Tvarkymasis tarp medžių ir krūmų visada susijęs su didele krūva nukirstų ar nukritusių šakų ir šakelių. Žinoma, turintys krosnį, žino, kaip jas realizuoti, tačiau ką daryti tiems, kurie neturi kur sudeginti prisikaupusių kieme ar sode šakų? Susikaupusių po medžių ir krūmų genėjimo atliekų tvarkymas neretai gali būti kiek problematiškas, nes deginimas ne visada yra galima išeitis. Utilizuoti tokias šakų atliekas gali padėti toks įrenginys kaip šakų smulkintuvas. Jo dėka šakos greitai susmulkinamos ir gali būti panaudotos kompostavimui.
Vis daugiau savo sodą ar daržą turinčių žmonių nori, kad jų vaisiai ir daržovės išaugtų maksimaliai ekologiški ir saugūs sveikaitai, todėl atsisako cheminių trąšų. Tačiau kuo tada tręšti augalus? Šiukšlėmis iš savo pačių sklypo! Žinoma, prieš tai jas dar reikia sudėti į komposto krūvą ir tai bus ekologiškiausios ir kokybiškiausios trąšos. Maža to, tai yra labai praktiškas atliekų panaudojimas. Šakos, išdžiuvosios gėlės... – visa tai nuostabi žaliava būsimam kompostui. Viskas ką reikia padaryti – susmulkinti, o vėliau sudėti į vieną krūvą. Ir čia į pagalbą ateina specialiai tam tikslui sukurti įrenginiai – smulkintuvai.
Tai, kaip šakų smulkintuvų įrangos gamintojai pozicionuoja šią įrangą implikuoja į jų pritaikymo sritis:
- Medžių šakų smulkinimas
- Krūmų šakų smulkinimas
- Kitų augalų šakų smulkinimas
- Parengimas mulčiavimui
- Komposto paruošimas
Ką daryti su šakų skiedromis?
Optimalus sprendimas – pasinaudoti šakų smulkintuvu. Gautas drožles galima panaudoti kompostavimui. Taip pat galima nukloti jomis takelius ir tokiu būdu sukurti apsauginius sluoksnius nuo piktžolių. Nepriklausomai nuo to, kaip bus panaudotos skiedros, svarbus yra geros kokybės įrangos pasirinkimas. Protingas pasirinkimas ne tik sutaupys nemažai laiko ir darbo sąnaudų bei apsaugos nuo vėlesnių rūpesčių, susijusių, pavyzdžiui, su šakų smulkintuvo gedimais.
Kokį įrenginį pasirinkti?
Šakų smulkintuvo pasirinkimas priklauso nuo turimo sodo dydžio bei reguliariai prižiūrimų medžių ir krūmų kiekio. Atskiri įrenginių modeliai gali skirtis savo maitinimo šaltiniais, technika, triukšmingumu, variklio galingumu, smulkinimo galimybėmis ir papildomais komplektacijos elementais – priedais. Svarbiausias yra smulkinimo mechanizmas. Tam tikra kokybės garantija yra ir kaina. Paprasčiausią elektrinį įrenginį, skirtą mažam sodui galima rasti už sumą nesiekiančią 140 eurų. Už našesnį, vidaus degimo variklį turintį šakų smulkintuvą gali tekti sumokėti jau nuo 500 eurų. Priklausomai nuo dydžio ir technologijos įrenginys įprastai sveria 15 –80 kg. Svarbiausia apgalvoti savo poreikius ir lūkesčius.
Šakų smulkintuvų tipai
Varlė.lt specialistai siūlo atkreipti dėmesį į tai, kad rinkoje egzistuoja du pagrindiniai šakų smulkintuvų tipai.
Elektrinis šakų smulkintuvas veikia žymiai tyliau nei vidaus degimo variklį turintis įrenginys. Tai draugiškas aplinkai ir kaimynui įrenginys. Įprastai didžiausias šakų skersmuo siekia 4 mm. Sklandaus veikimo sąlyga yra lengvai prieinami elektros šaltiniai. Elektrinis šakų smulkintuvas tinka nedideliems sklypams.
Vidaus degimo variklį turintis šakų smulkintuvas, kaip taisyklė, yra našesnis nei elektrinis. Tokio tipo įrenginys veikia triukšmingiau, tačiau yra pajėgus smulkinti storesnes šakas.
Į kokius parametrus verta atkreipti dėmesį?
Variklio galingumas
Vienas svarbiausių parametrų, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį renkantis šakų smulkintuvą yra variklio galingumas ir aukštas sukimosi momentas. Geri elektriniai smulkintuvai pasižymi bent jau 2400–2500 W (prasideda nuo 1200 KW) galingumu, o vidaus degimo variklį turintys modeliai turi bent jau 4000–5000 W.
Didžiausias šakų skersmuo
Variklio galingumas lemia, ar didesnio skersmens šakos bus smulkinamos sklandžiai. Ne itin našų variklį turintis smulkintuvas veikimo metu gali neretai blokuotis. Įprastai informacija apie didžiausią smulkinamų šakų skersmenį pateikiama produkto aprašyme. Pažymima, jog standartiniai modeliai smulkina 40–60 mm skersmens šakas, tačiau rinkoje yra ir dvigubai našesni įrenginiai.
