Elektros jungiklis – neatsiejama šviestuvo dalis, kurį naudojame kiekvieną dieną. Šiandien prekyboje jau galima rasti pačių įvairiausių jungiklių: nuo turinčių įmantrų dizainą, pabrėžiantį namų interjero savitumą iki išmaniųjų, kurie pakelia žaliuzes ar įjungia šildymą. Specialistai pastebi, kad daugelio namų apšvietimui naudojamos taupiosios lemputės ir naujieji jungikiai nesunkiai suderinami tarpusavyje.
Svarbiausia, renkantis jungiklį atsižvelgti į kelis pagrindinius kriterijus: kokybę, dizainą, inovatyvumą ir šviesos reguliavimą.
Elektros instaliacijų įmonės „JUNG Vilnius“ direktorius Raimundas Skurdenis pataria renkantis jungiklį taupiosioms lemputėms, atsižvelgti į keletą pagrindinių dalykų:
- Kokybė. Norint išvengti nelaimingų atsitikimų, nereikėtų taupyti ir rinktis pigiausią variantą. Renkantis elektros jungiklį taupiosioms lemputėms, labai svarbi kontakto kokybė: šios lemputės daugiausiai energijos naudoja įjungimo metu, todėl prastesnis jungiklis gali sukelti trumpą jungimą ar net gaisrą.
- Dizainas. Šiuo metu rinkoje galima rasti įvairaus stiliaus ir spalvų jungiklius, kuriuos galima priderinti prie bet kurio interjero: tai gali būti nebe įprasti plastmasiniai jungikliai, bet aliuminiai ar žalvariniai, atskirai galima priderinti skirtingas rėmelio ir klavišo spalvas, maišyti įvairius formų ir spalvų derinius. Jeigu aplinka reikalauja ypatingo sterilumo, galima rinktis jungiklius su sidabro jonais, kurie naikina bakterijas, o drėgnoms patalpoms – specialius vandeniui atsparius jungiklius.
- Inovatyvumas. Naujaisiais – sensoriniais – elektros jungikliais galima valdyti namuose esančius prietaisus, pavyzdžiui, automatiškai kontroliuoti apšvietimo, žaliuzių nuleidimo bei pakėlimo, šildymo, vėdinimo, saugos funkcijas. Dėl savo inovacinės sąrangos sensorinis jungiklis lengvai konfigūruojamas: į jį kaip foną galima įdėti patalpos nuotrauką, planą, eskizą su simboliais ar kokį nors tekstą. Beje, naujasis jungiklis prisidės prie taupiųjų lempučių ir padės dar labiau optimizuoti elektros naudojimo kaštus.
- Šviesos reguliatorius. Šiuolaikiniai jungikliai gali būti naudojami ir šviesos reguliavimui, kai norima sukurti išskirtinę kambario nuotaiką, panaudoti įvairius šviesos efektus, priderinant juos prie interjero stiliaus. Specialistas pastebi, kad reguliuojamas šviesos jungiklis tausoja lemputes ir padeda sutaupyti elektros energiją, tačiau tinka ne visoms taupiosioms lemputėms.
Lietuvoje perdegusių taupiųjų lempučių surinkimą organizuojančios VšĮ „Ekošviesa“ vadovas Tadas Ruželė primena, kad svarbu pasirinkti ne tik tinkamą šviestuvo jungiklį, bet ir teisingai pasirūpinti perdegusia lempute: „Taupiosiose lemputėse yra aplinkai ir žmogaus sveikatai pavojingų gyvsidabrio garų, todėl labai svarbu, kad perdegusi lemputė būtų ne išmetama kartu su kitomis buitinėmis atliekomis, bet atiduota perdirbėjams“.