Eksperimentas
Dėl laidų poveikio muzikos skambėjimui prieš metus laiko įvyko lažybos. Viskas prasidėjo nuo to, kad giminaitis, ne iš biednųjų, nusipirko naują aparatūrą. Man užejus pademonstravo, na skamba neblogai, viskas kaip ir normoje. Atkreipė mano demesį į kolonėlių laidus, už kuriuos suplojo 300Lt. Aš, kaip senas elektronščikas, išreiškiau savo nuomonę, kad kažin ar tai verta buvo investicija. Žodziu, teko lažintis ir daryti eksperimentą. Štai eksperimento duomenys:
Aparatūra:
Harman Kardon DVD 21 grotuvas
Harman Kardon HK670 stiprintuvas
!JBL XTi 100 kolonėlės
Eiga
Nupirkau 2 gabalus po 5 metrus plokščio varinio dvigyslio jėgos kabelio,
gyslos storis 2,5mm, kaina lygtai 2,30 uz metrą. Prie kolonėlių pajungėme
kartu tą Žvaizdžių Metalo kabelį ir šitą paprastą, o laisvus galus į
perjungėją - taip, kad vienu pasukimu galima prie stiprintuvo pajungti arba
tą, arba kitą kabelį. Susirinkome mes keturiese: aš, aparatūros savininkas,
jo žmona ir mano pažįstamas, muzikantas, grojantis smuiku simfoniniame
orkestre. Manau, žmogus klausą turi :) Klausėme šiuos CD:
Mike Oldfield, Voyager
Gerry Mulligan Quartet, Dragonfly
Bize - Ščedrin, Karmen Siuita, Spivakov
Rezultatas: aklai klausant, nežinant kokioj padėtyje yra perjungiklis, žymint popierėlyje rezultatus, nė vienam kabeliui nebuvo duota pirmenybė prieš kitą.
Išvada:
Jeigu naudosime pakankamo skerspiūvio varinį laidą, jis tikrai bus lygiavertis visokiems nerealios kainos kabeliams. Visos kalbos apie kabelių "kryptingumą" yra kliedesys. O tiksliau marketingas. Audio signalas yra kintama srovė, laidu tekanti vienodai į abi puses. O dabar net kitaicai pradėjo paišyti strėliukes ant savo laidų ir kliedėti apie jungiamuosius "skaitmeninius " kabelius. Tačiau yra žmonių, kurie iš principo perka tik kuo brangesnį daiktą. Va jiems ir yra gaminami tie Žvaigždžių Metalo kabeliai.
Teoriškai laidai gali turėti šiek tiek įtakos nekorektiškai suprojektuotam tranzistoriniam stiprintuvui su STIPRIU GRĮŽTAMU RYŠIU. Stiprintuvas paprastai būna apkrautas kolonėlėmis, o juose yra filtrai - talpumai ir induktyvumai. Taigi stiprintuvo apkrovimo varža yra KOMPLEKSINĖ, į kurią įeina ir laido ominė varža bei laido induktyvumas. Todėl grįžtamo ryšio grandinėje turime vienokį ar kitokį fazės postūmį, ir tada niekaip negausime korektiško iškraipymų kompensavimo grįžtamo ryšio pagalba. O jei perkame brangius laidus, tai pagal suvalkiečio principą tiksliai atsimatuojame, kiek gi jo mums reikia, todėl turime trumpesnį laidą ir tuo pačiu mažesnį jo induktyvumą. Rezultate - mažesni faziniai iškraipymai. Taip pat, naudojant UTP kabelį, turime laidą su lygiagrečiai jungtų gyslų pluošteliu, kas taip pat mažina laido sąvąjį induktyvumą. Tačiau šis efektas TIKRAI niekaip nepasireikš stiprintuve be neigiamo grįžtamo ryšio, lempiniame ar tranzistoriniame (jei toks ir būtų).
P.S.
Geras straipsnis apie laidus audiosistemose yra Dom.Hi-Fi.Ru saite. Skaitantiems rusiškai, labai rekomenduoju. Dar vienas komentaras apie tai yra čia. Visai neblogas reziume apie kabelius yra visiems gerai žinomame saite IXBT