Šakų įtraukimo funkcija
Naudinga šakų smulkintuvo funkcija yra šakų įtraukimas, prisidedantis prie didesnio darbo patogumo, mat tokią galimybę turintis įrenginys į smulkinimo mašiną atliekas įsiurbia pats.
Krepšys skiedroms
Rekomenduojama atkreipti dėmesį, ar šakų smulkintuvas yra aprūpintas krepšiu skiedroms. Tai patogus priedas, kurio dėka nereikės susmulkintų atliekų rinkti rankomis. Krepšys ar kitokios formos talpykla skiedromis turėtų pasižymėti pakankamai dideliais išmatavimais tam, kad nereikėtų dažnai jos tuštinti. Vertėtų rinktis bent jau 40 l talpos krepšį.
Atbulinė eiga ir perkrovos jungiklis
Atbulinė eiga palengvina smulkinančio įrenginio išvalymą tuo atveju jei jis užsikimš. Perkrovos jungiklis išjungia įrenginį jei į smulkintuvą buvo sudėtas per didelis kiekis šakų arba jei jos pasirodo esančios per kietos.
Pjovimo sistemų rūšys
Varlė.lt sodo technikos specialistai renkantis smulkintuvą taip pat siūlo susipažinti su peiliukų sistema, kuri smulkins sodo atliekas. Atkeiptinas dėmesys į tai, kad iš esmės yra dvi pagrindinės pjovimo sistemų rūšys: diskinė ir frezavimo.
Diskinė pjovimo sistema
Ją sudaro diskas su keliais plieniniais peiliukais. Disko sukimosi greitį nusako valas. Kaip greitai smulkinamos atliekos priklauso nuo jų sudėties, tačiau lengviausiai diskinė sistema susitvarko su „minkštomis“ atliekomis: lapais, žole, plonomis šakomis, žaliais stiebais ir pan. Į tokį smulkintuvą sumetus sausas ar storas sumedėjusias šakas peiliai greitai praranda aštrumą.
Frezavimo sistema
Frezavimo sistema yra galingesnė, į jos smulkinimo mechanizmą šakos įtraukiamos automatiškai. Frezavimo sistemos peiliukai pajėgūs smulkinti iki 4,5 cm storio šakas. Dauguma tokių smulkintuvų modelių turi atbulinę eigą (reversą) ir skirtingų lygių smulkinimo funkciją. Verta atkreipti dėmesį, jog žolę ir lapus geriau smulkina diskiniai peiliukai, frezavimo sistemoje jie neretai užstringa. Todėl rinktis reikėtų pagal tai, kokios rūšies atliekas ketinate smulkinti dažniausiai.
Kaip naudoti šakų smulkintuvą?
Įrenginiu, turinčiu šakų įtraukimo funkciją yra paprasčiau naudotis, net jis visą darbą iš esmės atlieka pats. Į tokios funkcijos neturinčius smulkintuvus atliekos dedamos rankiniu būdu. Tai daryti reikėtų atsargiai ir lėtai tam, kad mežiagos spėtų gerai būti susmulkintos. Atkreiptinas dėmesys į tai, jog šakų smulkintuvus reikia reguliariai valyti, nes tik taip ši įranga tarnaus ilgus metus. Saugumo sumetimais darbo metu rekomenduojama būti su pirštinėmis ir akiniais.
Patarimai renkantis smulkintuvą
Mūsų Varlė.lt sodo technikos specialistų teigimu, atsižvelgiant tik į pagrindinius parametrus ir kriterijus galima praleisti daug svarbių niuansų. Todėl pabaigai dalinamės keliais praktiškais patarimais, kurie padės neprašauti su šios įrangos pasirinkimu.
- Pagalvokite apie savo poreikius ir tai, kokius uždavinius norėsite patikėti smulkinimo įrenginiui. Toks apsisprendimas padės lengviau orientuotis renkatis galingumą ir kitus parametrus. Galbūt jums reikalingas tik elektrinis šakų smulkintuvas, o gal labiau praverstų kur kas universalesnis variantas?
- Pasirinkite prekės ženklą, kainos kategoriją, pagalvokite apie reikalingas charakteristikas, įrangos svorį, jos mobilumą.
- Rinkitės nuožulnios piltuvėlio formos konstrukciją, nes tokio tipo sistema naudotis ypač patogu.
- Nepamirškite, jog greitesnį ir saugesnį darbą užtikrins specialus stūmiklis.
- Rinkitės sistemas su greičio reguliavimo funkcionalumu, nes tai padės atliekas smulkinti į didesnes dalis, mulčiuoti ir t. t.
- Patogiausias variantas – smulkintuvas su keliomis angomis atliekų padavimui, pavyzdžiui, iš vienos pusės anga, į kurią dedamos ilgos šakos, iš kitos – smulkioms atliekoms skirta anga.
- Stenkitės išsirinkti įrenginį, pasižymintį kuo mažesniu triukšmingumo lygiu. Tinkamas variantas yra siekiantis 84 dB.