 1000–1200 sūkių per minutę greičiu. Didesnė sukimosi sparta (1600 sūkių per minutę) gali praversti skalbiant rankšluosčius. Tuo tarpu gręžiant gležnus ir delikačius audinius, būgno sukimosi greitį būtina sumažinti, kad drabužiai neišsitampytų ir nesuplyštų.
Energijos efektyvumo klasė
Dauguma naujų skalbimo mašinų gali pasigirti bent jau A+ energijos efektyvumo klase. Tokio įrenginio per metus suvartotos energijos sąskaita siekia apie 35–40 eurų per metus. Įsigiję A+++ įrenginį elektros sąnaudas galėsime sumažinti apie pusantro karto.
Skleidžiamas triukšmas
Gamintojų siūlomi skalbyklių modeliai darbo metu skleidžia nuo 45 iki 65 decibelų – dB(A) – triukšmą. Viršutinė riba prilygsta pro atvirą langą iš gatvės sklindantiems garsams, o apatinė artima šaldytuvo agregatų darbo metu keliamam triukšmui.
Atviro išplanavimo butuose verta rinktis tylią iki 50 db(A) garsu veikiančią skalbyklę. Tuomet jos darbas netrikdys namiškių ramybės, galėsime įrenginiu naudotis net vėlyvą vakarą. Tylų darbą garantuoja naujos kartos grafito šepetėlių neturintys inverteriniai varikliai. Jie ne tik mažiau triukšmauja, bet ir yra ilgaamžiškesni už anksčiau gamintus modelius.
Naudingos skalbimo programos
– Greitasis skalbimas („Quick Wash“) – pati populiariausia skalbimo programa. Jos dėka galima per pusvalandį atšviežinti drabužius, todėl greitasis skalbimas labai praverčia skubantiems ir užimtiems žmonėms.
– Sportinės aprangos skalbimas. Puikiai tinka stipriai išteptiems rūbams ar žaidimų aikštelėje savo išvaizdą praradusiems vaikų drabužiams.
– Dėmių išėmimo funkcija įveikia vyno bei kitas sunkiai pašalinamas dėmes.
– Antialerginė programa leidžiančia iš drabužių pašalinti šienligę sukeliančias žiedadulkes bei kitus alergenus ir pagerina alergija sergančių žmonių savijautą.
Naujausios technologijos
Šiuolaikinės skalbyklės aprūpintos naudingomis drabužių priežiūros funkcijomis.
– Švelnus skalbimas. Tradicinis skalbimo procesas gali pažeisti audinio struktūrą. Jis nelabai tinka gležnoms, greitai formą prarandančioms medžiagoms, pavyzdžiui, linui, šilkui ar vilnai. Iš jų pasiūti drabužiai greitai sensta ir išblunka. Skalbyklės, kurios yra aprūpintos švelnaus skalbimo funkcija, naudoja skalbimo ciklus, kurie savo rezultatais labai artimi skalbimui rankomis. Audiniai išlieka švelnūs, stangrūs ir ilgiau išlaiko natūralius atspalvius.
– Elektros, vandens ir skalbimo priemonių taupymas. Daugelis įrenginių naudoja technologijas, leidžiančias sumažinti elektros ir vandens suvartojimą. Tokios skalbyklės prisitaiko prie skirtingos skalbinių krovos bei drabužių užterštumo lygio. Kai kurie prietaisai turi patogų ir ekonomišką skalbimo priemonės dozavimo mechanizmą. Jame esančią skalbiklio talpą reikia pildyti ne dažniau nei kartą į kelias savaites.
– „Wi-Fi“ ryšys ir išmaniosios programėlės. Gamintojai skalbimo mašinose pradėjo diegti ir išmaniąsias technologijas, palengvinančias skalbyklės valdymą ir priežiūrą. Naudojant išmanųjį telefoną, galima diegti papildomas funkcijas, atrasti bei šalinti gedimus, valdyti įvairias mašinos funkcijas.